Bir Çift Ayakkabı

8,1/10  (70 Oy) · 
227 okunma  · 
60 beğeni  · 
1.533 gösterim
Sunay Akın, bu kez Bir Çift Ayakkabı'yla çıkıyor insanlık tarihinin bilinmeyen tozlu yollarındaki macerasına.

Bir Çift Ayakkabı kimi zaman boya sandıklarındaki hayat ağacı imgesine dönüşüyor, kimi zaman koskoca bir padişahın imdadına yetişiyor. Ay'ın, sinemanın, sanatın, aşkın, savaşın, vd. tarihine ışık tutuyor.

Muhtaç olmasın diye, evden kaçan karısının ayakkabısının içine para koyan terk edilmiş koca kimdir? Van Gogh'un tablosunda ters çevirdiği ayakkabının sırrı...

Abdülaziz İstanbul'u dünyaya nasıl gezdirdi? Hayat ağacı'nın boyacı sandıklarındaki sureti...

Kız Kulesi, pabuçlarını nereye düşürdü? Galata Köprüsü'nden geçen en büyük ayaklara nasıl ayakkabı bulundu? Dünya'nın giriş kapısında kimlerin ayakkabıları duruyor?

Kıvrak hareketlerle oynatıyor kalemini Sunay Akın ve izini sürdüğü hikâyelerin her bir parçasını ustalıkla yerlerine yerleştiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786053604372
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Asiye-Melikşah 
06 Mar 12:43 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Sunay Akın'ı dinleyenler bu üslubu tanır.Kendisi çok güzel konuşur ve çok güzel yazar.Kitabın isminden de anlaşılacağı üzere içindeki denemelerin tamamı bir ayakkabı hikayesidir.Bu metinlerde birbirinden güzel insanların birbirinden güzel hatıralarını okuyabilirsiniz.Bu hatıraların tek ortak noktası ise ayakkabılarıdır.Hayat yolunda seyahat eden birer yolcu olarak hangimiz için ayakkabılar önemsiz ki.Sizde birgün ayakkabılar,hayatlar,insanlar üzerine bir kitap ararsanız aklınızda bulunsun.

Hera 
 03 May 23:47 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sunay Akın gerçekten bilgisini, kültürünü güzel bir üslupla bizlere sunuyor. Tıpkı bir cümbüş gibi...
Kitabın içeriği farklı başlıklarla, deneme tarzı yazılardan oluşmuş. Yazar öyle bir anlatıyor ki sanki rüya gibi içinde yolculuklara dalıyorsunuz. Mesela birini anlatıyor anlatıyor sonrasında bom! Bu aslında sizinde bildiğiniz şu sanatçıdır diyor. Bir başlığın altında olaydan olaya atlıyor, biz nerden geldik buraya dedirtebiliyor. Ama buna rağmen hiçbir şekilde sıkmadan keyifli bir şekilde okuyorsunuz.
İçlerinde bir ayakkabı, potin, pabuç, ayakkabı boyacısından çok daha fazlasının olduğu bu kitap sizi zamanda ve evrende yolculuğa çıkarıyor. Bir bakıyorsunuz Padişah Abdülazizle Avrupa'da sergidesiniz ya da Neil Armstrong'la Ay'dasınız. Edebiyatçılarımızın, Yeşilçam yıldızlarımızın, ressamların dünyasından kesitlere konuk oluyoruz.
Bu okuduğum ilk Sunay Akın kitabı olabilir ama sonuncusu olmayacağına eminim. Hepinize iyi okumalar dilerim.

Sadettin TANIK 
16 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Yazar, tam bir aydın, kültür insanı ve sanatçı duyarlılığıyla, tarihin derinliklerinden insan hikayelerini edebiyat ve şiirle harmanlayarak yazmış. İnsan ve sevgiye dair dopdolu bir kitap. Beğendim ve okumanızı tavsiye ederim.

Yasemin A. 
10 Mar 00:39 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitap akıcı ve güzel hikayelerden oluşuyor. Tüm hikayelerin ana teması ayakkabı. Ben okurken zevk aldım.
Sarı çizmeli Mehmet ağayı tanıdım.Yılmaz Güney, Nazım Hikmet, Aşık Veysel gibi değerli insanların bazı anılarına ortak oldum. Çerez tadında olan ve Sunay Akın'ın kendine has anlatımıyla renklenen bir kitap.

Fulya 
28 Mar 14:57 · Kitabı okudu · 8 günde · 8/10 puan

Kısa kısa ve yaşanmış olaylardan oluşan, olayların şaşırtıcı bir şekilde sonuçlara ve birbirine bağlandığı Sunay AKIN'ın masalsı anlatımıyla donatılmış nefis bir kitap.

fatma 
18 Haz 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Aslında basit gelir bize ayakkabılar.Öyle ya bizi etkileyecek renklerinden ve modellerinden başka neleri var ki??Evet tamda böyle düşünürken bir çift ayakkabının birçok hikayesiyle tanıştırdı Sunay Akın beni.Atatürk'ün ayakkabılarından bir çift beyaz lastik ayakkabıya,araba tekerleklerinden ayakkabı yapından ünlü ayakkabıcılara kadar birçok yeni hikayem oldu hafızamda:)))

dila kaya 
30 Tem 00:45 · Kitabı okudu · 189 günde · 6/10 puan

Hoş,bazen şaşırtıcı, bazen düşündürten bilgilerin yer aldığı;bolca ayakkabı anısı okuyacağınız, gözlerinizi başlardan ayaklara kaydiracak bir eser. Keyifli okumalar:)

Emine Acarer Sarı 
03 Oca 03:03 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

Ayakkabılar üzerine büyük bir bilgi birikimi ve araştırma sonucunda yazılmış hikayelerden oluşan eser sayesinde ayakkabılarla ilgili bir sürü hikayem oldu. Aşık Veysel'in koca yürekliliği, Neil Amstrong'un ayakkabısını ayda bırakması, Padişah Abdülaziz'in ayakkabıları sayesinde İstanbul'un dünya başkentlerini gezmesi, Kemalettin Tuğcu'nun sakat kalması, Ali Sami Yen'in yeni ayakkabısı ile topunu yamaması, Charlie Chaplin'in kendisine büyük gelen ayakkabılarla ortaya çıkışı beni en çok etkileyen hikayeler oldu. Siz de ayakkabılar ile ilgili daha fazla hikaye öğrenmek isterseniz kitabı okumanız tavsiye edilir.

insan_okur 
18 May 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 6/10 puan

Her zamanki gibi Sunay Akın tarzı. Ayakkabılar üzerine minik anılar ve hikayelerden oluşan bir eser. Çok beğendiğimi söyleyemem bir kaç bölüm dışında. Kötünün iyisi çok ilgi çekici bulamadım. Siyaseti karıştırınca kitaba pek sevmiyorum ve soğuyorum.

Mehmet Kesdal 
10 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 6/10 puan

'Tarkan'ın ' 'tatar kanı' kelimelerinden oluşturulduğunu, 'acemi' kelimesinin nereden geldiğini ,Neil Armstrong'un ayakkabılarını neden Ay'da bıraktığını öğrenmek ya da bunlar gibi bir çok enteresan bilgiye ulaşmak istiyorsanız hemen alın okuyun derim.

2 /

Kitaptan 67 Alıntı

Asiye-Melikşah 
05 Mar 16:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Şiirde anlam aramak,evin duvarlarına renk beğenmek için bir resim sergisi gezmekten farksızdır.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 1)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 1)
Asiye-Melikşah 
06 Mar 12:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İkimizin de saçları ağarıncaya dek benimle yaşamak istediğini söylerdin.Bensiz nasıl ölüp gidersin?...

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 158)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 158)
Fulya 
28 Mar 15:00 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Önemli olan, mezarlıktaki taşların kitaba benzemesi değil, kütüphanelerin mezarlıklara dönüşmemesidir.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 182)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 182)
Asiye-Melikşah 
05 Mar 16:37 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Ben ömrümün sonuna kadar Anadoluyu dinleyeceğim ve onun sesini dinletmeye çalışacağım.(Ahmet Kutsi Tecer)

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 3)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 3)
Hera 
29 Nis 17:04 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ciddi Sorun
Sorun, toplumun okuduğunu anlama sorunudur. Bu aydınlanmanın gerçekleşmediği toplumlarda kula kulluk ve kölelik düzeni egemen olur.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 111 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 111 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Asiye-Melikşah 
05 Mar 16:49 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Nuh'un gemisini dağda bayırda aramayın boşuna.Ayakkabınızı boyatmak için bir boyacı sandığına ayağınızı koyduğunuz an,Nuh'un gemisine binmiş olursunuz.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 27)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 27)
Hera 
03 May 23:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Benim için, aydın bir insanla yapılan her sohbet bir satranç oyunudur.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 181 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 9. Baskı)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 181 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 9. Baskı)
Hera 
03 May 23:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Degas için heykel sanatı, körlerin yapması gereken bir uğraştır. Ne gariptir ki, sanatçı yaşamının son döneminde görme yeteneğini yitirecek ve "kör sanatı" dediği heykele yönelecektir!

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 172 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 9. Baskı)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 172 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 9. Baskı)
Asiye-Melikşah 
05 Mar 16:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sultan Abdülaziz'in Avrupa'ya yapacağı ziyaret öncesinde oldukça önemli bir hukuki sorun yaşanır.Sorun şudur ki padişahın adımını atacağı her yer payitaht yani kendi toprağı sayılacaktır.Ortaya atılan çözüm sorunu halleder.Abdülaziz'in ayakkabılarının tabanı açılacak içine İstanbul toprağı serildikten sonra yapıştırılacaktır.Böylelikle padişah dünyanın neresine giderse gitsin kendi toprağına basmış,kendi toprağından dışarı bir adım bile atmamış olacaktır!

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 16)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 16)
insan_okur 
15 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Edebiyat sınavlarının en beylik sorusudur: Şair burada ne demek istemiş? işin aslını ararsanız, tarih boyunca hiçbir şair, yazdığı şiirlerde ne demek istediğini kendi de bilmemiştir. Şiirde anlam aramak, evin duvarlarına renk beğenmek için bir resim sergisi gezmekten farksızdır. Çünkü, şiirde anlam arayanlarla duvar örüp ufku daraltanlar aynı sığ suların balıklarıdır. Şairin derdi bir şeyler anlatmak olsa kağıda
düzünden girer, yani düzyazıya başvururdu. Bir şiir üzerine elbette konuşulur, düşünce belirtilir. Ama aynı şiir hakkında birbirinden farklı olan düşünceler arasında bir puanlama yapılamaz.

Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 1)Bir Çift Ayakkabı, Sunay Akın (Sayfa 1)