Bir Arının Hatıra Defteri

·
Okunma
·
Beğeni
·
991
Gösterim
Adı:
Bir Arının Hatıra Defteri
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
90
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yeni Asya Yayınları
Baskılar:
Bir Arının Hikayesi
Bir Arının Hikayesi
Bir Arının Hatıra Defteri
120 syf.
·7 günde·9/10 puan
İyi okumalar!
Kitap balarısının tüm özelliklerini bilimin şu an ulaştığı noktayla birlikte çok net bir biçimde açıklamış. Dini bir kitap olduğunu başındaki ayetten anlamak gerekti ama bazıları göremedi sanırım. Kitabın sonunda ise baştaki ayeti, bilim ve Kur'an-ı Kerim'in ilmi olarak karşılaştırmalı tarzda açıkladı yazar. Ben çok şaşırdım, hatta o bölüm ayetin kısacık bir tefsiri bile sayılabilir...
Balarısına hayran olmamak elde değil bu kitapta. Azmi, yaratılış amacı, yaptıkları takdire şayan... Okurken sanki her yerde Subhanallah yazısını gördüm. Kalbimde ise birden iki soru ortaya çıkardı ve beni hala da düşündürüyor.
1.Biz yaşarken dışarıda neler olduğunun farkında mıyız?
2.Bu kadar sorumluluk bize verilseydi, cidden aynı titizlikle yapabilir miydik?
Cevaplar meçhul...
120 syf.
·Puan vermedi
Toz zerresi kadar bir yumurtayla baslayan akıllara durgunluk veren bir arının hikayesi... Ömür, tefekkur, sadakat hersey sade ve oz... Kısacası gercek ve harika bir kitap.
126 syf.
·Puan vermedi
Bir oturuşta bitirebileniz incecik bir kitap olmasına rağmen beni tefekkür deryasına daldıran , çoğu zaman soframızda reçellerimize dadanan arının hikayesi senden rahatsız olduğum için özür dilerim sevgili arı...
120 syf.
·3 günde
Arılar dünyanın en çalışkan canlılarıdır. Bu kapsamda bu çalışkan varlıklar olan arıların hikayesini bilmek ve bunlardan ders çıkarmak açısından değerli ve güzel bir kitaptır.
Yazar sade ve öz bir anlatımda arılar hakkında güzel kalıcı bilgiler vermektedir.
Kitabın içerik olarak bakıldığında arılar Bahar ve yaz mevsimlerinde hayata gözünü açmaktadır. Bir bal arısının ortalama 6 hafta kadar bir süre ömre sahip olduğu bilinmektedir. Arılar bu ömrü üzerinde her günü kesin bir planla belirlenmiştir Bu nedenle de bal arısı gözünü açtı ilk andan ölümüne kadarki süreçte sırasıyla ve suresiyle hangi görevlerde bulunacağı bellidir. Bal arısının bu harikulade organizasyon hali başarılı organizasyon yöneticiler için bir modeldir.
Bu kapsamda bal arıları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isteyen ve çalışmanın planlı ve birlikte hareket etmenin öneminin doğru şekilde anlaşılması için okunması gereken değerli bir eserdir.
Tavsiye eder iyi okumalar dilerim.
Sabahleyin beş km uzaktaki bir yerde olup bitenleri öğle vakti yuvadaki arı arkadaşlarına anlatan başka bir canlı türü yoktur.
Yumurtlama ve kovan nüfusuna yeni bireyler kazandırma konusunda ise, kraliçe tek başına yeterli hizmet verecek kapasiteye sahiptir. Ömrü boyunca bir milyon evlât dünyaya getirebilir. Bu yüzden ömrü diğer arılara göre çok daha uzundur; onlar beş altı haftada vadesini doldururken kraliçe senelerce yaşayabilir.

Kraliçenin esansı, aynı zamanda, onun sağ ve selâmette olup işinin başında bulunduğunu da arılara haber verir ve kovandaki dirlik ve düzenin devamını sağlar.
Arının vücudu, aslında kanatlarının büyüklüğüne göre fazlaca ağır sayılır. Çünkü pek çok karmaşık sistemleri, düzinelerce âlet ve donanımı barındırmaktadır. Bir arı uçuşa geçtiği zaman, onunla birlikte daha nice tesisler, fabrikalar, âlemler de havaya kalkar. Bütün bunlara bir de arının çiçeklerden aldığı yükü ekleyecek olursanız, böyle bir vücudu iki çift küçücük ve incecik saydam kanatla ve saatte 25 kilometre hızla uçurmanın imkânsıza yakın bir iş olduğu kolayca anlaşılır. Nitekim teknoloji böyle bir uçuş verimliliğini henüz uzaktan bile görebilmiş değildir. Bu verimlilik öyle bir seviyededir ki, teorik olarak, bir arının 30 gram kadar balı yakıt olarak kullanarak Dünyanın etrafını dolaşabileceği hesaplanmaktadır.
Ümit Şimşek
Sayfa 63 - Akıl Fikir Yayınları
Bal arısı kendi kabuğu içinde bir hayat sürmez. O bütün becerileri ve yetenekleriyle olağanüstü hayat biçimi ile tıpkı tabiattaki diğer varlıklar gibi bir bütünün parçasıdır.
Bir bal arısını inceleyen kişi, şu sonuca varabilir: bal arısı belli görevler için planlanmıştır. O bir bir takım organ ve yeteneklere sahip olduğu için bu işleri yapmamaktadır. Bu işlere yapması için bu organ ve yeteneklere sahip kılınmıştır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Arının Hatıra Defteri
Baskı tarihi:
1984
Sayfa sayısı:
90
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yeni Asya Yayınları
Baskılar:
Bir Arının Hikayesi
Bir Arının Hikayesi
Bir Arının Hatıra Defteri

Kitabı okuyanlar 37 okur

  • Umut Ök
  • Umut ök

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%6.7 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%6.7 (1)