Bir Cihan Kafes

8,5/10  (39 Oy) · 
89 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.876 gösterim
Uzun zamandır sessizliğe bürünen İclal Aydın'dan çok satacak bir ilk roman!..

Zorba, itaatkârın üzüntüsüyle beslenir...
"Sevgin direğimiz, üzerimize saldığın korku çatımız olmuş meğer. Mutsuzluğumuzdan örülü bir devlet yaratmışsın hepimize. Sen en çok beni severdin ya. En çok beni köle yapmışsın kendine."
Samire, Yaşar, Lorin.
Birbirlerinin gölgesinde saklanan, birbirlerinin masalını yazan üç küskün kadın.
Yaraları doğuştan, lanetleri miras...
Yalnızlığın kuyusunun başından ayrılmadan, kederlerinin yankısını dinlediler.
Her masalın sonu gece değildi elbet.
Üç, ikiden ve dahi birden iyiydi.
Ve her yanlışın doğrusu kendi içinde gizliydi.
Kanadı kırık üç kadın, ödedikleri ağır bedellerin karşılığını, içinde çırpınıp durdukları, kapısı açık olsa da çıkıp gidemedikleri gölge kafeslerinde bekledi. İhtiyaç duydukları inanç, temize çekecekleri geçmişte saklıydı.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  340
 • ISBN:
  9786051422787
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Duygu Kr 
13 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Üç farklı zaman, üç farklı kadın.. Ve birbirine dokunan hayatlar! Çoğu zaman hüzünlü, bazen ufak şeylerle avunup gülümseyen, bazen aşık, bazen sevgisiz, hayatları boyunca anlaşılamayan kadınlar.. Samimiyetiyle sizi içine çeken ve devamı gelecek gibi gözüken sizden bizden bir hikaye..

İLKNUR İLÇİN İLKER 
25 Tem 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 9/10 puan

Başta sıkılmış olsamda.. sonra su gibi akıp giden bir kitap.. 3 farklı kadın 3 farklı hayat anlatmış iclal aydın bize.Kurgusu mükemmeldi. okumanızı tavsiye ederim.

eylullegelen 
05 Şub 00:03 · Kitabı okudu · 5 günde · 7/10 puan

Üç kuşak kadının hikayelerinin anlatıldığı bir ilk roman Bir Cihan Kafes. İclal Aydın'ın yeni kitabı raflarda yerini almışken ben de bir önceki kitabını okuyayım, dedim ve iyi ki de okumuşum. Acılarıyla, hüzünleriyle anneanne, anne ve Lorin'in hayatlarına tanıklık etmek güzeldi. Bazen kızdım, yapılan yanlışların tekrarlanmasına, söylenen sözlerin acımasızlığına... Ama herkes payına düşeni yaşıyor iyi ya da kötü.

İclal Aydın'ın denemelerini ya da köşe yazılarını okuyanlar dilinin akıcı ve sade olduğunu bilirler, romanındaki anlatımı da güzeldi ama ilk romanı olmasından ötürü çok göze batmasa da biraz acemilikler vardı.

Ben severek okudum, herkese tavsiye ederim.

Cemre Kara 
17 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Tüm Klasik Türk ailelerini anlatan bu kitabı çok kısa bir sürede bitirdim bazı kitaplar vardır siz onları okursunuz bazı kitaplar vardır kendini okutur.Bu ikincisiydi İclal Aydın ın bu kadar sıcak bir kitap yazabileceğine imkan vermedim doğrusu bir önyargımı daha yıktığı için teşekkür ederim.Sıcacık, dopdolu, elinizden düşüremeyeceğiniz bir kitap...tüm kadınlar okumalı anneanneler,anneler sevgiyi iletemeyenler...

Hayatları, kaderleri birbirine karışmış üç nesil. Samire, Yaşar ve Lorin. Sanki mutsuzlukları nesilden nesile aktarılmış. İclal Aydın bu üç kadının hikayesini üç farklı zamanda anlatmış. Anlatım ve kurgu süper. İlk sayfalarda sıkılır gibi olsanız da kesinlikle okunmaya değer bir kitap.

Zeynep KUNT 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir cihan kafes, sizi ufak cümlelerle şoka uğratma işini 4/4 lük yapan bir kitap. Kitaba ilk başlarda epey sinirlendim. En güzel yerinde reklama giren tv programı gibi en heyecanlı yerde başka bir kadının hayatına geçiyordu. Ama kitap bitip, tüm parçalar birleştiğinde vay be diyor insan. Çok ince düşünülmüş, enfes bir hayal gücü ve betimleme var. İclal aydın'ın diğer kitaplarını da okuyacağım kesinlikle..

H.Meriç Doruk 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

En çok etkilendiğim kitaplardan biri oldu Bir Cihan Kafes...Üç kuşak kadın çok güzel bir kurguyla olağanüstü anlatılmış bence...duygusal sıcacık içten samimi bir anlatım...İclal Aydın daha çok yazmalı...daha çok buluşmalı okurlarıyla...

Sevil Cihangiroğlu 
24 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kanadı kırık üç kadın, ödedikleri ağır bedellerin karşılığını, içinde çırpınıp durdukları, kapısı açık olsa da çıkıp gidemedikleri gölge kafeslerinde bekledi. İhtiyaç duydukları inanç, temize çekecekleri geçmişte saklıydı.

Esra Duman 
06 Ağu 19:57 · Kitabı okudu · 1 günde

Ne yazık ki kitabı beğenmedim.Konusu güzeldi ama iyi işlenememiş.Farklı karakterlerin ağzından aynı şeyleri okurken çok sıkıldım.Bu yüzden kitap beni hiç etkilemedi.

Kitaptan 41 Alıntı

Emire Nişli 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kadına en çok yakışan aşk işareti... Durmaksızın, nedensiz tebessüm etmesine neden olan o dudak kelebekleri... İki yanda, arsız, tazecik, güzeller güzeli iki kelebek... Bir kadın sevildikçe daha çok kanat çırpan kelebekler...

Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Artemis Yayınları)Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Artemis Yayınları)
Nur-AL 
13 Kas 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bir insanın yumruğu kadardır kalbi, derler. Demek ki kalbin kadar insansın. Avucunun içine düşen kalp kadar merhametin...

Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Sayfa 1)Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Sayfa 1)
Nur-AL 
16 Kas 2014 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Tutkuyla aşık olanın ülkesi, sevdiğiyle kendinden oluşur.

Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Sayfa 149)Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Sayfa 149)
Emire Nişli 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birden kalp şeklinde çakıl taşları gördüm. Yüzlerce... Yüzlerce... Yüzlerce...
Neydi onlar sanıyorsun? Sevilmemekten taşa dönmüş minik kalplerdi. Sahile bırakılmışlardı. Tek tek topladım onları, kucağıma aldım, güneşe karşı oturdum.

Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Artemis Yayınları)Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Artemis Yayınları)
Emire Nişli 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Artık yaşadıkları hiçbir mutlu ana güveni yoktu. Her barışma geçiciydi. Her kavganın mutlak bir sevişmeyle son bulacağı gibi...
Paçavraya dönmüştü ruhu.

Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Artemis Yayınları)Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Artemis Yayınları)
Duygu Kr 
14 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Fırtına herkesin başında eser ama sadece bazılarının çiçekleri dökülür...

Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Sayfa 201)Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Sayfa 201)
Emire Nişli 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiçbir erkeğin seni boş vaatlerle kandırmasına göz yumma. Erkekler güzel sözler söyler. Kadınlar da güzel söze kanar. Sevilmek ister hepsi. Ama erkekler zayıftır yavrum, kolay konuşurlar. Konuşmak, söz vermek dilden çıkar, uçar gider...

Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Artemis Yayınları)Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Artemis Yayınları)
Duygu Kr 
13 Oca 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Doğum, anneyle bebeğin yaşamla ilk ortak mücadelesi, ağlaya ağlaya başladıkları ilk sefer..

Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Sayfa 31)Bir Cihan Kafes, İclal Aydın (Sayfa 31)
5 /

Kitapla ilgili 1 Haber

‘Aşk, ölümsüz olmak istediğin bir savaş meydanı…’
‘Aşk, ölümsüz olmak istediğin bir savaş meydanı…’ İclal Aydın, ilk romanı ‘Bir Cihan Kafes’ ile okurlarının karşısında… 2001’de yayınlanan ilk kitabı ‘Hayat Güzeldir’ ile çok sevilmişti… Geçen yıllar, birbirini ardına gelen kitaplar bugün edebiyatta İclal Aydın’ın varlığını giderek perçinledi. ‘Bir Cihan Kafes’, İclal Aydın’ın önceki kitaplarında yaşattığı dil lezzetini içeren bir ilk roman. Aynı ailenin üç kuşak kadınını, birbirinin kafesi haline gelmiş yalnız, kırık üç kadını anlatan çok güzel bir roman. Parçalı anlatım tekniğiyle, ince bir işçilikle kurulmuş, bir ağacın yaprakları gibi daldan dala uzanan, açılan hikâyelerle yolunu bulan hüzünlü bir aile anıtı, ‘Bir Cihan Kafes’…