Bir Avuç Gökyüzü

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.302
Gösterim
Adı:
Bir Avuç Gökyüzü
Baskı tarihi:
1974
Sayfa sayısı:
286
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Baskılar:
Bir Avuç Gökyüzü
Bir Avuç Gökyüzü
230 syf.
·Puan vermedi
Çetin Altan gibi bir yazarın bu kadar argo yazı yazması bende neden böyle bir kitap yazma ihtiyacı duydu sorusunu kendi kendime sormaya itti. Argo dışında akıcı güzel bir kitap.
230 syf.
·8/10
Yıllar yıllar öncesi, lise 2 veya 3 de okula gider gelirken Karşıyaka Alsancak vapurunda okuyuşlarım gelir aklıma bu kitabı her elime alışımda. Çetin Altan' ın henüz pusulası sol' u göstermekteydi kitabın yazımın da. Ben de çok güzel duygular bırakmıştı. şimdilerde önümde onca çok kitap yığıldı okumayı bekleyen. Bir fırsat da yeniden okuyacağım. Her zaman yaptığım gibi ,eski okuduklarımdan gençlik duygularının coşkusu nasıl tat nasıl duygular yüklediği ile bu gün neler katıyorum yorgun bedenime ve bitkin dimağıma bir bir görebilme amacıyla....
240 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
Umut, arkasında iz bırakmayan en tehlikeli silahtır. Tam da bu yüzden, dost görünen düşmanlarımız tarafından pek sık kullanılır. Bu romanda da, devletin üst düzeyini epey rahatsız etmiş bir siyasi suçlu olan isimsiz esas adamımız, dost görünümlü düşmanı tarafından önce umutlandırılıp sonra bu umudu kırılarak bezginliğe uğratılmaya, yeniden hapse girmeden önce tepeden tırnağa yıpratılmaya çalışılıyor. İki yıl yattığınız ve sadece sekiz ay önce çıktığınız hapishaneye bir hafta içinde tekrar gireceğinizi, üstelik bu kez sekiz yıl yatacağınızı bilseniz, siz umudunuzu nasıl alırdınız? 2018 hedef listemin "daha önce yasaklanmış bir kitap" maddesi gereğince okuduğum bu kitap, aynı zamanda Çetin Altan ile tanışmama vesile oldu. Dilini çok sevsem de, erotizm öğesinin biraz abartıldığını düşünüyorum. Beni, henüz doğmadığım, 70'lerin sonlarına götürdü ama 80'lerin sonunda da 90'ların sonunda da mahalle kültürü aynı kaldığı için, çok tanıdık ve sevilesi geldi açıkçası. Yazarla tanışmak için uygun bir kitap olabilir kanısındayım. Tavsiye ederim. =)
230 syf.
·2 günde·10/10
Bu kitap bildiğimiz bir gerçeği gözlerimizin önüne seriyor aslında. Bir insana güvenmeyeceksin. Dost gibi görünür ama bak, görürsün, nasıl da saplıyor bıçacağını! Hepsi aynı şey, insan dediğin aldatandır, yalancıdır.

Hani derler ya “Düşmandan çok dost tehlikelidir. Bu yüzden düşmanına yakın ol, dostundan uzak dur.” diye. İşte kitap tam da bunu anlatıyor.

Harika bir kitaptı. Okumanızı tavsiye ediyorum ama içindeki argo sizi rahatsız edebilir. Bunu göz önüne alıp almanızı tavsiye ederim.
230 syf.
·1 günde·7/10
Çetin Altan'ın okuduğum ilk kitabıydı. Bu yüzden beklentilerimi karşıladı/karşılamadı gibi cümleler kuramayacağım. Bana göre bir romanın konusu ne olursa olsun size vermesi gereken bir ders olmalıdır. Bu kitap size bir ders veriyor. Bundan da öte yeni bir bakış açısıyla bakmanızı sağlıyor hayata.

Kitabın ilk sayfasında olan "kirli aydınlık" betimlemesi beni çok etkiledi ve kitabı büyük bir umutla okumamı sağladı. Kitabın içinde ve sonunda hoşuma gitmeyen detaylar vardı. Ama bunun yazardan mı yoksa karakterden mi kaynaklandığını bilemiyorum. Sadece sonundan daha büyük beklentilerim vardı. Onları çok karşılamadığını söyleyebilirim. Yine de okunulabilir bir kitap. Hatta boş bir vaktinizde tekrar okuduğunuzda, anlatılmak istenenin daha iyi oturacağını düşündüğüm bir kitap.
230 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Adam koltuğunda komşuların bilmediği, bilmeyi de istemediği ve hiç merak etmediği bir yabancı dünyaya doğru gitmeye hazırlanan bir yolcuya benziyordu. Daha doğrusu o gözle bakıyorlardı adama. Ve hiçbir özdeşlik duymadan, nezaket gardrobundan çıkardıkları iğreti üzüntü maskeleri takıyorlardı yüzlerine.
Sayfa :101
Yayınevi. İnkılap Kitabevi
Yıl. 1998
230 syf.
·2 günde·Beğendi·8/10
bir zamanlar yasaklanmış olmasına anlam veremedim.
(her zaman olduğu gibi...) Sonunu farklı hayal etmiştim o sebeple buruk bıraktı. Beğenerek okudum.
Ne anlamı vardı şu tahta masanın, ne anlamı vardı şurda oturan insanların, ne anlamı vardı şu garsonun, ne anlamı vardı zemin kattaki evin, ne anlamı vardı kitapların.
Çetin Altan
Sayfa 32 - Bilgi Yayınevi -1. Basım - Mayıs 1974
Bir gün bir deli getirmişlerdi karşıdaki bölüme. Bir gece yersiz yurtsuz dolaşırken yasak bir bölgeye girmiş, nöbetçilerin birinden bir sigara istemişti. Nöbetçi tüfeği doğrultunca, o da tüfeğin namlusundan tutmuş, azıcık itişmişlerdi nöbetçiyle. Suçu buydu anlattığına göre. Sabotaj tasarlamak, silahlı güçlerle dövüşmek, devleti yoketmeye kalkmaktan idamı isteniyordu onun da.
Çetin Altan
Sayfa 63 - Bilgi Yayınevi -1. Basım - Mayıs 1974
Önüne bakmadan ilerlemek, yarını ne olacağını bilmeden kitap sayfalarında aramak. Yalnızlık korkusuyla yalnızlaşmak. Kalabalıktan sıyrılmak yalnızlığında kalabalıklaşmak. Yıllarını karanlıkta geçirmek elinde bir avuç gökyüzüyle maviyi aramak.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Avuç Gökyüzü
Baskı tarihi:
1974
Sayfa sayısı:
286
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bilgi Yayınevi
Baskılar:
Bir Avuç Gökyüzü
Bir Avuç Gökyüzü

Kitabı okuyanlar 74 okur

  • İmge
  • Tuğçe Coşkun
  • Merve Görmüş
  • Mustafacan Yıldırım

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%5.9 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0