Bir Bulut Kaynıyor

·
Okunma
·
Beğeni
·
2248
Gösterim
Adı:
Bir Bulut Kaynıyor
Baskı tarihi:
1990
Sayfa sayısı:
151
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Toros Yayınları
Baskılar:
Bir Bulut Kaynıyor
Bu Diyar Baştan Başa 4
Bir Bulut Kaynıyor
204 syf.
·3 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bu Diyar Baştan Başa Serinin son kitabı da bitti ve Yaşar Kemal’i her okuduğum da bana hakim olan duygu tüm benliğimi sarmış durumda. Yaşar Kemal’in gazetecilik yıllarının bir özetidir bu dörtleme. İl il , bölge bölge , köy köy gezdiği yurdun sorunlarını o kadar güzel vermiş ki; günümüz Türkiye’si bu gün hala o yılların ceremesini çekiyor. Din üzerinden insanların nasıl cahil bırakıldığından nasıl sömürüldüğünden tutun da bilinçsiz köylülerin tarla açmak için, hem de sadece birkaç yıl mahsul alıp sonra erozyonla taşa kaya ya dönüşeceğini bile bile katlettiği ormanlar, bilinçsiz avlanma ve sanayi atıklarıyla yok edilen deniz canlıları. Kısacası 1952-1982 arası Türkiye panoraması. Ben o dönemde siyasetçi olsa idim bu idealist gazetecinin hiçbir yazısını aksatmadan okur ve çözümler üretmeye çalışırdım. Ve inanıyorum ki böyle idealist bir siyasetçi olsaydı, bugün Türkiye çok başka yerlerde olurdu. Hocam denize girdim orucum bozulmuşmudur soruları yerine, ben bu ülkeyi daha nasıl kalkındırabilirim, gelecek kuşaklara doğayı katletmeden nasıl bırakabilirim gibi sorulara cevap arıyor olurduk.
204 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Marmaris' teki balıkçılığı ve onların hazin hikayelerini anlatıyor. Dalgıçların ve denizden geçim sağlayan insanların dramatik hikayeler yer vermiş. İstanbul' da gecekonduculuğun nasıl başladığını yaşadıkları dramı ve çektikleri sıkıntıları anlatıyor. Zengin mezarlarına verilen önemi fakirin yaşadığı mekanlara verilmediği ifade ediliyor. İçim sızlayarak okudum .
204 syf.
·10/10
Serinin son kitabının bitmesiyle buruk bir hüzün kapladı içimi. Balıkçılıkla ilgili birçok terim öğrendiğim, yeni balık isimlerini okur okumaz daha önce adını bile duymadığım balığı yeme isteğimin geldiği bir serüven oldu.

Gecekondulaşmaya, apartmanlara olan bakış açım değişti. Gecekondu şehrin yapısını çok bozuyor tamam kabul, peki ya apartmanlar?

Kitapta işlenen zengin mezarları, fakir evleriyse bu zamana kadar zengin fakir ayrımının edebi olarak doruk noktasıydı. Zenginlerin ölüleri, fakirlerin dirilerinden bile daha diri...

İnce Memed gibi kült bir eserin nasıl meydana geldiğini anlamak isteyenler, Bu Diyar Baştan Başa serisini sonuna kadar okumalı.
204 syf.
·Beğendi·10/10
Yaşar Kemal'in 1950-1965 yılları arasında, Anadolu'nun her köşesini bizzat dolaşarak, insanları ile bizzat yaşayarak, üşüyerek, ıslanarak, korkarak, terleyerek gerçekleştirdiği röportajlarını ve başından geçen serüvenlerini anlattığı bir seri..
Anadolu'yu, insanını, doğasını, hayvanını Koca Yaşar kadar iyi anlatabilen, tasvir edebilen var mı bilmiyorum?
Tarihi anlamı da bulunan bu seriyi kesinlikle okumanızı tavsiye ederim.. Milli Eğitim Bakanı olsam, Türkiye'nin yakın tarihinin anlaşılması için okullarda okutulmasını zorunlu kılardım.. Saygılarımla..

Ufak bir tebessüm..
Elysee Sarayı’nın görkemli bir salonunda Cumhurbaşkanı Mitterrand dört kişiye Legion D’Honneur madalyası veriyor. O dört kişi yan yana dizilmiş. Joris Ivens, Elie Viesel, Federico Fellini ve Yaşar Kemal. Salonda ağır bir teşrifat havası var. Konuşmalar yapılıyor, Mitterrand madalyaları takıyor. En son Yaşar Kemal’e geliyor sıra. Yine o soğuk tören konuşmaları yapılıyor; Mitterrand Yaşar Kemal’e ödülünü takmak için yaklaşıyor ama o da ne! Koca Yaşar Kemal sarılıyor adama; o da Yaşaaaar deyip sarılmaz mı? O şatafat, o resmiyet birden insan sıcaklığına dönüşüveriyor; herkes onun sihirli dostluğuyla rahatlıyor.
Zülfü Livaneli
204 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Yaşar KEMAL 'in Anadolu'dan büyük şehirlere çalışmaya gelen köylülerin hayatları hakkında röportajlarının bulunduğu,onların geçim sıkıntınlarını, büyük şehirlerde yaşadıkları zorlukları anlatan eseri.
204 syf.
·4 günde·Beğendi·7/10
Serinin dördüncü kitabı. Serinin diğer kitaplarını daha çok beğendim. Diğer üç kitapta daha çok yazarın Anadolu’nun çeşitli şehirlerindeki izlenimlerini aktarırken bu kitap neredeyse tamamen İstanbul odaklı bir kitap olmuş. Dönemin sorunları üzerinde durulmuş. Özellikle gecekondusu yıkılan insanlar, Marmara denizi problemleri ve balıkçılar kitapta geniş yer tutuyor. Okunmaya değer bi kitap. İyi okumalar.
204 syf.
Yaşar Kemal işte..daha ne söylenebilir ki..serinin 4. Ve son kitabı...60 ların sonu ve 70lerin Türkiyesi..Hele bi proleter hikayesi varki yani muazzam..yaşar kemal zorunlu okutulmali okullarda..
204 syf.
Yaşar Kemal’in Bu Diyar Baştanbaşa serisinin son kitabı. Yaşar Kemal’in edebi yönüyle yaptığı röportajları aktardığı etkileyici yazı dizisi. Kitabın son sayfasını okuyup kapağını kapatınca diyor ki insan bundan 70 yıl öncede 50 yıl öncede aynı dertler. Bazı şeyler değişmez diyorlar ya bir ülkenin dertleri hiç mi değişmez ha değişmez derken azalmaz hep artar. Halbu ki ne kadar güzel dile getirmiş Yaşar Kemal o günlerde halkı içinde bulunduğu sıkıntıları bir Allah’ın kulu da dememiş ki şu sorunu çözelim de bitsin. Şimdi ki gazeteciler de şöyle bir dolaşsa Anadolu’yu insanların dertlerini bir dinlese Yaşar Kemal gibi ama gerçekten onun gibi önyargısız açık net korkusuz halkımız da güvenebilse eskisi gibi anlatabilse kendini gerçek dertlerini. Güzel olmaz mı dersiniz? Bu serisi okuyun güzel insanlar kalbinizle aklınızla okuyun ve göremediklerimizi değişenleri değişmeyenleri azalanları artanları bir değerlendirin kendi vicdan teraziniz de. Bence Yaaşar Kemal de bunun için yazmıştı bu röportajları vicdan terazilerimin hassaslığını ölçme niyeti ile... iyi okumalar...
204 syf.
En çok sevdiğim yazardır kendisi. Şimdiye kadar 30 kitabını okudum ve bütün kitaplarını okumaya düşünüyorum . Allahın Askerleri kitabını bulamıyorum. Sanırım baskısı bitmiş. Beklemedeyim. Her kitabında olduğu gibi bu kitabında da betimlemeler öyle güzel, öyle gerçekçi ki sanki o an orada durup manzaraya bakıyorsunuz. İnsanlarla yaptığı röportajlar , o bölgenin tarihi , kültürü, yaşayışı kısaca herşeyi hakkında bilgi ediniyorsunuz. iyi okumalar.
151 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Arkadaşlar bir serinin son kitabıymış bunu bilerek okuyun:Dd Benim kitaplığıma halamdan bir hediyeydi bu kitap. Bendeki basımı baya eski (1990) neyse uzun zamandır kitaplığımda da olunca okuyayım dedim hem röportaj kitabı hızlı biter diye ben sürüklenemedim yani bi aktı gitti olayı olmadı bende. ne olursa olsun Yaşar Kemalimiz iyi ki geçmiş bu dünyadan.
Ben , insanların iyiliğine , hakseverliğine , onuruna, çağımızın getirdiği güzel düşüncenin kötülükleri yeneceğine, çağımızın yenilmez halk gücüne inanırım.
Ve derim ki , güzel yirminci yüzyıl, sana malum ola halımız.
Yaşar Kemal
Sayfa 38 - Yapı kredi yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Bulut Kaynıyor
Baskı tarihi:
1990
Sayfa sayısı:
151
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Toros Yayınları
Baskılar:
Bir Bulut Kaynıyor
Bu Diyar Baştan Başa 4
Bir Bulut Kaynıyor

Kitabı okuyanlar 208 okur

  • Berfin dem
  • iskender altun
  • Osman aslan
  • kafayiyiyersin

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0