Bir Dil Yaratmak

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.321
Gösterim
Adı:
Bir Dil Yaratmak
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
309
Format:
Karton kapak
ISBN:
9752732346
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
"Bir Dil Yaratmak", Mehmed Uzun’la yapılan ve onun yazarlık macerasını, gelişim noktalarını göz önüne seren röportajlardan oluşuyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden değişik kişilerin yaptığı bu röportajlar, romanları ve denemeleriyle tanınan, yazarlık serüveninde kendi dilini oluşturmayı başarmış bir yazarın fikirleriyle de ne kadar önemli bir yerde durduğunu anlatıyor bize.
309 syf.
Bu kitapta Mehmed Uzun ile yapılmış röportajlar, söyleşiler toplanıp kitap haline getirilmiş. Evet hakkında çokta söylenecek söz yok, Mehmed Uzun ' un yaşadıkları, söyledikleri var kitapta. Mehmed Uzun bir röportajında diyor ki '‘Ben de bir tokatla tanıştım Türkçeyle. Benim anadilimle bağım böyle koptu. Eğitim dilinin, kültür dilinin Türkçe olması, Kürtçeyle bağımı kopardı. Dili yasaklamak insanlık suçudur. İnsanı anadilinden koparmak vahşettir. Bir insanı kendi dilinden koparmak, insanın ruhunu, kişiliğini zedeliyor, gelişimini engelliyor. Bence bu Kürtçe yasağı, Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük yanlışlarından biriydi. "


Evet yasaklanan bu dil için Modern Kürt Edebiyatını kurmaya karar veriyor. Kitapta bunun için mücadele verişini, eksiklikleri, gecikmişlikleri, bastırılmışlıkları, sürgünü... kısaca her şeyiyle yok edilmeye çalışılan bir dili ayakta tutmak için verilen mücadeleleri, Mehmed Uzun' u anlatıyor.


Her Mehmed Uzun kitabını okuduğumda onun yaşadıkları içimde bir burukluğa sebep olur. Yasaklanmış bir dille, her zorluğa rağmen kitaplarını yazma cesareti göstermesi onun ne kadar saygıdeğer bir insan olduğunun ispatıdır benim için. Mehmed Uzun ' u merak eden arkadaşların önce onun hayatını ve bu kitapları ne zorluklarla yazdıklarını okumalarını tavsiye ederim. Çünkü ancak o zaman kitaplarındaki duyguyu yaşayıp, hissedebilirler. Bütün Mehmet Uzun kitapları gibi bu kitapta okunmaya değer...
288 syf.
Kitap, yazarla yapılan söyleşilerden oluşuyor. Bu söyleşileri gerçekleştirenlerin birçok önemli sorularına cevap verirken, edebiyata nasıl atıldığını ve bu konudaki deneyimlerinden bol bol bahsediyor yazar.
Özellikle Kürt Dili üzerinden yürüttüğü fikirlerinin politik olmaması yazarı bir başka mecraya sokuyor: Yani edebiyat için edebiyat.
Yasaklanmış bir dille yazdığı eserlerinin bütün aşamalarından bahseden yazar, sürgündeki yaşamından da kesitler sunuyor.
Edebiyat nedir? Kürt Edebiyatinin gelişimi nasıl olmalı? Kimler neler yapabilir bu konuda? Gibi birçok sorunun cevabını mehmed uzunun kendi ağzından dinliyoruz.
Eserde birçok aydınlatıcı bilginin yanında bir tarihin akışına da tanık oluyoruz.
309 syf.
·2 günde·10/10
Bir Dil Yaratmak" adlı söyleşi kitabında Mehmed Uzun sözde var olan bir dilin gerçekte, özde, edebi hayatta var edilebilme sürecinden bunun ne kadar zor olduğundan ne kadar zor hâle getirildiğinden bahseder.
309 syf.
·6 günde·9/10
Dil ve düşünme, insana verilen hem en büyük ödül hem de en büyük ceza olsa gerek. Dünya bu ödül/cezanın acılarıyla dolup taşmış. Dilinden dolayı hor görülenler, düşüncelerinden doları yakılanlar ve meçhul nice olay.

