Bir Dil Yaratmak

·
Okunma
·
Beğeni
·
2092
Gösterim
Adı:
Bir Dil Yaratmak
Baskı tarihi:
9 Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
309
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752732346
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Bir Dil Yaratmak
Bir Dil Yaratmak
"Bir Dil Yaratmak", Mehmed Uzun’la yapılan ve onun yazarlık macerasını, gelişim noktalarını göz önüne seren röportajlardan oluşuyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden değişik kişilerin yaptığı bu röportajlar, romanları ve denemeleriyle tanınan, yazarlık serüveninde kendi dilini oluşturmayı başarmış bir yazarın fikirleriyle de ne kadar önemli bir yerde durduğunu anlatıyor bize.
309 syf.
Bu kitapta Mehmed Uzun ile yapılmış röportajlar, söyleşiler toplanıp kitap haline getirilmiş. Evet hakkında çokta söylenecek söz yok, Mehmed Uzun ' un yaşadıkları, söyledikleri var kitapta. Mehmed Uzun bir röportajında diyor ki '‘Ben de bir tokatla tanıştım Türkçeyle. Benim anadilimle bağım böyle koptu. Eğitim dilinin, kültür dilinin Türkçe olması, Kürtçeyle bağımı kopardı. Dili yasaklamak insanlık suçudur. İnsanı anadilinden koparmak vahşettir. Bir insanı kendi dilinden koparmak, insanın ruhunu, kişiliğini zedeliyor, gelişimini engelliyor. Bence bu Kürtçe yasağı, Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük yanlışlarından biriydi. "


Evet yasaklanan bu dil için Modern Kürt Edebiyatını kurmaya karar veriyor. Kitapta bunun için mücadele verişini, eksiklikleri, gecikmişlikleri, bastırılmışlıkları, sürgünü... kısaca her şeyiyle yok edilmeye çalışılan bir dili ayakta tutmak için verilen mücadeleleri, Mehmed Uzun' u anlatıyor.


Her Mehmed Uzun kitabını okuduğumda onun yaşadıkları içimde bir burukluğa sebep olur. Yasaklanmış bir dille, her zorluğa rağmen kitaplarını yazma cesareti göstermesi onun ne kadar saygıdeğer bir insan olduğunun ispatıdır benim için. Mehmed Uzun ' u merak eden arkadaşların önce onun hayatını ve bu kitapları ne zorluklarla yazdıklarını okumalarını tavsiye ederim. Çünkü ancak o zaman kitaplarındaki duyguyu yaşayıp, hissedebilirler. Bütün Mehmet Uzun kitapları gibi bu kitapta okunmaya değer...
309 syf.
·3 günde·8/10
Bir Dil Yaratmak ile aslında kaybolmaya, unutmaya, baskıya maruz kalmış bir dilin var olma mücadelesi tanımlanmaktadır. Bu kitap Mehmed Uzun ile Türkçe Kürtçe ve İsveççe yapılmış söyleşilerin derlenmesi ile kitap haline getirilmiştir. Ve bu yazılar yaklaşık otuz yıl önce yazılmış olmalarına rağmen ne yazık ki bugün için de çok güncel olma konumundadırlar. Ne yazık ki diyorum çünkü yazılarda sürekli Kürtçenin karşı karşıya kaldığı güçlüklerden bahsedilmiştir. Bu zorluklar ortadan kalkmadığı fakat şekil değiştirdiği söylenebilir. Hiç şüphesiz ki Kürtçe o döneme göre çok daha iyi konumdadır. Özellikle Kürtçe yazılan eserler çoğalıp artmıştır. Ama üzücüdür ki bu gelişmelere rağmen Kürtçe okuyucular tarafından çok sahiplenmemiştir. Kitabı okurken bende hissettirilen duygular aracılığıyla birkaç şey söylemek istiyorum.
Kürtçeyi neden sahiplenmeyip ondan çok uzak duruyoruz? Neden Kürtçe ile okuyup yazamıyoruz? Neden duygularımızı ve düşüncelerimizi Kürtçe ile ifade edemiyoruz? Ama en acısı da neden bu soruları kendimize sorma gereği bile duymuyoruz? Çoğunuz bütün bu sorulara karşılık cevap olarak şunu söyleyebilir; çünkü bu benim tercihim ve ben bunu bilinçli olarak seçiyorum. Fakat şunu bilmeliyiz ki böyle olması bilinçli bir tercih asla değildir. Bir mecburiyettir. Umarım yakın zamanda bu sorular tarihe karışır ve Kürtçe de gereken ilgi ve değeri görür.
309 syf.
·Puan vermedi
Kendisi akrabamdır,tarafsız bir değerlendirme yapamayacağım için analiz yapmıyorum ama Mehmed Uzun diye bir gerçek te var bu ülkede tabii en azından benim gibi düşünen cok insan var diye düşünüyorum bu ülkede..
288 syf.
Kitap, yazarla yapılan söyleşilerden oluşuyor. Bu söyleşileri gerçekleştirenlerin birçok önemli sorularına cevap verirken, edebiyata nasıl atıldığını ve bu konudaki deneyimlerinden bol bol bahsediyor yazar.
Özellikle Kürt Dili üzerinden yürüttüğü fikirlerinin politik olmaması yazarı bir başka mecraya sokuyor: Yani edebiyat için edebiyat.
Yasaklanmış bir dille yazdığı eserlerinin bütün aşamalarından bahseden yazar, sürgündeki yaşamından da kesitler sunuyor.
Edebiyat nedir? Kürt Edebiyatinin gelişimi nasıl olmalı? Kimler neler yapabilir bu konuda? Gibi birçok sorunun cevabını mehmed uzunun kendi ağzından dinliyoruz.
Eserde birçok aydınlatıcı bilginin yanında bir tarihin akışına da tanık oluyoruz.
309 syf.
·2 günde·10/10
Dilin, dinin, kültürün tehdit altındaysa ve sen hiçbir şey yokmuş gibi davranırsan, görmemezlikten gelirsen, anadilini yok sayanlara karşı dik durmazsan;
sen bir hiçsin demektir.
kitap bir röportajın değişmesinden oluşuyor. 260 sayfa civarında o kadar okumak aşırı sıkıcı geldi. Ama kitapta sorulan sorular verilen cevaplar güzel.
atlayarak okudum :)
309 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Üstat, bu kitabında dili baya ağır kullanmış. Söyleşi kitabı da olduğu için haliyle okuyucuyu biraz yorabilir. Özellikle de söyleşi ve deneme tarzı kitapları okumayı sevmeyen okuyucular için öneremeyeceğim kitaplardan. Tabi bu kitabında da Üstat,Kürt Edebiyatını,Kürtçe kitap yazarken nelere dikkat ettiğini,ne kadar çaba sarfettiğini ve her zamanki gibi denbejlerimizden ve en önemlisi de Kürt Tarihi’ne değinmeyi de ihmal etmemiş. Şimdiden iyi okumalar. Üstat’a saygıyla..
309 syf.
·Puan vermedi·
Söylenebilecek çok şey var aslında ama özetle şunlar söylenebilir : Mehmed Uzun yaşadığı dönem itibari ile kendi anadilinin baskılar ve dayatmalar sonucu zor bir dönem geçirdiğini bu yüzden hem anadilinin hemde yaşamsal sürecinin daha yaşanabilir olması için verdiği mücadele anlatılmaktadır.
309 syf.
·2 günde·10/10
Bir Dil Yaratmak" adlı söyleşi kitabında Mehmed Uzun sözde var olan bir dilin gerçekte, özde, edebi hayatta var edilebilme sürecinden bunun ne kadar zor olduğundan ne kadar zor hâle getirildiğinden bahseder.
309 syf.
·6 günde·9/10
Dil ve düşünme, insana verilen hem en büyük ödül hem de en büyük ceza olsa gerek. Dünya bu ödül/cezanın acılarıyla dolup taşmış. Dilinden dolayı hor görülenler, düşüncelerinden doları yakılanlar ve meçhul nice olay.

Dünyaya güzel gözlerle bakmayı beceren insanlara fazlasıyla imreniyorum. Nasıl beceriyorlar dünyanın güzel yönlerini görmeyi, kötülükleri görmezden gelmeyi. Ben her gün insanlığımdan utanıyorum.

Bu söylediklerimin kitapla ne alakası var peki? Pek çok alakası var. Dilinden ve düşüncesinden dolayı sürgün yemiş, yaftalanmış, yakılmış yahut susturulmuş binlerce - burada tüm dünya yazarlarını ve düşünürlerini kast ediyorum, bir ırka indirgemeden- insandan biridir, Mehmed Uzun. Ana diline olan borcunu ödemeyi ahlaki bir vazife gören ve bu yüzden türlü kötülüklere maruz kalan bir aydın, o.

Resmî ideolojinin yok saydığı ve asimile etmeye çalıştığı bir dilin edebiyatını canlandırmaya -canlandırma dedim, zira yaratma demek Melaye Ceziri’ye, Ehmede Xani’ye, Fekiye Teyran ve Evdale Zeynikê’ye yapılacak en büyük kötülük olurdu. çalışan ve bu yüzden ülkem dediği Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan biri o.

Asırlar boyu sözlü gelenek üstünden şiirlerini, hikayelerini, destanlarını yaşatmış, yazılı kültüre gerektiği önemi sosyo-politik nedenlerden dolayı pek verememiş, kadim bir Mezopotamya halkının dilinden çağdaş bir edebiyat çıkarmaya çalışan Mehmed Uzun’un farklı zamanlarda yapmış olduğu söyleşilerden oluşan ve aynı zamanda roman sanatıyla üslubun inceliklerine değinen okuması keyifli bir kitap.

Okunur mu? Entelektüel bireylerin zevkle okuyacağına eminim.
309 syf.
·Beğendi·8/10
Kendi dilini söylemini yaratan bir büyük yazarın Kürt dili ve Kürt dilini kullanma üzerine yaptığı zevkli ama bir o kadar da meşakkatli yolculuğun aynası durumundaki kitap okunurken insana sanatın paha biçilemezliğini bir kez daha ortaya koyuyor bence.
Yasaklanmış bir dil rencide edilmiş bir kimlikle dünyaya geldim, belki de böyle de öleceğim. Ama kesin olarak mutlu öleceğim...
Mehmed Uzun
Sayfa 21 - gendaş kültür
Mutluluk, susuz kalmış bir insan için, bir yudum su; aç kalmış bir insan için, bir lokma ekmek ve yaralı sözcüklere sahip birisi için de sözcüklerin canlandırılması, sağaltılmasıdır.
Mehmed Uzun
Sayfa 23 - İthaki Yayınları
Ne söz ne de roman biter. Söz, insan için vardır ve anlatı da insani bir ihtiyaçtır. Bunların bitmesi için insanlığın bitmesi gerekli. Insan ve insanlık olduğu sürece söz sanatı hep olacaktır.
Tıpkı Dicle ve Fırat gibi hep akacaktır.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Dil Yaratmak
Baskı tarihi:
9 Ağustos 2018
Sayfa sayısı:
309
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752732346
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
Baskılar:
Bir Dil Yaratmak
Bir Dil Yaratmak
"Bir Dil Yaratmak", Mehmed Uzun’la yapılan ve onun yazarlık macerasını, gelişim noktalarını göz önüne seren röportajlardan oluşuyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden değişik kişilerin yaptığı bu röportajlar, romanları ve denemeleriyle tanınan, yazarlık serüveninde kendi dilini oluşturmayı başarmış bir yazarın fikirleriyle de ne kadar önemli bir yerde durduğunu anlatıyor bize.

Kitabı okuyanlar 249 okur

  • Hanife
  • İbrahim Peri
  • İkarpot
  • Ernesto
  • Ferhat biçen
  • Bekir ÇAVUŞ
  • Mustafa KIRAN
  • Sıla Zerin Çelik
  • Zembîlfroş
  • Engin batmaz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%25
25-34 Yaş
%52.8
35-44 Yaş
%16.7
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%28.9
Erkek
%71.1

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%68.5 (61)
9
%11.2 (10)
8
%9 (8)
7
%3.4 (3)
6
%2.2 (2)
5
%2.2 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%2.2 (2)