Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?

7,8/10  (12 Oy) · 
19 okunma  · 
12 beğeni  · 
2.172 gösterim
Örtünme olgusu üzerine yapılmış farklı ve özgün bir çalışma. örtünmek isyemeyen bayanlarla yapılmış mülakatlardan hareketle, örtünmeme tercihi irdeleniyor. Öne sürdükleri nedenler, geliştirdikleri savunma mekanizmaları ve erteledikleri farizalar ile ilgili tartışmalar, yorumlar ve yazarın bu tartışmalardan çıkardığı sonuçlar. Tesettür gerçeğine farklı bir açıdan yaklaşan kitap okuyucuyu, örtünmek istemeyen bayanların öne sürdüğü 23 neden üzerine düşünmeye davet ediyor..
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  183
 • ISBN:
  9789759066178
 • Yayınevi:
  Karınca Kitap
 • Kitabın Türü:
Sevde 
30 Oca 02:10 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Süper ötesi bir kitaptı. Başladım ve ara vermeden bitirdim. Bu kadar etkilenebileceğimi hiç düşünmemiştim. Yazar o kadar mantıklı, anlamlı, güzel cümleler kurmuşki hayran olmamak elde değildi gerçekten. Bu zamana kadar okuduğum hiç bir kitaptan böyle tat almamıştım. Özellikle bayan arkadaşlara heleki açık olup içinde biraz olsun kapanma düşüncesi olanlara şiddetle tavsiye ediyorum. Yazarın diger esereserlerinide biran önce alacağım insallah. Kalemine emeğine sağlık.

Zeynep Şentürk 
31 Eki 2016 · Beğendi · 10/10 puan

Kitabı okuduğum sıralarda örtülü değildim. Ben de tesiri olan bir kitap oldu. Herkesin(benimde) örtünmemek için sunduğu(m) bahanelere değinilmesi ve güzelce açıklamalar yapılması etkileyiciydi. Çoğu cümlesini içselleştirdim ve bana çok şey kattı.

Bir Ziyaretci 
01 Oca 2013 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

örtünmek istemeyen bayanların arkasına sığınmış oldukları manzeretlerinin yazar tarafından maddeler halinde açıklamasısını ele alarak vahinin anlatmak istedğini bacılarımıza nakl etmektedir.

Kitaptan 17 Alıntı

Sevde 
30 Oca 01:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Önce gelinlik, sonra örtü... Ya da ne zaman gelinlik, sonra başörtüsü!
'Ey! Çeyizinde işlemeli bez içinde Kur'an bulunan bacım!'
Aç Kur'an'ı ve bak Nur-31'e ... 'Evlenince kapanın' ilahi uyarısı var mı?
Nadir de olsa cami avlusunda tabutuna duvak konulan cenazelerede şahit oldum. Yani ertelediği güne kavuşmadan ölmüş. Artık ne anlarsanız!

Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 118)Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 118)
Sevde 
30 Oca 01:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Güzelliği bir 'sır' olarak algılarsak o bayan o 'sırrı' sadece eşiyle paylaşmalı.

Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 125)Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 125)
Sevde 
 30 Oca 01:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ey! Modacıların tuzağına düşmüş bacım! Sırtından milyon dolar kazanıp seni bataklığa itiyorlar. Sen açıldıkça onlar zengin oluyorlar. Seni vitrin olarak kullanıyorlar. Onlar seni erkeklere teşhir etmekten zevk alıyorlar. Güzellik yarışması düzenliyerek milyonlara izletiyorlar çıplak bedenlerinizi! Ve hangisinin bacağının vs. güzel olduğuna milyonlar önünde karar veriyorlar!
Üzülerek söylüyorum; şeytan modayı kullanarak sizi aldatmış!

Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 156)Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 156)
Sevde 
30 Oca 01:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

●Evlenince kapanırım.

Bekar olupta kapanmak istemeyenlerin sığındımları bir mazeret.Bunlarda da erteleme hastalığı var. Bunlar da son tarihi belli olmayan bir günaha razı olmuşlar. Günahı şimdi işliyorlar, tevbeyi evlenince yapacakalar!
Yemin ederim, şeytan bile gülüyordur!

Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 117)Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 117)
Sevde 
 29 Oca 22:41 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yakın akrabalarımdan bazılarının başlarını örtmeleri, başı açık çoğu insanın Ramazan ayında oruç tutmalarına şahit oluşum ve komşularımızdan başları açık olduğu halde beş vakit namaz kıldıklarına işitir olmam, kitabımızın başlığını düşünmeme sebep oldu.

' Bir bayan niçin örtünmek istemez?'

Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 19)Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 19)
Sevde 
30 Oca 00:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ben kapanmak istesem bile, buna eşim karar verir diyen bir bayan iyi niyetli gibi, yada aman aman masummuş gibi görünse bile Allah'ın insan ( kendisi) üzerindeki tasarruf yetkisini eşine vermiş oluyor.
Hadi diyelim, eşi;
-' Kapanmanı istiyorum' dedi. Ne yapacaksınız?
Allahu Teala kapanın diyor, siz kapanmıyorsunuz, eşiniz kapanin deyince, ' peki ' diyorsunuz. Eşinize olan sevgi ve saygınız Allah'a (Haşa) olan sevgiden fazla olmuş oldu. İşte Alahu Teala haklı olarak bu durumu sevmiyor.
Bir de tersini düşünelim:
Siz kapalısınız ama eşiniz bazı yerlerde başınızı açmanızı istiyor. Ne yaparsınız?
'Ne derse yaparım' mı diyeceksiniz? O halde neden kapanıyorsunuz.

Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 106)Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 106)
Sevde 
30 Oca 00:27 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

'Yaşlanınca kapanırım' diyen insan sanki, "Bana hikaye, gazel anlatma kardeşim! Tamam, anladık, yaşlanınca kapanırız! Bak sana tarih verdim. Artık o saate kadar bana başörtüsünden bahsetme!" diyormuş gibime gekiyor.

Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 88)Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 88)
Sevde 
 29 Oca 23:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"... Şükreden ancak kendisi için şükretmiş olur, nankörlük edene gelince, o bilsin ki, Rabbimin hiçbir şeye ihtiyacı yoktur..." ( Neml, 40)

Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 28)Bir Bayan Niçin Örtünmek İstemez?, Feyzullah Birışık (Sayfa 28)
2 /