Adı:
Bir Başka Gökyüzü
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
440
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051881836
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Blind
Çeviri:
Bahar Yaldız Çelik
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Evlat sevgisinin sınırı nedir? Bir anne evladı için neleri göze alabilir?

Yıllarca beklediği o gün gelip çatana dek Twyla da bu soruya cevap veremezdi. Hatta biricik bebeği Charlie’yi kucağına aldığı o ilk anda bile evlat sevgisinin, onu şimdi olduğu yere getireceğini asla tahmin edemezdi.

Dylan ve Twyla çifti, oğullarını dokuz ay boyunca heyecanla, umutla hayallerle beklemişti. Fakat kader bazen hayallerimizle aynı fikirde olmazdı. Twyla da hayatının bir daha asla eskisi gibi olmayacağını, Charlie doğduktan çok kısa bir süre sonra anlamıştı. Çünkü Charlie kördü.

Twyla ne olursa olsun evladını olduğu gibi kabul etmesi gerektiğini bilse de, onu böyle bir geleceğin beklediği fikrine bir türlü katlanamıyordu. Evladının gökyüzü kapkaranlıktı. Artık hayattan, onun için bambaşka, masmavi bir gökyüzü istemek dışında hiçbir beklentisi yoktu. Bu da ancak ciddi bir ameliyatla mümkündü. Peki, kendi istekleri minicik bir bebeğin, hem de kendi bebeğinin hayatını riske atmaya değer miydi?

Bazen kader bizi en sevdiklerimizle sınar ve sevgimizin sınırlarını bizi âdeta uçurumun kenarına kadar getirerek ölçer. Bir Başka Gökyüzü, evladı için uçurumun kenarına tutunmaya çalışan bir annenin öyküsü. Hayatında sevgiye yer olan herkesi derinden etkileyecek olan bu kitap, size sevginin gerçek anlamını bir kez daha sorgulatacak.
Kitabi okudum bitirdim. Sevgili kitap severler çok ayrıntıya girmeden yazmaya çalışacağım
Özetle şunu belirtmek isterim ki özenle yazılmış akıcı ve akılda kalıcı bir kitap konu itibariyle hem ders çıkarabileceğimiz hemde elimizde önemsiz bulduğumuz şeylerin değerini kıymetini bilmemizi sağlıyor. Gorme engelli dogan bir bebegin anne ve babasinin bu duruma alisma sureleri birbirlerine destek olma durumları ve tüm olumsuz fikirlere istinaden yapılan göz ameliyatı ve sonrası Hattaki tüm olumsuzluklara olumlu bakabilmeyi ve üstesinden gelebilmeyi öğretiyor da denebilir. Bir anne olarak okuduğum bu kitabı kendimden pay çıkardım mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum pişman olmazsınız supriz sonlu bence kitap biraz daha devam etmeliydi bir yere bağlanmadan bitmesi kötü durmuş 🤗
Doğuştan kör olan yeni doğmuş bir bebek, Charlie... Doğduğu zaman neşeli, umutlu fakat haftalar sonra, acı gerçeklerle yüzleşen anne Twyla, baba Dylan. Ve en büyük zorlu bir karar: Evlatları ameliyat olsun mu yoksa kör biri olarak mı devam etsin hayatına? Evet, ameliyat yapay kornea ile Charlie için bir çift göz olacaktır. Fakat bu kararsız duruşun nedeni, elbette ki ameliyatın risk taşıması. Ölebilir de başka hastalıkların pençesinde kalabilir de... Akrabaların ve çevrenin üstüne üstüne geldiği bir durumda Twyla ve Dylan'ın duruşu nasıl olacak acaba? Özellikle anne Twyla hayatının en önemli sınavını başaracak mı?

Annelik, yaşamımızda sadece annelerin anlayabileceği bir duygudur. Hayatı boyunca yavrusunu, evladını korur, kollar. Bu Allah'ın annelere has bahşettiği manevi bir güçtür. İnancını, vicdanını, analığını yitirmemiş hiçbir insan evladını reddetmez. Hepimiz, şu hayatta asla benim başıma gelmez, benim çocuğum sağlıklı doğup büyüyecektir olgusuyla kendimizi avuturuz. Bu tabii ki güzel bir düşünce. Lakin, esas mesele, başımıza geldiğinde ne yaparız? Yavrumuzu her yönüyle kabul mu ederiz yoksa başımızdan mı atarız? Bu tür soruların cevabını kitapta bulacağız.

