Bir Dikine Ülke

·
Okunma
·
Beğeni
·
130
Gösterim
Adı:
Bir Dikine Ülke
Baskı tarihi:
Ağustos 1993
Sayfa sayısı:
214
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Başak Kitabevi
426 syf.
Bir ara sanki bütün kitabı alıntılayacakmışım gibi bir hisse kapıldım çünkü okuduğum her satır, bir öncekinden veyahut öncesinde alıntılamış olduğumdan daha az ilgi çekici değildi. Ama bir yerde durmak gerekiyor tabi.

Bu kitap ve genel olarak 1980'lerin ikinci yarısından 90'ların ortasına kadarki Yalçın Küçük yaratısı, bana kalırsa bugün bile yanına yaklaşılamamış bir yaratıcılık ve cesaret ürünüdür. Mevzular artık eskimiş olsa da bu kitapları okumaktaki ısrarımın temel sebebi budur. Çiller, Demirel, Manukyan vs artık birer nostalji, hatta belki de bundan asır öncesinde yaşamışçasına uzak ve flu figürler olsa da temsil ettikleri değerler üzerinden yazarın vardığı sonuç bana göre çok canlı bir şey. Belki görünürde faşizm bugün 90'lardaki kadar parçalı gibi durmasa da buna teşne olduğu çok açık aslında. Tarihin en büyük oligarşi içi çatışmasına şahit olmadık mı?
Mesele; biz, 90'lardaki 'feda kuşağı' kadar aktif, yaratıcı, kararlı ve yürekli miyiz?
Türkçenin yakın zamana kadar yaşamış büyük şairlerinden birisi olan Cemal Süreya da ölümüne pek az kala, ölümünün yakınlığını bilemeden, bir gün bir yerde karşılaştığımızda, geldi, bana sarıldı ve "Yalçın, ben de Kürdüm" deyiverdi.
Yalçın Küçük
Sayfa 17 - Başak Yayınları
Kadın ve erkek, yaşlı ya da genç, hepsi yeniden okula yazıldılar. "Welat'ı okuduun, Tewlo'yu aldım, Berxwedan'da ne var, Serxwebun'u gördüün, Özgür Halk geldii, Ülke'yi bulduun?" iki Kürt karşılaşınca böyle konuşuyor ve derhal birbirinin öğretmeni oluyor ve birbirini sınava alıyor.
Yalçın Küçük
Sayfa 188 - Başak Yayınları
Türkiye'de, lstanbul'da, en fazla vergiyi, karhane işleten Ermeni Madam Manukyan'ın ödemesinden acı çekiyordum. Ne acıdır; ancak sevgiyle yaklaşılması gereken insan vücudunun satışından, kerhanecilikten, Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi, en çok gelir vergisi sağlıyor. Hiç kimse utanmıyor.
Artık utanmayı unutmuş bir ülke olduk.
Yalçın Küçük
Sayfa 54 - Başak Yayınları
..eğer sol, sol olamazsa, Türkiye'nin geleceği netlikle İslamdadır. Böylesine derin bir soysuzluğa, eğer radikal bir programla, bir "kurtuluş" programıyla cevap verilmezse, kütlelerin, islamı bir kurtuluş saymasını kaçınılmaz görmek gerekiyor. Çünkü insan, kurtuluşa yatkındır ve kendisine en yakın kurtuluş ısrarla sunulmazsa, kendisine sunulan kurtuluşa meyletmek durumundadır.
Yalçın Küçük
Sayfa 218 - Başak Yayınları
Fransa'da yapılan doktoraların bir bölümünün üstüne, Mehmet Altan'ınkinin de böyle bir doktora olduğunu sanıyorum, "Bon pour I'Orient" diye yazıyorlar; "Doğu için iyidir" anlamına geliyor.
Yalçın Küçük
Sayfa 15 - Başak Yayınları
İnsan başı, insana güzelliğini veren yanıdır.
Ancak ne yerde sürünen insan, ne ezilen insan başı güzeldir.
Güzelliği, yükselişindedir.
İnsan başı yüksekte güzeldir. Hep yüksekte; bunun anlamı, hep yükseğe kalktığı ölçüde, güzel olmasıdır.
Başını kaldıran insan ve insan başı güzeldir.
Kürt şimdi güzeldir! Başını kaldırıyor.
Selam başını kaldıran Kürt'e!
Selam, Kürdistan'ın yüksek yaylalarına, selam dağlarına!
Selam, kardeşlerime! Selam kardeşime!
Yalçın Küçük
Sayfa 40 - Başak Yayınları
Çok açık ve şaşırtıcı olan şudur: Abdullah Öcalan, en sert eleştirilerini, Kürt halkına yöneltiyor. En acımasız görüşlerini Kürt aydınlarına çeviriyor. Bunda, çıplak, kendi halinde bir kurtuluş yerine, mücadele içinde gelişme, değişme ve yenileşme kararlılığı görüyorum. Bu yan, Kürt silahlı rönesansını, pek çok benzeri hareketten ve kurtuluş mücadelesinden ayırıyor.
Yalçın Küçük
Sayfa 151 - Başak Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Dikine Ülke
Baskı tarihi:
Ağustos 1993
Sayfa sayısı:
214
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Başak Kitabevi

Kitabı okuyanlar 3 okur

  • Kerem Behruz
  • Cahit
  • Genel Sekreter

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%100 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0