Bir Dil Yaratmak

7,9/10  (7 Oy) · 
31 okunma  · 
6 beğeni  · 
778 gösterim
"Bir Dil Yaratmak", Mehmed Uzun’la yapılan ve onun yazarlık macerasını, gelişim noktalarını göz önüne seren röportajlardan oluşuyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden değişik kişilerin yaptığı bu röportajlar, romanları ve denemeleriyle tanınan, yazarlık serüveninde kendi dilini oluşturmayı başarmış bir yazarın fikirleriyle de ne kadar önemli bir yerde durduğunu anlatıyor bize.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  309
 • ISBN:
  9752732346
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
 14 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitapta Mehmet Uzun ile yapılmış röportajlar, söyleşiler toplanıp kitap haline getirilmiş. Mehmed Uzun bir röportajında diyor ki ‘Ben de bir tokatla tanıştım Türkçeyle. Benim anadilimle bağım böyle koptu. Eğitim dilinin, kültür dilinin Türkçe olması, Kürtçeyle bağımı kopardı. Dili yasaklamak insanlık suçudur. İnsanı anadilinden koparmak vahşettir. Bir insanı kendi dilinden koparmak, insanın ruhunu, kişiliğini zedeliyor, gelişimini engelliyor. Bence bu Kürtçe yasağı, Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük yanlışlarından biriydi.’ Evet yasaklanan bu dil için Modern Kürt Edebiyatı nı kurmaya karar veriyor. Kitapta mücadele verişini, eksiklikleri, gecikmişlikleri, bastırılmışlıkları, sürgünü... kısaca her şeyiyle yok edilmeye çalışılan bir dili ayakta tutmak için verilen mücadeleleri Mehmed Uzun u anlatıyor. Bütün Mehmet Uzun kitapları gibi bu kitapta okunmaya değer.

mahmud köse 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kendi dilini söylemini yaratan bir büyük yazarın Kürt dili ve Kürt dilini kullanma üzerine yaptığı zevkli ama bir o kadar da meşakkatli yolculuğun aynası durumundaki kitap okunurken insana sanatın paha biçilemezliğini bir kez daha ortaya koyuyor bence.