Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi Kurt Adam Vakası

7,4/10  (5 Oy) · 
41 okunma  · 
6 beğeni  · 
250 gösterim
Burada anlatacağım çocukluk nevrozu, hastalığın üzerinden 15 sene geçtikten sonra ele alınmaktadır. Bunun avantajları olduğu gibi, dezavantajları da var. Nevrotik çocuk üzerinde yapılacak bir analizin daha güvenilir olduğunu düşünürüz ama bu içerik olarak pek de zengin olmaz, çocuğa gerektiğinden fazla sözcük ve düşünceyle yardımcı olmak zorunda kalırız ve buna rağmen bilincin en derin katmanlarına inmek mümkün olmayabilir. Oysa tinsel olgunluğa erişmiş bir yetişkin, çocukken geçirdiği bir hastalığı kendi anıları ışığında analiz ederken, bu tür kısıtlamalar söz konusu değildir ama burada da geçmiş olayları geriye dönük olarak sonradan hatırlamanın çarpıtmalara ve eklemelere, yeniden yazmalara neden olacağı açıktır. Belki de ilk durumda daha ikna edici sonuçlara ulaşırken, ikincisinde analizimiz daha öğretici olacaktır.”Kurt Adam vaka öyküsü, hiç kuşkusuz Freud’un ele aldığı en önemli ve en ayrıntılı vaka öykülerinden birisidir. Genç ve zengin bir Rus olan hasta, 18 yaşından itibaren duyduğu rahatsızlıklar nedeniyle Freud’a gelir. 1910-1914 yılları arasında süren tedavinin ardından Freud vakayı kaleme alır ancak bir süre yayımlamaz. Daha önce ele aldığı Küçük Hans’ın at fobisiyle, genç adamın kurt fobisi Freud için karşılaştırılabilir niteliktedir.Vaka öyküsünün Freud için asıl önemi ise, çocuk cinselliğinin varlığına yönelik duyulan kuşkuları bertaraf etmesi, böylece kuşku sahipleri Adler ve Jung’u eleştirmek için Freud’a sağlam kanıtlar sunmuş olmasıdır.
Ahmet Emre Akpınar 
15 Mar 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 3/10 puan

Bahsi geçen vaka tam olarak anlatılmıyor. Olayı tam olarak bilmeden uzun analizler okuyorsunuz. Gittikçe insanı daha da çok sıkıyor. Beklentimi boşa çıkaran bir kitap oldu. Kesinlikle tavsiye etmem.

Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi benzeri kitaplar

Kitaptan 2 Alıntı

"Ruh dinamik bir olgudur ve kimi bilinçli kimi bilinçsiz ve birbiriyle ahenk içerisinde olan birtakım ruhsal kuvvetler birbirlerine karşı harekete geçer."

Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi, Sigmund Freud (Sayfa 16)Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi, Sigmund Freud (Sayfa 16)
Psenef 
03 Şub 21:54 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bir şeyden kaçmaktansa, onu kötü de olsa çözmek yeğdir ve üstelik kaçmak, kaçan kişi açısından tehlike de arz eder.

Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi, Sigmund Freud (Sayfa 139 - Say Yayınları)Bir Çocukluk Nevrozu Hikayesi, Sigmund Freud (Sayfa 139 - Say Yayınları)