Kitap
Bir Çöküşün Öyküsü

Bir Çöküşün Öyküsü

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.7
11,1bin Kişi
43bin
Okunma
8,6bin
Beğeni
121bin
Gösterim
66 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 1 sa. 52 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Bilgi Yayınevi · Karton kapak · 9786053329527
Orijinal adı
Geschicte Eines Untergangs
Diğer baskılar
Bu son derece çarpıcı çöküş öyküsü, XV. Louis döneminde Fransız sarayında epey etkili olmuş aristokrat bir kadının gerçek yaşamına dayanır. Madame de Prie günün birinde gözden düşer ve kral tarafından Normandiya’ya sürülür. İktidar sahibi ve ilgi odağı olduğu hareketli ve eğlenceli Paris günlerinden sonra, ne kadar süreceği belli olmayan, kendisiyle baş başa kalacağı bir sürgün dönemi beklemektedir onu. Ancak iktidar savaşları, entrika ve eğlenceden ibaret boş saray hayatı varoluşuna anlam katan tek şeydir. Hem kendini hem çevresindekileri sürekli kandırma eğilimindeki bu sığ ve kibirli kadın, malikânesinde gösterişli eğlenceler düzenleyerek Paris’teki hayatını yeniden canlandırmaya çalışır. Giderek mantıklı düşünme yetisini bütünüyle yitiren Madame de Prie, yeniden bütün dikkatleri üzerine çekebilmek için inanılmaz bir plan yapar.
5 mağazanın 66 ürününün ortalama fiyatı: ₺6,43
7.7
10 üzerinden
11,1bin Puan · 1553 İnceleme
Sultan Şen
Bir Çöküşün Öyküsü'ü inceledi.
56 syf.
·
3 günde
·
7/10 puan
Bir Çöküşün Öyküsü
Avusturya-Macaristan doğumlu Yahudi roman ve oyun yazarı Stefan Zweig' in yazmış olduğu bir öykü kitabıdır. Bir saatte bitirilebilecek bir kitap. Kısa fakat üzerinizde etki bırakacak bir eser kendisi. Birkaç kitabında da gördüğümüz gibi yine baş karakterimiz bir kadın. Kadın psikolojisini bu kadar iyi anlatan erkek bir yazar daha okumadım sanırım . Sanki bir kadının satırlarını okuyormuşcasına ustaca yazılmış bir eser. Son derece çarpıcı bir çöküş öyküsü adından da anlaşılacağı gibi. XV. Louis döneminde Fransız sarayında epey etkili olmuş aristokrat bir kadının gerçek yaşamına dayanıyor. Baş karakter Madame de Prie sarayda yüksek mertebede olan bir kadındır. Kralın gözünden düşer ve Normandiya' ya sürülür. Burjuvamız bunu kendine yediremez ve insanlara tatile çıktığını söyler. Aynı zamanda saraya tekrar geri dönebilmek için planlar yapar fakat hiçbiri tutmaz. Madame' ın şatafatlı Fransa günleri sona ermiştir artık . Ve intihar eder. Ölürken bile konuşulmak isteyen Madame unutulmuştur artık. Aşırı egonun getirdiği zararlara da değinmiş yazar bu kitabında . Kesinlikle tavsiyemdir. İyi okumalar dilerim.
Bir Çöküşün Öyküsü
OKUYACAKLARIMA EKLE
59
Genel İngilizce
Bir Çöküşün Öyküsü'ü inceledi.
56 syf.
·
1 günde
·
6/10 puan
BİR ÇÖKÜŞÜN ÖYKÜSÜ - Dikkat spoiler içerebilir!
Kısa bir zweig öyküsü. Özellikle sınıflar arası ilişkileri anlamak açısından okunmaya değer. Konusunu sıkıcı bulsam da bir oturuşta okunuyor. Bilhassa kitabın ikinci yarısı daha keyifli. Zweig'in diğer öykülerinin yanında sönük kalsa da sorunlu kadın psikolojisini anlamak açısından oldukça zevkli bir eserdir. Şahsi fikrim olarak her kadın içerisinde az da olsa bir madame de prie barındırır. Yazarımız kadın ruhunu gerçekten çok iyi anlatıyor. Ben kadın ruhunu bu kadar iyi çözmüş başka bir erkek yazar görmedim henüz. En üst düzeyde iktidarı tatmış madame de prie'nin iktidar çevresinden uzaklaştırılmasıyla yaşadığı acı ve yalnızlığı, sonrasında düştüğü boşluğu, bu düşüşün sebep olduğu ruhi bunalımı ve çaresizliğin insana neler yaptırdığı... Madam'ın istediği hayatı yaşayamayacağını öğrenmesi üzerine trajik bir ölümle hayatına son vermek istemesi -ölümünü destanlaştırmak istemesi- fakat bu ölüm haberinin beklenen etkiyi yaratamaması ve burjuva'nın hızlı hayatında saniyeler içerisinde buharlaşması ise trajikomik bir son yaratmış. Bir köylünün hayattan beklentileri ile madam'ın beklentileri arasındaki çatışıklık Zweig'ın eşsiz üslubu ve tasviriyle son raddesine kadar anlaşılabiliyor. Aslında stefan zweig seneler önce, kitaptaki madam prie karakteri ile bize, şu andaki sosyal medyada bol miktarda bulunan ilgi or*spularının ileride yaşayacaklarını anlatıyor. Umarım anlarlar. Orijinal ismi : Geschichte eines Untergangs Keyifli okumalar diler, böyle güzel bir mecrayı bizlere sunduğu için 1K ekibine teşekkür ederim.
Bir Çöküşün Öyküsü
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
447
Elif OK
Bir Çöküşün Öyküsü'ü inceledi.
56 syf.
·
7/10 puan
Madam sürgün edildiği bir şatonun içinde yalnız kaldıkça kendi zihninde inanılmaz kalabalık bir yaşantı sürmeye başlıyor. Yazar sosyolojik açıdan insanın yalnız kalamayacağını vurgulamıştır. Yani '' İnsanın sosyal bir hayvan'' olduğuna değinmiş. Zweig' in anlatım gücü inanılmaz güçlü bu eserini okumanızı tabi ki tavsiye ederim..
Bir Çöküşün Öyküsü
OKUYACAKLARIMA EKLE
50