Bir Delinin Güncesi

8,2/10  (35 Oy) · 
182 okunma  · 
29 beğeni  · 
1.813 gösterim
Klasikleşmiş Puşkin, gerçekçi Tolstoy, tutucu Çehov; hepsi beklenmedik odak değiştirmelerin öncüsü olan, sözün yaygınlaştığı ve gizli anlamın ortaya çıktığı sıradışı bir yazınsal anlayışa sahiptiler.

Ama Gogol ile bu odak değişimi sanatsal bir temel kazandı. Öyle ki geleneksel edebiyatın dolaylı anlatımını kullanarak yazmaya her çalıştığında, rasyonel fikirlere mantıkla her yaklaşışında, olanca yeteneğini kaybetti. Bir Delinin Güncesi adlı ölümsüz yapıtında olduğu gibi gerçekten kendini sınırlamaktan vazgeçtiğinde ve cehennemin kenarında mutlu bir biçimde oyalandığında Rusya'nın bugüne kadar yetiştirdiği en büyük sanatçı oldu.

- Vladimir Nabokov -

(Arka Kapak)
meltem şen 
02 Mar 12:16 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Etkileyici, kısa üç hikayeden oluşuyordu kitap. Gogol'un dili gayet duru bu kitapta. Fakat incelikli hikayelerin ayrıntılı tasvirleri oldukça güzeldi.. Okunası!

Tayfun Görgeç 
23 Haz 14:45 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yazılışının üzerinden 173 yıl geçmesine karşın ilgiyle okunabilen, tiyatrolarda oynanan bir esere ölümsüz gözüyle bakmak gerek sanırım. Okuduğum basımın içerisinde 3 öykü bulunmakta; Bir Delinin Güncesi , İvan İvanoviç ile İvan Nikiforoviç Nasıl Bozuştu? ve Portre. En sonda o olduğu için mi en çok ondan etkilendim yoksa en çok o mu bana hitap etti bilmiyorum ama Portre'yi daha bir ilgiyle okudum. "Bayramlık giysideki bir leke, gündelik elbisedeki lekeye göre daha çok göze batar." İşte size tertemiz bir bayramlık. Okumanızı tavsiye ederim. Mutlu okumalar.

Gogol'ün "Palto"sunu merak ediyordum ve okumak istediğim kitaplardandı. Daha sonra bu, üç öyküden oluşan kitabın içerisinde geçtiğini farkedince kendimi şanslı hissettim fakat hem bu kitabın içinde geçen versiyonunu hem de tek kitap halinde Palto'yu okuyup arada neler kaçırdığımı söyleyecek bir okur çıkarsa sevinirim. Duruma göre Palto'yu ayrıca okumak gerekebilir. Gelelim kitabın içeriğine... Bir Delinin Hatıra Defteri'nde (üşengeçlikten kalkıp karakterin adına bakamıyorum şimdi, bir de 'Rus edebiyatı ve okuyucunun karakter isimleri ile imtihanı' konulu genel yargıdan ötürü hatırlayamadım zaten) karakterimiz, düşük dereceli bir memur ve kalem yontmak gibi önemli(!) bir görevi var. Onun dışında evrak işleri falan da yapabilir ama dilbilgisi ile arası pek iyi değil. Ayrıca haddini bilmez bir de utanmadan genel müdürün kızına tutulur. Kızı başkası ile evlendirmeye kalktıklarında bizimki İspanya krallığına doğru delice bir yola koyulur. Burada, birbirlerine evlerinden haberler verip mektuplar yollayan köpekler, Gogol'ün hayal gücünün güzel bir örneği. Genel olarak hikayelerin değindiği noktalar ise devlet makamlarındaki yozlaşma ve makam mevki münasebetleri. Adam kayırmalar vs. Bunlara zaten uzak değiliz. Palto hikayesinde ise Akakiy'in başına gelenler bizi başta üzse de Gogol, onun sahneden yenilmiş olarak çekilmesine razı gelmemiş demek ki. Burun hikayesi ise bence mesajı en bol olanıydı. Hatta bizim deyimlerle açıklanacak örnekler gelip durdu aklıma. 'Burnunu sokmak', 'burnu havada' gibi bir çok deyimimize karşılık gelecek hareketleri vardı binbaşının. Bu tip mevkiden ibaret insanların aslında mevkiden değil de sadece alelade bir burundan ibaret olduklarını bize hatırlatmış Gogol.

Deliler Cumhuriyeti 
10 Mar 04:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gogol kesinlikle bir deliydi, başka bir açıklaması yok bunun. Fakat bildiğimiz klasik delilerden değil, deliliğini dehası ile harmanlayabilmiş ender yazarlardan.

Ceylan Mumoğlu 
14 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

"Bir dəlinin xatirə dəftəri" məhz qeydlər kimi, yəni qəhrəmanın özü haqqında hekayəsi kimi Qoqol yaradıcılığında analoqu olmayan bir əsərdir. Nikolay Qoqol əsərdə dəlilik mövzusunu eyni zamanda üç aspektdə (sosial, estetik və şəxsi bioqrafiya) qəhrəmanın dilindən göstərməyə çalışıb. Digər tərəfdən yazıçının estetik hoqqabazlığın (illüzionizm) fantastik elementlərindən (itlərin məktublaşması) məharətlə istifadə etməsi onun incəsənət aləminin incəliklərinə bələd olmasından xəbər verir.
Nikolay Qoqolun əsərdəki qəhrəmanını Poprişinin anormallıqlarını real bir şəkildə təsvir etməsi oxucunu təsir altına salmaya bilmir. Qəhrəmanın dilindən söylənilən fikirlərin əslində bir ağıllının yazdıqları fikrinə də qapılırsan bir an. Məsələn, "Keçən gün eşitdiyimə görə İngiltərədə bir balıq sudan sıçramış və qəribə bir dildə iki söz söyləmişdi. Alimlər tam iki ildir bu iki sözün mənasını anlamağa çalışırlar. Hələ ki, tapdıqları bir şey yoxdur. Yenə qəzetdən oxuduğum bir xəbərə görə iki inək dükana girib bir ədəd çay kitabı istəmişdi."
Guya müasir dövrümüzdə belə anormal xarakterli qəzet xəbərlərinə rast gəlmirik? Əlbəttə, gəlirik. Sadəcə Qoqol kimi belə şeyləri ciddiyə alıb əsərə çevirmirik. Yazıçının ustalığı da elə bundadır.

melih erdoğan 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Gogol zamanının çok ötesinde bir üslupla yazmış. Çevirmen aynı güzellikle çevirmiş. Ben de okuyup beğendim. Hani bana hani bana demeyin siz de mutlaka okuyun..

Kitaptan 4 Alıntı

Ya şu "yurtsever" geçinen, yüksek rütbeli, kravatlı, smokinli şarlatanlara ne demeli? Onların gerçekten size hizmet etmek için mi bu makamlara geldiğini sanıyorsunuz? Vah size! Onlar, nabza göre şerbet vermeyi çok iyi bilirler... Para için değil babasını, dinini bile satar bu sözde yurtseverler. Hırs bürümüştür gözlerini.

Bir Delinin Güncesi, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 29 - Antik Dünya Klasikleri)Bir Delinin Güncesi, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 29 - Antik Dünya Klasikleri)
Turgay Bağan 
25 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bilindiği gibi, yoksulların polis görmesi, zenginlerin dilenci görmesinden daha tatsız bir etki uyandırır."

Bir Delinin Güncesi, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 111)Bir Delinin Güncesi, Nikolay Vasilyeviç Gogol (Sayfa 111)

Haydi müdür ne ise... Ya şu muhasebeci domuzu! Adam sanki basit bir daire muhasebecisi değil de hazine müdürü... Çalımından geçilmez. Bir memurun anası bile ölse, maaşını peşin alamaz. Yalvar yakar, önünde diz çök, çatla, patla; kılı bile kıpırdamaz kâfirin... Karısından dayak yediğini sanki bilmeyen var. Adam, devlet kasasından maaş verirken bile eli titrer; sanki cebinden veriyor.

Bir Delinin Güncesi, Nikolay Vasilyeviç GogolBir Delinin Güncesi, Nikolay Vasilyeviç Gogol