Bir Dersim Hikayesi

8,3/10  (16 Oy) · 
44 okunma  · 
14 beğeni  · 
583 gösterim
"Onca uygarlığın kurulduğu, dağıldığı, el değiştirdiği; onca dilin, dinin, inancın, kültürün yaşadığı, çatıştığı, iç içe geçtiği zorlu bir coğrafya burası. Ve her geçen gün biraz daha öğreniyoruz bu topraklarda her inkârın ardında yakın ya da uzak tarihli bir toplu mezarın yattığını...Toprağa yalnızca ölülerin değil, hakikatlerin, dillerin, kültürlerin, kelimelerin gömüldüğünü..."

"Kendisi farkında olsun ya da olmasın bu ülkede herkesin bir Dersim hikâyesi vardır. İlle de içinde olmaları gerekmez.
Bazen bir ucunun kendisine değdiğini bile bilmeden yaşayıp gitmişlerdir. Ben de bu kitap için yazarlardan bunu istedim:
Bir Dersim hikâyesi anlatmalarını..."
-Murathan Mungan-

Seçkide, Ahmet Büke, Yalçın Tosun, Ayhan Geçgin, Cemil Kavukçu, Behçet Çelik, Ayfer Tunç, Burhan Sönmez, Hatice Meryem, Şule Gürbüz, Hakan Günday, Ayşegül Çelik, Haydar Karataş, Murat Yalçın, Karin Karakaşlı, Murat Uyurkulak, Gaye Boralıoğlu, Sema Kaygusuz, Yavuz Ekinci, Seray Şahiner, Murat Özyaşar, Jaklin Çelik, Gönül Kıvılcım ve Barış Bıçakçı'nın birer öyküsü yer alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789753428729
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Hivda 
02 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

"Herkesin bir Dersim hikayesi vardır "
Kalbimde ağrıyla okuduğum tek kitap. Bir çok kişinin düşüncesiyle yazılmış bu kitap, insanların yaşadığı acıları, korkunç şeyleri ve yaşanmışlıkları gün yüzüne çıkartıyor. Üstelik bu kitapta yazanlar sadece bir kısmı, daha kim bilir neler yaşanıp tarihe karışmıştır Dersim'de…