Arkadya yayınlarından çıkan bu eser beni yanıltmadı. Yani beğenmedim. Neden? Çünkü yazarın 6. kitabı olmasına rağmen gereken dramı, hüznü ben alamadım. Arkadya yayınları genelde aşk, dram, çocuklar üzerine eserler çıkartır. Genelde kötü mü olur? Hayır. Örneğin Sarah Jio'nun bazı eserleri de bu yayın evinden çıkmıştır ve pekala güzeldir de. Galiba bu konuda yazar ön plana çıkıyor. Yine de boş vakitlerde okunabilir. Son olarak kurgu güzeldi, daha doğrusu gerçek hayattan bir sunum olarak yansıması, başarı için hiçbir nedenin engel olamayacağını gösteriyor. Belki de bana biraz zayıf geldi. İyi okumalar...
Ben de doğuştan görme engelliyim dolayısıyla kitaptaki karakterlerle empati kurmam ve onlara yakınlık duymam kaçınılmazdı. öyle de oldu...
yazar, karakterleri çok başarılı kurgulamış. hepsinin hangi koşullarda neler hissettiğini, olaylarla başa çıkmak için hangi savunma mekanizmalarını kullandıklarını ince ince işlemiş böylece her birinin geçmişten günümüze geçirdikleri değişimler ve gelişimler sonucunda hayata bakış açılarını görmemizi ve onları ANLAMAMIZI sağlıyor.
başlarken, yalnızca bir annenin evladına duyduğu sevginin sınırsızlığını ve bu sevginin gücünü okuyacağımı zannetmiştim ancak; kitap bana bundan fazlasını sundu. kitapta en çok vurgulanan kavramlardan biri olan mükemmeliyetçilik düşünüldüğünde de görüyoruz ki her ebeveynin çocuklarıyla ilişkisi birbirinden farklı gelişiyor.
Çevresindeki insanların her birinden farklı bir ses çıkarken evladı için doğru olanı yapabilmek adına iyimserliğini asla yitirmeyen bir annenin, eşini kaybetmenin acısı ile kızından yıllarca uzak durmuş ve onu yeniden kazanmak için her şeyi yapabilecek olan bir babanın, küçük yaşta kaybettiği kardeşinin acısını yıllarca içinde taşıyan bir ablanın öyküsünü okumak keyifliydi.
kurguda bazı noktalara biraz takılsam da
gözler önüne serdiği farkındalıklar, hissetirdiği yoğun duygular, ve gerçekçi karakterleri ile beğenimi kazandı Bir Başka Gökyüzü...
akıcı dili ve sürükleyici anlatımı da göz önüne alındığında bir şansı hak ediyor bence...
Doğuştan gözleri görmeyen bir çocuğun, hatta daha çok ailesinin yaşadıklarını anlatıyor hikaye. Bir anne olarak bu tarz kitaplar artık okuyamıyorum içim daralıyor. Daha farklı bir beklentiyle başladım, ama beklentimi karşılayamadı diyebilirim. Çünkü ilerleyiş, kasvetli, ağır ve iç karartıcıydı biraz. Kısacası kendimi kaptıramadım. Aylar önce başlayıp biraz okuyup kenara bıraktığım, şimdi elime alıp bitirdiğim bir kitap. Karar sizin.
