Bir Çift Ayakkabı

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.989
Gösterim
Adı:
Bir Çift Ayakkabı
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053604372
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Sunay Akın, bu kez Bir Çift Ayakkabı'yla çıkıyor insanlık tarihinin bilinmeyen tozlu yollarındaki macerasına.

Bir Çift Ayakkabı kimi zaman boya sandıklarındaki hayat ağacı imgesine dönüşüyor, kimi zaman koskoca bir padişahın imdadına yetişiyor. Ay'ın, sinemanın, sanatın, aşkın, savaşın, vd. tarihine ışık tutuyor.

Muhtaç olmasın diye, evden kaçan karısının ayakkabısının içine para koyan terk edilmiş koca kimdir? Van Gogh'un tablosunda ters çevirdiği ayakkabının sırrı...

Abdülaziz İstanbul'u dünyaya nasıl gezdirdi? Hayat ağacı'nın boyacı sandıklarındaki sureti...

Kız Kulesi, pabuçlarını nereye düşürdü? Galata Köprüsü'nden geçen en büyük ayaklara nasıl ayakkabı bulundu? Dünya'nın giriş kapısında kimlerin ayakkabıları duruyor?

Kıvrak hareketlerle oynatıyor kalemini Sunay Akın ve izini sürdüğü hikâyelerin her bir parçasını ustalıkla yerlerine yerleştiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Sunay Akın'ı dinleyenler bu üslubu tanır.Kendisi çok güzel konuşur ve çok güzel yazar.Kitabın isminden de anlaşılacağı üzere içindeki denemelerin tamamı bir ayakkabı hikayesidir.Bu metinlerde birbirinden güzel insanların birbirinden güzel hatıralarını okuyabilirsiniz.Bu hatıraların tek ortak noktası ise ayakkabılarıdır.Hayat yolunda seyahat eden birer yolcu olarak hangimiz için ayakkabılar önemsiz ki.Sizde birgün ayakkabılar,hayatlar,insanlar üzerine bir kitap ararsanız aklınızda bulunsun.
Sunay Akın gerçekten bilgisini, kültürünü güzel bir üslupla bizlere sunuyor. Tıpkı bir cümbüş gibi...
Kitabın içeriği farklı başlıklarla, deneme tarzı yazılardan oluşmuş. Yazar öyle bir anlatıyor ki sanki rüya gibi içinde yolculuklara dalıyorsunuz. Mesela birini anlatıyor anlatıyor sonrasında bom! Bu aslında sizinde bildiğiniz şu sanatçıdır diyor. Bir başlığın altında olaydan olaya atlıyor, biz nerden geldik buraya dedirtebiliyor. Ama buna rağmen hiçbir şekilde sıkmadan keyifli bir şekilde okuyorsunuz.
İçlerinde bir ayakkabı, potin, pabuç, ayakkabı boyacısından çok daha fazlasının olduğu bu kitap sizi zamanda ve evrende yolculuğa çıkarıyor. Bir bakıyorsunuz Padişah Abdülazizle Avrupa'da sergidesiniz ya da Neil Armstrong'la Ay'dasınız. Edebiyatçılarımızın, Yeşilçam yıldızlarımızın, ressamların dünyasından kesitlere konuk oluyoruz.
Bu okuduğum ilk Sunay Akın kitabı olabilir ama sonuncusu olmayacağına eminim. Hepinize iyi okumalar dilerim.
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.690 Oy)18.267 beğeni41.395 okunma2.703 alıntı174.151 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (10.356 Oy)12.936 beğeni33.104 okunma3.131 alıntı139.127 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.214 Oy)8.528 beğeni27.369 okunma763 alıntı133.380 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.878 Oy)8.821 beğeni24.216 okunma1.646 alıntı112.343 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.554 Oy)8.508 beğeni25.128 okunma2.289 alıntı108.518 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.0/10 (9.438 Oy)11.120 beğeni27.513 okunma1.505 alıntı144.640 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.130 Oy)7.705 beğeni21.658 okunma782 alıntı84.610 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.053 Oy)5.653 beğeni14.880 okunma1.671 alıntı64.146 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.459 Oy)5.568 beğeni18.892 okunma775 alıntı96.533 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.270 Oy)8.712 beğeni24.250 okunma1.292 alıntı119.325 gösterim
Yazar, tam bir aydın, kültür insanı ve sanatçı duyarlılığıyla, tarihin derinliklerinden insan hikayelerini edebiyat ve şiirle harmanlayarak yazmış. İnsan ve sevgiye dair dopdolu bir kitap. Beğendim ve okumanızı tavsiye ederim.
Kitap akıcı ve güzel hikayelerden oluşuyor. Tüm hikayelerin ana teması ayakkabı. Ben okurken zevk aldım.
Sarı çizmeli Mehmet ağayı tanıdım.Yılmaz Güney, Nazım Hikmet, Aşık Veysel gibi değerli insanların bazı anılarına ortak oldum. Çerez tadında olan ve Sunay Akın'ın kendine has anlatımıyla renklenen bir kitap.
Hoş,bazen şaşırtıcı, bazen düşündürten bilgilerin yer aldığı;bolca ayakkabı anısı okuyacağınız, gözlerinizi başlardan ayaklara kaydiracak bir eser. Keyifli okumalar:)
Sunay Akın'a ait okuduğum ilk kitap. Kısa denemelerden oluşan Bir Çift Ayakkabı aslında ayakkabının bir çok insan için geçim kaynağı olduğunu, ünlü/meşhur olma yolunu nasıl çizdiğini gösteren ayakkabıların bildiğimiz, hayatımızdan olan büyük düşünürlerin hayatlarından kesitlerle bize sunuyor. Hikayeyi anlattıktan sonra, bu hikayenin kahramanı şudur demesi halinde ağzınız açık kalıyor. Hikayelerden bazılarını sıkıcı bulsam da ( en fazla 3 4 tanesini) kitabı beğendiğimi söyleyebilirim. Hele bazı ünlü oyuncu veya yazarların ayakkabı maceralarını soluksuz okudum. Okuma listenize bu kitabı eklemenizi tavsiye ederim.
Bir Çift Ayakkabı’dan neler çıkabilir? Görünüşte fazla değil ama olaya Bay Sunay Akın el attığında işler değişir. Buyrun Tanıtım Yazımıza.
Van Gogh, Gustave Dore, Sultan Abdülaziz (Fransa ziyareti ve Halil Paşanın güldüren anısı), Charlie Chaplin (Öyle bir Charlie Chaplin okuyacaksınız ki -iddia ediyorum- bu kitapta; gözleri azcık da olsa yaşarmayan BEN DUYGUSALIM demesin.), Köleliği Kaldıran Padişah Abdülmecid, Sadri Alışık, Fahrettin Paşa, Zaro Ağa ve niceleri Sunay Akın kaleminde yer bulur kendine.
Düşünen Adam Heykeli aklımıza ne getiriyor. Bütün dünyada müzeler, kütüphaneler, sanat kurumları önünde sergilenen bu eser dünyanın en nadide ülkesinde tahmin edin nerede sergileniyor. Biz çok güzel bir ülkeyiz, çok.
Hiç yanından geçip gittiğimiz boyacı sandıklarının desenlerini merak ettik mi? Hani neden Sunay Akın sorusu gelirse bu da cevap olsun. Boyacı sandıklarının ortasındaki şekil "Hayat Ağacı" dır ve onun iki yanında görülen hayvan figürlerinde bir erkek ve bir dişi olarak resmedilen de, Anadolu'nun en eski yerleşimlerinden Çatalhöyük'te karşımıza çıkan iki karşıt güç ikonografisidir. Anlatılan, dünyanın dönüşümünü sağlayan karşıt güçlerin dengesidir.
İşte böyle güzel bir kitabı direksiyon dersine giderken ve yolun dönüşünde bitirmeyi başardık. Böyle eserleri okumak insana keyif veriyor. Bol keyifli, mutlu okumalar dilerim..
~İçerisinde 37 denemenin yer aldığı,Sunay Akın'ın kendine has üslûbu ile keyifle okuduğum 184 sayfalık eser.

