Bir Bilim Adamının Romanı Bütün Eserleri 5

8,7/10  (372 Oy) · 
1.317 okunma  · 
419 beğeni  · 
9.253 gösterim
Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atayın İTÜ İnşaat Fakültesinden hocası olan Prof. Dr. Mustafa İnanın yaşamöyküsünü anlattığı romanıdır. Kitap İletişim Yayınlarından çıkmıştır ve 280 sayfadan oluşmaktadır.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  284
 • ISBN:
  9789754700672
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
Başak Otsukarcı 
22 Oca 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapla alakalı çok güzel inceleme yazıları olduğu için sadece kişisel düşünceme değinmek istiyorum. Ben de bir mühendisim hem de yükseği olan bir mühendis. Ancak, Mustafa İnan'ı bu kitap sayesinde tanıdım ve böyle birinin varlığından haberdar oldum. Bana kendisinden bahsetmeyen hocalarıma mı (belki kendileri de tanımadıkları için bahsetmemişlerdir), kendi araştırmalarımın sığlığına mı yanayım bilemedim.

Ömer Gezen 
 16 Mar 02:25 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Oğuz Atay'ın Tutunamayanlarini okuyan bir genç var. Çok seviyor ve etkileniyor. Kendinden bir parça buluyor sanki, ama bir yandan da sevmiyor.
Popüler kültürün acımasız ellerine teslim edilen bir insan ve kitap var. Kimse okumuyor ama herkes biliyor!
Bunlara rağmen yine de seviyor Oğuz Atay'ı.
Öyle ya kendisi de mühendis ve edebiyatı seviyor...
Yine kitap okuma isteği ile Üniversitesinin kutuphanesinden gidip kitap almak istiyor. Elinde almak istediği kitapların listesi...
Bakıyor bakıyor bakıyor, aylar önce lisedeki müzik hocasının kendisine tavsiye ettiği kitap olan Bir Bilim Adamının Romani'ni alıyor.
Ama düşünüyor da, "Yahu, bilim adamına roman da mi yazılır..."
Kitabı okumaya başlıyor. Biyografi diye geçiyor ama biyografi gibi de değil. Bir roman okuyor sanki ama roman da değil.
Bu dünyadan geçip giden bir insanı anlatmıyor Oğuz Atay, bu dünyada iz bırakan birisini anlatıyor.
Her sayfasında bu insanın bilime olan sevgisini ve katkısını anlatıyor.
Sonra kitabı okuyan şahıs dönüp kendisine bakıyor.
Sahi bu anlamsız dünyaya anlam katmak için ben ne yaptım?
Yaptığım şeyler elbet vardır diyor ama daha fazlası şart!
Okumak lazım. Öğrenmek lazım. Bilmek lazım. Daha da önemlisi anlatmak konuşmak lazım.
Ve kitabı bitirmesinin ardından hayatında köklü değişiklikler yapmanın kararını alıyor.
Zaten hayalleri olan birisi olan bu okur, insanlara yeni bir şeyler öğretmek istiyor. Ülkesine faydası dokunsun istiyor, gelişmemiz şart diyor.
Hayallerinde birazcık sisli olan Akademik kariyer fikrini ve hayalini artık gerçekleştirmek için daha çok çalışması gerektiğini anlıyor.
Artık kendisi de üniversitede öğretmen olmak istediğini anlıyor.
Evet sevgili arkadaşlar; o okur benim ve gerçekten de hayallerimizi artık gerçekleştirme zamanı.
Bir gün gerçek anlamda bir öğretmen olursam bu kitabı borçlu olurum bunu.
Size söylemek istediğim çok şey var ama hislerimi buraya yazabilecek kadar usta birisi değilimdir. Ve hislerim de buraya yazılacak kadar kısa değildir...
Size söylemek istediğim şeylerden birisi bu kitabı HERKES OKUMALI!
Hayatim boyunca insanların okuması gerektiği bir kitap olan Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının ardından bu kitap için de varımı yoğumu harcamaya hazırım.
Affiniza sığınarak bu incelemeyi herkesin gormesi için birkaç gün arayla defalarca paylasacagim. Tek maksadım insanlar ne hissettigimi gorsun ve kitabı okumak istesin. Sizden de ricam paylaşın ki daha çok okur gorsun ve okusun.
Hepinize teşekkürler ve iyi okumalar :)
Ben şimdi bilime geri dönüyorum :)

