1000Kitap Logosu
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan

Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan

Bütün Eserleri 5

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.7
2.605 Kişi
10,1bin
Okunma
2.928
Beğeni
52,3bin
Gösterim
283 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 8 sa. 1 dk.
Adı
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan (Bütün Eserleri 5)
Basım
Türkçe · Türkiye · İletişim Yayınları · Eylül 2020 · Karton kapak · 9789754700671
Diğer baskılar
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan
Türkiye'de pek benimsenmemiş bir dalda, biyografik roman türünde, Oğuz Atay'ın kendine özgü üslubu ve kurgusuyla, kendi hocası da olan Prof. Mustafa İnan'ı anlatışı. Atay'ın hedefi, bir halk çocuğunun uluslararası ün sahibi bir bilim adamı oluşunun zorlu macerasını sergilemek. Bunun yanısıra, Oğuz Atay'ın toplumsal eleştiri kalıplarını zorlayışını da izliyoruz. Bu kitapta, Prof. Mustafa İnan'ın hayatından kesitler veren bir de fotoğraf albümü yeralıyor.
4 mağazanın 4 ürününün ortalama fiyatı: ₺27,93
8.7
10 üzerinden
2.605 Puan · 389 İnceleme
Ömer Gezen
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan'ı inceledi.
284 syf.
·
2 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Oğuz Atay'ın Tutunamayanlarini okuyan bir genç var. Çok seviyor ve etkileniyor. Kendinden bir parça buluyor sanki, ama bir yandan da sevmiyor. Popüler kültürün acımasız ellerine teslim edilen bir insan ve kitap var. Kimse okumuyor ama herkes biliyor! Bunlara rağmen yine de seviyor Oğuz Atay'ı. Öyle ya kendisi de mühendis ve edebiyatı seviyor... Yine kitap okuma isteği ile Üniversitesinin kutuphanesinden gidip kitap almak istiyor. Elinde almak istediği kitapların listesi... Bakıyor bakıyor bakıyor, aylar önce lisedeki müzik hocasının kendisine tavsiye ettiği kitap olan Bir Bilim Adamının Romani'ni alıyor. Ama düşünüyor da, "Yahu, bilim adamına roman da mi yazılır..." Kitabı okumaya başlıyor. Biyografi diye geçiyor ama biyografi gibi de değil. Bir roman okuyor sanki ama roman da değil. Bu dünyadan geçip giden bir insanı anlatmıyor Oğuz Atay, bu dünyada iz bırakan birisini anlatıyor. Her sayfasında bu insanın bilime olan sevgisini ve katkısını anlatıyor. Sonra kitabı okuyan şahıs dönüp kendisine bakıyor. Sahi bu anlamsız dünyaya anlam katmak için ben ne yaptım? Yaptığım şeyler elbet vardır diyor ama daha fazlası şart! Okumak lazım. Öğrenmek lazım. Bilmek lazım. Daha da önemlisi anlatmak konuşmak lazım. Ve kitabı bitirmesinin ardından hayatında köklü değişiklikler yapmanın kararını alıyor. Zaten hayalleri olan birisi olan bu okur, insanlara yeni bir şeyler öğretmek istiyor. Ülkesine faydası dokunsun istiyor, gelişmemiz şart diyor. Hayallerinde birazcık sisli olan Akademik kariyer fikrini ve hayalini artık gerçekleştirmek için daha çok çalışması gerektiğini anlıyor. Artık kendisi de üniversitede öğretmen olmak istediğini anlıyor. Evet sevgili arkadaşlar; o okur benim ve gerçekten de hayallerimizi artık gerçekleştirme zamanı. Bir gün gerçek anlamda bir öğretmen olursam bu kitabı borçlu olurum bunu. Size söylemek istediğim çok şey var ama hislerimi buraya yazabilecek kadar usta birisi değilimdir. Ve hislerim de buraya yazılacak kadar kısa değildir... Size söylemek istediğim şeylerden birisi bu kitabı HERKES OKUMALI! Hayatim boyunca insanların okuması gerektiği bir kitap olan Beyaz Zambaklar Ülkesinde kitabının ardından bu kitap için de varımı yoğumu harcamaya hazırım. Affiniza sığınarak bu incelemeyi herkesin gormesi için birkaç gün arayla defalarca paylasacagim. Tek maksadım insanlar ne hissettigimi gorsun ve kitabı okumak istesin. Sizden de ricam paylaşın ki daha çok okur gorsun ve okusun. Hepinize teşekkürler ve iyi okumalar :) Ben şimdi bilime geri dönüyorum :)
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan
OKUYACAKLARIMA EKLE
51
479
EVA
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan'ı inceledi.
