Bir Ayağın Çukurdaysa Ötekiyle Bas Çık

8,7/10  (15 Oy) · 
46 okunma  · 
17 beğeni  · 
491 gösterim
Yazdığı her kitapla klasik algıları altüst etmeyi başaran Erdal Demirkıran, 1000 yıl yaşamanın mümkün olduğunu anlattığı, 17. eseriyle ilgili şunları söyledi:

El üstünde tutulan çocuklar ve bebekler… Uğruna şiirler yazılıp şarkılar söylenen genç kızlar ve genç erkekler… Adına kutlamalar düzenlenen, günler tahsis edilen anneler ve babalar… Günü geldiğinde hatırlamayı unutmanın ayıp sayıldığı sevgililer, eşler ve daha kimler kimler…

Şimdi lütfen söyler misiniz bana, bütün bunlar ve çok daha fazlası her yaş grubu için ayrı ayrı yapılırken varlık sebebimiz olan, sözde saygı duyduğumuz ama özde kurtulmak için kurulduğumuz ihtiyarlara yönelik bir gün, gece ya da kutlama veya kendilerini iyi hissedebilecekleri; emekli lokalleri ve de huzurevleri dışında adam akıllı bir tesis, eğitim alabilecekleri bir okul, dertlerini paylaşabilecekleri bir kurum neden yok dünyanın hiçbir yerinde?

Söyleyeyim! Çünkü onlar günlerini görmüş, sefalarını sürmüş ve artık gitme zamanı gelmiş insanlar listesindedir de ondan! Oysa gerçek hiç de öyle değil! Varlar, yaşıyorlar ve kimse istemese de onlar hem de diledikleri kadar yaşayacaklar…

Velhasıl kendini ölümsüz birer genç sayanlar, sözbirliği etmişçesine bir inatla 'yaşlı' dedikleri bu ihtiyarları gömmekle meşguldü. Hâlbuki onlar da yaşlanıyordu ve sanırım buna benden başkası inanmıyordu.

Özetlersek Erdal Demirkıran, o yok sayılan insanlara yönelik bir eser verdi bu sefer. 'Yaşlılar kitap okumaz!' diye düşünen milyarlarca insanın aksine Demirkıran'ın bu konudaki ciddiyetini görünce biz de,

Madem ihtiyarlar okuyacak, o zaman gözlüksüz okuyabilsinler!
dedik ve kitaptaki harfleri büyüterek ergonomik bir iç tasarım yaptık. Bu arada harfler büyüyünce okumayı daha kolay hâle getirebilmek için kitabı bir de yatay olarak bastık. İhtiyarlar için yazılmış ilk kitap olma özelliği taşıyan, baştan sona soluksuz okuyacağınız, üzerinde (71+) ibaresi de bulunan 'Bir Ayağın Çukurdaysa Ötekiyle Bas Çık' isimli bu şaheser, yine her zaman olduğu gibi ezber bozacağa benzer.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2016
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9789756197622
 • Yayınevi:
  Kashna Kitap Ağacı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mustafa K. 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bilindik Demirkiran üslubu. Özeti bir hadis ile yapmak geldi içimden. 'Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi ahiret için çalışın.' Kitapta bu hadisin dünya kısmına vurgu yapmış. Ölmeyi aklından çıkar, mızmızlanma ve kalk ölmeyi beklemek yerine çığır aç. Yaşlılara aslında yaşlı değil ihtiyar olduklarını yani kitapta da açıklıyo zaten. Ihtiyar; karar verebilen, seçebilen, bilge ve aynı zamanda da cesur demektir. Kitapta da bu adının hakkını ver ve ölmeyi unut diyo.

Yağmur Melek Öztürk 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap, okumayı kolaylaştıran 3D tekniği ile yazılmış. Sayfalar dikey değil, yatay. Büyüklerin yaşam sevincini, bizim ise onlara göstermemiz gereken saygıyı geri kazanmamıza yardımcı olan kitap. Klasik Demirkıran.

