Bir Baharın Yankısı

0,0/10  (0 Oy) · 
3 okunma  · 
0 beğeni  · 
309 gösterim
Çağdaş İsveç edebiyatının en ünlü isimlerinden olan Sitg Claesson, İsveç'te filoloji derslerine konu olmuş, klasikleşmiş bir yazar. Tarzını en belirgin kılan özelliği, geleceği hiç konu etmemesi. Claesson, geçmişle şu anı birleştiren kısa zaman süreci içinde yaşananları mercek altına yatırıp gerçekçi bir şekilde aktarıyor, insan kaderini hiç duygusallığa kaçmadan anlatırken okuyucunun hayal gücünü zorluyor ve anlatımda yalınlığı öne çıkarıyor. Ancak o hayatın soğuk ve sert yanlarından söz ederken, satır aralarındaki yaşama sevincini sezmemek imkansız.

Stig Claesson'un İsveç'te bilinen bir diğer özelliği de, "Bir Baharın Yankısı"nda da fark edileceği üzere insanların paraya ve tüketime düşkünlüğünü hor görmesi, yaşadığı tüketim toplumunun bir üyesi olmayı reddetmesidir.

Bir Baharın Yankısı, iki insanın bir hafta gibi kısa bir zaman dilimi içinde yaşadığı aşkı anlatıyor. Adam ile Eva (Adam ile Havva'ya gönderme yapılmaktadır) karşılaşırlar ve birbirlerine aşık olurlar. Aşkı hiç sorgulamadan, İsveç'in soğuğuyla karanlığına ateş böcekleri ve kelebekleri yansıtarak yaşarlar.

"Yalın bir anlatım, nereye varacağı bilinmeyeni yaratma gücü, ağır bir hüzün ve kelebek hafifliğinde bir hiciv, işte Bir Baharın Yankısı - Christina Karlstam, Uppsala Nya Tidning (gazete)"

"Yılın en güzel aşk hikayesi Söder'in tepelerindeki bir postanede başlıyor ve Stig Claesson'un kişiliği ile yazarlığının özünü kusursuz bir biçimde yansıtıyor: Bir Baharın Yankısı'nı kaçırmayın. -Crister Enander, Tidningen Boken (Kitap Eleştirileri Dergisi)"
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2001
 • Sayfa Sayısı:
  212
 • ISBN:
  9789753312738
 • Orijinal Adı:
  Eko Av En Var
 • Çeviri:
  Merih Malqvist
 • Yayınevi:
  Epsilon Yayınları
 • Kitabın Türü: