Bir Cihan İki Sultan Timur ve Yıldırım'ın Mücadelesi

5,2/10  (6 Oy) · 
8 okunma  · 
1 beğeni  · 
626 gösterim
Yıldırım Beyazıt'la Timur'un Amansız Mücadelesi

Rivayet odur ki; Ankara Savaşı'nı kaybeden Yıldırım Beyazıt, Timur'un otağına getirilir. Yıldırım savaşı kazanmış olan Timur'a doğru yürüdüğünde Timur ayağa kalkarak Yıldırım'a dikkatlice bakar ve gülmeye başlar. Bu duruma çok sinirlenen Osmanlı'nın mağrur sultanı Yıldırım; "Bre zalim. Allah'ın bedbaht ettiğiyle alay etmek kitabımızda yazar mı? Beni öldür ama küçük düşürme" der. Timur, Yıldırım'ın bu tepkisi üzerine duraksar, saygı dolu bir ifadeyle ona bakıp özür dileyerek "Ben sana değil, Allah'ın şu koca dünyayı senin gibi bir körle benim gibi bir topala bıraktığına gülüyorum" der.

Dünyayı ele geçirmeye çalışan, biri Doğu'nun; diğeriyse Batı'nın mağrur iki Türk sultanının mücadelesini anlatan bu tarihi roman Osmanlı'nın çok az bilinen bir dönemine ışık tutmaktadır. Osmanlı Devleti'ni Fetret Devri'ne sokan bu süreç Amerikalı tarihçi ve yazar Geoffrey E. Fox'un dikkatini çekmiş ve yazar Türkiye'ye gelip konuyla ilgili detaylı araştırmalar yaparak bu değerli eseri kaleme almıştır. Harvard Üniversitesi'nde ders veren Fox, Yıldırım ve Timur'un ölümüne mücadelesini bir Batılıdan beklenmeyecek kadar başarılı ve objektif yazmıştır. Osmanlı Devleti'nde 15. yüzyılın başlarında yaşananları anlatan nadir bulunabilecek bu değerli eser, o dönemi zihninizde canlandırmanızı sağlayarak tarihe farklı bir açıdan bakmanıza yol açacak. Keyifli okumalar dileriz...
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  366
 • ISBN:
  9786055231045
 • Çeviri:
  Orhan Tuncay
 • Yayınevi:
  Nokta Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ferman Mammadov 
 16 Şub 2016 · Kitabı okudu · 4 günde

Kitabın kapak sayfasında Timur ve Yıldırım'ın mücadelesi yazıyor.Her halde kitabın içini okumamıştır kapak sayfalarını tasarlayanlar.Her okur, öyle zannediyorum ki, Ankara'yı merak edecektir Timur ve Yıldırım Beyazit'in mücadelesi söz konusu olunca. Hep Konstantinapolis (İstanbul) anlatılıyor.Yıldırım Beyazit'in ismi beş kere ya anılıyor, ya anılmıyor, o da daha çok İstanbul'la ilgili.Kitabı okurken sandım ki, Beyazit Konstantinopolis'i mi (kitapta İstanbul'un ismi böyle geçiyor) kuşatmaya hazırlanıyor.Kısaca özetlersem; Timur ve Yıldırım bahane, Konstantinapolis şehane.Bence, Geofrey Fox kitaba çok yalnış bir isim seçmiş.1400 yıllarında İstanbul'u merak edenler okuya bilirler.Onun dışında boşuna zaman kaybı olabilir.Kitap okuma hevesimi neredeyse bitirecekti.

Remzi KAYA 
20 Şub 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Kitabın ismiyle, doğal olarak kitap kapağıyla içeriğinin ne yazık ki hiç uyumlu olmadığı bir kitap. İsmine aldanıp Timur ile Yıldırım Beyazıd'ın arasında geçenler hakkında bir nebze de olsa bir şeyler öğrenebileceğini, bir fikir edinebileceğini düşünenlere kötü haberim var. Okumak isteyen arkadaşların bunu bilmesinde yarar olacağını düşündüm, zira isme aldanan biri olarak biraz hayal kırıklığına uğradığımı belirtmek isterim.

Kitaptan 1 Alıntı

" Bardas senin tüccar olduğunu söylediler."
" Basit bir tüccar efendim.Sizin sandaletinizin bağı bile olamam."
" Ah, bu değişe bilir.Bu dünyada servetler, sandaletler gibi elde edilir ve kaybedilir."

Bir Cihan İki Sultan, Geoffrey Fox (Sayfa 64)Bir Cihan İki Sultan, Geoffrey Fox (Sayfa 64)