Bir Borsa Spekülatörünün Anıları

·
Okunma
·
Beğeni
·
10,3bin
Gösterim
Adı:
Bir Borsa Spekülatörünün Anıları
Baskı tarihi:
Kasım 1998
Sayfa sayısı:
382
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757132202
Orijinal adı:
Reminiscences of a Stock Operator (1923)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Scala Yayıncılık
Baskılar:
Bir Borsa Spekülatörünün Anıları
Bir Borsa Spekülatörünün Anıları
" Çağımızın en iyi otuz borsacısıyla görüşmeler sırasında hepsine sorduğum ortak bazı sorular oldu. Bu sorulardan biri şuydu: Özellikle yararlı bulduğunuz ve borsacı adaylarına önerebileceğiniz kitaplar var mı? bu soruya aldığım yanıt hep "Bir Borsa Spekülatörünün Anıları", yani yetmiş yıllık bir kitap oldu. Bugüne değin yazılmış en saygın finans kitaplarından biri."
-Jack D. Schwager Market Wizards'ın yazarı-
295 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10 puan
Hic ilgimi çekmeyen tarzda ve hic anlamadığım bir sektörün kitabi. Çok alakasiz bir şekilde devamli bir müşterimin ayakustu sigara icerken benden bu kitabı okumami rica ettigi ve bu kitaptan sonra hayatimin değişecegini ifade etti. Sevdiğim biri olduğu için ben de kabul ettim uzunca bir süre okumadim okulu ve işi bahane ettim. Ve bir sure sonra okuyamayacagima karar verdim fakat verdiğim söz aklima geldi ve okumaya basladim ve bu sefer kitap beni birakmadi. Anlatımı o kadar sade ki hic bilmediğim bir alan dahi olsa gayet açık ve akıcıydı. Ve kitabı okudukca hicbir zaman beceremediğim ayni anda iki kitap ilerletme becerimi arttırdığımı farkettim. Kısacası bu kitap bana tekduzelesen hayatimda kendi hayatimi cok farklı yonlere cevirebilecegimi gösterdi ve artan ozguvenimle beraber cok farklı kafalari tanimami sağladı. O yuzden bu kitaba boyle farkli bir tecrübe yaşattığı icin teşekkür ediyorum.
295 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Bir Borsa Spekülatörünün Anılarını okumayı bitirdiğinizde, artık madalyonun diğer yüzünü görmek yerine, (hiç durmadan dönen) madalyonun her yüzünü görmeyi öğreneceksiniz! (Ta ki durana kadar)
Saygılarımla Sigmund FREUD.
295 syf.
·24 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bist, coin ya da başka bir borsa... Hiç farketmeden ilgilisinin mutlaka okuması gereken kitaplar arasında.
Tamamen bilgisiz olan birinin sıfırdan başlayabileceği ve öğrenebileceği bir dil ile yazılmış. Tabi bahsi geçen olaylar çok eski zamanlarda olmuş şimdi piyasa ve sistem çok farklı ama bu kitap güncelliğini korumaya devam ediyor.
İlgilisine tavsiyemdir...
Çok güzel bir şeyleri yapabilmissen bu hisseyi alıp terste bu hisseyi uzun vadede ise çıkmadım ve onların da bir hisse senetleri önceki bilançosunu ve onların yaptı ve bilgisayar kayıtlarının ve
295 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bir Borsa Spekülatörünün Anıları
27.02.2021

Hayatını sadece borsada yatırım yaparak sürdüren bir karakterin gözünden yatırım dünyasının romanı.

