Bir Dinozorun Gezileri

7,6/10  (67 Oy) · 
259 okunma  · 
46 beğeni  · 
1.990 gösterim
Mina Urgan Bir Dinozorun Anılarını yazarken kitabının bu kadar çok okunacağını hiç beklemiyor, Benim gibi bir kocakarının hayatını kim merak eder ki... diyordu.

Ama öyle olmadı. Yüzbinlerce kişi bu ufak tefek, beyaz saçlı, sigara içen, cesur, komünist ve ateist olduğunu televizyon ekranlarında söyleyen İngiliz Edebiyatı profesörünün anılarını okudu ve kendiyle alay etmeyi bilen bu zeki kadını çok sevdi.

Çünkü o, Türkiye aydınının sıcak ve zeki dilidir. Samimi bir düşünce sahibinin, aykırı da olsa, tüm kesimler tarafından kucaklanacağının kanıtıdır.

Türkiye şimdi de onun yeni kitabı Bir Dinozorun Gezileri ile yeryüzünde keyifli ve uygar bir yolculuk yapacak. Dinozorca yani az parayla, tadını çıkarmayı ve insanları tanımayı hedefleyerek yapılmış bu gezileri gülümseyerek okuyacak, okurken düşünecek, yeryüzünü ve kendini tanıyıp öğrenecek, sevecek.
rn
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  279
 • ISBN:
  9750801385
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özge Gören 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Gezi, anı ve yaşantı kitapları bazen sıkıcı olabiliyor. Sonuçta tanımadığımız insanlardan, görmediğimiz yerlerden bahsediyor yazarlar. Ancak anlatılanlar mizahi bir dille anlatılınca hiç de öyle olmuyor. Hele bir de huysuz, tatlı bir kadın anlatıyorsa.

Sadece şunun da olmasını isterdim: Yazar, 'Samsun dışında bütün Karadeniz kentleri birbirinden güzeldir.' yazmış ancak Samsun'u neden sevmediğini belirtmemiş. Gerçi Karadeniz gezilerine genel olarak çok küçük bir yer ayırmış. Samsun'da okuyan biri olarak orada neler yaşadığını merak ettim gerçekten. Keşke biraz daha -bir Bodrum kadar olmasa da- yer ayırsaymış Karadeniz gezilerine. Okuyucuyu merakta bıraktığını düşünüyorum, yani en azından beni.

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyanın bir çok yeri hakkında bilgi edilebildiğiniz,az parayla gezi yapılabileceğini öğrendiniz ,hayatın tadını çıkarmayı ve insanları tanımayı hedefleyerek yapılmış gezileri anlatan bir kitap. Gezi kitabi okumak isteyenlere tavsiye ederim.

Güler Bilkay Aygün 
07 May 18:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın, herbiri kendi alanında tanınmış kişilerden oluşan dost grubu ile yaptığı yurt içi ve yurt dışı gezilerini akıcı ve eğlenceli bir dille kaleme aldığı güzel bir kitap. Gezi kitabı severler mutlaka okumalı

Selma Mertel 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir Dinazorun Gezileri kitabını uzatabildiğim kadar uzatarak okudum ki, kitabın içinde daha uzun süre kalayım, daha çok o gezilerin hazzını yaşayabileyim diye...Bir çoğu gezip gördüğüm yerler olunca eski güzel anılara gitmek iyi geldi bana. Kitabı edebi bir esermiş gibi düşünmeden okumak lazım zira değil..Yazarın tamamen gezi anılarında yaşadıkları ve yaşadıklarından da çok hissettikleri yer alıyor..Keyifli okumalar..

Ercan Çetin 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 3372 günde · Beğendi · Puan vermedi

bir gün gelecek hayat bizi de eskitecek, bir baska baskıs açısından hayata nasıl anlamlar yüklendigini izlemek güzeldi, severek ve heyecanla okumutum....

Erkan RKN 
17 Eki 2014 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Dinazor ölmek için yaşamış. Eee bilen bilir öteki dünyaya hayvanlar değil yalnızca insanlar gider. O yüzden yazarımız kitabın bir yerinde " gerçi öteki dünyaya hiç inanmam" diyor. Anlaşılan kitaba neden dinazor ismini verdiği belli. Çünkü hayvanların öbür dünyası olmaz :-) Ancak asıl mesele bu değil. Kitapta gördüğüm ve yazarımızın kendi düşüncesine çok ters düşen fikirleri ve bir hayat serüveni var. Şimdi sözü burda keserek sonradan fikirlerimi paylaşmak dileğiyle .

Emre Pamukcu 
05 Ağu 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 5/10 puan

ilgimi çekmedi malesef, bir de gündem şu sıralar epey sıkıntılı, kafamı bir türlü veremedim. belki başka bir zaman diliminde devam edebilirim.

Hatice Fatoş 
20 Eki 2013 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Bir Dinozorun Anıları tutulunca onun kaymağından faydalanmak için yapılan bir kitap, keşke yapmasaydı :(

Kitaptan 37 Alıntı

Küçük kara balık 
01 Haz 12:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bana kalırsa, en keyifli okuma, güzel bir bahçede, iki ağaç arasında kurulmuş bir hamakta sallana sallana okumaktır. Bundan daha da güzeli, bir teknede deniz sizi sallarken okumaktır.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina UrganBir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan
Küçük kara balık 
01 Haz 14:34 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Sarı yaz günlerinde, sabah erkenden kalkınca, bir bakarsınız ki, gökyüzü pembe, deniz pembe, her bir taraf pespembe.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina UrganBir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan
Özge Gören 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Gözlerimi ayıramam onlardan; çünkü ateş de su da hem aynı görünür; hem de her an değişir.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 37)Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 37)
Kaan Ö. 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Paris'te mayıs 1968'i ne yazık ki göremedim. Ömrümden birkaç yıl vermeye hazırdım o olaylara tanık olabilmek için. Ama buna karşılık, hiçbir zaman unutamayacağım 1989 yılının 1 mayıs kutlamasını gördüm bu kentte. Ne gariptir ki, tam altı ay sekiz gün sonra, Berlin duvarı ve o duvarla birlikte, yanılarak komünistliklerini Sovyetler Birliği'ne bağlayanların umutları da yıkılacaktı. Yürüyüş Beumarchais Bulvarı'nda Republique Meydanı'yla Bastille Meydanı arasındaydı. Ve öyle kalabalıktı ki, kafilenin bir ucu Bastille'e çoktan varmışken, öteki ucu Republique'te hala beklemekteydi. Çok acayip ama, Paris'te değil, İstanbul'da Taksim Meydanı'nda sandım kendimi. Çünkü yürüyüşe katılanların, hiç abartmadan yüzde sekseni, Türkler ve Kürtlerden oluşuyordu. (Aynı günün akşamı, 1 mayısı kendi memleketlerinde kutlamak isteyen yurttaşlarımı, elleri tabancalı polislerin nasıl vahşice copladığını Fransız televizyonlarında seyrettim.) Hafta sonuna eklenen bir tatil daha olduğundan, şımarık Fransız proletaryası güzel arabalarına binip dört günlüğüne kentin dışına keyfetmeye gittikleri için, çok az sayıda Fransız vardı. Yabancı işçiler, Şilililer, Arjantinliler, İranlılar, Filistinliler filan, ancak yüzlerce kişilik küçük gruplardı. Sonra, önden Türkler, arkalarından Kürtler, yürüyüşe geçtiler ve sonu gelmiyordu bizimkilerin. Trotuardan seyreden Parisliler, hayretler içinde, "ama hepsi Türk bunların! Hepsi Türk!" diye bağrışıyorlardı.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina UrganBir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan
Kaan Ö. 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Cambridge'de yapılan bir kongre sırasında, otobüse bindirip, çok uzaklarda olmayan Kont Sandwich'in şatosuna götürdüler bizleri. İkide birde yediğimiz sandviçler, bu ailenin 18. yüzyılda yaşayan dördüncü kontu, John Sandwich'ten alır adını. Çünkü bu lord öyle tutkulu bir kumarbazmış ki, karnı acıkınca, kumar masasından kalkıp yarım saat bile sofraya oturmamak için, iki dilim ekmek arasına bir et parçası koyup kendisine getirmesini emredermiş uşağına.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina UrganBir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan
Maya 
30 Oca 11:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşlandıkça aklınız başına geldiğinden, büyük mutluluklar peşinde koşmak budalalığından vazgeçtiğiniz için, bu küçük mutluluklar gittikçe daha önemli bir yer tutar yaşamınızda.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 11)Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 11)
Özge Gören 
 12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sonsöz
Bu dinozor öyle bir yaşa geldi ki artık, bunca genç, bunca çocuk ölürken, daha fazla yaşamak biraz ayıp gelmeye başladı ona. İsteği, çevresine ve kendisine bir başbelası haline gelmeden, bu dünyadan göçüp gitmek. Kalanlara sonsuz sevgiler.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 257)Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 257)
Sevda k. 
28 Şub 19:12 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Küçük mutluluklar denilen şeyleri doğru dürüst değerlendirmesini bilirseniz, bunların aslında büyük, hem de çok büyük mutluluklar olduğunu anlarsınız.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina UrganBir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan
Küçük kara balık 
14 Haz 10:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bedri Rahmi, kiminin Taşkaya dediği Osmanağa'daki Akpınar çeşmesinin yanında bir kayaya koskocaman bir göze benzeyen, kırmızı ve siyah bir balık resmi yapmıştı. Bu balık resmi zamanla öyle ünlü oldu ki, oraya ''Bedri Rahmi Koyu'' demeye başladılar. Bir de ''seni düşündükçe bin çakıl taşı ışır içimde'' dizesi kazıldı kayaya.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina UrganBir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan
4 /