Bir Çift Ayakkabı

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.586
Gösterim
Adı:
Bir Çift Ayakkabı
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053604372
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Sunay Akın, bu kez Bir Çift Ayakkabı'yla çıkıyor insanlık tarihinin bilinmeyen tozlu yollarındaki macerasına.

Bir Çift Ayakkabı kimi zaman boya sandıklarındaki hayat ağacı imgesine dönüşüyor, kimi zaman koskoca bir padişahın imdadına yetişiyor. Ay'ın, sinemanın, sanatın, aşkın, savaşın, vd. tarihine ışık tutuyor.

Muhtaç olmasın diye, evden kaçan karısının ayakkabısının içine para koyan terk edilmiş koca kimdir? Van Gogh'un tablosunda ters çevirdiği ayakkabının sırrı...

Abdülaziz İstanbul'u dünyaya nasıl gezdirdi? Hayat ağacı'nın boyacı sandıklarındaki sureti...

Kız Kulesi, pabuçlarını nereye düşürdü? Galata Köprüsü'nden geçen en büyük ayaklara nasıl ayakkabı bulundu? Dünya'nın giriş kapısında kimlerin ayakkabıları duruyor?

Kıvrak hareketlerle oynatıyor kalemini Sunay Akın ve izini sürdüğü hikâyelerin her bir parçasını ustalıkla yerlerine yerleştiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
192 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
Sunay Akın'ı dinleyenler bu üslubu tanır.Kendisi çok güzel konuşur ve çok güzel yazar.Kitabın isminden de anlaşılacağı üzere içindeki denemelerin tamamı bir ayakkabı hikayesidir.Bu metinlerde birbirinden güzel insanların birbirinden güzel hatıralarını okuyabilirsiniz.Bu hatıraların tek ortak noktası ise ayakkabılarıdır.Hayat yolunda seyahat eden birer yolcu olarak hangimiz için ayakkabılar önemsiz ki.Sizde birgün ayakkabılar,hayatlar,insanlar üzerine bir kitap ararsanız aklınızda bulunsun.
192 syf.
·9 günde·Beğendi·9/10
Sunay Akın gerçekten bilgisini, kültürünü güzel bir üslupla bizlere sunuyor. Tıpkı bir cümbüş gibi...
Kitabın içeriği farklı başlıklarla, deneme tarzı yazılardan oluşmuş. Yazar öyle bir anlatıyor ki sanki rüya gibi içinde yolculuklara dalıyorsunuz. Mesela birini anlatıyor anlatıyor sonrasında bom! Bu aslında sizinde bildiğiniz şu sanatçıdır diyor. Bir başlığın altında olaydan olaya atlıyor, biz nerden geldik buraya dedirtebiliyor. Ama buna rağmen hiçbir şekilde sıkmadan keyifli bir şekilde okuyorsunuz.
İçlerinde bir ayakkabı, potin, pabuç, ayakkabı boyacısından çok daha fazlasının olduğu bu kitap sizi zamanda ve evrende yolculuğa çıkarıyor. Bir bakıyorsunuz Padişah Abdülazizle Avrupa'da sergidesiniz ya da Neil Armstrong'la Ay'dasınız. Edebiyatçılarımızın, Yeşilçam yıldızlarımızın, ressamların dünyasından kesitlere konuk oluyoruz.
Bu okuduğum ilk Sunay Akın kitabı olabilir ama sonuncusu olmayacağına eminim. Hepinize iyi okumalar dilerim.
192 syf.
·2 günde·9/10
Yazar, tam bir aydın, kültür insanı ve sanatçı duyarlılığıyla, tarihin derinliklerinden insan hikayelerini edebiyat ve şiirle harmanlayarak yazmış. İnsan ve sevgiye dair dopdolu bir kitap. Beğendim ve okumanızı tavsiye ederim.
192 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitap akıcı ve güzel hikayelerden oluşuyor. Tüm hikayelerin ana teması ayakkabı. Ben okurken zevk aldım.
Sarı çizmeli Mehmet ağayı tanıdım.Yılmaz Güney, Nazım Hikmet, Aşık Veysel gibi değerli insanların bazı anılarına ortak oldum. Çerez tadında olan ve Sunay Akın'ın kendine has anlatımıyla renklenen bir kitap.
192 syf.
·189 günde·6/10
Hoş,bazen şaşırtıcı, bazen düşündürten bilgilerin yer aldığı;bolca ayakkabı anısı okuyacağınız, gözlerinizi başlardan ayaklara kaydiracak bir eser. Keyifli okumalar:)
192 syf.
·11 günde·Puan vermedi
Sunay Akın'a ait okuduğum ilk kitap. Kısa denemelerden oluşan Bir Çift Ayakkabı aslında ayakkabının bir çok insan için geçim kaynağı olduğunu, ünlü/meşhur olma yolunu nasıl çizdiğini gösteren ayakkabıların bildiğimiz, hayatımızdan olan büyük düşünürlerin hayatlarından kesitlerle bize sunuyor. Hikayeyi anlattıktan sonra, bu hikayenin kahramanı şudur demesi halinde ağzınız açık kalıyor. Hikayelerden bazılarını sıkıcı bulsam da ( en fazla 3 4 tanesini) kitabı beğendiğimi söyleyebilirim. Hele bazı ünlü oyuncu veya yazarların ayakkabı maceralarını soluksuz okudum. Okuma listenize bu kitabı eklemenizi tavsiye ederim.
192 syf.
·Beğendi·7/10
Bir Çift Ayakkabı’dan neler çıkabilir? Görünüşte fazla değil ama olaya Bay Sunay Akın el attığında işler değişir. Buyrun Tanıtım Yazımıza.
Van Gogh, Gustave Dore, Sultan Abdülaziz (Fransa ziyareti ve Halil Paşanın güldüren anısı), Charlie Chaplin (Öyle bir Charlie Chaplin okuyacaksınız ki -iddia ediyorum- bu kitapta; gözleri azcık da olsa yaşarmayan BEN DUYGUSALIM demesin.), Köleliği Kaldıran Padişah Abdülmecid, Sadri Alışık, Fahrettin Paşa, Zaro Ağa ve niceleri Sunay Akın kaleminde yer bulur kendine.
Düşünen Adam Heykeli aklımıza ne getiriyor. Bütün dünyada müzeler, kütüphaneler, sanat kurumları önünde sergilenen bu eser dünyanın en nadide ülkesinde tahmin edin nerede sergileniyor. Biz çok güzel bir ülkeyiz, çok.
Hiç yanından geçip gittiğimiz boyacı sandıklarının desenlerini merak ettik mi? Hani neden Sunay Akın sorusu gelirse bu da cevap olsun. Boyacı sandıklarının ortasındaki şekil "Hayat Ağacı" dır ve onun iki yanında görülen hayvan figürlerinde bir erkek ve bir dişi olarak resmedilen de, Anadolu'nun en eski yerleşimlerinden Çatalhöyük'te karşımıza çıkan iki karşıt güç ikonografisidir. Anlatılan, dünyanın dönüşümünü sağlayan karşıt güçlerin dengesidir.
İşte böyle güzel bir kitabı direksiyon dersine giderken ve yolun dönüşünde bitirmeyi başardık. Böyle eserleri okumak insana keyif veriyor. Bol keyifli, mutlu okumalar dilerim..
192 syf.
·Beğendi·8/10
~İçerisinde 37 denemenin yer aldığı,Sunay Akın'ın kendine has üslûbu ile keyifle okuduğum 184 sayfalık eser.

~Okurken kimlerle karşılaşmadım ki... Mustafa Kemal Atatürk'ten tutun Aşık Veysel,Padişah Abdülaziz,Nazım Hikmet,Neil Armstrong,Charlie Chaplin,Abidin Dino,Yılmaz Güney'e kadar daha kimler kimler...

~Her denemenin ortak buluşma noktasi 'Bir Çift Ayakkabı'.Bu ayakkabının insan hayatındaki ince çizgisi ya da dönüm noktası.Okurken kimle,neyle karşılaşacağınızı kestiremiyor acaba ayakkabı bu olayın neresinde deyip heyecanla okumaya devam ediyorsunuz.

~Konuya giriş yapıp ilerlerken gelişme bölümünde bambaşka yere gidip sonuç bölümünde ise ne ara olay buraya vardı deyip koca bir dünyanın içinde yolunu şaşırır gibi şöyle geriye dönüp baktığım çok oldu.

~İsmini bildiğimiz fakat yaşamına dair hiçbir şey bilmediğimiz onca güzide insana ait bu değerli bilgiler bir okuru anca bu kadar besler.Kapağı kapatınca bütün şahıslar gözümün önünden bir bir geçti ve iyi ki dedim!

~Okudum,öğrendim,çevreme anlattım ve gerçekten okumanın,öğrenmenin,insana bir şeyler katmanın doyumuna ulaştım.

~Neden mi okumalısınız? Şaşkınlıklar yaşamak,bildiklerinizi tazelemek,bilmediklerinizi öğrenmek,keyiflenmek,bazen kızmak bazen de hayıflanmak için.

~Su gibi dupduru bir Sunay Akın eseri geldi geçti ellerimden,gönlümden,zihnimden...
192 syf.
·8 günde·8/10
Kısa kısa ve yaşanmış olaylardan oluşan, olayların şaşırtıcı bir şekilde sonuçlara ve birbirine bağlandığı Sunay AKIN'ın masalsı anlatımıyla donatılmış nefis bir kitap.
192 syf.
·28 günde·7/10
Kitap öyle çok enteresan hikayeler konu edinmiyor bence. Birkaç tanesi ilgimi çekti sadece. Kişiye çok fazla bir şey katacak bir kitap değil; lakin günde birkaç hikaye okunarak zaman öldürülebilecek nitelikte.
192 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Aslında basit gelir bize ayakkabılar.Öyle ya bizi etkileyecek renklerinden ve modellerinden başka neleri var ki??Evet tamda böyle düşünürken bir çift ayakkabının birçok hikayesiyle tanıştırdı Sunay Akın beni.Atatürk'ün ayakkabılarından bir çift beyaz lastik ayakkabıya,araba tekerleklerinden ayakkabı yapından ünlü ayakkabıcılara kadar birçok yeni hikayem oldu hafızamda:)))
192 syf.
·18 günde·Beğendi·8/10
Kitabın sayfaları sondaki sayı olan 184 değildir, arada boş sayfalar bulunmakta. (kısa sürede bitirilebilecek bir kitap). Farklı tatlar, bilmediğim ama bilmeyi isteyeceğim şeyler öğrendim. Son anlatı, vurucu bir bitiriş olmuş; bununla ilgili bir şiir yazacağım, belki bir tane daha; ilkinin ismi; Saraybosna'da Bir Şair!
Atatürk'e ve Türkçeye saldırma gereği hissedenler kimlerdir? Bu sorunun yanıtı da Atatürk'ün şu sözündedir:"Dinden maddi çıkar temin eden kimseler, menfur kimselerdir. Işte biz, bu vaziyete muhalifiz ve buna müsade etmiyoruz. Bu gibi din ticareti yapan insanlar, saf ve masum halkımızı aldatmışlardır. Bizim ve sizlerin asıl mücadele edeceğimiz ve ettiğimiz bu kimselerdir."
Şiirde anlam aramak,evin duvarlarına renk beğenmek için bir resim sergisi gezmekten farksızdır.
İkimizin de saçları ağarıncaya dek benimle yaşamak istediğini söylerdin.Bensiz nasıl ölüp gidersin?...
'' Bir komedi unsuruna ihtiyacımız var. '' Bu sözden sonra Sennett, yaktığı purosundan derin nefes çekerek, kenarda keşfedilmeyi bekleyen oyuncu adaylarından birine döner ve '' Komedi makyajı yap. Ne olursa olsun fark etmez, '' der.
Sunay Akın
Sayfa 52 - İş Bankası Kültür Yayınları, Kasım 2011, Kısa ve Çabuk Adımlar
#32660785

Anadolu'da muskaların üçgen biçiminde oluşunun nedeni de koruyan, doğuran, var eden hayat ağacı inancıdır.
Sunay Akın
Sayfa 20 - İş Bankası Kültür Yayınları, Kasım 2011, Hayat Ağacının Gölgesinde Filizlenen İnsanlık ve Boyacı Sandıkları
#32756342

... '' Üstümdeki her şeyin birbiriyle çelişkili olmasını istiyordum. Yani torba gibi bol bir pantolon giyerken ceketim bedenime sıkıca yapışacaktı, şapkam başıma küçükken ayakkabılarım ayağımdan fırlayacak kadar büyük olacaktı. ''
Sunay Akın
Sayfa 52 - İş Bankası Kültür Yayınları, Kasım 2011, Kısa ve Çabuk Adımlar

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Çift Ayakkabı
Baskı tarihi:
Kasım 2011
Sayfa sayısı:
192
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053604372
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İş Bankası Kültür Yayınları
Sunay Akın, bu kez Bir Çift Ayakkabı'yla çıkıyor insanlık tarihinin bilinmeyen tozlu yollarındaki macerasına.

Bir Çift Ayakkabı kimi zaman boya sandıklarındaki hayat ağacı imgesine dönüşüyor, kimi zaman koskoca bir padişahın imdadına yetişiyor. Ay'ın, sinemanın, sanatın, aşkın, savaşın, vd. tarihine ışık tutuyor.

Muhtaç olmasın diye, evden kaçan karısının ayakkabısının içine para koyan terk edilmiş koca kimdir? Van Gogh'un tablosunda ters çevirdiği ayakkabının sırrı...

Abdülaziz İstanbul'u dünyaya nasıl gezdirdi? Hayat ağacı'nın boyacı sandıklarındaki sureti...

Kız Kulesi, pabuçlarını nereye düşürdü? Galata Köprüsü'nden geçen en büyük ayaklara nasıl ayakkabı bulundu? Dünya'nın giriş kapısında kimlerin ayakkabıları duruyor?

Kıvrak hareketlerle oynatıyor kalemini Sunay Akın ve izini sürdüğü hikâyelerin her bir parçasını ustalıkla yerlerine yerleştiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 579 okur

  • Kuleli 130
  • Fatih
  • Deruni...
  • Elif Kaba
  • Berna bayramoğlu
  • Arzu Delibaş
  • Asude Erinmez
  • Esra
  • Gamze ALP
  • BilgeSevgi

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%4.9
14-17 Yaş
%1.6
18-24 Yaş
%18.6
25-34 Yaş
%35
35-44 Yaş
%28.4
45-54 Yaş
%9.3
55-64 Yaş
%1.6
65+ Yaş
%0.5

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%64.4
Erkek
%35.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%21.8 (39)
9
%23.5 (42)
8
%30.2 (54)
7
%16.2 (29)
6
%6.1 (11)
5
%1.7 (3)
4
%0.6 (1)
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları