Bir Cinayet Romanı

7,3/10  (7 Oy) · 
33 okunma  · 
6 beğeni  · 
816 gösterim
Bunca cinayetin işlendiği, ama cinayet romanlarının hemen hemen hiç yazılmadığı ülkemizde, edebiyatımızın önde gelen yazarlarından biri, Bir Cinayet Romanı yazdı. Bir önceki romanı Bitmeyen Aşk, klasik aşk romanlarının öğelerini taşıyan, ama bambaşka bir aşk romanıydı.Bir Cinayet Romanı ise, 'polisiye' türünün tekniklerinden yola çıkan ilginç bir cinayet romanı.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  365
 • ISBN:
  9755100156
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cansu Koçak 
07 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir Cinayet Romanı, Pınar Kür'ün üçleme polisiye serisinin ilk kitabıdır. Genelde kitaplarında özellikle Asılacak Kadın romanında kadın kimliğini ön plana çıkaran bir yazar olan Pınar Kür, bu romanıyla farklı bir tarz oluşturmuştur.
Roman, post-modern tarzında yazılan bir romandır. Post-modern, edebiyatı kendi içerisinde barındıran bir tür olarak karşımıza çıkar ve belirsizlikler, olasılıklar çerçevesinde okuyucuya sunulur.
Bir Cinayet Romanı, belirsiz bir romandır. Bu roman diğer polisiye romanlar gibi bize rahatlık sunmamaktadır. Ama bu romanda anlatıcı da, kurgu da belirsizdir. Katilin kim olduğu sorusundan ziyade, bir suçun nasıl oluştuğu, katilin neden öldürdüğü üzerine kurulu bir romandır.
Romanda değişik bir şekilde Y-E-L harfleriyle oluşturulan bölümler var ve biz yazara kalsaydık eğer bütün "Y"lerin aynı kişi olabileceğini düşünebilirdik. Ama romanın ortalarında her şey ikili bir hale gelmektedir.
Romanın sonuna kadar suçlunun kim olduğu bize hissettirilmiyor. Romanda, yazarın belirlediği araştırmacılar var ve bu araştırmacılardan biri de yazarın ta kendisidir.
Kafa patlatmanıza yardımcı olabilecek bir kitap olduğunu söylemekle beraber romanın biraz yapaylığa kaçtığını da söylemeden geçemeyeceğim. Yine de tavsiye edebileceğim bir kitap. Keyifli okumalar! :)

Özlem Balıkcı 
20 Şub 08:40 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Kitabın en ilginç tarafı farklı karakterlerin gözünden parça parça yazılmış olması. Hatta ara ara konuşanı karıştırabiliyorsunuz. O yüzden fazla ara verilmeden (kopmak çok muhtemel) okunması gereken bir kitap. Karakter tahlilleri fena değil. Edebi bir lezzet bulamadım ve sonundan hiç hazzetmedim.