Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi

8,4/10  (37 Oy) · 
74 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.282 gösterim
Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, inanılmaz bir hızda seyreden, durmadan kendini çoğaltarak gelişen bir roman. Mekân ve zaman sınırı tanımayan, bir ucu 19. yüzyılda, bir ucu günümüzde, yazınsal bir Türkiye panoraması. Şaşırtıcı bir öykünün bittiğinin sanıldığı yerde, okuru olmadık bir öyküyle yeniden afallatan bir "insan manzaraları" kitabı.

Bir Mâniniz Yoksa Annemler Size Gelecek adlı kült kitabın yazarı Ayfer Tunç, bu kez, Karadeniz'in küçük bir kentinde denize sırtını dönmüş bir akıl hastanesinden yola çıkarak, akıllara durgunluk veren kişilerin yaşam zincirlerinden müthiş eğlenceli bir roman örüyor. Yalan Yanlış, yaklaşık yüz yıllık bir kesitte, siyasal ve toplumsal dönüm noktalarının insanların yaşamlarında bıraktığı izleri sürüyor.

Yalan Yanlış'ı soluk soluğa okurken, Türkiye'nin bütün hallerini yaşayacak, belki de insanlığın ortak hikâyesiyle yüz yüze geleceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2014
 • Sayfa Sayısı:
  492
 • ISBN:
  9789750722127
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mehmet Y. 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Bu kitap Samsun’da geçiyor! Öncelikle bunu söylemem lazım. Ancak Ayfer Tunç, neredeyse civardaki bütün şehirlerin ismini zikretse de bir defa bile Samsun adını kullanmıyor. Lakin röportajında söylüyor Samsun olduğunu. Zaten bölgenin tek ‘Deliler Hastanesi’ ile Saat Kulesi gibi ayrıştırıcı mekanların yanında, yazıldığı dönemde tek büyükşehir belediyesi olması gibi durumlar ile aynalı çarşı, otel, pastane, altında pasaj olan cami gibi bilindik muhitleri de kullanarak bir nevi Yusuf Atılgan’ın Anayurt Oteli’nde isim vermeden Manisa’yı tasvir etmesi gibi o da Samsun’u anlatıyor. Elbette olayların ve kahramanların neredeyse tamamı gibi mekanların da mühimce kısmı kurmaca. Kanal SS, Halktan Haber gibi yerel medya unsurları da var.

Ayfer Tunç’u ‘Bir Maniniz Yoksa Annemler Size Gelecek’ adlı adından içeriğine kadar çok özel bir kitap olan ‘70’li Yıllar’ derlemesiyle tanımıştım. Bu kitap da en az onun kadar başarılı. Sanki bir oturuşta bütün romanı yazmış gibi. Hiç kalkmamış, aralıksız devam etmiş adeta. Tabii bize bu hissi veren iki şey var. Birincisi bu hacimli romanda hiç bölüm olmaması. Yekpare bir roman. Ara vermek yok. İkincisi ise başarılı anlatımı. Yani sıkılmıyorsunuz. Sanki bir tanıdığınıza denk gelmişsiniz ve karşılıklı çaylarınızı yudumlarken o anlatıyor; siz dinliyorsunuz. Bir bakıma büyük bir roman olduğu kadar bir hikayeler, uzun hikayeler bütünü de aynı zamanda. Nitekim romanda klasik tarzda bir roman kahramanı da yok. Başrol oyuncusu yerine onlarca karakter bir arada. Bunlara rağmen anlatım ve roman dili her bir kahramanın sahnesinin geldiği anda onu yeniden hatırlamanıza yol açacak kadar başarılı.

Tabii romanda belki bir eleştiri olabilir babında çok sayıda ölüm ve çok sayıda arızalı tipe denk geliyoruz. Ancak nihayetinde anlatılanların çoğu oranın hastası olmasa dahi ‘Bir Deliler Evini’ ilgilendiren hayatlar var. Tunç, adeta şehrin, hastanenin ve hatta bu topraklarda yaşayan insanların son yüzyıldaki tarihlerine de kendi penceresinden bakıyor. Romanın merkezindeki şehir adı yazılmasa dahi Samsun olsa da, insan hikayeleri bizi Karadeniz’in dışında İstanbul’a, Ege’ye hatta ta Amerikalara kadar götürüyor.

Romanın kalınlığına rağmen ilerleyişi çok hızlı ve iyi. Çünkü hikayeler, yaşanmışlıklar sizi içine çekiyor. Merak unsuru sürekli ayakta tutulmuş. Zekice yerleştirilmiş isimler ve olaylar örgüsü var. Son 40-45 sayfaya yayılan final ise gerçekten harikulade. ‘Acaba sonunda ne olacak?’ sorusuna uygun bir final hazırlamış Tunç.

Bu kitapta Samsun olması okumam için öncelikli sebepti lakin o olmasaymış bile okunması gereken, son derece başarılı bir roman var karşımızda.

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitabın konusu Karadeniz'deki bir Ruh Sağlığı Hastanesi'nde çalışanların ve hastaların çevresinde büyüyüp genişliyor.Kitapta çok fazla karaktere yer veren yazar bu karakterlerin hayatını bir noktada birbirleriyle kesiştiriyor .Akıcı ve okunması keyifli bir kitaptı.

Gunes gun 
6 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Öncelikle bu kitabı okuyacaksınız hafızanıza güvenmeniz gerekiyor çünkü yığınla karakter ve olay var,zaten oldukça hacimli bir roman.bu karakterler bir şekilde birbirleriyle bağlantılı. Kitabın ilerleyen sayfalarında önceden karşınıza çıkan karakterleri ve olayları hatırlamanız gerekiyor.kitabin sert kabuğu bence bu ama kabuğu kırmayı başarınca hoş bir lezzet sizi ele geçiriyor. Son derece sürükleyici ve eğlenceli hikaye ağı o kalın kitabı hızla eritiyor. Yazarın kıvrak zekası ve hayal gücünün en güzel örneği bu eseri bence.

Feride Tuğrul 
06 Oca 10:42 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ayfer Tunç okumaya bu kitabıyla başladım. Kitabı ilk elinize aldığınızda kalınlığı gözünüzü korkutabilir. Okumaya başladığınızda ise ilk olarak çok fazla karakter olduğunu fark edeceksiniz.İçerisinde bu kadar çok karakter barındıran, bu kadar çok olay içeren bir kitap nasıl olur da karmaşık olmaz diye düşünebilirsiniz. Fakat Ayfer Tunç olayları birbirine o kadar güzel bağlamış ve o kadar akıcı hale getirmiş ki kendinizi kaptırıp kitabın nasıl bittiğini anlayamıyorsunuz. Okuyunuz, okutturunuz sevgili okurlar:) Umutlarda buluşmak dileğiyle:)

mehmet çiçek 
12 Oca 15:45 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 7/10 puan

"youreads eş zamanlı kitap okumaları" kapsamında okudum, kitap müthiş akıcı dile sahip ancak kısa kısa 100 kişinin birkaç sayfaya yayılacak kadar ayrıntılı hikayesini okuyorsunuz, bu hikayeleri okurken 300 kişinin ise adı geçiyor. bunun bir zorluk olmasının yanında herkesin hayat hikayesi bir trajedi, yani 500 sayfa boyunca mutlu olan insanları değil hep ölen, intihar eden, kaybolan, haber alınamayan, imkansız aşka tutulan, başına gelenler yüzünden katil olan insanların hikayelerini okuyorsunuz. çevrenizde de bu tür trajediler yaşanma ihtimali çok yüksek, belki farkında değilsiniz sadece.

bu eleştirilere rağmen hakkını yememek gerekir bu kadar çok kişi arasında müthiş bağlantılar kurulmuş, bu kadarına da pes diyebileceğiniz tesadüfler ve bağlantılar bir araya getirilmiş, müthiş bir kurgu var. hatta yazarın bilgi birikimini düşünüp eziliyorsunuz ancak kısaca söylemek gerekirse içinden birçok kitap çıkacak hikayelerden bir kitap yazılmış.

Turgay Kara 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ayfer tunç geç keşfedilen fakat etkisinden kurtulunamayan bir yazar, bir anlatıcı ve hatta bir ressam. Onun metinlerini okurken bir tablodaki insanların birbirine bakışlarını, hayat hikayelerini ve aslında ne kadar çok benzediklerini anlıyorsunuz. Ve farklı farklı hayatları o kadar güzel bağlıyor ki sanki farklı bir kişinin hayatını değil de bir kişinin farklı hallerini okuyor sanrısına kapılıyorsunuz. Daha ne diyelim. Okuyunuz, okutunuz efendim.

ferah 
01 Tem 19:44 · Kitabı okudu · 17 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kişi kadrosu çok yoğun olan, romandaki her insanın romanın bir yerinde başkahraman koltuğuna oturduğu bir eser. Ayfer Tunç'un okuduğum ilk kitabı. Başka kitaplarını da okuyacağım mutlaka. Bir konuya, bir kişiye bağlı kalmayan bu romanı birkaç kahraman çevresinde gelişen olaylardan uzaklaşmak isterseniz okuyun derim.

Kezban Şimşek 
30 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ayfer Tunç en beğendiğim Türk yazarlarından biridir. Bu Kitab'ında kurgusuyla,Kişilerin bağlantılarıyla müthiş zekasını sergilemiş. Çok etkilendiğim değişik bir kitap. Ne demek istediğimi okuyunca anlarsınız.

Erkan Akıncı 
06 Kas 2013 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Harika bir roman.Ayfer Tunç'un okuduğum ilk kitabıydı , böyle bir yazar tanıdığım için çok mutlu oldum.Bol karakterli ve sürükleyici bir roman.Diğer romanlarını okumak için sabırsızlanıyorum.

Seyla 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnanilmaz hizla akip giden, uzunluguna ragmen bir an bile sıkmayan bir roman. Kitapta kac karakter var, sayan biri olmus mudur acaba? Buna ragmen tum ayrıntılar aklımda. Kitabı bitirdikten sonra bende oluşsan his, Ayfer Tunc'un tum kitaplarini okumak istedigim oldu.

2 /

Kitaptan 21 Alıntı

seher 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Bütün gün yatakta kalmanın nesi hoş?"
"Kimseyi görmek zorunda kalmıyorsun."

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer TunçBir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç
ferah 
15 Haz 21:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"Kapıldığı yaşlanma korkusunun nedeni, Yarın başlayacağım, yakında yapacağım, daha zaman var, bugün, yarın... diye diye ertelediği şeylerin hiçbirini yapamamış olması, hayallerinin birçoğu için zamanın geçmiş olduğunu, sanki zihninde bir şimşek çakmış gibi birdenbire ve kesinlikle anladığı halde inkar etmiş olmasıydı.”

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 10 - can yayınları)Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 10 - can yayınları)
Kitap okumak 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Her şey dahil tatil köylerinde ne kadar çok yerlerse paralarının karşılığını o kadar aldıklarını düşünerek tatmin olan görgüsüz müşterilere servis yaparken...

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 400 - Can yayınları)Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 400 - Can yayınları)
Kitap okumak 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Toplum
...Düşündüğünü söylemenin, hele bu coğrafyada, hiç de akıllıca bir şey olmadığını hızla görüp öğrenecek kadar zeki bir adamdı.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 101 - Can yayınları)Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 101 - Can yayınları)
Kitap okumak 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Öylesine öz güven sahibiydi ki, geçmişini değiştirip yeniden yazmak gibi bir şey aklından geçmemiş; ikide bir uluorta anlatma gereği duymamışsa da, yoksul çocukluğunu gizlememişti.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 358 - Can yayınları)Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 358 - Can yayınları)
Kitap okumak 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

...Sosyal sınıfını ve hayat kalitesini sadece parayla yükseltemeyeceğini biliyordu.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 371 - Can yayınları)Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 371 - Can yayınları)
seher 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

En iyi durumda bile ömür boyu iğnenin izlerini taşıyacaktım sırtımda. Bu yeterince kötüydü gerçi ama asıl canımı sıkan şey başkaydı. Bana nasıl davranmaları gerektiğini bilememeleri beni endişelendiriyordu. Tavır ve konuşmalarında belli ediyordu bu kendini. Kararsız, rahatsız, ama bir yandan da ilgisiz ve sıkılmış bir halleri vardı. Yaptıkları şey umurlarında değildi. Bir şey yapmaları gerekiyordu -herhangi bir şey- çünkü bir şey yapmamak mesleğe aykırıydı.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer TunçBir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç
seher 
08 Nis 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Amerika'da sanat okumak yeni trenddi; onların da bundan geri kalmaya niyetleri yoktu. İkisinin de derdi oyuncu, olmadı yönetmen, olmadı sanat yönetmeni, o da olmadı reklamcı olmak; bir şekilde kreatif bir mesleğin majör figürleri arasında yer almaktı.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer TunçBir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç
Kitap okumak 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Başını alıp gitmeyi ne ahlakı izin veren ne de bunu mevkiine yakıştıran Mukbil Bey yavaş yavaş evin içinde kayboldu.

Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 361 - Can yayınları)Bir Deliler Evinin Yalan Yanlış Anlatılan Kısa Tarihi, Ayfer Tunç (Sayfa 361 - Can yayınları)
3 /