Bir Dil Yaratmak

8,5/10  (17 Oy) · 
75 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.023 gösterim
"Bir Dil Yaratmak", Mehmed Uzun’la yapılan ve onun yazarlık macerasını, gelişim noktalarını göz önüne seren röportajlardan oluşuyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden değişik kişilerin yaptığı bu röportajlar, romanları ve denemeleriyle tanınan, yazarlık serüveninde kendi dilini oluşturmayı başarmış bir yazarın fikirleriyle de ne kadar önemli bir yerde durduğunu anlatıyor bize.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  309
 • ISBN:
  9752732346
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif 
 14 Eki 2016 · Kitabı okudu

Bu kitapta Mehmed Uzun ile yapılmış röportajlar, söyleşiler toplanıp kitap haline getirilmiş. Evet hakkında çokta söylenecek söz yok, Mehmed Uzun ' un yaşadıkları, söyledikleri var kitapta. Mehmed Uzun bir röportajında diyor ki '‘Ben de bir tokatla tanıştım Türkçeyle. Benim anadilimle bağım böyle koptu. Eğitim dilinin, kültür dilinin Türkçe olması, Kürtçeyle bağımı kopardı. Dili yasaklamak insanlık suçudur. İnsanı anadilinden koparmak vahşettir. Bir insanı kendi dilinden koparmak, insanın ruhunu, kişiliğini zedeliyor, gelişimini engelliyor. Bence bu Kürtçe yasağı, Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük yanlışlarından biriydi. "


Evet yasaklanan bu dil için Modern Kürt Edebiyatını kurmaya karar veriyor. Kitapta bunun için mücadele verişini, eksiklikleri, gecikmişlikleri, bastırılmışlıkları, sürgünü... kısaca her şeyiyle yok edilmeye çalışılan bir dili ayakta tutmak için verilen mücadeleleri, Mehmed Uzun' u anlatıyor.


Her Mehmed Uzun kitabını okuduğumda onun yaşadıkları içimde bir burukluğa sebep olur. Yasaklanmış bir dille, her zorluğa rağmen kitaplarını yazma cesareti göstermesi onun ne kadar saygıdeğer bir insan olduğunun ispatıdır benim için. Mehmed Uzun ' u merak eden arkadaşların önce onun hayatını ve bu kitapları ne zorluklarla yazdıklarını okumalarını tavsiye ederim. Çünkü ancak o zaman kitaplarındaki duyguyu yaşayıp, hissedebilirler. Bütün Mehmet Uzun kitapları gibi bu kitapta okunmaya değer...

mahmut yiğiter 
31 May 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 10/10 puan

Bir Dil Yaratmak" adlı söyleşi kitabında Mehmed Uzun sözde var olan bir dilin gerçekte, özde, edebi hayatta var edilebilme sürecinden bunun ne kadar zor olduğundan ne kadar zor hâle getirildiğinden bahseder.

Serhat ronayi anik 
06 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hayat , sevgi saygı kardeslik bu ve bubun gibi kavramların dogması oluşması icin bir temel lazım ve hepimizde biliyoruz ki o temelin en nandide taşı da dildir bir insan herseyini unutabilir ama dilini ve aslını asla mutluluga birzmanlar dilimizi yasaklayan kisilerin simdi bizden çeviri istemesidir diye mutluluhi tarif eden bir çınardır Mehmet Uzun

mahmud köse 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kendi dilini söylemini yaratan bir büyük yazarın Kürt dili ve Kürt dilini kullanma üzerine yaptığı zevkli ama bir o kadar da meşakkatli yolculuğun aynası durumundaki kitap okunurken insana sanatın paha biçilemezliğini bir kez daha ortaya koyuyor bence.

Kitaptan 4 Alıntı

Özlem73 
08 Şub 02:07 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mutluluk, susuz kalmış bir insan için, bir yudum su; aç kalmış bir insan için, bir lokma ekmek ve yaralı sözcüklere sahip birisi için de sözcüklerin canlandırılması, sağaltılmasıdır.

Bir Dil Yaratmak, Mehmed Uzun (Sayfa 23 - İthaki Yayınları)Bir Dil Yaratmak, Mehmed Uzun (Sayfa 23 - İthaki Yayınları)
Özlem73 
09 Şub 00:17 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir dili, bir kültürü zorla yok etmek mümkün değil.

Bir Dil Yaratmak, Mehmed Uzun (Sayfa 309 - İthaki Yayınları)Bir Dil Yaratmak, Mehmed Uzun (Sayfa 309 - İthaki Yayınları)
Özlem73 
09 Şub 00:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir insanın dilini yasaklamak kadar tehlikeli, korkunç bir şey yoktur. İnsanların güzel yanlarını köreltiyor bu tavırlar.

Bir Dil Yaratmak, Mehmed Uzun (Sayfa 304 - İthaki Yayınları)Bir Dil Yaratmak, Mehmed Uzun (Sayfa 304 - İthaki Yayınları)

Sınırı çizenlerin mantığındaki tutarlılığı ise teslim etmek gerekir, çünkü bir dilin bütünüyle yasaklanması değil, yalnızca gündelik konuşma düzlemine hapsedilmesi bile, o kültürün yok oluş sürecinin başlangıcıdır.

Bir Dil Yaratmak, Mehmed Uzun (Sayfa 9)Bir Dil Yaratmak, Mehmed Uzun (Sayfa 9)