Bir Dinozorun Gezileri

7,3/10  (45 Oy) · 
216 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.825 gösterim
Mina Urgan Bir Dinozorun Anılarını yazarken kitabının bu kadar çok okunacağını hiç beklemiyor, Benim gibi bir kocakarının hayatını kim merak eder ki... diyordu.

Ama öyle olmadı. Yüzbinlerce kişi bu ufak tefek, beyaz saçlı, sigara içen, cesur, komünist ve ateist olduğunu televizyon ekranlarında söyleyen İngiliz Edebiyatı profesörünün anılarını okudu ve kendiyle alay etmeyi bilen bu zeki kadını çok sevdi.

Çünkü o, Türkiye aydınının sıcak ve zeki dilidir. Samimi bir düşünce sahibinin, aykırı da olsa, tüm kesimler tarafından kucaklanacağının kanıtıdır.

Türkiye şimdi de onun yeni kitabı Bir Dinozorun Gezileri ile yeryüzünde keyifli ve uygar bir yolculuk yapacak. Dinozorca yani az parayla, tadını çıkarmayı ve insanları tanımayı hedefleyerek yapılmış bu gezileri gülümseyerek okuyacak, okurken düşünecek, yeryüzünü ve kendini tanıyıp öğrenecek, sevecek.
rn
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  279
 • ISBN:
  9750801385
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özge Gören 
12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Gezi, anı ve yaşantı kitapları bazen sıkıcı olabiliyor. Sonuçta tanımadığımız insanlardan, görmediğimiz yerlerden bahsediyor yazarlar. Ancak anlatılanlar mizahi bir dille anlatılınca hiç de öyle olmuyor. Hele bir de huysuz, tatlı bir kadın anlatıyorsa.

Sadece şunun da olmasını isterdim: Yazar, 'Samsun dışında bütün Karadeniz kentleri birbirinden güzeldir.' yazmış ancak Samsun'u neden sevmediğini belirtmemiş. Gerçi Karadeniz gezilerine genel olarak çok küçük bir yer ayırmış. Samsun'da okuyan biri olarak orada neler yaşadığını merak ettim gerçekten. Keşke biraz daha -bir Bodrum kadar olmasa da- yer ayırsaymış Karadeniz gezilerine. Okuyucuyu merakta bıraktığını düşünüyorum, yani en azından beni.

seher 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dünyanın bir çok yeri hakkında bilgi edilebildiğiniz,az parayla gezi yapılabileceğini öğrendiniz ,hayatın tadını çıkarmayı ve insanları tanımayı hedefleyerek yapılmış gezileri anlatan bir kitap. Gezi kitabi okumak isteyenlere tavsiye ederim.

Ercan Çetin 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 3372 günde · Beğendi · Puan vermedi

bir gün gelecek hayat bizi de eskitecek, bir baska baskıs açısından hayata nasıl anlamlar yüklendigini izlemek güzeldi, severek ve heyecanla okumutum....

Erkan RKN 
17 Eki 2014 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Dinazor ölmek için yaşamış. Eee bilen bilir öteki dünyaya hayvanlar değil yalnızca insanlar gider. O yüzden yazarımız kitabın bir yerinde " gerçi öteki dünyaya hiç inanmam" diyor. Anlaşılan kitaba neden dinazor ismini verdiği belli. Çünkü hayvanların öbür dünyası olmaz :-) Ancak asıl mesele bu değil. Kitapta gördüğüm ve yazarımızın kendi düşüncesine çok ters düşen fikirleri ve bir hayat serüveni var. Şimdi sözü burda keserek sonradan fikirlerimi paylaşmak dileğiyle .

Selma Mertel 
10 Eki 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bir Dinazorun Gezileri kitabını uzatabildiğim kadar uzatarak okudum ki, kitabın içinde daha uzun süre kalayım, daha çok o gezilerin hazzını yaşayabileyim diye...Bir çoğu gezip gördüğüm yerler olunca eski güzel anılara gitmek iyi geldi bana. Kitabı edebi bir esermiş gibi düşünmeden okumak lazım zira değil..Yazarın tamamen gezi anılarında yaşadıkları ve yaşadıklarından da çok hissettikleri yer alıyor..Keyifli okumalar..

Emre Pamukcu 
05 Ağu 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 5/10 puan

ilgimi çekmedi malesef, bir de gündem şu sıralar epey sıkıntılı, kafamı bir türlü veremedim. belki başka bir zaman diliminde devam edebilirim.

Fatoş Mutlu 
20 Eki 2013 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Bir Dinozorun Anıları tutulunca onun kaymağından faydalanmak için yapılan bir kitap, keşke yapmasaydı :(

Kitaptan 11 Alıntı

Kaan Ö. 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Paris'te mayıs 1968'i ne yazık ki göremedim. Ömrümden birkaç yıl vermeye hazırdım o olaylara tanık olabilmek için. Ama buna karşılık, hiçbir zaman unutamayacağım 1989 yılının 1 mayıs kutlamasını gördüm bu kentte. Ne gariptir ki, tam altı ay sekiz gün sonra, Berlin duvarı ve o duvarla birlikte, yanılarak komünistliklerini Sovyetler Birliği'ne bağlayanların umutları da yıkılacaktı. Yürüyüş Beumarchais Bulvarı'nda Republique Meydanı'yla Bastille Meydanı arasındaydı. Ve öyle kalabalıktı ki, kafilenin bir ucu Bastille'e çoktan varmışken, öteki ucu Republique'te hala beklemekteydi. Çok acayip ama, Paris'te değil, İstanbul'da Taksim Meydanı'nda sandım kendimi. Çünkü yürüyüşe katılanların, hiç abartmadan yüzde sekseni, Türkler ve Kürtlerden oluşuyordu. (Aynı günün akşamı, 1 mayısı kendi memleketlerinde kutlamak isteyen yurttaşlarımı, elleri tabancalı polislerin nasıl vahşice copladığını Fransız televizyonlarında seyrettim.) Hafta sonuna eklenen bir tatil daha olduğundan, şımarık Fransız proletaryası güzel arabalarına binip dört günlüğüne kentin dışına keyfetmeye gittikleri için, çok az sayıda Fransız vardı. Yabancı işçiler, Şilililer, Arjantinliler, İranlılar, Filistinliler filan, ancak yüzlerce kişilik küçük gruplardı. Sonra, önden Türkler, arkalarından Kürtler, yürüyüşe geçtiler ve sonu gelmiyordu bizimkilerin. Trotuardan seyreden Parisliler, hayretler içinde, "ama hepsi Türk bunların! Hepsi Türk!" diye bağrışıyorlardı.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina UrganBir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan
Kaan Ö. 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Cambridge'de yapılan bir kongre sırasında, otobüse bindirip, çok uzaklarda olmayan Kont Sandwich'in şatosuna götürdüler bizleri. İkide birde yediğimiz sandviçler, bu ailenin 18. yüzyılda yaşayan dördüncü kontu, John Sandwich'ten alır adını. Çünkü bu lord öyle tutkulu bir kumarbazmış ki, karnı acıkınca, kumar masasından kalkıp yarım saat bile sofraya oturmamak için, iki dilim ekmek arasına bir et parçası koyup kendisine getirmesini emredermiş uşağına.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina UrganBir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan
Maya 
30 Oca 11:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yaşlandıkça aklınız başına geldiğinden, büyük mutluluklar peşinde koşmak budalalığından vazgeçtiğiniz için, bu küçük mutluluklar gittikçe daha önemli bir yer tutar yaşamınızda.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 11)Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 11)
Özge Gören 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Gözlerimi ayıramam onlardan; çünkü ateş de su da hem aynı görünür; hem de her an değişir.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 37)Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 37)
Özge Gören 
 12 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sonsöz
Bu dinozor öyle bir yaşa geldi ki artık, bunca genç, bunca çocuk ölürken, daha fazla yaşamak biraz ayıp gelmeye başladı ona. İsteği, çevresine ve kendisine bir başbelası haline gelmeden, bu dünyadan göçüp gitmek. Kalanlara sonsuz sevgiler.

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 257)Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 257)
Uğur 
13 Şub 14:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

"Ben Anadolu' da güç duruma düşünce, kendi mesleğimden olanlardan, yani öğretmenlerden medet umarım hep. Öğretmenlerin hangi kahvede toplandıklarını öğrendim. Oraya gidip, orta yaşlı, efendi kılıklı bir öğretmen seçtim. Ona kim olduğumu, neden buraya geldiğimi, belki öğrencisi olan oğlanların başıma bela kesildiğini filan anlattım. Adamcağız bana yardımcı oldu. Çünkü 1942 yılıydı. Kadınlara karşı tutucu davranışlar henüz başlamamıştı. Bu Cumhuriyet öğretmeni, İstanbul Üniversitesi' nden asistan bir kızın, memleketini görmek istemesini normal karşılıyordu. Oysa eminim ki, on yıl sonra, yani demokrasinin nimetlerinden yararlanmaya başladıktan sonra başka bir öğretmene başvursaydım, adam, "buralarda tek başına ne işin var, kızım? Elbette peşine takılacaklar" diye çıkışırdı bana. Ama bu Cumhuriyet öğretmeni, bir kadının, ancak babasının, ağabeyinin ya da kocasının koruması altında gerektiğine inanmıyordu."

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 93 - YKY)Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 93 - YKY)
Neslihan Kara 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Anadolu'da köyde yaşayanların, kasabada yaşayanlardan kat kat daha uygar, daha az tutucu olduğunu anlamış oldum böylece. Yalnız Kırkağaç'ta değil, bütün ülkede bu böyleydi. Paradoksal görünen bu durumu, küçük burjuva zihniyetinin, köylerden çok kasabalarda egemen olmasıyla açıklayabiliriz belki."

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 91)Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 91)
Neslihan Kara 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Arasıra çılgınlaşma hakkı, insan haklarının en güzellerinden biridir bana sorarsanız."

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 44)Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 44)
Neslihan Kara 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Çünkü bizlerin başlıca iki kusurundan biri yaşama sevincinden yoksun olmamızsa, ikincisi de doğa sevgisinden yoksun olmamızdır bence. Çoğumuz, küçük mutluluklara sıkı sıkı kapatırız benliğimizin kapılarını. Neşeli insanları sulu sayarız. Dertlenecek bir neden bulunmayınca bile, hep dertliyizdir genellikle."

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 84)Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 84)
Neslihan Kara 
22 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Çünkü bakmakla görmek arasında büyük bir fark vardır."

Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 85)Bir Dinozorun Gezileri, Mina Urgan (Sayfa 85)
2 /