Bir Çöküşün Öyküsü

·
Okunma
·
Beğeni
·
84,3bin
Gösterim
Adı:
Bir Çöküşün Öyküsü
Baskı tarihi:
Kasım 2020
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257182713
Orijinal adı:
Geschichte eines Untergangs
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Halk Kitabevi Yayınları
Stefan Zweig, 1881'de Viyana'da dünyaya geldi. Avrupa'da iyi bir eğitim gördü. I. Dünya Savaşı sırasında İsviçre'de ikamet etti.
Savaş sonrasında ilk evliliğini Frederike von Winternit'le yaptı. 1934'de Nazi baskısı nedeniyle ülkesini terk etti.
1939'da ikinci evliliğini Lotte Altman'la yaptı. Sonra New York'a, ardından da Brezilya'ya gitti ve buraya yerleştir.
1942'de intihar etti. Çeşitli sebepler söylense de bu intiharın asıl sebebi hiç bilinmedi.

Stefan Zweig, öykü ve romanlarının yanında, yazdığı yaşam öyküleriyle de hala yaşayan bir yazardır.
Yaşamından geriye onlarca eser bırakmıştır. "Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Bir Çöküşün Öyküsü, Satranç, Amok Koşucusu, Olağanüstü Bir Gece, Yakıcı Sıri Mecburiyet, Gömülü Şamdan, Bir Kalbin Çöküşü, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Ay Işığı Sokağı, Hayatın Mucizeleri, Korku ve Mürebbiye" en ünlü eserleri arasında yer alır.
56 syf.
·Puan vermedi
Kitabın özenle hazırladığım video incelemesini şuradan izleyebilir ve daha fazlası için Youtube kanalıma abone olabilirsiniz: https://youtu.be/0LnGaUXWEb4

Metin incelemesi ise aşağıdadır. Beğenseniz de beğenmeseniz de yorum yapmayı lütfen unutmayın ki "insan eleştirildikçe gelişir." ;)

Zweig kısa anlatımların efendisi gibi. Yine müthiş bir kısa anlatımla karşımızda kendisi...

İnsan kafesin içindeki kuş gibi neşeyle salınan bir varlıktır bu hayatta. Aynı başkarakterimiz Madame'ın da yaptığı gibi... Kafesi onun sarayıdır ve saray hayatı da küçük ama mutlu yaşamı...

Kafesinden çıkan insan, bir şatoya bile hapsolsa, şatonun otuz penceresinin açıldığı odaların ışıklarını yakar ve sanki yalnız değil de eski kafesindeymiş gibi rol yapar kendine. Yalnızlık, insanı, acıyla kalabalık kılar. Öyle bir acı anlatım ki Zweig'in burada yaptığı, ciğerimde hissettim Madame'ın psikolojik yıkımını.

Kitapta sosyolojik bir vurgu var ki bir sosyolog olarak benim doğrudan dikkatimi çekti. On dördüncü sayfada insanın yalnız kalamayacak bir varlık olduğunu, insanın en kötüsü bile olsa insanın insana ihtiyaç duyduğunu anlatan Zweig, insanın sosyal hayvanlığına da ardından yaşanacaklarla çok anlamlı biçimde değiniyor.

Kitaptaki ilk diyaloğa 23. sayfada denk geliyor. Yani kitabın ortasında... Bu da yazarın anlatım gücünü ispat ediyor. Zira beceriksiz yazarlar hep diyaloglara sığınır ve sayfa şişirirler. Fakat Zweig öyle bir anlatımla veriyor ki bize yaşananları, sanki her karakter bir diğeriyle sayfalarca diyalog kurmuş gibi hissediyorsunuz. Bu bir yazın başarısıdır.

Kitabın sonuna doğru yaşanan o hezeyan -ki ne olduğundan bahsetmek kitabı okumayana vermek olur- işte o anı daha önce kendi yaşamında deneyimleyenlere ne kadar da müthiş anlatılmış ve yansıtılmış, bunu çok net anlatmakta. Çevirene de ayrıca tebrikler iletmek gerek ki Regaip Minareci, çeviride müthiş bir duygu katmış kitaba. Bunun başlıca sebeplerinden birisi tabii ki orijinal dilden yapılan çeviridir diye düşünüyorum. Bu vesileyle çevirmeni de tebrik ediyorum.

