Bir Delinin Güncesi

7,2/10  (9 Oy) · 
29 okunma  · 
4 beğeni  · 
765 gösterim
Merkezin, tüm merkezlerin dışına kaçan, yalnızca kendi çekim alanlarında savrulan, sık sık kendi kara deliklerine düşen yazılardı bunlar. Hayatta her şeyi acemice yapan, ölçü ve stratejiden anlamayan, bir türlü "dediğim dedik (köşe yazılarına çok yakışan "kodum mu oturturum !"tavrı) olamayan,travmalarını fazlaca ele veren birinden beklendiği gibi...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  166
 • ISBN:
  9789752893191
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
mehmet pak 
15 Eki 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

SPOİLER İÇERİR

Öncelikle yazar hakkında bilgi vermek istiyorum. ''1997'de Deutsche Welle'in düzenlediği yarışmada Tahta Kuşlar öyküsüyle birincilik ödülü aldı. Radikal gazetesinde köşe yazarlığı yaρtı. "Tahta kuşlar" adlı kitabı, dokuz dile çevrildi. "Mucizevi Mandarin" Fransa'da Actes Sud tarafından basıldı. "Kırmızı Pelerinli Kent" romanı Norveç Gyldendal Yayınları'nın Marg -omurilik- Serisi'ne seςildi. Kitabın Fransızca baskısı yine Actes Sud tarafından yaρıldı. Romanın Bulgarca, Almanca, İngilizce ve Yunanca baskıları hazırlanıyor. Uluslararsı basında pek çok övgüyle adını duyuran yazar Lire Dergisince "geleceğin 50 yazarı" arasında gösterildi. "Hayatın Sessizliğinde" adlı şiirsel- düzyazı metni 2005 yılında yayınladı. Kitaρ, Dünya Yayınlarınca düzenlenen yılın kitabı ödülünü kazandı. "Hayatın Sessizliğinde" metninin bir bölümü Piccolo tiyatrosunda sahnelendi. Ayrıca kitaρtan bölümler, dans tiyatrosuna dönüştü. Gazete yazıları ve çeşitli dergilerde çıkan öykülerinin toplandığı iki seçki; "Bir Kez Daha" ve "Bir Delinin Güncesi" adı altında 2006 yılında yayınlandı. Meet bursunu kazanarak, St.Nazere davet edildi. Yurtiςi ve yurt dışı pek çok sergide metinleri yer aldı. ''

Toplumsal sorunlara değinen , siyasi kararlar sonucunda halk kitlelerinin üstünde oynanan kirli oyunları gün yüzüne çıkaran , kendini sisteme yedeklememiş , gücün ve iktidarın kuyrukçuluğunu yapmamış ,iktidarın resmi görüşüne katılmadığı için ilk fırsatta yakılacaklar arasına konulmuş bir çok yazar gibi Aslı Erdoğan 'ın yolu da hapishaneye düştü.Ben gücümü GERÇEĞİ söylediğimi bilmekten alıyorum, bunun için de hiçbir seyirciye, hakeme ihtiyacım yok .Yüreğimin tanıklığı şu an ciddiye aldığım tek tanıklık diyen Aslı Erdoğan 'ı yüreğinden öpüyorum.

Gerçek ,yüzleşmesi faydalı ,uygulaması en zor olan! Gerçeklerle yüzleşmek neden bu kadar korkutabilir ki insanlığı ? Henüz 15 yıl öncesi tarihe gidilemeyen bir toplum da Bir Delinin Güncesi neden okunmamalı ? Nedir bizi korkutan ? Karanlık tarihimizle yüzleşmek , hatalardan ders çıkarmak geleceğimizi aydınlatmaz mı ?

Aslı Erdoğan Bir Delinin Güncesiyle '' öteki ''bizden olmayan bizim gibi düşünmeyen her bireyin nasıl yok edildiğini anlatırken ,bizi Diyarbakır zindanlarına önce bir götürüyor ,kız kardeşimize kollarımız askıya bağlıyken gözlerimizin önünde tecavüz edilişini anlatıyor. ( duymamışızdır ,görmemişizdir )

Her hafta taksimde toplanan Cumartesi Annelerinin sesi oluyor . Göz altına alınıp bir daha evlerine dönmeyen çocuklarının kemiklerini arayan annelerin çığlığı oluyor.

Hayata dönüş operasyonlarında öldürülen 15 tutukluyu unutmamış Aslı Erdoğan.Pardon operasyonun adı neydi ? Hayata dönüş !

5 Martta göz altına alınıp 7 Martta işkence de öldürülen sendikacı Süleyman Yeter.

Bir anda tokat gibi suratıma indirdi Manisalı çocukları ! Bilir misiniz dedi Manisalı çocukları ? Hani 14 - 16 yaşında olan ortaokul ve liseli çocukların göz altında yaşadığı tacizleri , tecavüzleri, işkenceleleri .

Sonra Güney doğu 'ya doğru bir yolculuğa çıkardı ,keşke çıkmasaydım dediğiniz anlar ! Faili meçhulleri ,zorunlu göçleri ,işkenceleri ,korucular tarafından tecavüze uğrayan kız çocuklarını okurken kitabı parçalamak istemiştim.

Göz altında dövülerek öldürülen Metin Göktepe 'yi unutmamış tabi ki.'' Anne Fadime Göktepe , baklava çalan çocukların 18 yıla çarptırıldığını hatırlatarak, oğlumun baklava kadar değeri yokmuş , '' Fadime ananın da sesi olmuş.

Evine yapılan polis baskınında '' baba beni bunlara bırakma '' diyerek kendini 7.kattan aşağı atan 22 yaşındaki Medineyi . Göz altın da polis , cezaevinde gardiyanlar tarafından tecavüze uğrayan ve adli tıp tarafından defalarca tecevüz edilmiş raporu verilen Asiye (lerin) üniforma düşmanlığını da anlamamızı istemiş.Bunu isterken de kimliğinizi ,dilinizi , dininizi , ırkınızı askıya asın sadece ''insan'' olun ve insan olarak okuyun .

''Oysa devleti toplumun üzerinde gören ,dokunulmaz , sorgulanmaz ,kutsal kabul eden anlayış, tekeline aldığı şiddeti her türlü denetim ve sınırlamadan muaf tutar. Böylece iktidar sahibi olmayanların en temel haklarının sistematik biçimde çiğnendiği bir şiddet ortamı oluşur.Güçsüze karşı şiddeti alkışlayan , iktidarın karşısında secde eden bir toplum ;içselleştirdiği ''devlet''in gücüyle esrik ,baskıcı ve otoriter bireylerden gündelik hayatlarında aynı ilişki biçimini yeniden üreten uyurgezer bireylerden oluşan bir toplum ...Şu günlerde , anlamlı ve onurlu tek çaba ''daha az şiddet dolu '' bir yarın çabası gibi geliyor. Yaralanmış adalet duygumuz ve vicdanımızla yol arkadaşımız yok. ''


Böylesi kitaplar lazım . Belki okurken kutsallaştırılmış değerlerimizin önüne geçirebiliriz vicdanımızı . Bir çoğumuzun henüz duymadığı bir çok olayı kısa denemeler şeklinde okuyucuya anlatılırken , kullanılan dil oldukça yalın ve anlaşılır.
Keyifli okumalar diyeceğim ama maalesef ki keyifle okuyamayacaksınız.

eso.okur 
 09 Şub 15:27 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Deneme kitabı olarak aldığım bir kitabı. Daha çok gazetelerde ve dergilerde yazmış olduğu makalelerin biraraya gelmiş seçkisi. Kitabın yarısı siyasi karalayıcı yazılarla dolu. Türkiye'yi anlatırken oldukça karamsar davranmış. Yurtdışında yaşayan ve bu kitabı okuyan bir insan için Türkiye'nin anayasal düzeninin olmadığını, sürekli cinayetlerin hakim olduğu, tecavüzlerin had safhada olduğunu düşündürür. Yazar kendisi de kitabın içerisindeki bir yazısında Rio'nun illegal havasının psikolojisinden çıkamadığını ve umutsuz ruhundan çıkmadığını anlatıyor. Memleketini anlatmasında da bu ruhun etkin olduğunu düşünüyorum. Ben ise kitaplarda umudu severim. Her kitaba hakkıyla da yorum yapmayı isterim. Bir insana saygım nasıl sonsuzsa kitaplara karşı da muamelem aynıdır. İlk denemeye bakarak aldım ben kitabı ama daha çok siyasi içerikli gazete köşe yazıları, makaleleri okuyacağımı bilseydim asla almazdım.

BAŞAK TOKER 
30 Oca 18:24 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Kitap deneme türünde yazıldığı için romanları kadar akıcı olmadı haliyle.Bir de yazar hep aynı konuları işlemiş.aslı erdogan in her konudan bahsettiği bir kitabi okuyacagim için heyecanlıydım ama tekrarlar ve ayni konular kitabın akiciligini yitirmesine neden olmuş maalesef.

Kitaptan 42 Alıntı

mehmet pak 
08 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Tek öğrendiğim, emeğin kutsallığı .Günde çift vardiya çalışan babam da , iş verenleri de bunu pek bilmiyordu galiba.

Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 5)Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 5)
elif dinç 
11 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazan herkese sorulur. Neden yazıyorsun? Kolayca kabul gören yanıtlar şunlardır: Bu bir yaşam biçimi -varoluş biçimi- varoluş mücadelesi. Benim "ezberim" ise şöyle: Kendi sesimi duymak için.

Bir Delinin Güncesi, Aslı ErdoğanBir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan
mehmet pak 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Nesnelerin fiyatları arttıkça insanlarınki düşüyor !

Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 29 - Everest Yayınları)Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 29 - Everest Yayınları)
mehmet pak 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Oğlunun cesedinin elli sekiz gün boyunca açıkta bekletilişini ,kurda kuşa yem oluşunu izlemiş bir ana yüreğinin sesi geliyor Güneydoğu ' dan .Faili meçhullerin , işkencelerin, göçlerin ,tecavüzlerin ,açlık ve korkunun bastıramadığı bir çağrı: '' Barış, adil bir barış istiyoruz.'' Kadınlar ,doğurdukları her çocukla ,dünyaya yepyeni bir yaşam ,bir gelecek tasarısı getiren ,yitirdikleri her çocukla ,dünyayı yeniden yaşanır kılan kadınlar... Yasaklanmış ağıtlar yakan kadınlar... İnsanlığın tek gerçek dayanışmasının ölüm ve acı karşısında olabileceğini hatırlamak için daha kaç ölüm istiyorsunuz ?

Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 133 - Everest Yayınları)Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 133 - Everest Yayınları)
mehmet pak 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'' Özgürlük hiçbir şeydir , özgürleşmek her şey. ''

Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 79 - Everest Yayınları.)Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 79 - Everest Yayınları.)
İREM ÖNCÜ 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"İnsan bedeniyle yazmalı, oysa sözcükler yalnızca başka sözcüklere karşılık verir."

Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 14)Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 14)
mehmet pak 
09 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

'' Bu ülke ceset kokuyor ! CESET ! ( Tahmin etmişsinizdir ; Hizbullah 'ın hücre mezarevlerinin kamuya açıklandığı günlerdi .)

Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 40 - Everest Yayınları)Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 40 - Everest Yayınları)
Selim TURAN 
27 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaralar çoğu kez dilsizdir, ama bir konuştular mı, sesleri korkutucudur ve yalan söylemeyi beceremezler....

Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 175 - Everest)Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 175 - Everest)

İnsan bedeniyle yazmalı, oysa sözcükler yalnızca başka sözcüklere karşılık verir. Bir "H" harfi alır, iki tane "A" , "Y" ve "T" , "HAYAT diye yazarsın. Tek sır harflerin yerini şaşırmamak.

Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 22 - Everest yayınları)Bir Delinin Güncesi, Aslı Erdoğan (Sayfa 22 - Everest yayınları)
5 /