Bir Başka GökyüzüCath Weeks

·
Okunma
·
Beğeni
·
427
Gösterim
Adı:
Bir Başka Gökyüzü
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
440
ISBN:
9786051881836
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Blind
Çeviri:
Bahar Yaldız Çelik
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Evlat sevgisinin sınırı nedir? Bir anne evladı için neleri göze alabilir?

Yıllarca beklediği o gün gelip çatana dek Twyla da bu soruya cevap veremezdi. Hatta biricik bebeği Charlie’yi kucağına aldığı o ilk anda bile evlat sevgisinin, onu şimdi olduğu yere getireceğini asla tahmin edemezdi.

Dylan ve Twyla çifti, oğullarını dokuz ay boyunca heyecanla, umutla hayallerle beklemişti. Fakat kader bazen hayallerimizle aynı fikirde olmazdı. Twyla da hayatının bir daha asla eskisi gibi olmayacağını, Charlie doğduktan çok kısa bir süre sonra anlamıştı. Çünkü Charlie kördü.

Twyla ne olursa olsun evladını olduğu gibi kabul etmesi gerektiğini bilse de, onu böyle bir geleceğin beklediği fikrine bir türlü katlanamıyordu. Evladının gökyüzü kapkaranlıktı. Artık hayattan, onun için bambaşka, masmavi bir gökyüzü istemek dışında hiçbir beklentisi yoktu. Bu da ancak ciddi bir ameliyatla mümkündü. Peki, kendi istekleri minicik bir bebeğin, hem de kendi bebeğinin hayatını riske atmaya değer miydi?

Bazen kader bizi en sevdiklerimizle sınar ve sevgimizin sınırlarını bizi âdeta uçurumun kenarına kadar getirerek ölçer. Bir Başka Gökyüzü, evladı için uçurumun kenarına tutunmaya çalışan bir annenin öyküsü. Hayatında sevgiye yer olan herkesi derinden etkileyecek olan bu kitap, size sevginin gerçek anlamını bir kez daha sorgulatacak.
Spoi içerebilir.Blogumdan alıntılama yapıyorum.Bilgilerinize.
Bir anne baba evladı için neler yapabilir?Neleri göze alabilir?Ve nereye kadar savaşıp,direnir?İşte bunun en güzel örneği bu kitapta.Evlat sevgisi,her şeyi yapma gücü verir.

Ana karakterlerimiz Twyla,Dylan ve Charlie.Twyla ve Dylan evli çiftimiz ve Charlie ise onların oğulları.Twyla,oğlu doktuktan bir süre sonra oğluun gözünde bir tuhaflık fark eder ve onu doktor'a götürür.Herkes harika bir bebek olduğunu söyler ve uzman bir doktora giderler.Uzman doktor ise Charlie'nin kör olduğunu söyler.Twyla bunu öğrenince yıkılır.Kim yıkılmaz ki,zaten. :(

Yeni durumla baş etmeye çalışan Twyla hem oğlunun penceresi olmaya çalışır hemde onunla bolca vakit geçirir.Ta ki Keratoprez ameliyatını öğrenene kadar.Keratoprotez deneysel bir ameliyat ve riskleri var.Twyla bu yolda eşinin desteğiyle birlikte oğlunun tekrar görmesini sağlayıp sağlamadığını,eşlerin beraber ve birbirine her konuda destek olup olmadığına tanık oluyoruz.

Keyifli ve güzel bir kitaptı.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.
Doğuştan kör olan yeni doğmuş bir bebek, Charlie... Doğduğu zaman neşeli, umutlu fakat haftalar sonra, acı gerçeklerle yüzleşen anne Twyla, baba Dylan. Ve en büyük zorlu bir karar: Evlatları ameliyat olsun mu yoksa kör biri olarak mı devam etsin hayatına? Evet, ameliyat yapay kornea ile Charlie için bir çift göz olacaktır. Fakat bu kararsız duruşun nedeni, elbette ki ameliyatın risk taşıması. Ölebilir de başka hastalıkların pençesinde kalabilir de... Akrabaların ve çevrenin üstüne üstüne geldiği bir durumda Twyla ve Dylan'ın duruşu nasıl olacak acaba? Özellikle anne Twyla hayatının en önemli sınavını başaracak mı?

Annelik, yaşamımızda sadece annelerin anlayabileceği bir duygudur. Hayatı boyunca yavrusunu, evladını korur, kollar. Bu Allah'ın annelere has bahşettiği manevi bir güçtür. İnancını, vicdanını, analığını yitirmemiş hiçbir insan evladını reddetmez. Hepimiz, şu hayatta asla benim başıma gelmez, benim çocuğum sağlıklı doğup büyüyecektir olgusuyla kendimizi avuturuz. Bu tabii ki güzel bir düşünce. Lakin, esas mesele, başımıza geldiğinde ne yaparız? Yavrumuzu her yönüyle kabul mu ederiz yoksa başımızdan mı atarız? Bu tür soruların cevabını kitapta bulacağız.