~Okurken kimlerle karşılaşmadım ki... Mustafa Kemal Atatürk'ten tutun Aşık Veysel,Padişah Abdülaziz,Nazım Hikmet,Neil Armstrong,Charlie Chaplin,Abidin Dino,Yılmaz Güney'e kadar daha kimler kimler...

~Her denemenin ortak buluşma noktasi 'Bir Çift Ayakkabı'.Bu ayakkabının insan hayatındaki ince çizgisi ya da dönüm noktası.Okurken kimle,neyle karşılaşacağınızı kestiremiyor acaba ayakkabı bu olayın neresinde deyip heyecanla okumaya devam ediyorsunuz.

~Konuya giriş yapıp ilerlerken gelişme bölümünde bambaşka yere gidip sonuç bölümünde ise ne ara olay buraya vardı deyip koca bir dünyanın içinde yolunu şaşırır gibi şöyle geriye dönüp baktığım çok oldu.

~İsmini bildiğimiz fakat yaşamına dair hiçbir şey bilmediğimiz onca güzide insana ait bu değerli bilgiler bir okuru anca bu kadar besler.Kapağı kapatınca bütün şahıslar gözümün önünden bir bir geçti ve iyi ki dedim!

~Okudum,öğrendim,çevreme anlattım ve gerçekten okumanın,öğrenmenin,insana bir şeyler katmanın doyumuna ulaştım.

~Neden mi okumalısınız? Şaşkınlıklar yaşamak,bildiklerinizi tazelemek,bilmediklerinizi öğrenmek,keyiflenmek,bazen kızmak bazen de hayıflanmak için.

