Bir De Baktım Yoksun

7,8/10  (21 Oy) · 
58 okunma  · 
12 beğeni  · 
1.064 gösterim
Buzdan bir kütle, mumyadan bir heykel gibi izledim kaderimi. Babam yanımda olsa bir tokat atar kendime getirirdi beni.

Çocukluk düşlerinden yapılmış bir evin gölgeleri içinde babanın hayaletiyle karşılaşmak... Portobello'da, George Orwell'ın evinin önündeki kaldırımda oturup Tanpınar okurken zamansız sevgiliyle karşılaşmak... Kuledibi'nde, her şeyini bir Hopper çizimini elde edebilmek için harcamış bir adamla karşılaşmak... Ölüme çeyrek kala, bir balık lokantasında küçük kızının genç kadın haliyle karşılaşmak... Cinayetle kaza arasındaki bulanıklığa sığınırken, bir evcil hayvan dükkânında vicdan azabıyla karşılaşmak... Kara mizahla yoğunlaştırılmış usta anlatımıyla Yekta Kopan, okurunu, kentler, kitaplar, resimler, şarkılar, fotoğraflar ve insanlar arasında gezdiriyor. Çok iyi bildiğimiz ama unutmaya çalıştıklarımızı hatırlatıyor. Bir de Baktım Yoksun, unutulmaz bir karşılaşmalar kitabı.
(Tanıtım Bülteninden)

Ödüller : 2010 Yunus Nadi Öykü Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  164
 • ISBN:
  9789750710940
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sevda 
 26 Şub 2016 · Kitabı okudu

Bir de Baktım Yoksun, hem Haldun Taner Öykü Ödülü’ne hem de Yunus Nadi Öykü Ödülü'ne layık bulunmuştur.

Eserin kahramanları Yekta, Melek, Faruk vs. kişilerdir. Eserin ana kahramanı Yektadır. Olaylar onun etrafında gelişir. Bir nevi olayları yaşar ve düşüncelerini aktaran kişidir.

Eserin konusu baba oğul ilişkisidir. Babasının ölümünden sonra yaşadığı boşluğu, ruhunda açılan yaraları, sitemleri, özlemi dile getirmiştir. Önceki eserlerinden birinde de baba temasına değinmiştir : Aile Çay Bahçesi.

Eserin olay örgüsü Goncagül adlı kedinin kaybolması ve Yeşil Ev adlı mekana gidip kediyi ararken çocukluk anılarını hatırlayıp babasının hayali ile konuşması ile olaylar başlar.

Eserde mekanlar Yeşil Ev, Sacayağı Sokağı, Şişli, Taksim, İstiklal, Beşiktaş vs. mekanlardır.

Eserde dil ve anlatım sade ve yalın bir dil kullanılmıştır. Hayal unsurlarına yer verilmiştir. Örneğin; babasının hayali ile konuşması.

Eseri beğendim. Ama bazı yerlerde hayal miydi gerçek miydi diye bana sorular sordurdu. Bu yüzden kopukluklar yaşadım. " İyi Uykular " adlı son kısımdaki öyküyü daha çok beğendim. Çünkü babası hakkında düşünceleri beni etkiledi ve duygulandırdı. Eseri tavsiye ederim.

Y. Serkan Tuncer 
 22 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yekta Kopan'ın 2010 Yunus Nadi Öykü Ödülü'nü ve 2010 Haldun Taner Öykü Ödülü'nü alan eseri Bir de Baktım Yoksun, 6 adet öyküden meydana gelen bir eser. Hikayelerin tamamı baba-oğul ilişkileri, hesaplaşmalar gibi temalar üzerine kurulu.

Öykülerdeki etkileyicilik ve anlatım tarzı ile sürükleyici bir biçimde ilerliyor. Okuyanı içine çeken bir yapıda devam ediyor öyküler.

Hasan G. 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Baba-oğul merkezli, duygu yüklü öykü kitabı.. Okuduktan sonra babama sarılma isteğini dizginleyemediğim kitap... Son öyküsü boğazı düğümler; Portobello 22, akla 'Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nü düşürür.

kübra kaya 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yekta kopan benim nazarımda apayrı bir yazar şuan okuduğum 2.kitabı aile ilişkilerini kendine has üslubu ile anlatması beni can evimden vuran bir daha bir daha yekta kopan dedirten :) tüm kitaplarını okuyacağım

Tuğba Çetingör 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · 9/10 puan

İçime en işleyen öyküler bu kitabın içinde.

Kitaptan 16 Alıntı

İlknur Burcu Keser 
29 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kütüphaneye yaklaşmak sana yaklaşmak gibiydi. Kitaplarla dolu bir geçmişte, kütüphaneyle çevrili bir odada sensizlikten kaçmaya çalışmak dünyanın en zor şeyiymiş."

Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 38)Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 38)
Y. Serkan Tuncer 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Aynı ormanın ağacıymışım, yokluğunla budanan.

Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 11 - Can Yayınları)Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 11 - Can Yayınları)
eternal sunshine 
12 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Sesini unutmayı çok istemiştim, unutmamışım. İnsan, görüntüler dünyasında dilediği gibi at koşturabiliyor, bir olayı zaman sıçramasıyla ilgisiz bir başka olaya bağlayarak anılarını değiştirebiliyor ama sesleri değiştiremiyor, iyi biliyorum bunu.”

Bir De Baktım Yoksun, Yekta KopanBir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan
kübra kaya 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Öfke ne garip bir kuş, birden alıp gagasına uçuruyor insanı.

Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 151)Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 151)
Sevda 
23 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi

Öyle dönemleri vardır ki hayatımızın çıkışı olmayan bir sis bulutunun içinde yürüdüğümüzü hissederiz. Suyla buluşan rakının beyazı kadar yoğun bir sis...

Bir De Baktım Yoksun, Yekta KopanBir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan
Hasan G. 
28 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Buzdan bir kütle, mumyadan bir heykel gibi izledim kaderimi. Babam yanımda olsa bir tokat atar kendime getirirdi beni.

Bir De Baktım Yoksun, Yekta KopanBir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan
Y. Serkan Tuncer 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

İnsan kimi zaman duymak istediğini duyar, görmek istediğini görür. Olan biten her şeyi gerçek sanmayacaksın.

Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 28 - Can Yayınları)Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 28 - Can Yayınları)
2 /