Son olarak Madame'ın Arap motifleriyle süslediği söylenen sarayının Türk tatlıları ile tatlandırılması da bir başka dikkat çeken konu oldu benim için. Türklerin de Arap camiasının parçası görüldüğünü gösteriyor bu ve ne yazık ki bizim için kötü bir yansı olarak karşımızda. Avrupa bizi böyle mi biliyor? Galiba...

Buraya kadar kitabı sayfasal zeminde kronolojik olarak ele aldım. Son sözde diyeceğim o ki "Bir Çöküşün Öyküsü" gerçekten de bir çöküşü anlatıyor. Adı aslında kitabı ele verse de olacak her şeyi bilerek yine de okutuyor kendini kitap. Aynı "Aşk-ı Memnu"nun dizi versiyonunun her olacağın bilinmesine rağmen her yayınlanmasında izlenme rekorları kırması gibi... Bu arada, şimdiden sonraki satırları kitabı okumayanlar okumasın ki Bihter'in sonu ile Madame'ın sonu da benzemiyor değil. Acaba birbirlerinden "alıntı" mı yaptılar? Benim aklıma geldi açıkçası. Çünkü hikâyelerin özellikle son kısımları, çok benzerlik içeriyor. Kitaplara, diziye aşina olanlar bana hak verecektir diye düşünüyorum.

Kitabı özellikle bir kısa uçak yolculuğunda okumanızı naçizane önererek yorumumu bitiriyor, herkese iyi okumalar diliyorum.
56 syf.
·1 günde·6/10
Kısa bir zweig öyküsü. Özellikle sınıflar arası ilişkileri anlamak açısından okunmaya değer. Konusunu sıkıcı bulsam da bir oturuşta okunuyor. Bilhassa kitabın ikinci yarısı daha keyifli.

Zweig'in diğer öykülerinin yanında sönük kalsa da sorunlu kadın psikolojisini anlamak açısından oldukça zevkli bir eserdir. Şahsi fikrim olarak her kadın içerisinde az da olsa bir madame de prie barındırır.

Yazarımız kadın ruhunu gerçekten çok iyi anlatıyor. Ben kadın ruhunu bu kadar iyi çözmüş başka bir erkek yazar görmedim henüz. En üst düzeyde iktidarı tatmış madame de prie'nin iktidar çevresinden uzaklaştırılmasıyla yaşadığı acı ve yalnızlığı, sonrasında düştüğü boşluğu, bu düşüşün sebep olduğu ruhi bunalımı ve çaresizliğin insana neler yaptırdığı...

Madam'ın istediği hayatı yaşayamayacağını öğrenmesi üzerine trajik bir ölümle hayatına son vermek istemesi -ölümünü destanlaştırmak istemesi- fakat bu ölüm haberinin beklenen etkiyi yaratamaması ve burjuva'nın hızlı hayatında saniyeler içerisinde buharlaşması ise trajikomik bir son yaratmış. Bir köylünün hayattan beklentileri ile madam'ın beklentileri arasındaki çatışıklık Zweig'ın eşsiz üslubu ve tasviriyle son raddesine kadar anlaşılabiliyor.

Aslında stefan zweig seneler önce, kitaptaki madam prie karakteri ile bize, şu andaki sosyal medyada bol miktarda bulunan ilgi or*spularının ileride yaşayacaklarını anlatıyor. Umarım anlarlar.

Orijinal ismi : Geschichte eines Untergangs

Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Gelirleriyle çocuklara kitap hediye ettiğim YouTube kanalımda Bir Çöküşün Öyküsü kitabının da içinde bulunduğu kitaplık turu videomu izleyebilirsiniz:
https://youtu.be/a3ctaLux8B4

Ah şu bizim burjuvazi merakımız ve hatırlanmama korkularımız.

Sanki Athena Çöküşlerdeyim şarkısını yazarken tamamen Zweig'ın bu kitabına ithaf etmiş.

Boşuna çökmüyoruz ki biz. Öylesine güzel çöküşlerimiz var ki bizim, yeri geliyor kaostan besleniyoruz, yeri geliyor kaldığımız çıkmazlarda bekliyoruz insanları. Ceyranda kalmış duygularımız gibi kitabın ana karakterinin baktığı o uzaktaki dumanlı tepeden, "sana" bakan pencereden her gün bakıyoruz. Bu "sen" kelimesi Zweig'ın diğer kitaplarında olduğu gibi kişisel bir anlam içermiyor. Buradaki "sen" popülerliğin ve zenginliğin verdiği bir haza sesleniş. Tamamen burjuvaziye karşı yazılmış bir monolog. Bir serenat misali, burjuvazinin kapısında onun geri gelmesini arzuyla bekleyen bir yakarış, özlem.

