Bir Devrin Bittiği Yer - Çanakkale Gallipoli

8,0/10  (11 Oy) · 
31 okunma  · 
8 beğeni  · 
840 gösterim
Etrafında ihtilafsız ittifak edebileceğimiz ortak değerleri öne çıkarmamızı gerektiren günler yaşıyoruz... Tarih ortak değerlerimizden biridir...

Özellikle Çanakkale Zaferi, yakın tarih içindeki yeri bakımından, son derece anlamlıdır. Anlamlıdır, çünkü "Osmanlı bitti, bir daha dirilemeyecek şekilde yere serildi" denilen bir zamanda kazanılmıştır. Mahiyeti itibariyle bir diriliş cehdi, aynı zamanda da birlik - beraberlik sembolüdür. Bu itibarla Çanakkale mücadelesini kazanan ruhu keşfetmeye ve kavramaya muhtacız. Hatırlayalım ki, Çanakkale Zaferi, Avrupa''nın "Hasta Adam" damgasını vurduğu bir milletin varlık mücadelesidir. Mücadele kaybedilseydi her şey biter, o moral çöküntüsü içinde İstiklal Savaşı bile verilemezdi. Ama kazanıldı. Tarihin yolu ve yönü değişti.

Bir millet ataşle imtihan olundu Çanakkale''de, tarihle hesaplaştı ve kendi varoluş tarihini yeniden yazdı.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789757016946
 • Yayınevi:
  Venedik Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
GÜLŞAH ÖNEN 
 19 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 5/10 puan

Atatürk düşmanı bir yazar ve ilk defa bu yazarın kitabını okudum. Anlatılanlar etkileyici ama EKSİK. Verilmek istenen çok farklı mesajlar var gibi geldi.

Diğer bütün Bahadıroğlu kitapları dili akıcı ve kelimeler konusunda hiç bir sıkıntı yaşamayacağınız bir kitap. Çanakkaleyi bir çok yönü ile ele alıyor bunlar: I.Dünya Savaşı dönemi, Cepheler, Yüksek rütbeli subaylar ve hayatları hakkında bilgi, Sayısal veriler, Kitaplardan alıntılar, Çanakkale'de ki kadın askerlerimiz ve O günün dış basınından bazı kesitler gibi... Tavsiye edebileceğim güzel bir kitap. Fazla zamanınızı almıyor.

orhan 
29 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Kitap çok akıcı bir dille yazılmış. Rütbeliler, subaylar,erler ve kadın askerlerimiz hakkında bilinmeyenleri antlatmış. Ama koskoca Çanakkale ve İstiklal savaşlarını analatan kitapda Atatürk' e yer verilmemesi çok büyük ayıp ve saygısızlıktır.

Onur 
02 Ağu 12:37 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi

Akıcı ve güzel bir eser Çanakkale kahramanlarını daha iyi tanımış olduk.Mekanları cennet olsun.Yazarımızın da eline koluna sağlık.Çanakkale ruhunu unutmamamız ve unutturmamamız lazım