Bir Bilim Adamının Romanı benzeri kitaplar

Ilayda Caner 
17 Şub 2017 · Beğendi · 10/10 puan

BİR BİLİM ADAMININ ROMANI - OĞUZ ATAY
Zamanlama olarak Beyaz Zambaklar Ülkesinde'yi bitirmemin ardına rastladı bu güzide biyografi dolayısıyla da kitabın başlığı bana göre ''Sarı Çiğdemler Ülkesinde'' olmalıydı; çünkü kendimi neredeyse Finlandiyalı bir mühendisle konuşuyorken, onu, ve onu anlatmak isteyenleri dinliyor olduğumu sanıyorken buldum. Aslında içimizden birini; küçükken damdan düşen bir çocuğu, babasının sürekli ''Adam olmayacak bu çocuk!'' diyerek azarladığı bir delikanlıyı, çalışkan bir öğrenciyi, öğretme ve öğrenme aşığı bir insanı, filolojiye olan ilgisini Divan Edebiyat'ından aldığı örneklerle taçlandıran bir sanatseveri, evhamlı bir profesörü, yurtsever bir vatandaşı ve idealist bir bilim insanını tanıyordum: Mustafa İnan'ı tanıyordum.
Mustafa İnan'dı idealist olan. Devletin kendisine verdiği emeği boşa harcamak istemeyen Mustafa İnan'dı. Mustafa İnan'dı, bir palto bir elbise öğrenciye koşuşturan, onunla şakalaşan,O'na öğreten, onunla öğrenen. Mustafa İnan'dı asistanından borç istemek zorunda bırakılan. Bu ülkedeki bilimin, bilim insanlarının neden arka fonda bile kalamadığının cevabıydı onun yaşantısı. Mustafa İnan'dı iki savaş ardından, çocukluk travmalarından, geçim sıkıntısından, bilime sarılarak çıkan, Oğuz Atay anlatıyordu kalemiyle formülleri yazar gibi: ''Anlıyor musun? dedi, Bizde neden kolayca bilim adamı yetişmediğini? Bilimin küçük yaşta başına gelenleri görüyor musun? İşte bilimin anavatanı Batı, Adana'ya gelmişti; üstelik yalnız pasta ikram etmiyordu küçük çocuklara: Kuvayimilliye çeteleri düşmana karşı direnişe başladığı için yolları, köyleri, uçaklar bombalıyordu..''
Evrenseldi bilim... Dünyayı kucaklayarak gelişecekti, Doğu ve Batı iki çocuğuydu Bilimin, çocuk ayırt edilir miydi hiç? Beş parmağın hangisinden vazgeçebilirdin, beş parmağın beşi bir değilse de?
Bir Bilim Adamının Romanı'nda yalnızca Doğu'da değil suç, Bilim'in karşısında, yalnızca Batı'da olmadığı gibi, Devlet'te de değil hep, Ekonomi'de hiç değil yüzde yüz, tembellikte daha çok, işgüzarlıkta, kolaya kaçmakta, üşengeçlikte, efsaneleştirme de, Mustafa İnan olmayışta... Bilim Aleminde canım, hepsi bir arada, tutuşmuşlar el ele, bilime karşı. Durabilenlerin onda birini kitaplarda okuyoruz yazarsa Atay gibileri, yazdıktan sonra okursa Halk gibileri elbet, çoğu Mustafa İnan gibi olmadan, olamadan, damdan düşüp ölüyor yaz geceleri, çoğunun en büyük suçu savaş çağı çocukları olmaları, çoğu kopya ile geçiyor, kaçak bina yapacak çünkü büyük patron olunca, çoğu rant peşinde.. Bilmez gibi, üzülür azınlık, bilmez misin siyaset aracıdır bu ülkede bilim, kaç Mustafa İnan çıkar sandın Bakanlık reddedecek, öğretme aşkiyle tutuşacak, bir hasta bir sağlamken mektebe koşacak. Kuvvet'i para ile organizasyonun çarpımı olarak nitelendirenler bilim (!) içinden çıkagelenler, bu üniversite mezunları, bu ülkenin okutulanları...