283 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Orta yaşlı bir profesör esmer bir gece Mustafa İnan anlatıyor. Hüseyin ve Rabia'nın oğlu Mustafa İnan'ın babası annesine karşı geldiği için memlekete Malatya'dan Adana'ya geçemiş. Babasını seyyar posta memuru ile ailesini geçindirmeye çalışması maddi bakımından I Dünya Savaşı sebebi ile de maddi ve manevi açıdan kötü bir durumda bir çocukluk geçirmiştir. Gençliğinde aynı maddi zorluklar sebebi ile Mühendislik okurken bir an evvel iş hayatı atılıp inşaatlarda görev yapmak, çok istediği öğretmenlik mesleği için çalışmak arasında çok düşünüp sonunda tüm benliğini saran öğretmen sevgisi ile öğretim üyesi olmaya karar vermiştir. Bu kitap harika bir tür ne zaman başlayıp ne zaman bittiğini Anlamadım bile Mustafa İnan'ın çocukluğundan başlayıp vefatına kadar nerede yaşadığı nerede görev yaptığı üniversitelerde hangi görevlerde bulunduğu nasıl öğrenciler yetiştirdiğini Mustafa'nın esprili anılarını öğrenci iken neler yaptığını Engin Bir Deniz Gibi bir beyni olduğunu anlatıyor. Eseri okudukça okuma isteği geliyor. O kadar akıcı ve meraklandırıcı bir eser. Kitabı mutlaka okuyun pişman olmazsınız olmayacaksınız. Oğuz Atay
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan
OKUYACAKLARIMA EKLE
54
Gül
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan'ı inceledi.
283 syf.
·
2 günde
·
Puan vermedi
Kitabı sadece bir Oğuz Atay kitabı diye elime aldım. Okumaya başlamadan önce Oğuz Atay’ın, biyografisini kaleme alacak kadar yakından tanıdığı bu bilim adamı kimdir, ne yapmıştır hiçbir fikrim yoktu. Keşke hakkında az da olsa bilgi sahibi olup o merakla okumaya başlıyor olsaydım. Zira tanımadığın, merak etmediğin birinin biyografisini okumaya başlamak ilk etapta sıkıcı gelebiliyor. Kitapla ilgili kendimden yana tek olumsuz durum bu oldu diyebilirim... Ama okudukça Mustafa İnan gibi bir bilim adamını; her mühendisin, akademik kariyer düşünen herkesin, hatta her öğrencinin mutlaka tanıması gerektiğini düşündüm... Böyle değerli ve önemli bir şahsiyeti bu zamana kadar tanımadığım için de eksik hissettim. Kitap biyografik roman türünde yazılmış. Mustafa İnan’ın ölümünden sonra, İnan’ın arkadaşı ünlü matematikçi Prof. Dr. Cahit Arf’ın isteği üzerine TÜBİTAK Bilim Adamı Yetiştirme Grubu’na ait bir proje için Oğuz Atay tarafından kaleme alınmış. Mustafa İnan, Oğuz Atay’ın İTÜ İnşaat Fakültesinden de hocasıdır. Oğuz Atay, Mustafa İnan’ı savaş yıllarına denk gelen çocukluk yıllarından itibaren anlatmaya başlamış. Birçok zorluk ve mücadeleye rağmen azim ve başarı dolu bir yaşam öyküsü... İnan’ın öğrenme ve öğretme tutkusu hiç bitmiyor. Başarılarla geçen öğrencilik yıllarında arkadaşlarına aktarıyor bildiklerini. İş hayatına girince de mühendislik yapmak istemiyor, zengin olma hayalleri kurmuyor ve zorlu akademik kariyerine başlayarak öğrencilerine öğretmeye başlıyor bu sefer.. Ömrü boyunca ne öğrenmekten vazgeçiyor ne de öğretmekten...
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan
OKUYACAKLARIMA EKLE
12
Rabia Günaydın
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan'ı inceledi.
283 syf.
·
27 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Orta yaşlı bir profesör esmer bir gence Mustafa Inan'ı anlatıyor; Hüseyin ve Rabia'nın oğlu Mustafa Inan. Babası ailesine karşı geldiği için memleketi Malatya'dan Adana'ya göç etmiş, Mustafa Inan'dan önce doğan erkek kardeşleri küçük yaşta öldüğünden, Mustafa Inan'ın doğumunu "ölümü kandırmak" için kutlamamışlardır. Babasının seyyar posta memurluğu ile ailesini geçindirmeye çalışması maddi bakımdan, 1. Dünya Savaşı sebebi ile de maddi ve manevi açıdan  kötü durumda bir çocukluk geçirmiştir. Gençliğinde de aynı maddi zorluklar sebebi ile mühendislik okurken bir an evvel hayata atılıp inşaatlarda görev yapmakla çok istediği öğretmenlik mesleği için çalışmak arasında cok düşünüp sonunda tüm benliğini saran öğretme sevgisi ile öğretim üyesi olmaya karar vermiştir. Müzeler müdürü ve arkeolog Aziz Ongan 'ın kızı Jale Ongan'a gönlünü kaptırmış ve hem Jale Hanım hemde ailesi tarafından cok sevilmiştir. Jale Hanım ile yaptığı bu evlilikten bir erkek çocuk sahibi olmuşlardır. Mustafa Inan en basit işten en zor işe kadar her şeyi en ince ayrıntısıyla kavrayıp üzerine yeni düşünceler üretmesine rağmen el becerisi olmadığından bu tarz işlerde eşi ve sonrasında oğlu Hüseyin kendisine destek olmuştur. Inşaat Mühendisleri Odası'nın dergisi, Türkiye Mühendislik Haberleri, Mustafa Inan 'ın ölümü dolayısıyla yayımladığı uzun yazıya şöyle başlamıştır: "Türk mühendislik alemi, zaman geçtikçe efsane haline gelecek aziz bir varlığını kaybetti." Hastalığının son zamanlarında Almanya'da tedavi görmeye gittiğinde bile hastanede sıkıldığı için eşi Jale Hanım'dan kitaplar istemiş ve Alman lügatından kelimeler ile ilgilenip çevresindeki insanlara edindiği bilgileri aktarmıştır. Ölümü Almanya'daki hastanede gerçekleşen Profesör Mustafa İnan ölümünden sonra bile para sıkıntısı sebebiyle hemen hastaneden çıkamamıştır. Kitabın sonlarında genç adamın kendi içinde Mustafa Inan ile daldığı sohbette hoş bir detay olmuş.  Son bölüm de oğlu Hüseyin Inan babasıyla ve kitabın serüveniyle ilgili birkaç açıklama yapmış. En sonda da bir albüm bölümü yer almakta olup herkese tavsiye edeceğim bir kitap. Keyifli okumalar dilerim.
Bir Bilim Adamının Romanı: Mustafa İnan
OKUYACAKLARIMA EKLE
17