Bir Aşk Serüveni

10,0/10  (1 Oy) · 
5 okunma  · 
1 beğeni  · 
372 gösterim
Aşkı bütün boyutlarıyla anlatan bu roman, edebiyatımızda yepyeni bir anlayışın öncüsü olan gençlerin dünyasını ortaya koyar. Geleneksel değerlerle çağdaş hayatın dinamikleri yanında, değişenle değişmeyenlerin çatışması, bu romanın odağında yer alan bir aşk hikayesi çerçevesinde ele alınır.

Bu roman, çarpıcı bir aşk hikayesiyle birlikte, toplumumuzun son yıllarda geçirdiği değişimleri ve kimlik arayışlarını da ortaya koyar. Gençler aşk konusunda olduğu kadar, kültür ve inanç konularında da sahte çözümlerle her zaman karşı çıkmayı bilmişlerdir.

Şeyh Galib'in "özge bir maceradır bu" dediği, Tanpınar'ın da "Değişerek devam etmek, devam ederek değişmek" diye ifade ettiği bir hayatı yaşıyoruz. Mustafa Miyasoğlu nehir roman biçiminde yazdığı serüvene Pancur adlı hikayeyle başlamış romanlarıyla devam etmiştir.

Türk romanında kendine özgü bir yer edinen ve pek çok armağan kazanan Mustafa Miyasoğlu, Bir Aşk Serüveni ile ilk kez farklı bir aşk anlayışını ortaya koymuş, Doğu ve Batı kültürlerindeki ilahi aşk görüşlerine de yer vermiştir. Bu bakımdan benzersiz bir yeniliğin de öncüsü olan ve Türkiye Yazarlar Birliği tarafından "yılın romanı" Bir Aşk Serüveni, dili ve anlatımıyla bugünden edebiyatımızın klasikleri arasına girmiştir.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  294
 • ISBN:
  9789753389310
 • Yayınevi:
  Akçağ Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yonca YAVUZ AKÇAY 
03 Kas 2016 · Kitabı okudu · 27 günde · Beğendi · 10/10 puan

Aşkı bütün boyutlarıyla ve kültürel değerleriyle anlatan bu roman, edebiyatımızda yepyeni bir anlayışın öncüsü olan gençlerin dünyasını ortaya koyar. Geleneksel olanla çağdaş hayatın dinamikleri, değişenle değişmeyenin kesişme noktaları ve kültürle politika ilişkileri bu romanın odağında yer alan bir aşk hikâyesinin çevresinde ele alınır. Bu roman yalnızca çarpıcı bir aşk hikâyesi değildir. Toplumun son otuz yılda geçirdiği değişimleri ve kimlik arayışlarını da, ele aldığı gençler çevresinde ortaya koyar. Çünkü gençler aşk duygusunda olduğu kadar, kültür ve inanç konularında da pazarlıklara ve sahte çözümlere her zaman karşı çıkmayı bilmişlerdir. Kaybolmuş günler romanıyla Türk Millî Kültür Vakfı, Dönemeç romanıyla Türk Yazarlar Birliği armağanları kazanan Mustafa Miyasoğlu, Güzel Ölüm romanıyla ilk kez farklı bir aşk anlayışını ortaya koymuştu. Bu anlayışı daha da zenginleştirerek Doğu ve Batı kültüründeki ilâhî aşk görüşlerine de yer veren Bir Aşk Serüveni, Türk romanında benzersiz bir yeniliğin de öncüsü olacaktır.Şeyh Galib'in Hüsn ü Aşk'taki olaylar için söylediği bu roman için de tekrarlanabilir: Evet, özge bir maceradır bu. Yani bizim olan ve fakat bugüne kadar anlatılmamış bir serüvendir bu...