Oğuz Atay ne güzel yazmış: ''Efsane bir geleneğe dayanır ve efsane bir bütündür. Efsaneyi yaratmak da bir araştırma işidir. Oysa insanlarımız henüz, hüzünlü anma törenlerine ve sadece gözyaşlarına dayanan bir dönemi yaşamaktadırlar. Herkesin, özellikle, ''Türk Mühendisler Cemiyeti ve Bilim Alem'inin'' işi gücü vardır, kimsenin, yabancı bir dergide yayımlanması mümkün bir ''araştırma'' için kaybedecek zamanı yoktur. Biz, vakit kaybetmemek için, efsaneleşen kişileri ''minnetle'' anarız, onun ''mümtaz'' kişiliği önünde ''hürmetle'' eğiliriz,. Bu kahraman muhakkak ''yeri doldurulamayacak bir kayıp'tır'' ve bu nedenle, yani yerini dolduramayacağımızı bildiğimizden, onunla ilgili bir araştırma yapmak bizim gibi ciddi kimseler için söz konusu olamaz. Bu arada onun ''üstün gayretlerini'', ''hasletlerini'' anarız; ''senin yerine ben gitseydim'' diyerek, hiçbir zaman niyetli olmadığımız davranışlardan söz ederiz.''
.
Kaç Mustafa İnan daha yetiştirir bu ülke sandın...
Bu ülke yetiştirecek olsa, insan yetişmek istemez; sen herkesi Bilim sevdası ile sevişir mi sandın?
Sen ''Fotoelastisite'yi'' herkesin derdi mi sandın bu ülkede?
''Cehalet mutluluktur,'' diye başlıyor bir film, sen herkesi Bilgi'yi, Mutsuzluğa tercih edecek mi sandın?..
...
Okudukça çıldıracak gibi oluyor insan, sen olmuyor musun? Yazılanlardan bu yana geldiğin, gelinen, geldiğimiz yeri görünce, yalnız Bilim'in, Bilim insanının, ekonominin değil, İNSAN'IN geldiği noktayı görünce, sen çıldıracak gibi olmuyor musun? sorusunu bekledim, bekledim, bekledim hep son sayfada, ama Oğuz Atay öleli kırk yıl olmuş, o dahi tahmin edemezdi sanırım bu halleri, 77'de bile böyle eleştiriyorken gündemi.
Ne yazık demeden geçemiyorum.
Sonra anlıyorum bu kitabın adının neden '' 'BİR' Bilim Adamının Romanı'' olduğunu, ya da neden ''Sarı Çiğdemler Ülkesinde'' olmadığını. Çünkü bu ülkede bilim haberleri, magazin haberleri kadar yankı uyandırmaz, hiç bağıramaz hatta, ürkektir, sineye çeker, sessizdir sitemi. Arka sayfalarda yazar ''Acı Kaybımız, Kayıplarımız'' O kaybın bilim dünyası adına ne yaptığı da zerre kadar mühim değildir, çünkü bir pop sanatçısı yeni ayrılmıştır sevgilisinden, albüm çıkarıyordur.
Ellerimiz kanlı, ölen çocukların, insanlığın kanından ziyade Sanat ve Bilim'in kanıyla kaplanmış ellerimiz, hiç düşünmemeli neden ölüyor çocuklar, insanlar, insanlık ve adalet diye, Bilim ve Sanat ölmüşken, can vermişken kollarımızda çoktan.
BİR BİLİM ADAMININ ROMANI - OĞUZ ATAY