Yazım hataları: 148-182-203.S.
295 syf.
·Puan vermedi
Bir Borsa Spekülatörünün Anıları İncelemesi ile karşınızdayım. Borsa ile ilgili kitap okumak isteyenlerin karşısına çıkan ilk kitaplardan olan Bir Borsa Spekülatörü Edvin Lefevre'nin kaleme aldığı fakat aslında Larry Livingston'un hayat hikayesidir. Kitap ilk baskısını 1923 yılında vermiş . Bir Borsanın Spekülatörü yaklaşık 100 yıllık bir kitap olmasına rağmen hala günümüze de hitap ediyor çünkü Borsa psikolojisi üzerine yazılmış. Bir hisse neye göre alınır , neye göre satılır tam olarak anlatmıyor . Kitabın odak noktası borsa psikolojisi üzerine o yüzden günümüzde de hala en değerli borsa kitaplarından. İnsanoğlunun 100 yıllık süreçte hırsı , kolay para kazanma isteği vb. hiç bir şey değişmedi sadece teknoloji gelişti.
Bir Borsa Spekülatörünün Anıları gerçekten akıcı bir yapısı var . Borsa ile ilgilenmeseniz dahi hayat hikayesi merak uyandırıyor.
Türkiye de borsayla ilgilenen kişi sayısı oldukça az . Toplumun büyük çoğunluğu borsayı kumar olarak görmekte çünkü borsaya yatırım yapan insanlar genellikle kumar oynar gibi bilinçsizce hisse alıp sattıkları için insanların algısı bu yönde fakat Borsa aslında kumar değil.
Kitabın baskısı normal kitaplara göre büyük ve bu benim hoşuma gitmedi Kitabın fiyatı normal kitaplara göre biraz yüksek kitapların bu kadar pahalı olması çok rahatsız edici yine de Scala Yayıncılığa bu kitabı Türkçeye kazandırdığı için teşekkür ederim
İncelemenin devamı için sitemizi ziyaret edebilirsiniz
https://libereji.blogspot.com/...-anilari-yorumu.html
295 syf.
·8 günde·8/10 puan
Kitap 100 yıl öncesini anlatmasına rağmen bazı konular güncelliğini hiç kaybetmemiş. İnsan psikolojisi aynı olduktan sonra üzerinden 1000 yıl geçse de bu değişmeyecek sanırım. Kitabın dili çok akıcı olmakla beraber bir süre sonra insanda olayların tekrar tekrar gerçekleşmesi dejavu hissi yaratıyor. Kitaptan çıkarılabilecek çok güzel dersler mevcut. Siz de benim gibi finansal okur yazarlığınızı arttırma düşüncesindeyseniz bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
295 syf.
·7 günde·7/10 puan
15 yaşında borsaya tahtaya bantaki fiyatları not ederek giren sonra çocukken borsada hisse senedi satın almaya başlayan Livingston un hikayesini lefevre akıcı bir şekilde Livingston un ağzından anlatmış. Borsa da nasıl işler döndüğünü, doğasını güzel basit bir şekilde ele almış.
295 syf.
·8 günde·Beğendi·8/10 puan
Bir spekulatorun yillar once basindan gecen borsa maceralarini anlatiyor.simdiye uyarlamak zor ama o donemdeki borsa hirsi korkusu umudu psikolojisi bu donemde de hala gecerli oldugunda guncelligini koruyor diyebiliriz. Alinip okunabilir ekonomiye borsaya meraki olan herkes icin gayet uygun. Borsa hakkinda daha iyi deneyim gorusunu olan kitaplar okumustum cok tutulan bir kitap oldugu icin aslinda cok buyuk bi beklentiye de bosuna girmis oldugumu okudugumda farkettim.:)) yine guzeldi. Herkese bol kitapli gunler.
295 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Eğer insan hiç hata yapmazsa bir ay içinde dünyayı ele geçirebilir. Ama yaptığı hatalardan ders almazsa dünyada dikili bir ağacı bile olmaz..

Kitap 1920'leri anlatıyor olmasına rağmen hala para piyasaları hakkında çok önemli bilgiler veriyor. Finansal piyasalarda en önemli nokta olan insan psikolojisi hakkında önemli bilgiler veriyor.

Borsa kültürünü anlayabilmek adına okunması gereken çok değerli bir kitap..
S. Ali
S. Ali Bir Borsa Spekülatörünün Anıları'ı inceledi.
295 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10 puan
Bu kitap bir gazetecinin (Edwin Lefevre) 1920'lerde Amerika'da bir borsa spekülatöründen (Larry Livingston) dinlediği anılardan oluşmaktadır. Larry Livingston'un 14 yaşında tanıştığı borsada neler yaşadığı, nasıl hareket ettiği, artısı ve eksisiyle bunu okuyucuya aktarıyor. Borsada herkes para kazanabilir mi? Kaybedenler nasıl kaybediyor? En doğru zaman var mı? Varsa o zaman nasıl anlaşılır şeklinde çeşitli sorular ortaya çıkıyor.

Günümüzde bile hala bu kitap basılıyorsa demek ki daha öğrenecek çok şey var. Borsa üzerine yazılmış kitaplar arasında 'klasik' olarak nitelendirilebiliyor. Tabi, olayların yaşandığı zaman dilimi taa 1920'lerdir.

Bir gazetecinin bir borsacıyla 1923 yılında Amerika'da yaptığı görüşmelerden derlenmiştir. 14 yaşında borsaya adım atıp, tahtaya fiyat yazmakla işe başlayan, matematik hafızası mükemmel olduğu için avantajlı bir durumda olan bir gencin maceralarını okuyoruz. Borsa üzerinden çeşitli örneklerle kendi zamanında yaşadığı tecrübeleri anlatıyor.

2019'dan geriye baktığımızda 96 yıl önce (1923) yazılmış bir kitaptan günümüze bile ışık tutacak bilgiler okunmaya devam ediyor. Şu an bilgisayar veya interaktif bir şekilde anlık işlemler yapıldığı piyasadan bahsediyoruz. O dönemde yapılanlarla bugünkü arasında devasa farklar mevcut. Fakat Livingston'un temeli 'planlama' dan geçiyor. Borsa da fiyatlarla kavga etmeden bir alt yapı oluşturduğunu anlatıyor. Günümüzde çok paranız olsa da, planlama yapılmadan hisse senedi almak havuzdan balık çıkmasına benzer bir durum.

Kaybettikleri ve kazandıklarıyla anılar denizinde, 1923 ve öncesi dönemde borsada ve çevresinde yaşananları anlatarak o dönemde neler yaşandığını da görebiliyoruz.

Akıcı bir anlatıma sahip. Akademik, ağır bir anlatım olmadan akıcı bir şekilde okunabiliyor. Tercüme edende aynı şekilde akıcılığa destek vermiş.

ABD'de borsaya daha 14 yaşındayken başlayan ve yaşadıklarını, gördüklerini, duyduklarını hem kendi dönemine hem de gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan Larry Livingston'un hayat hikayesini Edwin Lefevre tarafından kaleme dökülmüş anılarını okuyoruz.

Yaptığı işlerde doğru ve yanlışları da anlatıyor. Önemli olanın, para kaybetmek olmadığını ondan da önemli olanın, hatanın nerede yapıldığını tespit edebilmektir diyor. Bu kitapla ilgili çok sayıda alıntı ekledim ve daha eklenecek onlarca önemli yer de var. Ama okunması fayda var. Tavsiye ederim.

Not 1) Bir arkadaş önermişti ve bu kitabı da o hediye etmişti. Uzun zamandır okunmayı bekliyordu ve sırası geldi.

Not 2) Okuduğum kitap 2. Baskı Kasım 1998 tarihlidir. O zaman bir aracı kurum tarafından sponsor (Prim menkul kıymetler ) olunmuş. Yeni baskıda var mı bilmiyorum.

Not 3) Borsa ve borsa oyunları hakkında genel bilgi haricinde bir bilgim yok. Ama 1990 yılında İstanbul borsasının Tophane'deki yerine 2 kez girmiştim. O zamanlar hem dışarıdaki ayaklı borsa ( o şekilde tabir vardır ve bina dışında bir sehpa veya kaldırımda şirketlerin kağıt hisse senetlerini satan kişileri tanımlamak için kullanılan bir cümle) hem içerideki panolara birileri bir şeyler yazıp çiziyordu. Aksiyon vardı, heyecan vardı. Ama şimdi ise bir ekran karşısında al sat. Ama Japon borsası hala eski usul takılıyor diye biliyorum…..

Bu kitabı 10 - 14 Temmuz 2019 tarihleri arası okuyup, inceleme yazısı ise 17 Eylül 2019 tarihinde 1000Kitap sitesine eklenmiştir. 
295 syf.
·9/10 puan
Üniversitede Prof. Hocamızın tavsiyesi üzerine okuduğumuz kitaplardan biriydi. Borsa ilgi alanımın dışında olmasına rağmen keyifle okuduğum bir kitap oldu. Aynı zamanda borsa ile ilgili tüyolar da edinmiş oluyorsunuz .
Borsada bugün olan bir şey daha önce de olmuştur ve mutlaka gelecekte de olacaktır. Bunu aklımdan hiç çıkarmadım. Asıl önemlisi, ne zaman ve nasıl olduğunu hatırlayabilmektir
Zarar etmek beni üzmedi. Ben ne zaman borsada para kaybetsem karşılığında bir ders aldığımı düşünürüm. Zarar ettiysem karşılığında deneyim kazanmışımdır, yani kaybettiğim parayı aslında okul ücreti gibi kullanmışımdır.
Her madalyonun iki yüzü vardır. Oysa menkul değerler borsasının tek bir yüzü vardır, borsada değer kazanması ya da kaybetmesi değildir önemli olan, önemli olan borsayı doğru değerlendirebilmektir.
Eğer sıradan bir insana, “Hemen beşbin çelik hissesi sat,” desen
satar. Ama borsada genel bir düşüş beklediğimi söyleyip nedenlerini ayrıntıları ile anlatırsam, önce beni dinlerken sıkılır, sonra da borsanın genel koşullları hakkında ahkâm kesip değerli zamanını harcadığım ve Wall Street’te eş dost, yabancı demeden herkesin cebine milyonlar doldurmaya hazır, diğer tüyocular gibi işine yarayacak, somut bir tüyo vermediğim için bana kızar.
Spekülasyon dünya kadar eski bir şeydir. Borsada bugün olan bir şey daha önce de olmuştur ve mutlaka gelecekte de olacaktır. Asıl önemlisi, ne zaman ve nasıl olduğunu hatırlayabilmektir.
Borsa bir savaştır ve siz de bu savaşı teleskopla izlersiniz. Teleskopunız fiyatlardır. Bu teleskop sizi %70 oranında başarıya götürecektir.
Bunu bildiği halde, sırf kolay para kazanamadı diye başkalarını suçlayan insanlara acımam ben. Bu tür insanlar kazanınca ne kadar akıllı olduklarıyla övünürler. Ama kaybedince karşılarındaki kişiyi manipülasyon yapmakla, dolandırıcı olmakla suçlarlar.
Wall Street’de sürekli hareket arayan ve bu hareketin nedenini araştırmayan insanlardır zarar edenler, bunların arasında kendilerini ücretli işçi gibi her gün eve para götürmek zorunda hissedenler de vardır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Borsa Spekülatörünün Anıları
Baskı tarihi:
Kasım 1998
Sayfa sayısı:
382
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789757132202
Orijinal adı:
Reminiscences of a Stock Operator (1923)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Scala Yayıncılık
Baskılar:
Bir Borsa Spekülatörünün Anıları
Bir Borsa Spekülatörünün Anıları
" Çağımızın en iyi otuz borsacısıyla görüşmeler sırasında hepsine sorduğum ortak bazı sorular oldu. Bu sorulardan biri şuydu: Özellikle yararlı bulduğunuz ve borsacı adaylarına önerebileceğiniz kitaplar var mı? bu soruya aldığım yanıt hep "Bir Borsa Spekülatörünün Anıları", yani yetmiş yıllık bir kitap oldu. Bugüne değin yazılmış en saygın finans kitaplarından biri."
-Jack D. Schwager Market Wizards'ın yazarı-

Kitabı okuyanlar 312 okur

  • Doğanay Kaya
  • Arif Cabar
  • Ali Furkan Süzgün
  • Gürsoy
  • İnci Küpeli Kız
  • İsa USTA
  • Hıdır Albayrak
  • Akın ak
  • Sena
  • Timur

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%4.8 (6)
9
%0.8 (1)
8
%1.6 (2)
7
%1.6 (2)
6
%0.8 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0