Bir Dil Yaratmak

8,4/10  (12 Oy) · 
42 okunma  · 
10 beğeni  · 
839 gösterim
"Bir Dil Yaratmak", Mehmed Uzun’la yapılan ve onun yazarlık macerasını, gelişim noktalarını göz önüne seren röportajlardan oluşuyor. Dünyanın çeşitli ülkelerinden değişik kişilerin yaptığı bu röportajlar, romanları ve denemeleriyle tanınan, yazarlık serüveninde kendi dilini oluşturmayı başarmış bir yazarın fikirleriyle de ne kadar önemli bir yerde durduğunu anlatıyor bize.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  309
 • ISBN:
  9752732346
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya S. 
 14 Eki 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Bu kitapta Mehmed Uzun ile yapılmış röportajlar, söyleşiler toplanıp kitap haline getirilmiş. Evet hakkında çokta söylenecek söz yok, Mehmed Uzun ' un yaşadıkları, söyledikleri var kitapta. Mehmed Uzun bir röportajında diyor ki '‘Ben de bir tokatla tanıştım Türkçeyle. Benim anadilimle bağım böyle koptu. Eğitim dilinin, kültür dilinin Türkçe olması, Kürtçeyle bağımı kopardı. Dili yasaklamak insanlık suçudur. İnsanı anadilinden koparmak vahşettir. Bir insanı kendi dilinden koparmak, insanın ruhunu, kişiliğini zedeliyor, gelişimini engelliyor. Bence bu Kürtçe yasağı, Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük yanlışlarından biriydi. "


Evet yasaklanan bu dil için Modern Kürt Edebiyatını kurmaya karar veriyor. Kitapta bunun için mücadele verişini, eksiklikleri, gecikmişlikleri, bastırılmışlıkları, sürgünü... kısaca her şeyiyle yok edilmeye çalışılan bir dili ayakta tutmak için verilen mücadeleleri, Mehmed Uzun' u anlatıyor.


Her Mehmed Uzun kitabını okuduğumda onun yaşadıkları içimde bir burukluğa sebep olur. Yasaklanmış bir dille, her zorluğa rağmen kitaplarını yazma cesareti göstermesi onun ne kadar saygıdeğer bir insan olduğunun ispatıdır benim için. Mehmed Uzun ' u merak eden arkadaşların önce onun hayatını ve bu kitapları ne zorluklarla yazdıklarını okumalarını tavsiye ederim. Çünkü ancak o zaman kitaplarındaki duyguyu yaşayıp, hissedebilirler. Bütün Mehmet Uzun kitapları gibi bu kitapta okunmaya değer...

mahmud köse 
17 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kendi dilini söylemini yaratan bir büyük yazarın Kürt dili ve Kürt dilini kullanma üzerine yaptığı zevkli ama bir o kadar da meşakkatli yolculuğun aynası durumundaki kitap okunurken insana sanatın paha biçilemezliğini bir kez daha ortaya koyuyor bence.

Kitaptan 2 Alıntı

Akif Gündoğdu 
15 May 15:13 · Kitabı okudu · Puan vermedi

James joyce şöyle demişti:Kendilerini başka bir dille ifade etmek zorunda kalan irlandalılar, bu dile dehaların damgasını vurdular. Ortaya çıkan sonuca İngiliz edebiyatı deniliyor. Bu durumu tarihin garip bir ironisi olarakta görmek mümkün.

Bir Dil Yaratmak, Mehmed UzunBir Dil Yaratmak, Mehmed Uzun
Akif Gündoğdu 
15 May 15:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ana dilleriyle yazma olanağını yitirmiş yazarlar, ana dillerini ve kültür miraslarını yok etmek isteyenlerin dilleriyle hem görkemli bir edebiyat yaratıyorlar, hem de aşağılanan kültür miraslarını bu dilin derinliklerine taşıyorlar.

Bir Dil Yaratmak, Mehmed UzunBir Dil Yaratmak, Mehmed Uzun