Bir De Baktım Yoksun

7,9/10  (27 Oy) · 
78 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.163 gösterim
Buzdan bir kütle, mumyadan bir heykel gibi izledim kaderimi. Babam yanımda olsa bir tokat atar kendime getirirdi beni.

Çocukluk düşlerinden yapılmış bir evin gölgeleri içinde babanın hayaletiyle karşılaşmak... Portobello'da, George Orwell'ın evinin önündeki kaldırımda oturup Tanpınar okurken zamansız sevgiliyle karşılaşmak... Kuledibi'nde, her şeyini bir Hopper çizimini elde edebilmek için harcamış bir adamla karşılaşmak... Ölüme çeyrek kala, bir balık lokantasında küçük kızının genç kadın haliyle karşılaşmak... Cinayetle kaza arasındaki bulanıklığa sığınırken, bir evcil hayvan dükkânında vicdan azabıyla karşılaşmak... Kara mizahla yoğunlaştırılmış usta anlatımıyla Yekta Kopan, okurunu, kentler, kitaplar, resimler, şarkılar, fotoğraflar ve insanlar arasında gezdiriyor. Çok iyi bildiğimiz ama unutmaya çalıştıklarımızı hatırlatıyor. Bir de Baktım Yoksun, unutulmaz bir karşılaşmalar kitabı.
(Tanıtım Bülteninden)

Ödüller : 2010 Yunus Nadi Öykü Ödülü
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2010
 • Sayfa Sayısı:
  164
 • ISBN:
  9789750710940
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Delfin Ö. 
 23 Tem 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

| Spoiler içerebilir belki de içermeyebilir.

Merhaba,

Yekta Kopan ile tanışma kitabımız oldu. İçinde çok da kısa olmayan öyküler mevcut. Kitabı bitirdiğim an, kapağını kapatıp düşündüm. Babasına hitap ettiği her satırı düşündüm. Babasının ölümüne içerlenmesine tanık olmuş gibi hissettim. Babasına kurduğu her kızgın ve kırgın cümlede aslında onu ne kadar özlediğini iliklerime kadar hissettim. Kaybettiği aile üyelerinin, geride bıraktığı burukluğu anlatışı beni etkiledi. Benim de çok yaptığım bir şeyi yapmış yazar, sevdiklerini gözlemlemiş. Ve bu gözlemler sonucu insanların iç dünyasına da değinmiş. Baba özlemi kokan, iç dünyalarımızı anlatan, aile kavramını ele alan sıcacık öykülerden oluşan bir kitaptı. Öykü okumayı seviyorsanız eğer tavsiyemdir.

instgrmkahvecisi 
 12 Nis 03:11 · Kitabı okudu · 2 günde

Icinde alti cizilecek bircok cumle barindiram ve kalbinizi inceden sizlatip tuylerinizi diken diken eden hayallerin pasını sildiren bir kitap. Keske tanidigim biri olsa idi Yekta kopan.

Sevda 
 26 Şub 2016 · Kitabı okudu

Bir de Baktım Yoksun, hem Haldun Taner Öykü Ödülü’ne hem de Yunus Nadi Öykü Ödülü'ne layık bulunmuştur.

Eserin kahramanları Yekta, Melek, Faruk vs. kişilerdir. Eserin ana kahramanı Yektadır. Olaylar onun etrafında gelişir. Bir nevi olayları yaşar ve düşüncelerini aktaran kişidir.

Eserin konusu baba oğul ilişkisidir. Babasının ölümünden sonra yaşadığı boşluğu, ruhunda açılan yaraları, sitemleri, özlemi dile getirmiştir. Önceki eserlerinden birinde de baba temasına değinmiştir : Aile Çay Bahçesi.

Eserin olay örgüsü Goncagül adlı kedinin kaybolması ve Yeşil Ev adlı mekana gidip kediyi ararken çocukluk anılarını hatırlayıp babasının hayali ile konuşması ile olaylar başlar.

Eserde mekanlar Yeşil Ev, Sacayağı Sokağı, Şişli, Taksim, İstiklal, Beşiktaş vs. mekanlardır.

Eserde dil ve anlatım sade ve yalın bir dil kullanılmıştır. Hayal unsurlarına yer verilmiştir. Örneğin; babasının hayali ile konuşması.

Eseri beğendim. Ama bazı yerlerde hayal miydi gerçek miydi diye bana sorular sordurdu. Bu yüzden kopukluklar yaşadım. " İyi Uykular " adlı son kısımdaki öyküyü daha çok beğendim. Çünkü babası hakkında düşünceleri beni etkiledi ve duygulandırdı. Eseri tavsiye ederim.

