Bir Apaçi Masalı (No:1 Ayran Geven)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.518
Gösterim
Adı:
Bir Apaçi Masalı
Yazar:
Alt başlık:
No:1 Ayran Geven
Baskı tarihi:
Eylül 2011
Sayfa sayısı:
217
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054054633
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Okuyanus Us Yayınları
Dizüstü Edebiyatın son kitabı yine çok farklı, yine çok eğlenceli!
"Masallar dinleyerek büyümeyen çocukların masal gibi hayatları olur" diyerek başladı yola.

Toprak kokusundan arabeske, gecekondu yaşamından barmenliğe, Alanyadan İsveçe ve dünyanın 80 ülkesine! Sosyal, sınıfsal, duygusal ne derdimiz varsa hepsini yaşamış ve "Apaçi" deyip de anlayamadığımız gençlerin hayatını modern bir masala dönüştürmüş Angutyusla tanışıyorsunuz.
Önceleri İnci Sözlük ve Ekşi Sözlük'de yazdığı hikayeler ve sonrasında da büyük bir çalkantı ile büyük bir kitap serisi çıkaran kişi Fatih Akdere.Kendisi ile ilk olarak Ot dergisinde Ankaragücü ile alakalı yazdığı bir köşe yazısı ile tanıştım,yazı aşırı derecede hoşuma gidince daha da araştırıp kitap yazdığını ve çıkardığını öğrendim.Twitter'den 1-2 kez dm yolu ile mesajlaşma şansı buldum ve gerçekten "kral" bir kişilik.

Şimdi biraz kitaba dönmek istiyorum,gayet akıcı,iki yada üç oturuşta bitirilebilecek bir kitap.Ara ara giren ve hayat ile ilgili verdiği dersler ve öğütler ile,diğer yazarlardan ve insanlardan çok farklı bir pencereye sahip olduğunu hissettiriyor.Kitapta tamamen kendi hikayesinden bahsetmiş ama en büyük eksiği kendi hikayesini 4 ayrı devamı nitelikte kitabı çıkartarak yapmış.Kitap bitince ciddi anlamda boşluğa düşüyorsunuz.zamanla edindiği tecrübelerle çok iyi noktalara geleceğine inanıyorum. yolu açık olur umarım.
Şimdi bu kitabın yazarı Fatih arkadaşımız nam-ı diğer Angutyus beyimiz kendi hayatını sayfalara dökmüş.

Kalkmış memleketinden ailesinin ellerinden tutmasıyla küçük yaşta Ankara'ya göç etmişler. Onun argo tabirleriyle anlattığı benim biraz kibarlaştırmam gerektiği kötü başlangıçlar bu zamanda başlamış.

İlk gecekonduya benzer bir daireye, daha sonra her göçenin neredeyse kaderi olan hücre gibi olan kapıcı dairesine yerleşmişler. Apartmanla olan arasındaki sınıf farkını küçük yaşlarda hissetmiş ve hayatı taaa o yaşlarda sorgulamaya başlamış.

Daha sonra bu kapıcı hayatının da sonuna gelmişler babasının çok çalışmasıyla biriktirdiği paralarla kendilerine yaşadıkları o küçücük evlere inat kocaman ev yapmışlar.

Yazarımız hayat akışı bundan itibaren başlıyor asıl. Babasıyla yaşadığı bir sürtüşmeden dolayı para almamaya kararlı olarak iş hayatına atılıyor. Oradan oraya sürükleniyor. En son kariyer olarak kendine seçtiği barmenlikten hatasından dolayı kovuluyor. Sınırlarını aştığı hayatında yine en dibe vuruyor.

Kitabın seri olarak devamları varmış. İnsanların hayatlarını, neler yaşadığına dair merakınız varsa okunabilir. Eğlenceli yanları da var, hayatı sorgulayan yanları da.