~Su gibi dupduru bir Sunay Akın eseri geldi geçti ellerimden,gönlümden,zihnimden...
Kısa kısa ve yaşanmış olaylardan oluşan, olayların şaşırtıcı bir şekilde sonuçlara ve birbirine bağlandığı Sunay AKIN'ın masalsı anlatımıyla donatılmış nefis bir kitap.
Aslında basit gelir bize ayakkabılar.Öyle ya bizi etkileyecek renklerinden ve modellerinden başka neleri var ki??Evet tamda böyle düşünürken bir çift ayakkabının birçok hikayesiyle tanıştırdı Sunay Akın beni.Atatürk'ün ayakkabılarından bir çift beyaz lastik ayakkabıya,araba tekerleklerinden ayakkabı yapından ünlü ayakkabıcılara kadar birçok yeni hikayem oldu hafızamda:)))
Kitabın sayfaları sondaki sayı olan 184 değildir, arada boş sayfalar bulunmakta. (kısa sürede bitirilebilecek bir kitap). Farklı tatlar, bilmediğim ama bilmeyi isteyeceğim şeyler öğrendim. Son anlatı, vurucu bir bitiriş olmuş; bununla ilgili bir şiir yazacağım, belki bir tane daha; ilkinin ismi; Saraybosna'da Bir Şair!
Bir çift ayakkabının kaç farklı hikayesi olabilir? Kimlerin hayatlarına dokunur, kimlerinkine şahitlik eder? Kısa anlatılardan oluşan bu kitapta bazen bilinen bir şahsın başına gelenleri, düşüncelerini, fikirlerini öğrendik dönem dönem bazen de umudun, sabrın, vefanın eskilerde kalan o tatlı esintisinden soluduk. En azından ben öyle hissettim. Bir yandan şaşırdım bir yandan titredi içim. Özellikle son hikâyede! Okuyun vesselam. Tavsiye ederim.
Atatürk'e ve Türkçeye saldırma gereği hissedenler kimlerdir? Bu sorunun yanıtı da Atatürk'ün şu sözündedir:"Dinden maddi çıkar temin eden kimseler, menfur kimselerdir. Işte biz, bu vaziyete muhalifiz ve buna müsade etmiyoruz. Bu gibi din ticareti yapan insanlar, saf ve masum halkımızı aldatmışlardır. Bizim ve sizlerin asıl mücadele edeceğimiz ve ettiğimiz bu kimselerdir."
Şiirde anlam aramak,evin duvarlarına renk beğenmek için bir resim sergisi gezmekten farksızdır.
İkimizin de saçları ağarıncaya dek benimle yaşamak istediğini söylerdin.Bensiz nasıl ölüp gidersin?...
#32660785

Anadolu'da muskaların üçgen biçiminde oluşunun nedeni de koruyan, doğuran, var eden hayat ağacı inancıdır.
Sunay Akın
Sayfa 20 - İş Bankası Kültür Yayınları, Kasım 2011, Hayat Ağacının Gölgesinde Filizlenen İnsanlık ve Boyacı Sandıkları
Bir ağacı geometrik bir şekil olarak çizmeniz istense, karşınıza çıkacak şekil üçgendir. Eski Türk yazısında da, '' kız '' sözcüğünün yazılışı üçgen imiyle başlar.
Sunay Akın
Sayfa 20 - İş Bankası Kültür Yayınları, Kasım 2011, Hayat Ağacının Gölgesinde Filizlenen İnsanlık ve Boyacı Sandıkları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Çift Ayakkabı
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053604372
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Sunay Akın, bu kez Bir Çift Ayakkabı'yla çıkıyor insanlık tarihinin bilinmeyen tozlu yollarındaki macerasına.

Bir Çift Ayakkabı kimi zaman boya sandıklarındaki hayat ağacı imgesine dönüşüyor, kimi zaman koskoca bir padişahın imdadına yetişiyor. Ay'ın, sinemanın, sanatın, aşkın, savaşın, vd. tarihine ışık tutuyor.

Muhtaç olmasın diye, evden kaçan karısının ayakkabısının içine para koyan terk edilmiş koca kimdir? Van Gogh'un tablosunda ters çevirdiği ayakkabının sırrı...

Abdülaziz İstanbul'u dünyaya nasıl gezdirdi? Hayat ağacı'nın boyacı sandıklarındaki sureti...

Kız Kulesi, pabuçlarını nereye düşürdü? Galata Köprüsü'nden geçen en büyük ayaklara nasıl ayakkabı bulundu? Dünya'nın giriş kapısında kimlerin ayakkabıları duruyor?

Kıvrak hareketlerle oynatıyor kalemini Sunay Akın ve izini sürdüğü hikâyelerin her bir parçasını ustalıkla yerlerine yerleştiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 459 okur

 • Ulaş Hancıoğlu
 • Fatih
 • Gönlümün Baharı
 • Elmas ARSLAN
 • Gülperin
 • canan koyuncu
 • booksofbet
 • Mas
 • Aguevara Chabli
 • İbrahim

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.9
14-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%18.6
25-34 Yaş
%35
35-44 Yaş
%28.4
45-54 Yaş
%9.3
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%0.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%64.4
Erkek
%35.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%22.2 (32)
9
%23.6 (34)
8
%31.3 (45)
7
%14.6 (21)
6
%6.3 (9)
5
%1.4 (2)
4
%0.7 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları