Bir Deliyle Evlendim

7,8/10  (56 Oy) · 
288 okunma  · 
61 beğeni  · 
1.932 gösterim
Vazoda iki karanfil, biri beyaz, biri kırmızı... ''Neden böyle?'' diye sordum.
''İkimiz'' demez mi?
-Hangisi sen?
-Renkler önemli değil, ikisi de karanfil. Biz de, ikimiz de insan... İnsanın olduğu yerde problem vardır, önemli olan problemleri büyütmemek ve çok çok şükretmek...
-Benimle evli olduğuna şükrediyor musun?
-Hem de çok... Yuva yıkan o kadar kadın var ki...
Yuva yıkan pek çok erkek de var deyip, karşısına dikilemezdim, onun şükrüne ben de teşekkür ettim...
Hiç kimseye benzemeyen bu adama deli denmez mi?
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9789753625951
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hera 
 23 Nis 18:34 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bu kitabı ilk kez 5. ya da 6. sınıfta okumuştum. Sanıyorumki okuduğum ilk yetişkin kitabıydı ve çok sevmiştim. Ama o zamandan bu zamana hatırladığım tek şey yabancı hristiyan bir kadının bir türkle evlenmesiydi.

Kitap 158 sayfa olmasına rağmen dopdolu. Her satırın, her cümlenin alt çizilesi... Ama bazen roman mı okuyorum yoksa düşünce, öğüt kitabı mı diye aklımdan geçirmedim değil.

Konuya gelirsek eğer baş kahramanımız Amerika'da İngiliz dili edebiyatı öğretmeni Selena, daha önce bir kez içkici bir adamla evlenmiş boşanmış zeki bir kadın. Bir gün öğrencilerinden biri bir mektupla çıkıveriyor karşısına ve bu şekilde evlilik teklifi ediyor. Sonrasında ise Selena'nın müslümanlığı tanıması, Şeref'le konuşmaları, ev hayatı, düşünce hayatı her şeyiyle yazıyor, bir günlük misali.

Okurken düşünüyorum ben de müslümanım ama neden böyle sorgulamıyorum diye.. Tabi sadece islamiyetten değil 1978 ve sonraki dönem Amerika ve Türkiyesini de anlatıyor yazar. Bazen yazarlardan alıntılar yapıyor, yani bir çok yönden bilgisi olduğunu öne seriyor bir nevî.
Ben okurken keyif aldım, tavsiye de ederim.

sueda reyyan 
05 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Seneler önce fikirlerimin değiştiği üniversite yıllarında ilk defa okuduğum, kitaplığımın tekrar okunacaklar bölümünde ağırladığım kitaplardan. Ve her okuyuduğumda farklı bir cümleye dikkat ettiğimi, altını çizdiğimi farkettim.
Bazı hakikatleri biliriz ancak hayata geçirmek gayret ve irade ister, lakin bu hakikatlerin yaşanmış hayatlarla, örneklerle sunulması aşka şevke vesile olur, tesirini katlar, niyetin amele geçişini hızlandırır. İşte bu kitap ta, ne zaman aşka şevke ihtiyacım olsa başvurduğum kitaplardan...
'Ahirzamanda kendinize deli denmedikçe iman etmiş olmazsınız' mübarek Hadis-i Şerifini bu kitabı okuduğumda daha iyi anladım.
Kİtapta dinini yaşamaya çalışan ahirzaman delisi bir erkekle gayri müslim bir kadının evliği anlatılmakta.
Kitap çok uzun değil, Hekimoğlu'nun kendi cümleleri gibi; kısa, öz ama derin...yazarın hissederek yazdığı tesirinden anlaşılıyor bence çünkü islamı yaşama gayret ve azmini artırıyor okuyucunun.
Son olarak hakikatleri anlatmada geçerli olanın -hal dili -olduğunu, ancak yaşayarak temsil edildiğinde amaca hizmet ettiğini gösteren güzel bir eser.

Muhammet Çelik 
27 Oca 2016 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir şehir efsanesine göre Yusuf İslam (Cat Stevens) "Müslümanları, islamiyetten önce tanısaydım Müslüman olmazdım" demiş. İşte bu tespitin hikâyeleşmiş hali bu kitap.
Müslüman adam ile evlenen Amerikalı bir kadın. Müslüman oluşu ve sonra Müslümanları tanıyışının detaylı güzel bir hikayesi.
Yaşadığımız İslam'ı sorgulatan güzel bir kitap.

Nasrettin 
12 Nis 19:51 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Sayın Hekimoğlu'nun enfes kitaplarından biri, okuyalı baya uzun zaman oldu ama hala biri benden güzel bir kitap istediğinde bir deliyle evlendim ilk sıralarda geliyor. Kanusu, kurgusu çok güzel. Amerika'ya okumaya giden Şeref orda dul olan öğretmenine evlenme teklif ediyor. Öğretmen ilk başlarda Şeref'i ciddiye almıyor ama evlendikten sonra çok farklı bir hayatı oldupunu görüyor ve yavaş yavaş daha da bağlanıyor... bir solukta okunacak kitaplardan.
İyi okumalar...

Sonsuz sena 
21 Ağu 13:36 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitabı elimde gören arkadaşımın annesi, "aman kızım deliyle işiniz ne siz akıllı bulun kendinize böyle kitaplarla kafanızı karıştırmayın" demişti. Kitabın içeriğini anlatsam da inandıramamıştım. :)

fatma 
18 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İslam topraklarının acizliğini gözler önüne sermiş cok güzel bir kitap.Hem aşk kitabı hem de dini bir kitap.Son yüzuılda bir çok insanın yaşadığı yanlızlık sıkıntısınısınıda cok güzel özetlemiş.

ayhan özköroğlu 
12 Nis 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bir Hekimoğlu klasiği. İnanılmaz keyifli bir hikaye ve bana göre Minyeliden sonra ki en güzel eseri. Sanıyorum iki kez okudum. Çok zaman geçti üzerinden ama fırsat bulsam bir daha okurum...

Kübra Nur Fettahoğlu 
25 Ağu 21:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Seneler önce okuduğum ve hala yüzümde tebessümler açtıran, alışılmışın dışında bir kitap.. Her şeyden önce saygı gerek, karakter uyumu, sevgi.. Ve sonuç; bir deliyle evlendim.

kitapkurdu 
18 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Evliliği erkek bir yazarın kaleminden bayan bir karakterin gözüyle seyrettiren, seyrettirirken hepsini hissettiren bir kitap. Çok başarılı! Defalarca kez unuttum yazarının aslında bir erkek olduğunu, kendimi bulmuştum çoğu yerde çünkü. Ve bir erkeğin beni bu kadar iyi tarif edişini yadırgadım, cidden çok güzel!

Abdullah Talha Genç 
07 Oca 13:02 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · Puan vermedi

Amerika'da yaşayan bir müslüman ile hocası gayrimüslimin hikayesinden yola çıkarak, doğu-batı çatışmasını ele alan, kültürel özelliklerin ön plana çıktığı, hayata dair derin inceliklerin yer aldığı bir kitap. Akıcı, anlaşılır, sıkmayan diliyle 1 günde kendisini okutan bir eser.

2 /

Kitaptan 53 Alıntı

Hera 
 22 Nis 01:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ben deliyim, kabul ediyorum...
Zaten hiç kimse deliyim demiyor ve demez de. Öyleyse herkes akıllı, onlar gibi yaşamayan deli.

Bir Deliyle Evlendim, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 23 - Timaş Yayınları)Bir Deliyle Evlendim, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 23 - Timaş Yayınları)
Hera 
23 Nis 17:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Milletler ne kadar sürü olursa, devlet adamları o kadar rahat çobanlık yapabilirler.

Bir Deliyle Evlendim, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 150 - Timaş yayınları, 26. Baskı)Bir Deliyle Evlendim, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 150 - Timaş yayınları, 26. Baskı)
Hera 
23 Nis 00:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Hak, haksızların eline geçmişse; haklı olan hakkını koruyamıyorsa, bunun neresi insanlık? İsyan ediyorum!..

Bir Deliyle Evlendim, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 93 - Timaş Yayınları, 26. Basım)Bir Deliyle Evlendim, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 93 - Timaş Yayınları, 26. Basım)

-Köylüler der ki: Bizim oğlan kırk türlü yüzme bilir, suya girdimi hepsini unutur.

Güldüm "Harika bir tesbit, her insan az çok böyledir. Neler neler öğrendik, onların kaçını hayata uyguladık?

Bir Deliyle Evlendim, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 37)Bir Deliyle Evlendim, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 37)

"Allah'ın verdikleriyle değil, vermedikleriyle meşgulüm, çektiğim çilelerin sebebi budur."

Bir Deliyle Evlendim, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 111)Bir Deliyle Evlendim, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 111)
Hera 
22 Nis 00:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Ey cehennem, ateşin sönsün artık, biz burada cehennem hayatı yaşıyoruz.

Yalan mı?

Bir Deliyle Evlendim, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 14 - Timaş Yayınları, 26.Baskı)Bir Deliyle Evlendim, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 14 - Timaş Yayınları, 26.Baskı)
Hera 
23 Nis 13:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Roman hayalin mahsulü; ama hayal insanı yutar.

Bir Deliyle Evlendim, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 108 - Timaş Yayınları, 26. Baskı)Bir Deliyle Evlendim, Hekimoğlu İsmail (Sayfa 108 - Timaş Yayınları, 26. Baskı)