Özlemnd 
 18 Ara 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

" Oğuz Atay bu kitabında öğretmeni olan Mustafa İnan'ın hayatını güzel anlaşılır bir kalemle bizlere yine olduğu gibi sunmuştu. Mustafa İnan'ın hayatı hep zorluklarla geçti, geçim sıkıntısı en çokta Mustafa İnan'ı üzen babasının bu sözleriydi. Dört yaşımda damdan düştüm. On sekiz yaşımda babamı kaybettiğim zaman. Zavallı babam kangren olmuştu ve damdan düşen oğlunun adam olduğunu göremeden ölmüştü. Babası Mustafa İnan'a senden adam olmaz demesi onu sarsıyordu. Ama Mustafa İnan hem bir matematikçi oldu. Hem de iyi bir öğretmen oldu. Öğrencilerine, arkadaşlarına, evine, oğlu Hüseyin'e ve karısı Jale'ye çok düşkündü Oğuz Atay'ın kitaplarını okurken etkisinde kalmamak mümkün değil. 2.kitabını yarım bırakarak vefat etti Mustafa İnan.
Korkuyu beklerken'den, Tutunamayanlara, Tutunamayanlardan, Bir Bilim Adamının romanına kadar. Oğuz Atay'ın okuduğum bu son kitaplarıydı tabiki diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum. Herkese tavsiye edilebilir bir Oğuz Atay kitabı keyifli okumalar diliyorum."

Seda Çakır 
11 Oca 2017 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir Bilim Adamının Romanı, TÜBITAK'ın isteği üzerine Oğuz Atay'ın üniversite yıllarından hocası Mustafa İnan'ın hayatını anlattığı romanıdır. Roman Türkiye Bilim­sel ve Teknik Araştırma Kurumu ödüllerinin dağıtıldığı esnada yaşlı bir adamın Mustafa İnan'a benzeyen bir genç ile konuşmasıyla başlıyor. O törende Mustafa İnan ölümünden dört yıl sonra bilim ödülüne layık görülüyor. Ne yazık ki hakettiği kıymeti yaşarken göremiyor.
Biyografik bir roman olması sebebiyle sıkıcı olacağı hissi uyandırsa da, Oğuz Atay Mustafa İnan'in hayatini sınıf arkadaşlarından, eşinden, öğretmenlerinden dinleyip; öğrencilik yıllarını, eğitime verdiği önemi, evliliğini, arkadaşlıklarını, bilim dünyasında bir ekol oluşturmasını, bu yolda çektiği zorlukları, tüm hayatını çok akıcı bir dille, asla sıkmadan anlatıyor.
Oğuz Atay romanda yalnızca Mustafa İnan'ın hayatını anlatmıyor. Onun hayatı üzerinden eğitim sisteminin yanlışlıklarına, eksikliklerine de değiniyor: "Sistemin gerisindeki matematik düzenini anlamak için, formüllerin gerisindeki matematikçiyi, onun nasıl düşündüğünü sezmek gerekiyor. Bunu öğretmiyorlar size; belki liseden sonra da öğretmiyorlar, hiç öğretmiyorlar. Matematikçinin neden ve nasıl düşündüğünü hiç bilmiyorsunuz belki. Matematiği birtakım uzun ve yorucu işlemlerden ibaret gördüğünüz için de bilim çekici gelmiyor size. Sayıların ve eski Yunanca harflerin gerisinde canlı ilişkiler olduğunu sezemezseniz, sayılarla hayatın arasındaki ilişkiyi göremezsiniz, matematik ve dolayısıyla fizik çalışmanın tek amacı sınıfı geçmek olur." (Sayfa 70)