Ne kadar geç bitirdiysem de sebebi kitabın dili,anlatımı ya da sıkıcılığı değil;benim yaz bitti artık deyip de gezmelerimi bitirememdir. Bu kadar akıcı bir dil beklemiyordum. Ve itiraf edeyim;salya sümük ağlamayı bekliyordum. Bir annenin evladı için neleri göze alabileceği,evlat sevgisinin sırrının ne olduğu gibi sorular hem tanıtım videosunda hem de kitabın üzerinde vardı. O kadar çok etkilenmiştim ki...mutlaka okumalıyım dedim. Evet,bana konusu çok farklı geldi. Varlığından bile habersiz olduğum keratoprotez ameliyatı hakkında hem kitaptan hem netten bir şeyler öğrendim. Koruma amaçlı da olsa masum da olsa bir yalanın en sevdiğimizi bizden alıp götürebildiğini öğrendim. Korkularımızın bizi hata yapmaya ve haliyle yalnızlığa ittiğini öğrendim. “Kol kırılır yeni içinde kalır” sözü misali,aile üyelerimizin ne kadar hatalı olsalar da affedilebilineceğini ve en zor anlarımızda hep yanımızda olup bize destek olmak adına her türlü fedakarlığı yapabileceklerini,aile olmanın da zaten fedakarlık demek olduğunu hatırladım. İnsanların ne kadar sığ düşünebildiklerine,kendi düşüncelerini din adıyla size empoze etmeye çalıştıklarına,dini kullanarak sizi yolunuzdan çevirmeye meyilli olduklarına bir kez daha şahit oldum. Şuanki durumun aksinin gelecekte gerçekleşmesinin tanrıya karşı gelmekle ne alakası olduğunu sorup durdum kendime ve o insanlara kızdım. Aslında kitap hakkında daha yazılabilecek bir sürü şey var.
Sözün kısası;her ne kadar beni ağlatamamış olsa da epey etkiledi. Umarım sizler de en kısa zamanda okur ve en az benim kadar beğenirsiniz. Kitapla kalın.
Evlat sevgisinin sınırı nedir? Bir anne evladı için neleri göze alabilir? bu sorunun cevabını Twyla ile öğreniyorsunuz. Evet Twyla bir anne ve doğuştan kör bir oğlu var onun gözlerinin görmesi için tüm olumsuzluklara rağmen mücadele ediyor. Tavsiye ederim. Sıkılmadan okuyacağınız akıcı bir kitap
Twyla benim baş kahramanım, anne-oğul iletişimi muazzam işlenmiş o kadar harika ki kör bir çocuğun dünyaya açılan penceresi Twyla yani onun merhametli annesi oluyor. Baba-kız ilişkisi de gayet iyi işlenmiş. Tavsiye ederim , şiddetle hem de :)
Twyla ve Dylan'ın bebekleri doğduğunda her şey çok güzeldi, çok mutlulardı. Ta ki biricik oğullarının kör olduğunu öğrendikleri ana kadar. Twyla oğlunun görebilmesi için her şeyi yapmaya hazır olsa da oğlunu olduğu gibi kabul etmekle ameliyat ettirmek arasında sıkışıp kalmıştı. Romanda, bir annenin evladı ile sınanmasını ve evliliğini yıpratan meselelerin üstesinden gelmeye çalışırken çektiği sıkıntıları ve girdiği türlü psikolojik hallerini okuyoruz.
Heyecanlı, akıcı ve hüzünlü bir kitaptı. Kitaba başladıktan sonra evde pek duramadığım için okuyamadım ancak her anımda aklımın bir köşesinde Twyla ve oğlu vardı. Eve girer girmez, 'ne olacak, Twyla ne yapacak acaba'  diye heyecanla kitabı elime aldım. Hayatımı etkileyen kitapları çok seviyorum, bana kaliteli bir şey okuyorum hissi veriyor. Çocuğu olan her anne, annesini anlamak isteyen her çocuk okumalı. Anneler candır. Bizim için gözünü kırpmadan her şeyini verendir. Kitabın verdiği mesaj harika, çekinmeden okuyun.