Aklımızda kalanları olası çöküşlerimiz için silmek istiyoruz. Yapmacık heyecanlara bürünüyoruz tabii ki bunları yaparken. Bu yaşamın nasıl olacağını sorup duruyoruz her gün kendimize aynı Madame de Prie gibi. Nerelere kaçıp kurtulacağımız konusunda ikilemlerde kalıyoruz. Ama sorunumuzun dermansızlık olduğunu da biliyoruz her zaman.

Athena'nın dediği gibi;
"Gece soğuk ve sessiz, senden eser yok şimdi, karanlık girdabında çöküşlerdeyim." Madame de Prie'nin de 29.sayfada olan durumu gibi aynı.
"Bayılıp yere yığılan kadının hem çevresi hem içi kapkaranlık oldu."
İşte esas olayımız, bu yalnızlıkla ve kendimizle olan verdiğimiz savaşta içine düştüğümüz o karanlık girdabın verdiği çöküş. Sanki kalbimizin sürekli üstüne bastığı spiritüel bir lamba var ve kalbimizi ondan kaldırdığımızda hem çevremizi, hem de içimizi kapkaranlık bir hale getiriyoruz. Bu lamba ise kimisi için iman oluyor, kimisi için para oluyor, kimisi içinse kendini gerçekleştirme hırsı oluyor.

Yaklaşmamasını istiyoruz bazı şeylerin. Ama kitabın ilk sayfalarından beri anlayabileceğimiz Madame de Prie'nin çöküşünün yaklaşması gibi, kimi zaman Komutan Logar bir cisim yaklaşıyor efendim, kimi zaman Necm Suresi 57. ayette bahsi geçtiği gibi kıyamet yaklaşıyor, kimi zaman o en merak ettiğimiz şehirlere, ülkelere gideceğimiz zamanlar yaklaşıyor, kimi zaman da o içimizdeki nefsin karanlık girdabının belirtileri yaklaşıyor. İşte burada da Zweig devreye giriyor yine. O girdabın içinde kelimelerden üretilmiş sörf tahtasında edebiyat denizi içerisinde okurlarını tek tek çekip çıkarıyor oradan. Bazen o yuvarlak gözlükleri ıslanıyor edebiyat denizinden gelen eleştirilerin kelimeleriyle fakat Zweig gözüyle bakmıyor ki dünyaya zaten. O tamamen yüreğiyle yazıyor yazılarını ve kalbiyle bakıyor dünyaya. Çöküyorsa da adam gibi çöküyor, intihar ediyorsa da adam gibi intihar ediyor.

Öylesine güzel çöküşlerimiz var ki bizim, ruh çöküntülerimizin bir kereliğine bile olsa farkında olmamız bazen bütün hayatımıza karşı bir fener tutmamızı sağlıyor. Ruh girdabındaki o mistik çökeltilerin anlamları da yine hayatı ne kadar anlamlandırabildiğimizle kısıtlı kalıyor. Ama insanoğlu kısıtlandırmaları sevmiyor. Her daim araştırıyor, sorguluyor, yazıyor, çöküyor insanoğlu.

Hem... Çöküş ya da yükseliş. Kot farklarının bir önemi var mıydı ki? Bulunduğumuz seviyeden vizyon, karakter ve yaşanmışlık olarak ne kadar değişik şeyler yaşarsak o kadar farkına varıyoruz hayatımızın sadece kendi çöküş ya da yükselişlerimizden ibaret olmadığını. Onun için de sürekli öyküler yazılıyor içimize çöken ve belki de yükselişimize sebep olabilecek bu paranoyalara. Belki de Zweig'ın yazdıklarından dolayı ruhumuz zamanın Osmanlı Devleti gibi bir çöküş devrine giriyor ruhumuzun düşmanlarından gelen o dertli oklar nedeniyle.

