Bir Çapulcunun Hatıra Defteri Orantısız Zekadan Marjinal Geyikler

7,3/10  (4 Oy) · 
6 okunma  · 
3 beğeni  · 
557 gösterim
Eski çapulcular Osmanlı ordusunun önemli parçasıydı ve onlara "Deliler" denirdi. 20-25 yaşlarındaki gençlerden oluşan bu savaşçılar, ordunun en ön safında çarpışırlar, adeta deli cesareti ile düşmanın üstüne atılırlardı. Her zaman ordudan önce düşman hatlarına yakın yerlerde bağımsız keşif ve akın görevleri yapar, düşmanı yıpratırlardı. Görüntüleri korku salsın diye ön dişleri çekilir, kafaları kazıtılırdı. Vücutları hayvan postuyla kaplıydı ve zırh taşımazlardı. Sırtlarına kanat takan çapulcuların bayraklarında "Kaderde ne varsa o gelir başa!" yazılıydı. Yeni çapulcular halkın yüzde ellisidir. Amca baba yarısı olduğu gibi (bkz. Nuri Alço) yeni çapulcular da halk yarısıdır. AVM'lerden gıcık kapan bu çapulcular üç beş ağaç için meydanlara çıkar, en ön saflarda polislerle çatışır, adeta deli cesareti ile biber gazlarının üstüne koşar ve hükümeti yıpratırlar. Görüntüleri polisleri dumura uğratsın diye ameliyat maskesi ve deniz gözlüğü takarlar. Eski çapulcuların zırh taşımamasının nedeni hızlı hareket edebilmek ve yaralarıyla düşmana korku salmaktır. Yeni çapulcular da zırh taşımaz, copu yoktur, silahsızdır. Üstün cesaretleriyle polisleri küçük düşürürler. Kanatları halk tarafından takılır ve başkasına görünmez. Bayraklarında "Kaderimiz Çarşı Ulan!" yazılıdır.

İşte orantısız zekadan marjinal geyikler, okurken hem düşünüp hem de bol bol gülümseyeceksiniz...
(Tanıtım Bülteninden)
Yonca YAVUZ AKÇAY 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 7/10 puan

eski çapulculara osmanlıda deliler denirdi. şimdi çapulcular halkın yüzde ellisidir. orantısız zekadan marjinal geyikler mi dersiniz, çapulcu tanımak isterseniz. önce kitabı elinize alın sonrası açık ve net.

Ali Ünal 
09 Şub 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · 6/10 puan

Espri kalitesi orta-orta altı olarak nitelenebilecek olan, konusunu gezi parkı olayları olarak belirleyen bir mizah kitabı.