Bir Düğün Gecesi (Dar Zamanlar 2)

·
Okunma
·
Beğeni
·
5.828
Gösterim
Adı:
Bir Düğün Gecesi
Alt başlık:
Dar Zamanlar 2
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
380
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051417301
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Bir Düğün Gecesi
Bir Düğün Gecesi
Bir Düğün Gecesi
Bir Düğün Gecesi
"İntihar etmeyeceksek içelim bari!"

"Denebilir ki, Türkiye'de aydın sorununu Türkiye'nin tarihsel dönüşümüne somut insana eklemleyen romanlar, ilk kez Adalet Ağaoğlu'nun çabasıyla gerçekleştirilmiştir. Ağaoğlu, günümüzün hiç kuşkusuz en önemli romancısı. Bir Düğün Gecesi, yalnız uzmanların, eleştirmenlerin üzerinde düşünce birliğine vardığı bir roman değil; aynı zamanda geniş bir okuyucu kitlesi tarafından benimsenen, tartışılan bir eser."
-Hilmi Yavuz-

Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar'ı ile aydınların iç dünyasına açılan pencere, Adalet Ağaoğlu'nun o nefis yapıtı Bir Düğün Gecesi ile Tanpınar'ın Huzur'unun bir uzantısı niteliğine bürünmektedir.
-Vedat Günyol-
(Tanıtım Bülteninden)
367 syf.
·5 günde
Türk Edebiyatı'nın en güzel giriş cümlelerinden biriyle açılıyor Bir Düğün Gecesi;
"İNTİHAR ETMEYECEKSEK İÇELİM BARİ!"


"Dar Zamanlar" üçlemesinin ikinci kitabı olan Bir Düğün Gecesi, 68 kuşağının bir üyesi olan Ayşen ile 12 Mart İhtilali'ni düzenleyen generallerden birinin oğlu olan Ercan'ın düğünüyle başlıyor.

Kitap, 12 Ana bölüm ve 12 alt bölümden oluşmakta, Üçlemenin ilk kitabı Ölmeye Yatmak'da ana karakter olan Aysel bu kitapta anlatıcı konumunda değil, Aysel'in kocası Ömer bölümlerin çoğunda anlatıcı durumunda, Aysel'in kardeşi Tezel, yeğeni Ayşen ve Ömer'in eski öğrencisi Tuncer'de bazı bölümler de anlatıcı olarak görünüyor.
Bir Düğün Gecesi 3-4 saatlik bir zaman diliminde geçmesine rağmen şimdi ve geçmiş tekniğini kullanarak yer yer bize karakterlerin gözünden geçmişe de götürüyor.
Bilinç akışı tekniğinin muazzam kullanıldığı kitapta, genel anlam da çok fazla iç monolog ile de karşı karşıyayız.

Edebi değer anlamında Ölmeye Yatmak'a göre daha yatkın, aynı zamanda karakter çeşitliliğinin fazla olması ve sahneleme tekniğinin ilmik ilmik kullanılması ilk kitaba göre daha güzel bir edebi keyif bırakıyor.

12 Mart döneminden sonra yazılan kitap, düğüne gelen konukların farklı toplumsal sınıflara mensup olması,toplumsal yapıyı incelemesi ve 70'ler döneminin toplum düzenine ışık tutması anlamında bir dönem kitabı niteliğinde.
Ordu-Siyaset ilişkisini, 12 Mart döneminden önceki Öğrenci hareketlerini,Sol-Sağ ayrımını,burjuva toplumunun değişimini yarı-gerçek bir belgesel niteliğinde okuyoruz hem de düğüne gelen karakterler üzerinden analiz ediyoruz.

Dar Zamanlar üçlemesinin ilk kitabı Ölmeye Yatmak'ı okurken çok keyif almıştım,Bir Düğün Gecesi'nde ise aynı duyguları yaşadım ve çok keyif aldım, beni edebi anlamda çok tatmin etti kitap.
Üçlemenin son kitabı Hayır...'ı da okumak için sabırsızlanıyorum,ismi dâhi çok merak uyandırıcı.

Son olarak en sevdiğim alıntı ile kapatıyorum tüm kitapseverlere tavsiye ederim, Keyifli okumalar...

Ama şuramda bir bulantı. Gitmiyor, geçmiyor. İnsanlar arasında durmadan mikrop gibi yayılan bir hastalığın bulantısı bu. Kuşku ve güvensizlik. Bunları böyle böyle düşünmek zorunda kalışım... Yoklaya yoklaya yaklaşmak herkese. Şu anlamda ya da bu anlamda.(syf:86)
380 syf.
Adalet Ağaoğlu'nun Dar Zamanlar serisinin 2. kitabı olan Bir Düğün Gecesi'ni okudum.
Kitabın giriş cümlesi: "İntihar etmeyeceksek içelim bari"

İlk kitap yarı yarıya Aysel'in ölmeye yattığı otel odasında geçiyordu. Onun zihninden geçenleri okuyorduk, müthişti.
2. kitap ise bir düğünün gecesini anlatıyor, yani kitaplar az vekitte yaşananları anlatıyor.
(Dar Zamanlar)

Bir Düğün Gecesi, yorucu, kısmen karışık bir kitap. Bunun sebebi karakter sayısının fazlalığı.
Kim anlatıyor, kim düşünüyor, düğüne gelen kişiler kimler derken, epey yoruldum.

Fakat bir dönem kitabı oluşu, dönemi yansıtışı, bahsi geçen kişiler üzerinden yapılan analizler ve tüm bunları dar vakitte yapılması çok başarılı bir roman okuduğumu hissettirdi.
Sonuç olarak her seri kitapta olduğu gibi inişli çıkışlı bir okuma oldu, ilk kitabın bıraktığı etkiyi bırakmadı ama sevdim.

Sırada Hayır var, kasım ayında okunmak üzere bekliyor kitaplığımda.
380 syf.
·10 günde·Beğendi·9/10
"Dar Zamanlar" üçlemesinin, Ölmeye Yatmak'dan sonraki ikinci kitabı..
Kitap bir düğün gecesindeki 2-3 saatlik zamanda geçmektedir. Ama bu sürede 1970li yıllardaki Türkiye portresi çok güzel bir şekilde çizilmektedir.
Bu dönemdeki gençlerin psikolojisini, sağ-sol ayrımını, üniversitelerdeki protestoları, sınıf farklarını başarıyla aktarmıştır.
İlk kitaba kıyasla tarihi bilgi zenginliği daha az olmasına rağmen edebi yönden ben (Kendi adıma) çok daha fazla tatmin oldum. Bir düğünde gerçekleşen bir olayın farklı kişilerin bakış açısından aktarılması bana farklı geldi. Ayrıca, anlatıcı kişiler arasındaki geçişler de oldukça yaratıcı ve keyifliydi.
380 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Adalet Ağaoğlu'nun okuduğum üçüncü kitabı. Ve hiç fire vermedi, diğerleri gibi bu eserini de çok beğendim. Adından da anlaşılacağı gibi roman bir düğün gecesini anlatıyor. Yalnız bu düğün sıradan bir düğün değil. Protest bir roman olduğu için düğünde 1970'ler Türkiyesi'nin yozluğunu, çürümüşlüğünü, kokuşmuşluğunu harika tespitlerle ele almış. Utanmasam bütün kitabın altını çizecektim. 12 Mart döneminde içeri alınmış ,sonra içlerinde bulundukları solcu kesim tarafından dışlanmış 3 aydın karakter üzerinde yogunlaşan bir romandır. Toplumsal sorunları çok iyi yansıtmış ve tasvirleri inanılmaz diri. Kendinizi gerçekten düğünde zannediyorsunuz.
380 syf.
·Beğendi·10/10
Postmodern tarzda yazılmış tam bir dönem romanı.Bilgi bakımından doyurucu.Dilinden, özellikle de bazı cümlelerinden çok etkilendim.Yazarla geç ama güzel tanıştık diyebilirim. Bu ilk ama son olmayacak.Yazarın diğer romanları şimdiden sırada beni bekliyor.
380 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Bitmesin istediğim bir kitap oldu.
Dar Zamanlar Üçlemesi'nin ikinci kitabı. Birincisini okumamıştım, elime geçince ortadan başladım ama okumakta zorlanmadım.
Bir düğün gecesinde 3- 4 saatlik zaman diliminde bütün kahramanların iç dünyasına ayna tutuyor yazar. Ve bunu öyle ustalıkla yapıyor ki... Beğenmediğimiz , yadirgadiğimiz ya da çekindiğimiz insanların duyguları ne kadar bize yakınmış, ne kadar bizdenmiş. Biz aydiniyla avamiyla, güçlüsuyle zayifiyla, genciyle yaşlisiyla ne kadar aynıyız. Ama ne kadar da farklıyız.
Sözlerimizin, tavirlarimizin karşımızdaki insanlarda uyandırdığı karşılığı nasıl da farkedemiyoruz. Birbirimize ne kadar muhtacız. Yumuşak bir sese, tatlı bir bakışa...
Bunca kahramanın dünyasına girince zihnimde bu düşünceler oluştu. Kitap hakkında söylenecek daha çok söz var ama bunlar benim kitabı çok iyi diye nitelememe yetti.
Okumanızı şiddetle tavsiye ederim.
İyi okumalar
380 syf.
·13 günde·Beğendi·8/10
Ah Tezel!

Başlarda, yine "ben nerelere geldim, hangi çıkmaz sokaklarda, hangi yanlış yollarda yürüyorum" soruları ile sayfaları çevirmeye devam etsem de, Tezel ile birlikte tüm pencereler açıldı. Tertemiz hava zihnime doldu. Tüm duygularımı uyandırdı.

Mükemmel bir kitap, okuyalım.:)
380 syf.
·2 günde·9/10
Bu kez birebir Aysel'in olmadığı bir kitapla karşı karşıyayız. Adalet Ağaoğlu, üzerinde durulması gereken her bir karakter için yeterince yer ayırmış, kendine özgü üslubunu geliştirmiş ve bu kez de yetmişli yıllara giderek gerçekliği olabilecek en iyi şekilde yansıtıp eleştirmiş. İlk kitaptaki Aysel'in ölmeye yatışı gibi, burada da kısa bir zaman diliminden, yani bir "düğün gecesi"nden yansıtılmış düşünceler bütünüyle burun buruna geliyoruz. Yine dikkatli gözlerle bakarsak eğer, bu "Bir Düğün Gecesi"nin 12 Mart ile olan sembolik ilişkisini görebiliriz.

Okuduğunuz zaman dikkatinizi çekti mi çekecek mi bilmiyorum, ama fark ettiyseniz, Ölmeye Yatmak'a kıyasla daha yetkin bir dil önümüze geliyor. Fakat buna ve birçok açıdan çok beğenmeme rağmen bu kitap, ilkinin yerini alamaz benim için. Dikkatli okumalar.
380 syf.
·Beğendi·9/10
O kadar çok beğendim ki anlatamam. Bir kere bana çok farklı şeyler hissettirdi okurken. Her sayfayı büyük merakla çevirip okudum.Tavsiye ediyorum muhakkak okuyun bence romanseverler bu kitaba bayılacak.
380 syf.
·Beğendi·9/10
kitabın sloganı kendi sloganım oldu. Müthiş bir dille yazışmış hiç sıkılmadan karakterlere bağlanarak okuyacaksınız.

''intihar etmiyeceksek içelim bari''
380 syf.
·10/10
Sınıf çatışmasının altının kalın kalın çizildiği, hayatın istenmeyen bir yaşana zorlaması karşısındaki çaresizliğin, bir kuşağın aile, sosyal çevresi ve kendi iç dünyasındaki çatışmalarının birkaç saatlik bir düğün sahnesiyle gösterildiği, Ayşen, Ömer, Tezel (en samimi kahraman), Aysel ... gibi kişilerle ve bu kişilerin bilinç akışı/iç konuşma tekniğiyle çatışmalarının görünür kılındığı bu anlatı türünün güzel bir örneği. Vedat Türkali’nin Bir Gün Tek Başına romanı okumuş ve beğenmişseniz, bakış açınızı sol kafaya doğru biraz daha genişletecek bir anlatı, üst kurmacaya yer verilmesi, okura boş alan bırakması gibi sebeplerden post-modernist bir roman. Bu tarz edebi anlatıların okurları ayrı bir dikkat gerektiğini bilir, bazı bölümleri birkaç kez okumaktan keyif alan, ayrıntı takibini yapabilen, sol düşünce yapısını anlamak isteyen, anlayıp hoşuna giden okurlara nasıl geçtiğini anlamadığını zihinsel bir yolculuk vaat ediyor, keyifli okumalar “Aşkın düğünü kendisidir.”
380 syf.
·16 günde·Beğendi·8/10
Adalet Ağaoğlu’nun “Dar Zamanlar” üçlemesinin ilki olan “Ölmeye Yatmak”ı okuduğumda, Cumhuriyet dönemini bu kadar güzel ve doğru anlatan bir yazar ile kitabını bu kadar geç tanımış olmaktan dolayı utanmış ve üzülmüştüm. Üçlemenin ikinci kitabı olan “Bir Düğün Gecesi” elimde olmadığından üçüncü kitap “Hayır”ı okuduğumda, bu topraklarda hukuksuzluk ve zulmün baki, özgürlük istemenin, aydın olmanın, sürüye dâhil olmamanın ise çok ağır bedeller ödemeyi göze almayı gerektirdiği kanaatine vardım.
Üçlemenin ilk kitabı olan Ölmeye Yatmak ’da Atatürk ve tek parti döneminin o bir avuç mutlu azınlık dışında ülkeyi zindana çeviren, insanları tek tipleştiren faşist uygulamaları, yani 1930’lar, ikinci kitap “Düğün Gecesi”nde 70’li yıllar ve 12 Mart darbe döneminin faşist uygulamaları anlatılıyordu. Üçüncü kitapta ise seksenli yıllar, yani Amerika’nın “bizim çocuklar” dediği Evren döneminin zulmü dile getiriliyordu. Fakat sanki her üç kitapta da günümüzün bir portresi çiziliyordu. Hukuksuzluk, zulüm, faşizm ise hep aynıydı. Arada değişen bir şey varsa o da, yapan el farklıydı.
Üçlemenin ikinci kitabı olan "Bir Düğün Gecesi'nin bir yerinde "Tuzlu, puslu bir sıcak altında soluyan kente bakıyorum. Bu kentte korkusuz tek kişi yok sanki" diyordu. Bu cümle sanki üç kitabın, hatta Türklerin, Müslümanların kadim geçmişinin de özeti gibidir. Zira hukukun, adaletin olmadığı her yerde, herkes korku içindedir. Türk İslam tarihinde ise, hiçbir dönemde insanlar, hukuk ve adaletin güvencesi altında olmadılar, iktidar sahipleri halka adaletle hükmetmediler.
Kesin olan bir şey ise, bu halk her daim devletine sadakatle bağlı olduğu halde, iktidarı elinde tutanlar bu halka hiçbir zaman adil ve dürüst davranmadıklarıydı.
Ne acıdır ki, üçlemenin ilk kitabının anlattığı dönem ile günümüz arasında 90 yıllık bir zaman dilimi olmasına rağmen, hukuksuzluklar, adaletsizlikler, baskılar konusunda bir adım bile iyiye doğru bir gidiş olmadığı gibi, zaman zaman Atatürk ve tek parti faşizmini bile arar olduğumuz bu günlerde bu kitapların mutlaka okunması ve okutulması gerektiğini düşünüyorum.
Zaman, sen ne büyük öğretmensin, ah saygıdeğer zaman, sen ne büyük bir bilgesin! Gaddar bir bilgesin ama. Acımasız.
Zaman, sen ne büyük öğretmensin, ah saygıdeğer zaman, sen ne büyük bir bilgesin! Gaddar bir bilgesin ama.
Acımasız
Tam baslandi, bir yerde koptu anlatılmak istenen.Ya kendimizden korkuyoruz ya çevremizden. Ne olduysa oldu şöyle iyi bir açılıp dökülemedik.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Düğün Gecesi
Alt başlık:
Dar Zamanlar 2
Baskı tarihi:
Haziran 2014
Sayfa sayısı:
380
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051417301
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Bir Düğün Gecesi
Bir Düğün Gecesi
Bir Düğün Gecesi
Bir Düğün Gecesi
"İntihar etmeyeceksek içelim bari!"

"Denebilir ki, Türkiye'de aydın sorununu Türkiye'nin tarihsel dönüşümüne somut insana eklemleyen romanlar, ilk kez Adalet Ağaoğlu'nun çabasıyla gerçekleştirilmiştir. Ağaoğlu, günümüzün hiç kuşkusuz en önemli romancısı. Bir Düğün Gecesi, yalnız uzmanların, eleştirmenlerin üzerinde düşünce birliğine vardığı bir roman değil; aynı zamanda geniş bir okuyucu kitlesi tarafından benimsenen, tartışılan bir eser."
-Hilmi Yavuz-

Oğuz Atay'ın Tutunamayanlar'ı ile aydınların iç dünyasına açılan pencere, Adalet Ağaoğlu'nun o nefis yapıtı Bir Düğün Gecesi ile Tanpınar'ın Huzur'unun bir uzantısı niteliğine bürünmektedir.
-Vedat Günyol-
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 365 okur

  • Ebru Koç Mazılıgüney
  • Hüseyin Akkayalı
  • Selda Karasu
  • Afife M.
  • Şebnem Karataş
  • Canan Demirer
  • Satı Erpak Vural
  • Yunus Başar
  • Begüm Çakır
  • Alper Taşkın

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.2
14-17 Yaş
%1.2
18-24 Yaş
%16.5
25-34 Yaş
%37.6
35-44 Yaş
%29.4
45-54 Yaş
%10.6
55-64 Yaş
%2.4
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%65.5
Erkek
%34.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.3 (28)
9
%20 (24)
8
%24.2 (29)
7
%11.7 (14)
6
%4.2 (5)
5
%0.8 (1)
4
%0.8 (1)
3
%0.8 (1)
2
%0.8 (1)
1
%1.7 (2)

Kitabın sıralamaları