R. 
07 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 5 günde

Mustafa İnan'ın anlatıldığı biyografi türündeki bu eser ile birlikte ben de Oğuz Atay okuyanlar grubuna katılmış oldum. Kitabı yeni bitirmiş olmamdan dolayı mıdır bilmiyorum, hala cümlelerimi oturtamadım kafamda.Nereden başlasam yarım ya da eksik kalacak da ben nacizane fikirlerimi belirtiyim. Ben emeğe inanırım, çalışmaya, didinmeye. Hiç çalışmadan yaptım, kitabın kapağını açmadım, aman kim çalışacaklar ile bu gemi yürümez. Çünkü Kur'an da da geçer ki :(53/Necm-39: İnsan için ancak çalıştığı vardır.) Mustafa İnan da buna inanmış ki hep çalışmış ama gerçekten hakkını vermiş bu kelimenin ki ben, bu kelimeyi kendim için kullandığım zamanlara (Örn:Üniversite sınavı zamanlarına) dönüp baktım da ben de çok iğreti durdu. Ve biliyor musunuz Mustafa İnan o kısacık hayatına bütün bu emeklerini yerleştirirken sağlık açısından birçoğumuzdan gerideymiş. 4 yaşında geçirdiği kaza sonucu (damdan düşmüş) babasının verdiği ilk tepki şu olmuş :'Bu çocuk adam olmaz artık.'' Ama olmuş. Bu ülkenin görüp göreceği nadir adamlardan olmuş hemde. Evet, o gün geçirdiği kazadan dolayı hep halsiz olmuş, eski sağlığına tam olarak hiç dönememiş, ama diyorum ya birçoğumuzda iğreti duran 'çalışmak' fiilini iliklerine kadar yaşamış. Durmamış. İyi bir dost, iyi bir eş, iyi bir öğretmen, olmak için durmamış.Birçoğumuzun sadece edebiyatını yaptığı vatanseverliğin o kitabını yazmış. Çünkü lafla olmuyor hiçbir şey, icraat gerek. Bizim ülkemizde en eksik olan şey yani.
Bir de hep düşünmüşümdür ya ne güzel şey, sen ölüyorsun ama adın yaşıyor. Herkes seni hayırla yad ediyor. Bundan güzel şey olur mu? Olmaz. Mustafa İnan'ın sevdikleri tarafından şöyle bir cümle geçiyor kitapta ki, hasretiz böyle insanlara :''Yeşil bir vadi gibi huzur verirdi.''
İyi insanlar ölse bile adı yaşarmış . Ama adını yaşatmak kolay değildir. Kolay olmamış. Çalışmayı, araştırmayı, gözlemlemeyi, okumayı hayatın dışından faaliyetler olarak görmeden, bunları yaşamın kendisiyle sentezleyerek yaşarsak... Yaşarsak iyi olacak. Olabilir. Olur inşallah.
Mustafa İnan. Bana çok şey kattı. Mustafa İnan'ı tanımak için geç kalınmamalı. Kesinlikle tavsiyedir arkadaşlar. Sağlıcakla kalın...

Chemical Analyst 
12 Kas 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Oğuz Atay'ın üniversite hocası Mustafa İnan'ın hayatını romanlaştırdığı kitabı. Halk çocuğu olan Mustafa Hocanın ün sahibi bir bilim adamı oluşunun zorlu macerasını sergilemiş. Mustafa İnan'ı özetlersek; İnanılmaz bir hafızaya sahip. Öyleki öğrencilik hayatı boyunca hiç not tutmamış. Hatta "Herkes hafızasından şikayet eder zayıflığından yakınır. Kimse zekasından şikayet etmez. Bilmezler ki hafıza güçlü bir zekanın unsurudur" diyerek hafızası zayıf olanların kendini gerizekalı hissetmesine yol açmıştır:) Divan şiiri aşığı, bu şiirleri ezberlemeyi çok seviyor. Sanatçı yönü mevcut. Dil ile çok ilgili, kelimelerin kökenlerini araştırmayı çok seviyor. Matematiği çok seviyor ve herkese öğretiyor. Şiirde resimde kelimelerde herşey de matematiğin olduğunu vurguluyor.Kıskanmayan, herkese yardın eden, hoşgörülü, her konuyu araştıran ve hemen hemen her konuda bilgi sahibi. İyi bir konuşmacı ve hoşsohbet. Süleyman Demirel'de eski öğrencisi. Hatta bir bu eski öğrencisine: "Yahu Süleyman, duydum ki siyasete atılacakmışsın. Sakın ha. Ben seni akıllı bir adam bilirim"diye sorunca, Demirel gülümsemiş: Böyle bir şeyi benden umar mısınız hocam diye cevap vermiş:) Mustafa Hoca Cemal Gürsel' in ısrarlarına rağmen Bayındırlık Bakanlığı görevini kabul etmemiş. Kısaca örnek bir bilim adamı ve örnek bir insan. Sadece kitabın bazı kısımlarında İnşaat Mühendislerinin anlayacağı şekilde bazı ders konuları anlatılmış. O kısımları okumak biraz sıkmadı değil. Sıktı ama anladım da geçerim bu sınavdan:) Şu an fotoelastisiteyi size anlatabilirim..Yazan Oğuz Atay, kahraman Mustafa İnan..Gerisi size kalmış..

"Kaşlarını çatmış neler düşünüyorsun orada?" dedi profesör.Genç adam güldü: "Kendimizi beğendiremediğimiz kimselere kızıyorum." "Aldırma. "dedi profesör: "Ayrıca herkese kendini beğendirmekte makbul değildir." Kaşlarını çattı:" Hem, gereksiz öfkelerin bir işe yaramadığını söylemedi mi Mustafa sana?" "Söyledi söyledi," dedi delikanlı, "Biraz önce söyledi."
Sanırım müthiş bir kitapti diyebilirim.Bir matematikçi olarak beni o kadar çok etkiledi ki...Bizim ülkemizin böylesi bilim adamlarına ihtiyacı var.Bilimi,ilimi, eğitimi kendine yol edinmiş içi dolu insanlar lazim...Bulunduğu makamı ticaret amaçlı kullanan kişilerden eğitim sistemini soyutlamamiz lazim...Ülkesini gerçekten seven ilim adamlarına ihtiyacımız çok büyük...Bu ülkenin yitip gitmeyen bitip tükenmeyen Mustafa Inanlara sahip çıkması lazım...Herkesin okuması gereken bir kitap.Okumaliyiz ki körü körüne yaşayan bireyler olmaktan çıkalım.Kitaplar iyiki varlar...

Mustafa KUVA 
20 Kas 2017 · Kitabı okudu · 19 günde · Puan vermedi

Mustafa İNAN her eğitimcinin tanıması gereken bir kahramandır.Kahramandır çünkü o çoğu kişi gibi olmayı reddetmiş düzene ve sisteme inat kendine hedef edinmiş ve bu hedefi uğrunda canını ortaya koymuştur.Değişmeyeceğini bilse dahi kendi elleriyle bozuk olan sistemleri onarmaya çalışmıştır.Böyle bir bilinç olduğu müddetçe bozuk olan tüm dişliler onarılmak zorunda kalacaktır.Eğitimciler demişken geleceğin kapılarını ellerinde tutan ancak tek derdi ayın belli günlerinde maaşını alıp belli günlerinde tatil yapma arzusuyla tutuşmaktan vazgeçmeyi öğrenmelidir eğitimciler.Zihinleri basmakalıp bilgilerle doldurup robot kadar bile işlem yapamayan nesiller yetiştirmekten vazgeçmelidir eğitimciler.Gerçek eğitimci olmayı başaramıyorlarsa bozdukları sistemin içinden çıkıp sistemin kendini onarması için fedakar olmalıdır eğitimciler.Ki bunu yapmazlarsa Mustafa Hoca gibiler onları o sistemden ayıklamayı zaten başaracaklardır.Üreten insanlar sevgi üreten,saygı üreten,birlik beraberlik üreten insanlar olmalıdır eğitimciler.Beni üzen bir noktada birçok mühendis arkadaşım olmasına rağmen çoğunun Oğuz ATAY'ı tanıyıp Mustafa Hocayı tanımıyor olmaları.Nitekim bu eseri Oğuz ATAY yazmasa yine Mustafa Hocamız bu kadar bilinmeyecektir.Mücadele nedir?Niçin yaşanılır?Hedef nedir hedeflere nasıl varılır? merak ediyorsanız Mustafa Hocamız size yol gösterecektir.Mustafa İNAN'a sonsuz defa saygılarımla...