Not: Yazar hanım kitabın sonunda kendi oğlunun bebekken çektiği hastalık sırasında yaşadığı zorlukları anlatmış ve kitabın kahramanı Twyla ile ortak duygularını bize kitapla ulaştırdığını belirtmiş. Bu, kitabı benim için daha da özel kıldı. Kitaptaki duyguların gerçek olması çok güzel. Bir annenin hasta çocuğu için ne hissettiğini asla anlayamasakta bize bir fikir vererek yüreğimize dokunan, annelerin kıymetini bir kere daha bize hatırlatan bu güzel anneye teşekkür ederim.

Yayın evine bir eleştirim olacak; yeni kitaplardaki yazım ve noktalama hataları beni çok fazla rahatsız etmeye başladı. Daha önceden tek bir hata bile bulamazken şuan her sayfada gözüme gözüme giren hatalar var. Sizi bu kadar sevip överken, işinizi bıkkınlıkla yaptığınızı düşünmek istemiyorum. Umarım yeni kitaplarda daha dikkatli olunur. Kalitenize zarar gelmesin.
Çok sevme üzülürsün ....Ya da Allah en çok sevdiğinle sınar seni .....Evet bazen en sevdiklerimizle ,kiymetlilerimizle sınanırız....Ya buna kader deriz ya da isyan ederiz....İşte bu kitapta sınanan bir annenin hikayesi var...Hiçbir zaman yenilgiyi kabul etmeyen ,evladı için her şeyi göze alan bir anne var....Okurken her sayfayı şükrederek çevirdim....Allahım kimseyi sevdikleriyle sinamasin.....Kitapta oturtamadigim bazı durumlar olsada beğendim...Etkileyici bir hikayeydi....
Kitap çok güzel .twyla harika biri ancak dylan dışarıdan müdahaleye çok açık.küçük ve sevimli bir ailenin sorunlara atlaması oldukça güzel anlatılmış.ve son olarak bence twyla harika bir anne.
bir kitapta beklediğimi bulamazsam üzülüyorum. yazar neyi vurgulayacağını bilememiş ve acemice yazmış. Bir eksiklik bir kopukluk kitap boyunca sürdü.kitap karakterinide pek sevmedim. Klasik arkadya :) sonu fazlasılya basit. tavsiye üzerine kitap okumamayı tavsiye ediyorum :D
Evlat sevgisinin sınırı nedir? Bir anne evladı için neleri göze alabilir? Yıllarca beklediği o gün gelip çatana dek Twyla da bu soruya cevap veremezdi. Hatta biricik bebeği Charlie'yi kucağına aldığı o ilk anda bile evlat sevgisinin, onu şimdi olduğu yere getireceğini asla tahmin edemezdi. Dylan ve Twyla çifti, oğullarını dokuz ay boyunca heyecanla umutla, hayallerle beklemişti. Fakat kader bazen hayallerimizle aynı fikirde olmazdı. Twyla da hayatının bir daha asla eskisi gibi olmayacağını, Charlie doğduktan çok kısa bir süre sonra anlamıştı. Çünkü Charlie kördü. Twyla ne olursa olsun evladını olduğu gibi kabul etmesi gerektiğini bilse de, onu böyle bir geleceğin beklediği fikrine bir türlü katlanamıyordu. Evladının gökyüzü kapkaranlıktı. Artık hayattan, onun için bambaşka, masmavi bir gökyüzü istemek dışında hiçbir beklentisi yoktu. Bu da ancak ciddi bir ameliyatla mümkündü. Peki, kendi istekleri minicik bir bebeğin hem de kendi bebeğinin hayatını riske atmaya değer miydi? Bazen kader bizi en sevdiklerimizle sınar ve sevgimizin sınırları bizi adeta uçurumun kenarına kadar getirerek ölçer. Bir Başka Gökyüzü evladı için uçurumun kenarına tutunmaya çalışan bir annenin öyküsü. Hayatında sevgiye yer olan herkesi derinden etkileyecek olan bu kitap, size sevginin gerçek anlamını bir kez daha sorgulatacak. Keyifli okumalar
İçinde giderek köklenen korkuyu gizledikçe, o korkunun daha da büyüdüğünü de kimse göremeyecekti. Çünkü dünyada başka hiçbir şey, görmezden gelinen korkular kadar hızlı büyüyemezdi.
"Aralarındaki ilişkinin ilişkinin bir gen israfından başka bir şey olmadığını, böyle olmaktansa birbirlerine tamamen yabancı da olabileceklerini söylemek istedi."
Cath Weeks
Sayfa 341 - Arkadya Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Başka Gökyüzü
Baskı tarihi:
Ağustos 2017
Sayfa sayısı:
440
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051881836
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Blind
Çeviri:
Bahar Yaldız Çelik
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Arkadya Yayınları
Evlat sevgisinin sınırı nedir? Bir anne evladı için neleri göze alabilir?

Yıllarca beklediği o gün gelip çatana dek Twyla da bu soruya cevap veremezdi. Hatta biricik bebeği Charlie’yi kucağına aldığı o ilk anda bile evlat sevgisinin, onu şimdi olduğu yere getireceğini asla tahmin edemezdi.

Dylan ve Twyla çifti, oğullarını dokuz ay boyunca heyecanla, umutla hayallerle beklemişti. Fakat kader bazen hayallerimizle aynı fikirde olmazdı. Twyla da hayatının bir daha asla eskisi gibi olmayacağını, Charlie doğduktan çok kısa bir süre sonra anlamıştı. Çünkü Charlie kördü.

Twyla ne olursa olsun evladını olduğu gibi kabul etmesi gerektiğini bilse de, onu böyle bir geleceğin beklediği fikrine bir türlü katlanamıyordu. Evladının gökyüzü kapkaranlıktı. Artık hayattan, onun için bambaşka, masmavi bir gökyüzü istemek dışında hiçbir beklentisi yoktu. Bu da ancak ciddi bir ameliyatla mümkündü. Peki, kendi istekleri minicik bir bebeğin, hem de kendi bebeğinin hayatını riske atmaya değer miydi?

Bazen kader bizi en sevdiklerimizle sınar ve sevgimizin sınırlarını bizi âdeta uçurumun kenarına kadar getirerek ölçer. Bir Başka Gökyüzü, evladı için uçurumun kenarına tutunmaya çalışan bir annenin öyküsü. Hayatında sevgiye yer olan herkesi derinden etkileyecek olan bu kitap, size sevginin gerçek anlamını bir kez daha sorgulatacak.

Kitabı okuyanlar 34 okur

  • Hilal Ünal
  • Zehranur Adıgüzel
  • Fatma Tatar sendol
  • Esra Kılıç
  • Fevziye Öner
  • Hazel E
  • Mine Alşan
  • Gąmźė
  • İrem Uykun
  • birkitabimbirkahvem

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (5)
9
%10 (2)
8
%20 (4)
7
%10 (2)
6
%0
5
%25 (5)
4
%5 (1)
3
%5 (1)
2
%0
1
%0