Arkadya yayınlarından çıkan bu eser beni yanıltmadı. Yani beğenmedim. Neden? Çünkü yazarın 6. kitabı olmasına rağmen gereken dramı, hüznü ben alamadım. Arkadya yayınları genelde aşk, dram, çocuklar üzerine eserler çıkartır. Genelde kötü mü olur? Hayır. Örneğin Sarah Jio'nun bazı eserleri de bu yayın evinden çıkmıştır ve pekala güzeldir de. Galiba bu konuda yazar ön plana çıkıyor. Yine de boş vakitlerde okunabilir. Son olarak kurgu güzeldi, daha doğrusu gerçek hayattan bir sunum olarak yansıması, başarı için hiçbir nedenin engel olamayacağını gösteriyor. Belki de bana biraz zayıf geldi. İyi okumalar...
Ne kadar geç bitirdiysem de sebebi kitabın dili,anlatımı ya da sıkıcılığı değil;benim yaz bitti artık deyip de gezmelerimi bitirememdir. Bu kadar akıcı bir dil beklemiyordum. Ve itiraf edeyim;salya sümük ağlamayı bekliyordum. Bir annenin evladı için neleri göze alabileceği,evlat sevgisinin sırrının ne olduğu gibi sorular hem tanıtım videosunda hem de kitabın üzerinde vardı. O kadar çok etkilenmiştim ki...mutlaka okumalıyım dedim. Evet,bana konusu çok farklı geldi. Varlığından bile habersiz olduğum keratoprotez ameliyatı hakkında hem kitaptan hem netten bir şeyler öğrendim. Koruma amaçlı da olsa masum da olsa bir yalanın en sevdiğimizi bizden alıp götürebildiğini öğrendim. Korkularımızın bizi hata yapmaya ve haliyle yalnızlığa ittiğini öğrendim. “Kol kırılır yeni içinde kalır” sözü misali,aile üyelerimizin ne kadar hatalı olsalar da affedilebilineceğini ve en zor anlarımızda hep yanımızda olup bize destek olmak adına her türlü fedakarlığı yapabileceklerini,aile olmanın da zaten fedakarlık demek olduğunu hatırladım. İnsanların ne kadar sığ düşünebildiklerine,kendi düşüncelerini din adıyla size empoze etmeye çalıştıklarına,dini kullanarak sizi yolunuzdan çevirmeye meyilli olduklarına bir kez daha şahit oldum. Şuanki durumun aksinin gelecekte gerçekleşmesinin tanrıya karşı gelmekle ne alakası olduğunu sorup durdum kendime ve o insanlara kızdım. Aslında kitap hakkında daha yazılabilecek bir sürü şey var.
Sözün kısası;her ne kadar beni ağlatamamış olsa da epey etkiledi. Umarım sizler de en kısa zamanda okur ve en az benim kadar beğenirsiniz. Kitapla kalın.
Evlat sevgisinin sınırı nedir? Bir anne evladı için neleri göze alabilir? bu sorunun cevabını Twyla ile öğreniyorsunuz. Evet Twyla bir anne ve doğuştan kör bir oğlu var onun gözlerinin görmesi için tüm olumsuzluklara rağmen mücadele ediyor. Tavsiye ederim. Sıkılmadan okuyacağınız akıcı bir kitap
Twyla benim baş kahramanım, anne-oğul iletişimi muazzam işlenmiş o kadar harika ki kör bir çocuğun dünyaya açılan penceresi Twyla yani onun merhametli annesi oluyor. Baba-kız ilişkisi de gayet iyi işlenmiş. Tavsiye ederim , şiddetle hem de :)
Çok sevme üzülürsün ....Ya da Allah en çok sevdiğinle sınar seni .....Evet bazen en sevdiklerimizle ,kiymetlilerimizle sınanırız....Ya buna kader deriz ya da isyan ederiz....İşte bu kitapta sınanan bir annenin hikayesi var...Hiçbir zaman yenilgiyi kabul etmeyen ,evladı için her şeyi göze alan bir anne var....Okurken her sayfayı şükrederek çevirdim....Allahım kimseyi sevdikleriyle sinamasin.....Kitapta oturtamadigim bazı durumlar olsada beğendim...Etkileyici bir hikayeydi....
Kitap çok güzel .twyla harika biri ancak dylan dışarıdan müdahaleye çok açık.küçük ve sevimli bir ailenin sorunlara atlaması oldukça güzel anlatılmış.ve son olarak bence twyla harika bir anne.
bir kitapta beklediğimi bulamazsam üzülüyorum. yazar neyi vurgulayacağını bilememiş ve acemice yazmış. Bir eksiklik bir kopukluk kitap boyunca sürdü.kitap karakterinide pek sevmedim. Klasik arkadya :) sonu fazlasılya basit. tavsiye üzerine kitap okumamayı tavsiye ediyorum :D
Evlat sevgisinin sınırı nedir? Bir anne evladı için neleri göze alabilir? Yıllarca beklediği o gün gelip çatana dek Twyla da bu soruya cevap veremezdi. Hatta biricik bebeği Charlie'yi kucağına aldığı o ilk anda bile evlat sevgisinin, onu şimdi olduğu yere getireceğini asla tahmin edemezdi. Dylan ve Twyla çifti, oğullarını dokuz ay boyunca heyecanla umutla, hayallerle beklemişti. Fakat kader bazen hayallerimizle aynı fikirde olmazdı. Twyla da hayatının bir daha asla eskisi gibi olmayacağını, Charlie doğduktan çok kısa bir süre sonra anlamıştı. Çünkü Charlie kördü. Twyla ne olursa olsun evladını olduğu gibi kabul etmesi gerektiğini bilse de, onu böyle bir geleceğin beklediği fikrine bir türlü katlanamıyordu. Evladının gökyüzü kapkaranlıktı. Artık hayattan, onun için bambaşka, masmavi bir gökyüzü istemek dışında hiçbir beklentisi yoktu. Bu da ancak ciddi bir ameliyatla mümkündü. Peki, kendi istekleri minicik bir bebeğin hem de kendi bebeğinin hayatını riske atmaya değer miydi? Bazen kader bizi en sevdiklerimizle sınar ve sevgimizin sınırları bizi adeta uçurumun kenarına kadar getirerek ölçer. Bir Başka Gökyüzü evladı için uçurumun kenarına tutunmaya çalışan bir annenin öyküsü. Hayatında sevgiye yer olan herkesi derinden etkileyecek olan bu kitap, size sevginin gerçek anlamını bir kez daha sorgulatacak. Keyifli okumalar
Aşk gözlerle değil ruhla görülür. Ve bu yüzden kanatlı aşk tanrısı kördür.
William Shakespeare
Bazen.. Hiçbir şey yapmamak daha kolaydır. Hiçbir şey söylememek. Hiçbir şeye sahip olmamak. Hiçbir şey olmamak daha kolaydır.
Eğer, insanlar hayatına girip, sonra da bir gün öleceklerse onları sevip bağlanmanın ne anlamı vardı ki?
Çünkü dünyada başka hiçbir şey,görmezden gelinen korkular kadar hızlı büyüyemezdi
Yıllar önce, yeni doğan kız bebeklerin yumurtalıklarında yumurtalarla doğduğunu okumuştu. O zamanlar bu fikir onu adeta dehşete düşürmüştü. Ancak hamile kaldığında fikri tamamen değişmiş,doğacak bebeğinin aslında aldığı ilk nefesten beri içinde taşıdığı bir parçası olduğunu düşünmek çok hoşuna gitmişti. Anneyle çocuk arasındaki o kuvvetli ve özel bağa belki de bu yüzden şaşmamak gerekirdi.
“Bazen,” dedi Bindy. “Hiçbir şey yapmamak daha kolaydır. Hiçbir şey söylememek. Hiçbir şeye sahip olmamak. Hiçbir şey olmamak daha kolaydır.”