Bakış açılarınızın gözleri önünden ellerinizi çekmenizi ve çöküşlerinizin bir öykü olabilecek nitelikte kaotik olmasını isterim. Sanırım bundan sonra en çok istediğim şey, Zweig'ın yanına çöküp onla beraber manevi çöküşlerimizin nasıl olacağını sorgulamak olurdu.

İyi çöküşler dilerim.
56 syf.
·2 günde·Beğendi·7/10
XV. Louis döneminin ihtişamlı Fransa'sında, sarayda etkin konumda olan kadınlardan biri de  Madame de Prie'dir. Madame de Prie'nin şatafatla, balolarla, görkemli elbiselerle süslü hayatı, gözden düşmesi ve Kral tarafından Paris'ten uzak kırsal bir bölgeye sürülmesiyle alt üst olur. Kırk sekiz sayfalık bu hikaye Madame de Prie'nin Paris'ten yani Kral'ın sarayından uzaklaştırılmasının ardından yaşadıklarını, içinde bulunduğu duygu durumunu anlatıyor. Stephan Zweig diğer birçok kitabında olduğu gibi Bir Çöküşün Öyküsü'nde de ana karakterini kadınlardan seçmiş. Zweig'ın benim için en iyi kitabı Korku'ydu, o kitapta elindekileri kaybetmekten korkan bir kadının hisleri çok iyi yansıtılmıştı; Bir Çöküşün Öyküsü'nde ise elindeki birçok şeyi kaybeden bir kadının bu durum karşısındaki ümitsizliğini, mutsuzluğunu okuyor ve hissediyoruz. Zweig, karakterinin hissettiklerini bu kitabında okura başarılı bir şekilde aktarmış. Okurken ister istemez sizler de Madame de Prie ile sıkılıyor, bunalıyor veya kısa süreliğine rahatlıyorsunuz.