Herkese keyifli okumalar dilerim.
Yazarın üslubu bana biraz garip gelse de konusu hayattan alınan tüm hikayeleri severim. Küfürlü bir dili var ama Türkiye gerçeğini yazmış... Kızamadım küfür ettiği için...
Kısa ama bir o kadar samimi bir anlatımla kaleme alınan bu yaşanmışlıklara dair hikaye hem çarpıcı hem de bir o kadar hüzünlü ve yeri gelmişken sevgili okurlar benim oldukça beğendiğim bir yazar oluşundan ziyade hikayelerinin kurgumu bilinmez ama okunası olduğudur.
Bundan büyük bir keyif yoktu. Bu çok farklı bir duyguydu. Kendine inanmak, inandığın yolda ilerlemek ve sonunda karşılığını almak.
Bir insanın kendisine yalan söylemesinden daha korkunç olanı galiba kendi söylediği yalanlara inanması.
Öyle bir boyamışlar ki gözlerimizi,öyle bir perde çekmişler ki önümüze,lan fakirlikten,yokluktan,sefaletten gurur duyan bir biz varız.
Fakir adam hep delikanlı olur Yeşilçam'da. Münir Özkul gibi."Bak beyimle" başlayan replik görmedim ben gerçek hayatta."Sen bilirsin beyimdir" doğrusu.
Fakirsen gururlusun,fakirsen bir gün felek sana güler.Sen yeter ki isyan etme.Mutlu biter fakirlerin hayatının sonu.Sen yeter ki sisteme karşı çıkma.
Bir Erdal Abim vardı.O anlatırdı.Öğretmen bir kompozisyon ödevi vermiş."Ankarayı nasıl bilirdiniz?" giriş/gelişme/sonuç kurallarına göre yazın falan...
Ödevler hazırlanmış,Herkes kafasına göre yazmış Ankarayı.Bir tanesi yazmış Kızılay çok güzel,Gima'nın önü buluşma noktası.Kuğulu Park harika.Bir tanesi yazmış Atakule muhteşem,Papazın Bağı nefis,Seymenler Parkı tam gezilecek görülecek yerler.Bir tanesi yazmış Atatürk Orman Çiftliği'ndeki hayvanat bahçesi muhteşem,kokoreç pek meşhur.Herkes kafasına göre yazmış işte,Ankara'nın en güzel yerlerini en yaşanası bölgelerini.
Bir tanesi de "bu anasını s*ktiğimin Ankara'sına Çankaya'dan bakınca pek bir güzel de,gel bir de Saimekadın'dan Abidinpaşa'dan bak nasıl görünüyor yazmış.O hesap..
Kadere hiçbir zaman inanmadım. Kader denilen dayatmanın sadece insanların kendilerini sorgulamaması, ellerindekilerle yetinmelerini sağlamak için uydurulmuş bir kurmaca olduğuna inandım.
"Yarın gel başla/ne halin varsa gör/ben demiştim/ben anlatmaya çalıştım/söyledim anlamadın/bu yolu sen seçtin/" Bu sözleri de çok duyacaktım sonra.Herkes bir şeyler anlatmaya çalışacaktı ben anlamayacaktım.Herkes benim iyiliğimi isteyecekti,ben nankörlük yapacaktım.Herkes bir şeyler söyleyecekti,ben dinlemeyecektim.Herkes benim iyiliğimi isteyecekti,ben hak etmeyecektim.Herkes doğruydu,ben yanlıştım..
Bir yerden sonra kasıyor işte,hangimiz böyle düşünmedik ki vicdan muhasebesi yaparken,kendi iç dünyamızla savaşırken.En büyük düşmanımız olan kendimizle mücadele ederken anamız/babamız/sevdalımız/dostumuz/arkadaşımız bir şeyler dayatmadı mı? Kendi doğrularını ve kurallarını önümüze sunmadı mı? Ben kendi yolumu seçtim,kim ne derse desin.
Sanırım en acısı;her sevdayı,her seveni ,bana her değer vereni aşılması gereken bir engel olarak görmek oldu.Bir ömür yollarda,ne aradığımı bilmeden,ne için mücadele ettiğimi sorgulamadan,kimselere hesap vermeden,kimselere hesap sormadan geldi geçti.Deldi geçti.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Apaçi Masalı
Yazar:
Alt başlık:
No:1 Ayran Geven
Baskı tarihi:
Eylül 2011
Sayfa sayısı:
217
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054054633
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Okuyanus Us Yayınları
Dizüstü Edebiyatın son kitabı yine çok farklı, yine çok eğlenceli!
"Masallar dinleyerek büyümeyen çocukların masal gibi hayatları olur" diyerek başladı yola.

Toprak kokusundan arabeske, gecekondu yaşamından barmenliğe, Alanyadan İsveçe ve dünyanın 80 ülkesine! Sosyal, sınıfsal, duygusal ne derdimiz varsa hepsini yaşamış ve "Apaçi" deyip de anlayamadığımız gençlerin hayatını modern bir masala dönüştürmüş Angutyusla tanışıyorsunuz.

Kitabı okuyanlar 98 okur

  • Birol Seçkin
  • Süleyman Onur Avcı
  • Bahar
  • Murat Gürgen
  • Emre Alemdar
  • Mehtap Akbudak
  • okuryazmaz
  • A
  • Burcu Dölen
  • zaferc

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.7
14-17 Yaş
%2.9
18-24 Yaş
%34.3
25-34 Yaş
%25.7
35-44 Yaş
%28.6
45-54 Yaş
%2.9
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%53.6
Erkek
%46.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.3 (7)
9
%6.7 (2)
8
%23.3 (7)
7
%20 (6)
6
%6.7 (2)
5
%0
4
%3.3 (1)
3
%3.3 (1)
2
%10 (3)
1
%3.3 (1)