Bir Dersim Hikayesi

8,3/10  (15 Oy) · 
39 okunma  · 
11 beğeni  · 
548 gösterim
"Onca uygarlığın kurulduğu, dağıldığı, el değiştirdiği; onca dilin, dinin, inancın, kültürün yaşadığı, çatıştığı, iç içe geçtiği zorlu bir coğrafya burası. Ve her geçen gün biraz daha öğreniyoruz bu topraklarda her inkârın ardında yakın ya da uzak tarihli bir toplu mezarın yattığını...Toprağa yalnızca ölülerin değil, hakikatlerin, dillerin, kültürlerin, kelimelerin gömüldüğünü..."

"Kendisi farkında olsun ya da olmasın bu ülkede herkesin bir Dersim hikâyesi vardır. İlle de içinde olmaları gerekmez.
Bazen bir ucunun kendisine değdiğini bile bilmeden yaşayıp gitmişlerdir. Ben de bu kitap için yazarlardan bunu istedim:
Bir Dersim hikâyesi anlatmalarını..."
-Murathan Mungan-

Seçkide, Ahmet Büke, Yalçın Tosun, Ayhan Geçgin, Cemil Kavukçu, Behçet Çelik, Ayfer Tunç, Burhan Sönmez, Hatice Meryem, Şule Gürbüz, Hakan Günday, Ayşegül Çelik, Haydar Karataş, Murat Yalçın, Karin Karakaşlı, Murat Uyurkulak, Gaye Boralıoğlu, Sema Kaygusuz, Yavuz Ekinci, Seray Şahiner, Murat Özyaşar, Jaklin Çelik, Gönül Kıvılcım ve Barış Bıçakçı'nın birer öyküsü yer alıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2012
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789753428729
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Hivda 
02 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

"Herkesin bir Dersim hikayesi vardır "
Kalbimde ağrıyla okuduğum tek kitap. Bir çok kişinin düşüncesiyle yazılmış bu kitap, insanların yaşadığı acıları, korkunç şeyleri ve yaşanmışlıkları gün yüzüne çıkartıyor. Üstelik bu kitapta yazanlar sadece bir kısmı, daha kim bilir neler yaşanıp tarihe karışmıştır Dersim'de…

Nevin Özbey 
07 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitaptaki hikayelerin farklı yazarlar tarafından ve farklı açılardan kaleme alınmış olması kitabı tek düze olmaktan çıkarmış. Okurken çok etkilendim... Üstünde gezindiğimiz toprakların çok acıları sakladığını bir kez daha hatırlattı.

Sibel avcu 
16 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Behçet Çelik ve Şule Gürbüz öyküleri daha dikkatle okunmalı. ..
...öyle ya herkesin bir dersim hikayesi vardır....
Her mungan seçkisi gibi bu da güzeldi.

Elif ECVET 
26 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Acının toprakları Anadolu.. Her dönem çeşitli bir yerinde acıya şahitlik etmiş. Bu kitapta da Dersim acısını yaşamış insanlarin ya da kenarından köşesinden buna şahitlik etmiş insanların hikayeleri bulunmakta. Hep acıyi yaşayanların hikayelerini biliriz yada onlar anlatılır. Birde acıyı yaşatanlar vardır isteyerek yada istemeyerek... Lori Lori ve Yıllar Önce Ben Bir Meydandaydım başlıklı hikayeler acıyı yaşayatanlarada dikkati çekiyor. Güzel bir derleme olmuş her ne kadar acıdan bahsediyorsada..

Aysun 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Murathan mungan moderatörlüğünde doğulu batılı pek çok yazarın "dersim" hakkında yazdığı hikayelerin biraraya getirilmesinden oluşan bir seçki kitap. Konu hakkında önyargısı olanlar için okuması zor gelebilir çünkü her yeni hikaye meselenin insani tarafında duran birisi için birer tokat niteliğinde. Kitapta dikkatimi çeken bir diğer nokta da mahallenin dışındaki yazarların yazdıkları hikayelerde hep bir dersimli nene/dede figürüyle okuru cok zorlamadan, benzer hikayelerle yola çıkmaları oldu. Oysa o topraklardan gelenlerin hikayelerinden yansıyan acı bambaşka idi, okudukça baş etmekte zorlanıyor, bu topraklarda bunca acının yaşanmış olmasına şaşırıyor insan.

Molla 
11 Eki 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

değişik kalemlerden birer dersim kurgusu eşliğinde yazılan kitap her ne kadar eksik ve değinilmemiş konular ardında bırakmış olsada okunalası bir kitaptır.

Kitaptan 6 Alıntı

Elif ECVET 
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Insanın yumuşaklığı kalbinde değildi, kalbi gayetle sert ve tıkızdıda kendi kendine çok mağlup düştüğü için zamansız kırılıverir, takatten düşerdi.

Bir Dersim Hikayesi, Murathan Mungan (Sayfa 73 - Metis)Bir Dersim Hikayesi, Murathan Mungan (Sayfa 73 - Metis)
Elif ECVET 
26 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Konuşursam sustuklarim incinir diye susardı sanki. Durmadan susardı. Sustukça o, satır satır bir defter olurdu alnı. Altı çizili cümleler yol yol olur, gider kapısı hep açık duran geçmişte biterdi. Geçmiş, yani günbegün devam eden bugün.

Bir Dersim Hikayesi, Murathan Mungan (Sayfa 160 - Metis)Bir Dersim Hikayesi, Murathan Mungan (Sayfa 160 - Metis)
Elif ECVET 
26 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Söz yerini bulmak içindir, zamanını bekler sabırla.

Bir Dersim Hikayesi, Murathan Mungan (Sayfa 113 - Metis)Bir Dersim Hikayesi, Murathan Mungan (Sayfa 113 - Metis)
Elif ECVET 
25 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Dilinden düşürmediği türkünün " yavrumu uçurmadan yuvam dağıttı felek" sözüydü yüreğini yakıp göynüten...

Bir Dersim Hikayesi, Murathan Mungan (Sayfa 100 - Metis)Bir Dersim Hikayesi, Murathan Mungan (Sayfa 100 - Metis)
Zelal Avci 
03 Şub 02:40 · Puan vermedi

Kazlar ömürlerinde bir kez evlenirlermis. Eşlerinden birinin başına birşey gelir yahut ölürse, ötekisi bir daha evlenemezmiş. Ateş yağar, nehir dururmuş o vakit. O inler dağlar dinlermis. Yüreğine Munzur dağları kadar bir ağırlık cokermiş sonra. Dünya ona dar gelir, dara cekilir gibi bir hal alırmış yüzü. Kimsiz kalır, koca: tenha bir yer olurmuş ona. Öyle yapayalnız kalirmis dünyada. Eşinin ölümü küçük bir kiyametmis , kıymet bilmek gerekmiş.

Bir Dersim Hikayesi, Murathan Mungan (Sayfa 161)Bir Dersim Hikayesi, Murathan Mungan (Sayfa 161)