Oğuz Atay ile başlayan ilk serüvenim.Bir Bilim Adamının Romanı sevgili edebiyat öğretmenim Zeyyat Şahin ile tanıdığım Oğuz Atay,bu kitabında öğretmeni Mustafa İnan'ın hayatını incelemiş.
Monografi türünde olan eser Mustafa İnan'ın akademik zekasından ve yeteneklerinden bahsetmiş.Oğuz Atay'ı yeni okuyacaklara kesinlikle önereceğim ilk kitap.Diğer kitaplarına göre daha hafif bir dille yazdığından,Oğuz Abi'nin diline yavaş yavaş alışmaya başlıyorsunuz...

Kitaptan 392 Alıntı

Başak Otsukarcı 
18 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Canım bilirsin sanıyorum lisede inek derler böylelerine. Teknik Üniversitede de kuş diye çağırırlarmış çalışkan öğrencileri. Böyle garip kuşlara iyi gözle bakılmaz; hele bir de ders kitaplarının dışında bir şeyler okumaya kalkarlarsa... en azından kurulu düzen bozulur diye korkulduğu için hiç acınmaz bunlara. Böyle ukalalara hemen haddini bildirir kalabalık: Bu kuşlar arkadaşlık yuvasından atılır. Onun için kimse kuş ya da inek görünmemeye çabalar: Aman çalıştığım anlaşılmasın, aman insanlığıma leke sürülmesin. ... Okullarda her sınıf ikiye ayrılır böylece dedi profesör; Herkes kendi toplumunda yaşar: iki ayrı millet gibi. Kuşlarda ötekileri küçümser tabii. Güldü: Şu iki milleti aynı bayrak altında toplayabilseydik, belki biz de bilim savaşında bazı toprakları ele geçirebilirdik."

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 44 - İletişim Yayınları)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 44 - İletişim Yayınları)
Celal Uslu 
22 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

"Çünkü iyi yaşamak da 'bilgi' ye dayanır. Bunu da göstermeliyim sizlere. Çünkü ülkemizin insanları daha yaşamanın acemisidir. Onlara insan gibi yaşaması öğretilmemiştir henüz. Nasıl yaşamak gerektiği de sezdirmeden öğretilebilir onlara. Hayatın yaşamaya değer olduğu öğretilebilir. Güzel sanatların da, edebiyatın da 'büyük ve güzel şeylerin' de var olduğunu öğrenmeli insanlarımız."

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 55)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 55)
Zehra Baysan 
23 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Meselelere yukarıdan bakmayı bildikten sonra dünya gibi gezegenler insana çok küçük görünür."

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz AtayBir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay
Songülnd 
20 Tem 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"..Ama ne yapalım ki hayallerimiz hiçbir zaman tam olarak gerçekleşmiyor.."

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 8)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 8)
Başak Otsukarcı 
22 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"İnsan öğrendikçe, bildikçe evrenselleşir."

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 153 - İletişim Yayınları)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 153 - İletişim Yayınları)
Zehra Baysan 
21 Şub 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Herkes hafızasından, hafızasının zayıf olduğundan kolaylıkla şikayet eder; fakat asla zekâsından yakınmaz.Bilmez ki hafıza, zekânın bir unsurudur."

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz AtayBir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay
Başak Otsukarcı 
18 Oca 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Nasıl yaşamak gerektiği de sezdirmeden öğretilebilir onlara. Hayatın yaşamaya değer olduğu öğretilebilir. Güzel sanatların da edebiyatında 'büyük ve güzel şeylerin' de var olduğunu öğrenmeli insanlarımız."

Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 50 - İletişim Yayınları)Bir Bilim Adamının Romanı, Oğuz Atay (Sayfa 50 - İletişim Yayınları)
40 /

Kitapla ilgili 2 Haber

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Öğretmen Adaylarına Önerdiği 32 Kitap MEB'in bu sene ilk defa uyguladığı aday öğretmen yetiştirme süreci kapsamında aday öğretmenlerin okuyacağı kitaplar ve aday öğretmenlerin izleyeceği filmler belli oldu. Stajyer öğretmenler 24 haftalık stajyerlik sürecinde bu kitapları okuyacak, filmleri izleyecek ve bir değerlendirme formu hazırlayacak.