Evren Erarslan 
25 Mar 10:21 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Temelinde baba-çocuk ilişkisinin olduğu 6 öykü. Hepsinde de babaya-çocuğa özlem duyguları yüklü. Yekta Kopan'ın babasıyla olan ilişkisi ne kadar köklü bilemiyorum ancak tüm kitaplarında bu temayı kullanıyor. Ölüm-baba-buhran üçlemesi üzerine kurguluyor tüm hikayeleri. Kötü mü? Hiç değil. Öykülerin hiçbiri birbirine benzemiyor. Şahsına münhasır yazımlar var. Ben beğendim. Hikayeler güzeldi. Özellikle Portobello 22 ve Battaniye hikayeleri ayrıca güzeldi.

Sarmaşık - Evinin yakınlarında kedisini, terkedilmiş bir binada ararken ölmüş babasıyla karşılaşan adamın hesaplaşması.
Portobello 22 - Babasının yazarlar ve şehirler karşılaştırma hobisini, babası öldükten sonra görev edinip yurtdışında gerçekleştirmek isterken, tanıştığı kıza aşık olan adamın hesaplaşması.
Kırmızı - Eşi bulunmaz tablo koleksiyoncusu bir adamın hikayesini dinlemek için yola çıkan karakterin, bunu yapmak için birlikte gittiği kadına karşı duygularını anlama hesaplaşması.
Battaniye - Kızının büyümüş hali ile bir rakı masasında hesaplaşan adamın hikayesi.
Kertenkele - Karısından ayrıldıktan sonra değişen hayatına alışmaya çalışan adamın hikayesi.
İyi Uykular - Ölen babanın ardından yazılan mektup.

Kitap için eleştirebileceğim bir nokta ise, Can Yayınlarının kapağı çok kötü.. Kahraman Tazeoğlu kitabı kapağı gibi olmuş. Daha sanatsal, daha dokunaklı bir kapak ve renk seçilebilirdi.

Y. Serkan Tuncer 
 22 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Yekta Kopan'ın 2010 Yunus Nadi Öykü Ödülü'nü ve 2010 Haldun Taner Öykü Ödülü'nü alan eseri Bir de Baktım Yoksun, 6 adet öyküden meydana gelen bir eser. Hikayelerin tamamı baba-oğul ilişkileri, hesaplaşmalar gibi temalar üzerine kurulu.

Öykülerdeki etkileyicilik ve anlatım tarzı ile sürükleyici bir biçimde ilerliyor. Okuyanı içine çeken bir yapıda devam ediyor öyküler.

Hasan G. 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Baba-oğul merkezli, duygu yüklü öykü kitabı.. Okuduktan sonra babama sarılma isteğini dizginleyemediğim kitap... Son öyküsü boğazı düğümler; Portobello 22, akla 'Saatleri Ayarlama Enstitüsü'nü düşürür.

kübra kaya 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Yekta kopan benim nazarımda apayrı bir yazar şuan okuduğum 2.kitabı aile ilişkilerini kendine has üslubu ile anlatması beni can evimden vuran bir daha bir daha yekta kopan dedirten :) tüm kitaplarını okuyacağım

Tuğba Çetingör 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · 9/10 puan

İçime en işleyen öyküler bu kitabın içinde.

Kitaptan 38 Alıntı

İlknur Burcu Keser 
29 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Kütüphaneye yaklaşmak sana yaklaşmak gibiydi. Kitaplarla dolu bir geçmişte, kütüphaneyle çevrili bir odada sensizlikten kaçmaya çalışmak dünyanın en zor şeyiymiş."

Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 38)Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 38)
Yasemin 
05 Haz 19:16 · Kitabı okuyor

Babam, herhangi bir duygu, karşı konulmaz sel misali aklının duvarlarına çarpa çarpa akmaya başladıysa ondan kurtulmak için yazmak zorundasın, derdi.

Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 51 - Can)Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 51 - Can)
Y. Serkan Tuncer 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Aynı ormanın ağacıymışım, yokluğunla budanan.

Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 11 - Can Yayınları)Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 11 - Can Yayınları)
Yasemin 
04 Haz 18:53 · Kitabı okuyor

Gerektiğinde susmayı öğrenmek de geçen yılların öğrettiği bir erdem.

Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 23 - Can)Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 23 - Can)
Bengi 
12 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Sesini unutmayı çok istemiştim, unutmamışım. İnsan, görüntüler dünyasında dilediği gibi at koşturabiliyor, bir olayı zaman sıçramasıyla ilgisiz bir başka olaya bağlayarak anılarını değiştirebiliyor ama sesleri değiştiremiyor, iyi biliyorum bunu.”

Bir De Baktım Yoksun, Yekta KopanBir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan
Bengi 
12 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Insan kendi hayatini bile ancak iyi bir hikayede okuyunca anlayabilir.'

Bir De Baktım Yoksun, Yekta KopanBir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan
kübra kaya 
29 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Öfke ne garip bir kuş, birden alıp gagasına uçuruyor insanı.

Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 151)Bir De Baktım Yoksun, Yekta Kopan (Sayfa 151)
4 /