Elinde kısmi de olsa bir iktidar gücü bulunduran ve içinde bulunduğu ortama fazlasıyla alışan bir bireyin bu ortamdan koparıldığında gösterdiği duygusal tepkiler kitabımızın ana fikrini oluşturuyor. Biz insanlar herhangi bir nesne, kişi ya da ortama alıştığımızda ve bunlardan biri bile elimizden alındığında buna otomatikman tepki veriyoruz. Hattâ bu tür şeyler Madame de Prie'de olduğu gibi kişiyi oldukça depresif bir ruh haline bile sürükleyebiliyor. Birey bu durumdan kurtulmanın yollarını ararken saçma çözümlere başvurup kendini daha kötü bir konuma da sokabiliyor. Zweig yarattığı karakterlerin duygu durumlarını, duygularındaki hızlı değişimleri  başarılı bir şekilde yazıya döküyor ve okuyucu etkilemeyi başarıyor. Bir Çöküşün Öyküsü mükemmel bir kitap olmasa da bir gün içinde bitirilebilecek, okuyucuyu sıkmayacak ve okurun duygularına hitap edebilecek bir hikaye.
56 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Bir Çöküşün Öyküsü’nde Fransız Saray’ında yetişmiş aristokrat bir bayanın yaşamı anlatılmaktadır.Kitabın başkahramanı olan Madame de Prie günün birinde gözden düşer ve kral tarafından Normandiya’ya sürülür.Madame de Prie bunu gururuna yediremeyen ve saray’a tekrardan dönebilmek için planlar yapar.Kitaba başlayıp bitirmek göz açıp kapayınca kadar kısa.Stefan Zweig psikolojik çözümler yaparak karakteri içselleştirmenizi ve uzun süre akılda kalmasını sağlıyor.Kitapta en çok ilgimi çeken alıntı ;
“Öldü sanılıp gömülmüş,ancak toprağın altında tabutun içinde uyanıp bağırıp çağıran,kıyameti koparan ve duvarları yumruklayan biri gibi hissediyordu kendini.”
İyi Okumalar Dilerim
56 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Güzel bir Stefan Zweig kitabının daha sonuna geldik:) kitabın anlatımında 'du 'di' ekleri çok kullanılmıştı o biraz rahatsız etti. Genel olarak güzel bir kitapti bir egonun çöküşü güzel anlatmıştı yazar. :)))
Madame de prie adında sarayda yüksek mertebede olan bir kadının . Hep beğenilmiş, kadınlar tarafından kıskanılmış, saygı duyulan, para ,şöhret , makam mevki sahibiyken aniden dibe vurmasını yani çöküşünü konu alan bir kitap.
Aşırı egonun getirdiği zararlara da güzel deginmiş yazar. Madame ölürken bile egosunu düşünüyor ' ölümüm bile insanlar tarafından ilgi çeksin hep konuşulsun' düşüncesinde ama sonu tam bir hüsran madamin istediği gibi olmuyor . Ölümü kimsede bir etki yaratmiyor .Yine baş karakterin bir kadın oldugu kitabin duygularını çok güzel anlatmıştı Zweig.
56 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
"Madame her şey üstüne mi geliyordu yoksa sen artık bir karıncaya bile sinirli miydin" Biz insanlar yoruluruz, sıkılırız, biteriz şu hayat denen tiyatroda. Ölümümüz de bir tiyatro sahnesi ama Madame senin tiyatrona bayıldım. Yazarının yine müthiş yazdığı bir kitap. Okumanızı öneririm.
56 syf.
·Beğendi·8/10
Stefan Zweig, kitabın adından anlaşılacağı üzere, bizlere bir çöküş öyküsü anlattığı kitabında bir insanın bir anda nasıl kendini kaybedip ne hallere düşebileceğini gözlerimizin önünde seriyor. Fransız sarayında sözü geçen ve ülke aristokrasisinin üst kademelerinde yer alan Madame de Prie adındaki bir kadının zirveden dibe vurmasını okuduğumuz roman, bizlere insan ilişkileri, sınıf ayrımı, önyargı, bencillik, çıkarcılık gibi konularda pek çok anekdot sunuyor. Zweig'ın güzel tasvirleri, psikolojik incelemeleri ve kendine bağlayan, okudukça okutan cümleleri basit görünen hikayeyi harika bir hale getiriyor. İnce görünen kitabın okumaya başladığınız anda nasıl kalınlaştığına hayret etmeniz mümkün. Madame de Prie kralın sarayında lüks içinde mutlu mesut yaşarken, hem aşkta hem kumarda kazanırken birdenbire unvanını kaybetmesiyle sürgüne gönderilir ve hayatı sarpa sarar. Eski günlerdeki gibi Paris'e dönmeyi çok ister çünkü gittiği yerde onun o şatafatlı yaşamından eser yoktur, yapmadığı şey kalmaz bunun için. Çaresizlikten köylü bir gençle bile aşk yaşayan Madame de Prie günden güne öldüğünü hissetmektedir, hatta ölümüyle ilgili oyun bile oynayacak kadar kendini kaybetmiştir. Zweig bir erkek olduğu halde eskiden aristokrat olan bir kadının hislerini oldukça güzel yansıtmış bence, bu da onu önemli bir yazar haline getiriyor. Aslında baştan sona hikaye beni çok şaşırtmasa da, neler olacağını az çok tahmin de etsem yazarın kalemi okumaya ve değişik bir heyecan duymaya itti beni. Köylü gençle olan tartışmalar sizi biraz düşünmeye itecektir belki. Okuyunca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız. Bir günde hatta bir oturuşta okunabilecek güzel kitaplardan biri olduğu fikrindeyim.
80 syf.
·7/10
Madame de Prie saraydan sürgün edilir. Adeta yürüyen ego olduğu için saraydan sürgün edildiğine değil, tatile çıktığına inandırmaya çalışır insanları. Yalnız kalmak onun için bir ölümdür. Gözler önünde olmamak onu çıldırtır. Ama insanlara da bunu belli etmemek için büyük çaba sarfeder. Bir süre bu şekilde yaşamaya çalışır. Ancak sonunda dayanamayarak idam gününü insanlara bir partiyle inceden inceden kabul ettirmeye çalıştığı bir parti verir.
56 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10
Bir çöküşün öyküsü, Madam de Prié' nin (eski kraliçe) saray hayatından sürülmesi sonucunda yaşadığı ruhsal bunalımı anlatır.

Ben bu hikâyeden daha çok psikolojik yönelimlerini tahlil etmeye çalışacağım.

İnsan ruhsal açlığını ancak ve ancak sevgiyle doyurabilir. Sevgi, insan için vazgeçilmez bir unsurdur. Bebeklik döneminde sevgiden mahrum bırakılırsanız bu bireysel ilişkilerimize yansır. Agresif oluruz. Sorunlarımızı kavgayla çözmekten ziyade sorun odaklı bir yaşam tarzını benimseriz. Yaşam boyu devam edecek öfke aslında "beni sev" çığlıklarının dile getirelemeyen yanıdır. O insanlar ki her tarafta... O insanlar ki dört tarafımızı sarmış... O insanlar ki sevgiye aç...

