Bir Çift Ayakkabı

·
Okunma
·
Beğeni
·
7,4bin
Gösterim
Adı:
Bir Çift Ayakkabı
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053604372
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Sunay Akın, bu kez Bir Çift Ayakkabı'yla çıkıyor insanlık tarihinin bilinmeyen tozlu yollarındaki macerasına. 

Bir Çift Ayakkabı kimi zaman boya sandıklarındaki hayat ağacı imgesine dönüşüyor, kimi zaman koskoca bir padişahın imdadına yetişiyor. Ay'ın, sinemanın, sanatın, aşkın, savaşın, vd. tarihine ışık tutuyor. 

Muhtaç olmasın diye, evden kaçan karısının ayakkabısının içine para koyan terk edilmiş koca kimdir? Van Gogh'un tablosunda ters çevirdiği ayakkabının sırrı...

Abdülaziz İstanbul'u dünyaya nasıl gezdirdi? Hayat ağacı'nın boyacı sandıklarındaki sureti...

Kız Kulesi, pabuçlarını nereye düşürdü? Galata Köprüsü'nden geçen en büyük ayaklara nasıl ayakkabı bulundu? Dünya'nın giriş kapısında kimlerin ayakkabıları duruyor?

Kıvrak hareketlerle oynatıyor kalemini Sunay Akın ve izini sürdüğü hikâyelerin her bir parçasını ustalıkla yerlerine yerleştiriyor. 
(Tanıtım Bülteninden)
192 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10 puan
Sunay Akın'ı dinleyenler bu üslubu tanır.Kendisi çok güzel konuşur ve çok güzel yazar.Kitabın isminden de anlaşılacağı üzere içindeki denemelerin tamamı bir ayakkabı hikayesidir.Bu metinlerde birbirinden güzel insanların birbirinden güzel hatıralarını okuyabilirsiniz.Bu hatıraların tek ortak noktası ise ayakkabılarıdır.Hayat yolunda seyahat eden birer yolcu olarak hangimiz için ayakkabılar önemsiz ki.Sizde birgün ayakkabılar,hayatlar,insanlar üzerine bir kitap ararsanız aklınızda bulunsun.
192 syf.
·2 günde
Yazar, tam bir aydın, kültür insanı ve sanatçı duyarlılığıyla, tarihin derinliklerinden insan hikayelerini edebiyat ve şiirle harmanlayarak yazmış. İnsan ve sevgiye dair dopdolu bir kitap. Beğendim ve okumanızı tavsiye ederim.
192 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10 puan
Sunay Akın gerçekten bilgisini, kültürünü güzel bir üslupla bizlere sunuyor. Tıpkı bir cümbüş gibi...
Kitabın içeriği farklı başlıklarla, deneme tarzı yazılardan oluşmuş. Yazar öyle bir anlatıyor ki sanki rüya gibi içinde yolculuklara dalıyorsunuz. Mesela birini anlatıyor anlatıyor sonrasında bom! Bu aslında sizinde bildiğiniz şu sanatçıdır diyor. Bir başlığın altında olaydan olaya atlıyor, biz nerden geldik buraya dedirtebiliyor. Ama buna rağmen hiçbir şekilde sıkmadan keyifli bir şekilde okuyorsunuz.
İçlerinde bir ayakkabı, potin, pabuç, ayakkabı boyacısından çok daha fazlasının olduğu bu kitap sizi zamanda ve evrende yolculuğa çıkarıyor. Bir bakıyorsunuz Padişah Abdülazizle Avrupa'da sergidesiniz ya da Neil Armstrong'la Ay'dasınız. Edebiyatçılarımızın, Yeşilçam yıldızlarımızın, ressamların dünyasından kesitlere konuk oluyoruz.
Bu okuduğum ilk Sunay Akın kitabı olabilir ama sonuncusu olmayacağına eminim. Hepinize iyi okumalar dilerim.
192 syf.
·7 günde·Beğendi·9/10 puan
Merhabalar bir Sunay Akın klasigiyle sizlerleyim.. kitabın icerigine değinecek olursam bir çift ayakkabı ile Mustafa Kemal Atatürk, Van Gogh, Kemalettin tuğcu, Aşık Veysel gibi ünlü kişilerin yaşadıkları anılardan kesitler.. yada tarihin tozlu sayfalarindan iz bırakmış hayat hikâyeleri.. çok beğendiğim bir kitap oldu. Mutlaka tavsiye ediyorum okuyun.. Sunay Akın okumak ansiklopedi okumak gibi.. dolu dolu..
192 syf.
·4 günde·10/10 puan
Her başlık ayrı güzel. "Vayy bee" dedirtiyor insana. Çoğu zaten bildiğiniz insanların, bilmediğiniz hikayeleri. Bitmesin istiyor insan. Her sayfa çevirişimde, acaba bu sefer ne öğreneceğim dedim. Mutlaka okunmalı..
192 syf.
·3 günde·Beğendi·6/10 puan
Bir çift ayakkabı

Sunay Akın

Yazarın tarzı okuyucuyu kitap boyunca sürüklüyor ve dinç tutuyor. Hikayeleri ayakkabıyla bağdaştırıp, iç içe bağlantılı hikayeleri birlikte sunması geçmiş ve şimdi arasında mekik de dokutuyor. O kadar çok anlatı var ki hepsinin kahramanı tarihten alıntı bilindik simalar. Ayakkabıların çağrışımı bende ölüm olmuştur,sizde belki yaşam olur. Okuyun bir çok deyimi ve yaşanmış olayları bir çırpıda bitirecek ve kitabı eğer bencil değilseniz bir dostunuza kesinlikle hediye edeceksiniz. Ayakkabılar ve hayatlar basit gibi geliyor ama konuyu 1870lerden alıp 1970lere öyle bir getiriyor ki yazar dumur olmamak ve yeniden okumamak elde değil. Tarihin derinliklerinden insan hikayelerini edebiyat ve ayakkabılarla harmanlayarak yazmış. Sevgiye dair dopdolu bir kitap ortaya çıkmış.

"Suçu, asılanlar için ağlamak, arkalarından gözyaşı dökmektir.
Birileri korkuyordu, çünkü biliyorlardı ki tarih kendi hayatlarının sonu için geçerli olacak "ceset" tanımına o üç devrimciyi asla sığdıramayacaktır."

Denizlerin postal öyküleri,Nesimi Çimen,aşık Veysel gibi ozanlarımız ,Yuri Gagarin,Nazım Hikmet ve Abidin Dino gibi değerlerimizin ayakkabı öykülerini merak etmiyormusunuz ?
Bir Çift Ayakkabı, bir noktada ayakkabılara gelen 37 adet gerçek hayattan alınan denemelerden oluşuyor.
184 sayfalık bu kitapta Her hikaye sizi başka bir zamana ve başka bir mekana misafir edecek ve siz 37 farklı sahnede hep bir çift unutulmuş ayakkabı bulacaksınız.

Keyifli okumalar
192 syf.
·1 günde
Tam manasıyla olaylar silsilesi Akademia'da İnsanlar Ne Zamandan Beri Ayakkabı Giyiyor? başlıklı yazıyı okumamla başladı.Virüssüz hayatımızda her gün ağırlığımızı taşıyan ve aslında yükümüzü çeken eşyanın tarihi hakkında ne kadar da az bilgi sahibiydim böyle!! En eski olarak Mezopotamya'da görülmüş olmakla birlikte kültürden kültüre fark etmesi,bizim de kültürümüzde "pabucu dama atılmak","sarı çizmeli mehmet ağa" gibi deyimlerde kendine yer eedinmiş olması, Külkedisi masalındaki o ayakkabı,çizmeli kedi hikayesi sanki her şey bu konunun üzerine yoğunlaşmam için işaretti.

Ben ki ayakkabı numarası otuz beş(35) olduğu için her ayakkabı alma sürecinde ufak çaplı sinir krizi geçiren insan,ayakkabı tarihini araştırıyor ve maalesef ki Neil Armstrong'un ayakkabılarının uzayda dolaştığı bilgisini beyninden atamayacaktı.HAYIR,YANLIŞ OKUMUYORSUNUZ! Ayakkabı tarihine ilgim başladıktan sonra,okuduğum Akademia'daki yazıda Neil Armstrong Ay'a ayak bastıktan sonra Dünya'ya bilinmez bir hastalık veya tehlike taşıması ihtimali göz önünde bulundurularak ayakkabılarını orada bıraktığı yazmaktaydı.Bu,birinci rivayet elbette.İnsan şaşırıyor doğrusu! Sen kalk Ay'a ayak bas ama bir Türk gibi eve girmeden ayakkabıları çıkar.Eee Neil'ciğim hayat biraz da böyledir işte.İkinci rivayet ise Sunay Akın'ın anlattığını aktararak,Neil Armstrong ve arkadaşları inceleme yapmak üzere ceplerine taşlar almaktadırlar fakat ağırlık yapmasın diye ayakkabılarını orada bırakırlar.Hangi sebebin doğruluğu kesindir bilemesem de uzayda bir çift ayakkabının olma düşüncesinin garip hissettirdiği aşikar.

Peki sadece bu muydu tuhaf olan? Katiyen hayır! Pabucu dama atılmak deyiminin eski bir Ahi geleneği olduğunu biliyor muydunuz? Ahilik teşkilatı malumunuz ahlaka pek önem verirdi.Eğer ayakkabı yapan kişi kötü yapmışsa,şikayetler geliyorsa yaptığı pabuç dama atılırmış mesela.Nerede şimdi bunu yapacaksınız,çoğu yer iade için bile beş karış surat yapıyor.Barış Manço'nun güzel sesiyle seslendirdiği o meşhur Sarı Çizmeli Mehmet Ağa'yı bilmeyen yoktur zannımca.Bilmediğiniz bir şey belki söyleyebilirim ben.Eskiden ayakkabıların renkleri kökene göre ayrılırmış.Sarı çizme de Türklere ve geliri iyi olanlara tanınan bir ayrıcalıkmış mesela.Durun durun daha bitmedi.Bir hikaye daha.Bir gün kadının biri kocasını terk etmeye ve başka adamla kaçmaya karar verir.Kaçtığı gece ayakkabısında para bulur.Kadının kocası her şeyin farkındadır ve karısıyla sonuçta paylaştıklarının ve emeğinin karşılığı olarak ne olursa olsun zor durumda kalsın istememiştir.Aslında bu hikayeyi çoğunuz biliyor olabilirsiniz.Ama bilmediğiniz şey bu ince düşünceli zarif eşin üstad Aşık Veysel olduğudur.

Mustafa Kemal,Van Gogh,Yılmaz Güney,Nazım Hikmet kimler yok ki bu kitapta.Kapanışı kendi sözlerimle ve şöyle yapayım:
"Dilimizde dost başa düşman ayağa bakar dense de ayakkabıları incelemek tarihleri ve hikayeleri hakkında merak uyandırabilir.Tutkumuzu,merakımızı kaybetmemek dileğiyle..."
192 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Sunay Akın okumanın keyfine herkes varsın istiyorum. Aşina olduğumuz ama içeriğini tam bilmediğimiz olayları öyle güzel bir dille sunuyor ki bize sanki sohbet halindeyiz kendisiyle tüm kitap boyu.

Kıvrak hareketlerle oynatıyor kalemini Sunay Akın ve izini sürdüğü hikâyelerin her bir parçasını ustalıkla yerlerine yerleştiriyor.

Bir Çift Ayakkabı’da; dünyayı geziyor, Mustafa Kemal’e dokunuyor, biraz tebessümleniyor sonlara doğru hüzünleniyorsunuz. Şahsım hüzünlenmenin ötesinde gözyaşlarına hakim olamadı.

Tüm kitaplarını okumuş biri olarak söylemeliyim ki Sunay Akın edebiyatımızın en güzel ışıklarından biri, kendisiyle ufak bir sohbet şansını yakalayıp imzasını alma şerefine eriştiğim içinde ayrıca gururluyum.
184 syf.
·2 günde·9/10 puan
Sunay Akın'ın yazmış olduğu kitapları okuduğum zaman genel kültür anlamında beni tatmin ediyor oluşu çok hoşuma gidiyor. Kitap kısa kısa hikayelerden oluştuğu için hemencecik bitiverdi. Geçmişteki bilinmeyen detayları gün açığına çıkaran Sunay Akın, sahiden okunmaya değer.
192 syf.
·54 günde·Beğendi·7/10 puan
Sunay Akın sohbetlerini bilenlere anlatmaya gerek yok ama bilmeyenler için söyleyelim; inanılmaz bir genel kültür dağarcığı içinden nefes almadan konuşması ile insanı ışık hızında bir seyahate çıkarır Sunay Akın sohbetlerinde. İşte bu da aynı tadda bir kitap.

Tümüyle ayakkabılar üzerine konuşurken Aşık Veysel’den Van Gogh’a, padişah Abdülaziz’den Nuh’un Gemisi’nin sırrına, Abdülaziz’in siparişini verdiği ama parası ödenemeyince Amerika’ya satılan Özgürlük Heykeli’nden Yılmaz Güney’e belki yüzlerce hikaye arasında baş döndürücü bir hızla geziniyorsunuz.

Alın elinize kahvenizi, kurulun sıcak kaloriferin yanına; bu keyifli hikayelerin tadını çıkarın derim.
192 syf.
·3 günde·7/10 puan
Yazdıklarında insana vay be dedirtecek  enteresan bilgiler  veren , anlatımları genelde devrik yaparak okurken meraklandıran aceba kimmiş neymiş dedirten ,12 Eylül 1962 yılında  Maçka' da dünyaya gelen 18 yaşından beri doğum günü kutlamayan ( Wikipedia yalancısıyım), İstanbul Üniversitesi Fiziki Coğrafya mezunu olan,23 Nisan 2005 tarihinde 11 yıldır dünyanın dört bir yanından topladığı oyuncaklarla, yıllardır hayalini kurduğu İstanbul Oyuncak Müzesini Göztepe, İstanbul'da ailesine ait dört katlı tarihî bir konakta açan gazeteci ,şair , tiyatro oyuncusu  araştırmacı kimliğiyle  tanınan bu kişi @sunayakın ın  ta kendisidir.

Okuduğum ilk Sunay Akın kitabı oldu. Ve son olmayacak . 37 farklı deneme türünde hikayelerden oluşuyor ve tamamında  ana tema ayakkabıların tarihe tanıklık etmesi kimler yokki Aşık Veysel 'den Kemalettin Tuğcu 'ya Neil Armstrong' dan Charli Chapline daha saymadıklarım. Burada sevindirici nokta bence kitabın İş Bankası yayınlarından çıkmış olması yoksa bu fiyatlara satın almak mümkün olmazdı.Keyifli Okumlar
Bir dağdan haykırırsanız sesiniz karşıki dağda yankılanır,öykü olur,roman olur.Yok ,eğer bir fay kırığından dünyanın derinliğine haykırırsanız,sesiniz şiir olur.
Atatürk'e ve Türkçeye saldırma gereği hissedenler kimlerdir? Bu sorunun yanıtı da Atatürk'ün şu sözündedir:"Dinden maddi çıkar temin eden kimseler, menfur kimselerdir. Işte biz, bu vaziyete muhalifiz ve buna müsade etmiyoruz. Bu gibi din ticareti yapan insanlar, saf ve masum halkımızı aldatmışlardır. Bizim ve sizlerin asıl mücadele edeceğimiz ve ettiğimiz bu kimselerdir."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Çift Ayakkabı
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053604372
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Sunay Akın, bu kez Bir Çift Ayakkabı'yla çıkıyor insanlık tarihinin bilinmeyen tozlu yollarındaki macerasına. 

Bir Çift Ayakkabı kimi zaman boya sandıklarındaki hayat ağacı imgesine dönüşüyor, kimi zaman koskoca bir padişahın imdadına yetişiyor. Ay'ın, sinemanın, sanatın, aşkın, savaşın, vd. tarihine ışık tutuyor. 

Muhtaç olmasın diye, evden kaçan karısının ayakkabısının içine para koyan terk edilmiş koca kimdir? Van Gogh'un tablosunda ters çevirdiği ayakkabının sırrı...

Abdülaziz İstanbul'u dünyaya nasıl gezdirdi? Hayat ağacı'nın boyacı sandıklarındaki sureti...

Kız Kulesi, pabuçlarını nereye düşürdü? Galata Köprüsü'nden geçen en büyük ayaklara nasıl ayakkabı bulundu? Dünya'nın giriş kapısında kimlerin ayakkabıları duruyor?

Kıvrak hareketlerle oynatıyor kalemini Sunay Akın ve izini sürdüğü hikâyelerin her bir parçasını ustalıkla yerlerine yerleştiriyor. 
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 1.837 okur

  • Gamzenur Kaya
  • esra
  • Esra ALTINDAĞ
  • Melike B
  • Fatma Öğüt
  • Hacer Dikduran
  • Zeynep Ak
  • A.halim
  • ömür çoban
  • öz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%4.9
13-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%18.6
25-34 Yaş
%35
35-44 Yaş
%28.4
45-54 Yaş
%9.3
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%0.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%64.4
Erkek
%35.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.5 (117)
9
%24.2 (126)
8
%29.2 (152)
7
%16 (83)
6
%5.2 (27)
5
%2.3 (12)
4
%0.4 (2)
3
%0
2
%0
1
%0.2 (1)

Kitabın sıralamaları