Dünyaya güzel gözlerle bakmayı beceren insanlara fazlasıyla imreniyorum. Nasıl beceriyorlar dünyanın güzel yönlerini görmeyi, kötülükleri görmezden gelmeyi. Ben her gün insanlığımdan utanıyorum.

Bu söylediklerimin kitapla ne alakası var peki? Pek çok alakası var. Dilinden ve düşüncesinden dolayı sürgün yemiş, yaftalanmış, yakılmış yahut susturulmuş binlerce - burada tüm dünya yazarlarını ve düşünürlerini kast ediyorum, bir ırka indirgemeden- insandan biridir, Mehmed Uzun. Ana diline olan borcunu ödemeyi ahlaki bir vazife gören ve bu yüzden türlü kötülüklere maruz kalan bir aydın, o.

Resmî ideolojinin yok saydığı ve asimile etmeye çalıştığı bir dilin edebiyatını canlandırmaya -canlandırma dedim, zira yaratma demek Melaye Ceziri’ye, Ehmede Xani’ye, Fekiye Teyran ve Evdale Zeynikê’ye yapılacak en büyük kötülük olurdu. çalışan ve bu yüzden ülkem dediği Türkiye’den ayrılmak zorunda kalan biri o.

Asırlar boyu sözlü gelenek üstünden şiirlerini, hikayelerini, destanlarını yaşatmış, yazılı kültüre gerektiği önemi sosyo-politik nedenlerden dolayı pek verememiş, kadim bir Mezopotamya halkının dilinden çağdaş bir edebiyat çıkarmaya çalışan Mehmed Uzun’un farklı zamanlarda yapmış olduğu söyleşilerden oluşan ve aynı zamanda roman sanatıyla üslubun inceliklerine değinen okuması keyifli bir kitap.

Okunur mu? Entelektüel bireylerin zevkle okuyacağına eminim.
309 syf.
·Beğendi·8/10
Kendi dilini söylemini yaratan bir büyük yazarın Kürt dili ve Kürt dilini kullanma üzerine yaptığı zevkli ama bir o kadar da meşakkatli yolculuğun aynası durumundaki kitap okunurken insana sanatın paha biçilemezliğini bir kez daha ortaya koyuyor bence.
309 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Hayat , sevgi saygı kardeslik bu ve bubun gibi kavramların dogması oluşması icin bir temel lazım ve hepimizde biliyoruz ki o temelin en nandide taşı da dildir bir insan herseyini unutabilir ama dilini ve aslını asla mutluluga birzmanlar dilimizi yasaklayan kisilerin simdi bizden çeviri istemesidir diye mutluluhi tarif eden bir çınardır Mehmet Uzun
Mutluluk, susuz kalmış bir insan için, bir yudum su; aç kalmış bir insan için, bir lokma ekmek ve yaralı sözcüklere sahip birisi için de sözcüklerin canlandırılması, sağaltılmasıdır.
Mehmed Uzun
Sayfa 23 - İthaki Yayınları
Diri diri mezara gömdüğünüz dil, işte bugün, inkar ettiğiniz bir tarihi, aşağiladığınız bir kimliği, yok ettiğiniz karakterleri anlatan modern romanların akıcı, canlı dili.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Dil Yaratmak
Baskı tarihi:
2012
Sayfa sayısı:
309
Format:
Karton kapak
ISBN:
9752732346
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İthaki Yayınları
"Bir Dil Yaratmak", Mehmed Uzun’la yapılan ve onun yazarlık macerasını, gelişim noktalarını göz önüne seren röportajlardan oluşuyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden değişik kişilerin yaptığı bu röportajlar, romanları ve denemeleriyle tanınan, yazarlık serüveninde kendi dilini oluşturmayı başarmış bir yazarın fikirleriyle de ne kadar önemli bir yerde durduğunu anlatıyor bize.

Kitabı okuyanlar 114 okur

  • Devran
  • Zerdahuzar
  • Şerzan
  • Hêja Xanim
  • Rûmet Med
  • Tarık
  • Nedim Kardaş
  • Serdar Can
  • Lokman Furan
  • Zeynep berat

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.6
14-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%25
25-34 Yaş
%52.8
35-44 Yaş
%16.7
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%28.9
Erkek
%71.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%73.5 (50)
9
%11.8 (8)
8
%8.8 (6)
7
%2.9 (2)
6
%0
5
%2.9 (2)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0