Merve Fikir 
11 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde

Gerçekten çok güzel bir kitap. İnsanın aslında hissettiği yaşta olduğunun üstüne basa basa anlatılan, kendimizi hiçbir zaman bırakmadan devam etmemiz gerektiğinin anlatıldığı bir kitap. Maalesef fiziken 20'li yaşlarında olmasına rağmen ruhen yaşlanmış insanlar mevcut. Bu şekilde yaşamaktan kurtulup, harekete geçmemizi tavsiye eden bir kitap olmuş.

Yazarın yazım tarzı bazı okuyucular için sert gelebilir ama anlatılmak istenene odaklanıldığında asıl amacına ulaşacaktır.

Ayrıca kitabın formatı, yazı karakterlerinin büyük olması okumayı da kolaylaştırmış.

Merve Maviş 
10 Eki 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

El üstünde tutulan çocuklar ve bebekler… Uğruna şiirler yazılıp şarkılar söylenen genç kızlar ve genç erkekler… Adına kutlamalar düzenlenen, günler tahsis edilen anneler ve babalar… Günü geldiğinde hatırlamayı unutmanın ayıp sayıldığı sevgililer, eşler ve daha kimler kimler…

Kitaptan 24 Alıntı

Mavi Lotus 
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanı öldüren yaş alması değil, tahmini bir 'ölüm yaşı' belirleyip buna uygun davranmasıdır ki bu da en net intihar etme biçimidir.

Bir Ayağın Çukurdaysa Ötekiyle Bas Çık, Erdal Demirkıran (Sayfa 228)Bir Ayağın Çukurdaysa Ötekiyle Bas Çık, Erdal Demirkıran (Sayfa 228)
murannas 
06 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

aslında
insan ancak,
-el âlem ne der?
düşüncesinden sıyrıldığı an bulur gerçek yaşını.

Bir Ayağın Çukurdaysa Ötekiyle Bas Çık, Erdal Demirkıran (Sayfa 70 - Kashna)Bir Ayağın Çukurdaysa Ötekiyle Bas Çık, Erdal Demirkıran (Sayfa 70 - Kashna)
Mavi Lotus 
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Öyleyse hayat devam ediyor ve geçmişte yaptıklarımızla şimdinin hesabı ödenmiyor...

Bir Ayağın Çukurdaysa Ötekiyle Bas Çık, Erdal Demirkıran (Sayfa 152)Bir Ayağın Çukurdaysa Ötekiyle Bas Çık, Erdal Demirkıran (Sayfa 152)
Mustafa K. 
18 Ağu 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsana ancak kendisi yardım edebilir. Bazen kendini kötü hissedebilirsin, yanında tam da senin gibi duracak birilerini istersin. Eşinden dostundan yardım beklersin ama o yardım, o destek, o ilgi hiçbir zaman senin istediğin kıvamda olmaz!

Bir Ayağın Çukurdaysa Ötekiyle Bas Çık, Erdal Demirkıran (Sayfa 160)Bir Ayağın Çukurdaysa Ötekiyle Bas Çık, Erdal Demirkıran (Sayfa 160)
Mavi Lotus 
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

E şimdi sendeki en bol şey zaman ve sen bu vakitlerini öyle evde oturup bulmaca çözerek geçireceksin öyle mi?

Bir Ayağın Çukurdaysa Ötekiyle Bas Çık, Erdal Demirkıran (Sayfa 150)Bir Ayağın Çukurdaysa Ötekiyle Bas Çık, Erdal Demirkıran (Sayfa 150)
Mavi Lotus 
12 Tem 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İntihar etmek, kafana silah dayayıp tetiğe basmak veya kendini köprüden atmak ya da bir avuç uyku hapını bol suyla içmek değildir sadece; intihar, kendini bırakmak ve vazgeçmektir.

Bir Ayağın Çukurdaysa Ötekiyle Bas Çık, Erdal Demirkıran (Sayfa 228)Bir Ayağın Çukurdaysa Ötekiyle Bas Çık, Erdal Demirkıran (Sayfa 228)
3 /