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Başka Gökyüzü
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
440
ISBN:
9786051881836
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Blind
Çeviri:
Bahar Yaldız Çelik
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Evlat sevgisinin sınırı nedir? Bir anne evladı için neleri göze alabilir?

Yıllarca beklediği o gün gelip çatana dek Twyla da bu soruya cevap veremezdi. Hatta biricik bebeği Charlie’yi kucağına aldığı o ilk anda bile evlat sevgisinin, onu şimdi olduğu yere getireceğini asla tahmin edemezdi.

Dylan ve Twyla çifti, oğullarını dokuz ay boyunca heyecanla, umutla hayallerle beklemişti. Fakat kader bazen hayallerimizle aynı fikirde olmazdı. Twyla da hayatının bir daha asla eskisi gibi olmayacağını, Charlie doğduktan çok kısa bir süre sonra anlamıştı. Çünkü Charlie kördü.

Twyla ne olursa olsun evladını olduğu gibi kabul etmesi gerektiğini bilse de, onu böyle bir geleceğin beklediği fikrine bir türlü katlanamıyordu. Evladının gökyüzü kapkaranlıktı. Artık hayattan, onun için bambaşka, masmavi bir gökyüzü istemek dışında hiçbir beklentisi yoktu. Bu da ancak ciddi bir ameliyatla mümkündü. Peki, kendi istekleri minicik bir bebeğin, hem de kendi bebeğinin hayatını riske atmaya değer miydi?

Bazen kader bizi en sevdiklerimizle sınar ve sevgimizin sınırlarını bizi âdeta uçurumun kenarına kadar getirerek ölçer. Bir Başka Gökyüzü, evladı için uçurumun kenarına tutunmaya çalışan bir annenin öyküsü. Hayatında sevgiye yer olan herkesi derinden etkileyecek olan bu kitap, size sevginin gerçek anlamını bir kez daha sorgulatacak.

Kitabı okuyanlar 23 okur

  • Elif Günay
  • Simya Hanım
  • E.
  • Nisa mutlubas
  • Tuğçe Sancaktaroğlu
  • fatmanur tuğlu
  • Caspian
  • Enes Sivri
  • Dilekkkk
  • Yasemin Gür

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%33.3 (5)
9
%13.3 (2)
8
%20 (3)
7
%6.7 (1)
6
%0
5
%13.3 (2)
4
%6.7 (1)
3
%6.7 (1)
2
%0
1
%0