Kabul edelim... Anne-babalarımız "edep" saçmalığı adı altında çocuklarını anne babaları yanında sevmelerinin ayıp karşılandığı bir toplumda büyüdük. Bana sevmenin sevilmenin ne demek olduğunu öğreten Leo Buscaglia' ya selam olsun...

Sevilmeyen biri sevmeyi başarabilir mi ki?

Ve öyle bir gün gelir ki, sevgiyi sonradan bulan o yaralı insanlar yüzüne gözüne bulaştırır, şımarır, daha fazlasını ister. Daha fazla... Daha fazla... Daha fazla...

Herkes bir gün usanır... Yeteri kadar sevginin önemini biliyor muyuz? Ya hep hiç... Bu doğru değil...

Madame de Prié kraliçe olur ve sonradan görme bu yaralı kadın birden ilgi seliyle karşılaşır. Sosyal statüsü kendisinden düşük olan insalardan nefret eder...

Ve tabi ki birden yaşlılık kıyafetini giyer ve gözden düşer... İğrendiği o köylü insanların sevgisine muhtaç olur... Ne büyük bir düşüş... Şimdi onun sürgün edildiği bu yeni evindeki cehennemini ve ruhsal değişimlerini tahlil etmek de biz okuyucuların gözleri önüne serilir Zweig tarafından...

~~Keyifli okumalar~~

~Kitapla kalın~
80 syf.
·1 günde·5/10
Önceden her şey sahip olmuş bir kadının, sahip oldukları elinden alındığında içinde gerçekleşen insancıl ve hayvancıl hislerini, heveslerini, egolarını anlatan, bir oturuşta okuyabileceğimiz kitap. Kitabın son sayfasındaki yazı hem varacağımız sonucu gösteriyor hem de kitabı özetler nitelikte benim için; ... dünya tarihi davetsiz misafirleri tolere etmez, kahramanlarını kendi seçer, işi olmayanları tüm çabalarına karşın merhamet göstermeden geri yollar, talihin ilerlemekte olan arabasından bir kez düşen biri, artık arabaya yetişemezdi.
"Ne yapacağını bulamıyordu; içinde her şey susmuş, yüreğinin anlamlı müziği, anahtarı kaybolmuş müzikli saat gibi ölmüştü."
Stefan Zweig
Sayfa 9 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Soğuktan titreyen garip bedenini ısıtacak birine ihtiyacı vardı, bedeni yalnızca boşluk ve soğuktan ibaretti. Ruhu ölmüştü zaten, geriye kalan tek şey bedeninin de ölmesiydi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Çöküşün Öyküsü
Baskı tarihi:
Kasım 2020
Sayfa sayısı:
80
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786257182713
Orijinal adı:
Geschichte eines Untergangs
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Halk Kitabevi Yayınları
Stefan Zweig, 1881'de Viyana'da dünyaya geldi. Avrupa'da iyi bir eğitim gördü. I. Dünya Savaşı sırasında İsviçre'de ikamet etti.
Savaş sonrasında ilk evliliğini Frederike von Winternit'le yaptı. 1934'de Nazi baskısı nedeniyle ülkesini terk etti.
1939'da ikinci evliliğini Lotte Altman'la yaptı. Sonra New York'a, ardından da Brezilya'ya gitti ve buraya yerleştir.
1942'de intihar etti. Çeşitli sebepler söylense de bu intiharın asıl sebebi hiç bilinmedi.

Stefan Zweig, öykü ve romanlarının yanında, yazdığı yaşam öyküleriyle de hala yaşayan bir yazardır.
Yaşamından geriye onlarca eser bırakmıştır. "Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Bir Çöküşün Öyküsü, Satranç, Amok Koşucusu, Olağanüstü Bir Gece, Yakıcı Sıri Mecburiyet, Gömülü Şamdan, Bir Kalbin Çöküşü, Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat, Ay Işığı Sokağı, Hayatın Mucizeleri, Korku ve Mürebbiye" en ünlü eserleri arasında yer alır.

Kitabı okuyanlar 30,5bin okur

  • İrem  Eylül  AYDIN

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları