Bir Düş İçin Ağıt

8,7/10  (19 Oy) · 
52 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.270 gösterim
Brooklyn'e Son Çıkış adlı kült kitabın yazarı Hubert Selby Jr. bu kitabında yine, kendi dünyasına ait yeraltı insanlarının; kaybolmuşların, baştan çıkarılmışların, vicdansızların, insafsızların hayatına sokuyor bizi. O müthiş sevgi, bağışlayıcılık ve şefkatiyle yine insani olmayanı insanileştirerek...

Bir Düş İçin Ağıt dört insanın uğradığı yıkımın izini sürüyor; üçü genç biri yaşlı. Brooklyn'in yoksul mahallelerinden birinde, Coney Island'da, yalnız yaşayan bir dul olan Sara Goldfarb'ın en büyük hayali zayıflayıp bir TV şovuna çıkmaktır. Keş oğlu Harry ise kısa yoldan köşeyi dönmek için, kız arkadaşı Marion ve kankası Tyrone'la birlikte bir uyuşturucu işi tezgâhlamaktadır. Parlak bir gelecek beklentisiyle kendinden geçmiş dörtlüye kalırsa, yaşadıkları anlık aksilikler gelip geçici yol kazalarıdır. İşler günbegün daha da kötüye giderken, aslında kendi uğursuz kâbuslarını yarattıklarını kabul etmek yerine, bağımlılıklarının açtığı dehşet çukuruna daha da gömülürler...

Filme de çekilen ve büyük bir hayran kitlesi oluşturan Bir Düş İçin Ağıt sevgi üzerine bir kitap. Daha doğrusu, işler yolunda gitmezse sevgiye ve sevgililere ne olacağı üzerine. Kelimeler sayfaları yakıp geçerken, hayatın getirdiklerini yaşamak yerine, hep bir düşü yaşamayı seçtiğinizi fark edecek ve bu okuma deneyimini asla ama asla unutmayacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2010
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789755395814
 • Orijinal Adı:
  Requiem For A Dream
 • Çeviri:
  Can Kantarcı
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:

Filmini izlediğimde uzun süre etkisinde kalmıştım, kitabının da olduğunu öğrendiğimde kısa zamanda okunacaklar listeme ekledim ve dürüstçe söylemek isterim ki okuduktan sonra da asla pişman olmayacaksınız. Kitabın ana teması uyuşturucu gibi dursa da uyuşturucu daha çok anlatının amacı değil aracıdır. Sevgi eksikliğinin ve çaresizliğin okuduğum en güzel tasvirlerinden biriydi. Uyuşturucu maddesine ihtiyaç duymadan da bir şeylerle uyuşturulduğumuz şu dünyada; git gide nasıl dejenere olduğumuz ve ahlaki değerler yerine sadece hazdan oluşan hayvani kanunları nasıl tercih ettiğimiz anlatılmış
--OLASI SPOİLER--
Kitaptaki karakterlerin ortak paydası sevilmeme, kabul görmeme ve bundan doğan eksiklik sonucunda herhangi bir şeye sığınma isteği. Farkındalığı olan güzel, zengin bir karakter olan Marion'un da dibi görmeyi tercih etmesi olayın fakirlik, zenginlik, eziklikle değil de sadece sevgiyle ilgili olduğuna dikkat çekmiş. Ayrıca karakterlerin zaman zaman dışlandığı toplumdan ayrı bir şekilde uyuşarak kendilerini mutlu olduğuna inandırmalarından sonra aynı toplumla birtakım gelecek hayalleriyle mutlu olmaları karakterlerin içindeki iç çatışmayı da ortaya çıkarmış. Sara ile Harry'nin iletişimsizliği ve eninde sonunda aynı bok çukurunda aynı nedenlerden ötürü boğulması beni çok etkiledi. Sara yaşlı başlı televizyon izlerken konuşan, sürekli yakınan oldukça gerçekçi bir karakterdi ama televizyon aracılığıyla popülerlik fetişinin de nüfus ettiği bir birey olarak alkışlanmak, pohpohlanmak ve bir yerde fiziksel olarak varlığını kanıtlamayı tercih etmesiyle sonunun dibi görmek olduğu aşikardı. Bu kitap bana dışarıdaki normal insanların serserilerden, dışarıdaki serserilerin ise evimizin içindeki normal insanlardan özünde bir farkının olmadığını anımsattı. O yüzden, sevin sevilin ve hayatın kendisini tercih edin bir ''düşün'' yansımasını değil.

Ardahan Yusuf Doğangüneş 
29 Ara 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

4 iyi insanın, kendi hayallerinde başarıya ulaşabilmek için canlarını ortaya koyması. Ne yazık ki canları hayallerinin yanında ufacık birer kum tanesi.

Bir Düş İçin Ağıt benzeri kitaplar

miss monte 
25 May 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Okuyun okuyun okuyun. Müthiş bir kitap ve filmini de mutlaka izleyin çünkü filmin müzikleri sayesinde kitabı okumuş gibi etkilenmemek içten bile değil.

Kübra 
 10 Şub 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Eşsiz yeraltı edebiyatından, muhteşem yazar Hubert Selby Jr.'dan bir kült roman daha. Bu seferki sevgi üzerine bir emsal. Hayatın getirdiklerini yaşamak yerine, hep bir düşü yaşamayı seçiyoruz. Peki işler yolunda gitmezse sevgiye ve sevgiliye ne olur hiç düşünüyor muyuz? Bu dört kahraman bizi işte bu gerçeklere yolculuğa çıkarıyor. Yolculuğa başlarken bizi birbirinden enfes üç ön söz karşılıyor (oysa son zamanlarda ön sözlerden ne kadar da mahrumuz). Yolculuğa Hubert'ın özgün tarzı, eğlenceli diyalogları, iç titreten etkileyiciliği, sarıp sarmalayan içtenliği ve cümlelerdeki zekası eşlik ediyor. Ve böylece yolculuk unutulmaz bir okuma deneyimiyle son bulmuş oluyor. Üslup olarak çok özgün bir kitap. Diyaloglar için konuşma çizgisi ya da tırnak kullanmayı tercih etmiyor yazar. Kesme işareti de kullanmıyor. Kimin ne söylediği konuşmanın akışından çıkarılabilir ancak. Üzerinde durduğu duyguların da farklılığıyla oldukça özgün bir roman.

Veysel Kurkut 
 30 Mar 04:37 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Ailede bulamadıkları sevgiyi uyuşturucuya sığınarak telafi etmeye çalışan 4 karakterin trajik öyküsünü anlatan kitabımız aynı zamanda Amerikan rüyasının kâbusa dönüşünü ele alıyor. Sevgisnin olmadığı bir evrende yalancı maddelerle kendini avutan toplumumuzun gözlerini açabilecek rahatsız edici nitelikte bir roman. Hassas kalpler okumasın onun dışında etkileyici bir kitap tavsiye ederim.

Hale Yükselten 
08 May 01:09 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

İnanılmaz bir deneyimdi. Kitap beni mahvetti. Bir yandan okurken karakterlerin yaşadıklarını birebir hissettim diğer taraftansa beni düşünmeye sevk etti. Kitabın ön sözünde bir yazarın ''kitap tatilimi mahvetti'' cümlesi geçiyordu. Her ne kadar her saniye okumaya pek vaktim olmasa da elimden bırakmam her seferinde çok zor oldu. Yürürken bile okudum. Kitap gerçekliğe bir uyanış ve bu yüzden bizi rahatsız ediyor, uykumuzda dürtüyor. Yaşamak istediklerimizi hayal edip gerçek hayattan o kadar kopabiliyoruz ki. Var olan sevgiyi kaybedince ne duruma düşüyoruz... Benim sıkça düşündüğüm bir şeydi düşlerinden uyanıp gerçeklerin üzerine çuvallanması. Herkesin bir kaçışı var. Bunlarla hayatımızı harcıyoruz. Kitaptaki eroin meselesi ve televizyon bağımlılığı uç örnekler ama bu hepimiz için geçerli.

Mahmut Küpeli 
24 Eki 2016 · Kitabı okudu · 77 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yıllar önce filmini izlemiştim, bu yazda kitabını okudum. Kitap kesinlikle daha doyurucu ve daha çok detay var. Kitap bittikten sonra filmi tekrar izledim, bir kere daha anladım bir kitabın filmi çıkınca asla tatmin edip aynı zevki vermiyor. Ha bu arada film kendi alanında çok ayrı bir efsanedir. Ben filmler kitabı ayrı ayrı değerlendiriyorum.

Kitaptan 13 Alıntı

Açıkçası, ben Amerikan Rüyası'nın sadece beyhude olduğuna değil, aynı zamanda kendi kendini imha edici olduğuna da inanıyorum; çünkü nihayetinde onunla ilişkisi bulunan her şeyi ve herkesi yok ediyor. Doğası gereği yok etmek zorunda çünkü beslediği şeyler arasında önemli şeyler yok: dürüstlük, etik, hakikat ve yüreğimizin ve ruhumuzun ta kendisi. Neden? Nedeni basit: Çünkü hayat vermektir, almak değil.

Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 12)Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 12)

Sen gerçekten hayatımı değerli kılabilirsin. Bir erkeğin hayatında nedene ihtiyacı vardır; aksi halde, yaşamanın ne anlamı var? Sokaklardan daha fazlası lazım bana. Hayatım boyunca oradan oraya kaçıp duran mezarlık kumarcısı olmak istemiyorum ben. Bir şey olmak istiyorum... Herhangi bir şey.

Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 87)Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 87)

Sanki ben sadece güzel bir vücuttan ibaretim ve başka bir şey değilim. Asla, bir kere bile gerçek beni sevmeye, beni olduğum gibi sevmeye, beni aklım için sevmeye çalışmadı kimse.

Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 86)Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 86)

Beklemek! Sanki bütün bir ömrünü bekleyerek gerçirmişti. Neyi bekleyerek? Yaşamayı. Evet öyleydi gerçekten de, yaşamayı bekliyordu. Şu andakini bir yaşama provası gibi görüyordu. Bir tür alıştırma.

Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 249)Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 249)

Düşman içerideydi. Sadece şehirlerin, mahallelerin, terk edilmiş binaların ve sidik lekeli kapı eşiklerinin sınırları içinde değil; tek tek bedenlerin, zihinlerin ve hepsinden öte, ruhların içindeydi. Düşman, direniş gösteremesinler diye iradelerini kemiriyordu. Bedenleri onları tam da acınası o varoluşa hapseden zehre kavuşmak için can atmakla beraber, ihtiyaç da duyuyordu. Zihinler saplantılı hale geldikleri düşman tarafından hasta edilmiş ve sakat bırakılmıştı ve saplantı ve o korkunç fiziksel ihtiyaç ruhları öyle kirletmişti ki eylemleri bir hayvanınkinden bile aşağı, olmak istedikleri her şeyden ama her şeyden daha aşağıydı.

Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 209)Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 209)

Çoğu hastalık gibi bu da kademe kademe ilerliyordu ve karşı koyamadıkları ihtiyaçları, olan bitenin çoğunu görmezden gelmelerini, bir kısmını kafalarında çarpıtmalarını olanaklı kılıyordu. Geri kalanları da hayatlarının gerçekliğinin bir parçası olarak kabul ediyorlardı. Ama her geçen günle beraber gerçek görmezden gelinmesi imkansız bir hal alırken, hastalık gerçeği anında ve otomatikman kabul edilebilir bir şekilde çarpıtarak rasyonalize ediyordu. Hastalıkları, hastalıklarını sürdürmeye ve ona boyun eğmeye devam etmeleri için gerekli olan bütün yalanlara inanmalarını sağlıyordu; ona esir olmadıklarını ve hatta özgür olduklarına inandırma noktasına kadar.

Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 210)Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 210)

Güzel olan sadece dışarıdaki değil ama insanlar bunu bilmiyor. Bilecekleri de yok. Dünyada olup biteni düşünüp dert etmemek bu yüzden lazım. Nolursa olsun senin sonunu getirmeye bakarlar. İnsanlara bağlanamazsın çünkü eninde sonunda sana karşı olurlar ya da ortalıktan öylece kaybolup seni tek başına bırakırlar. Ama herkesi hayatının dışında bırakamazsın. Ne bileyim, insan sevebileği birine... Tutunabileceği birine ihtiyaç duyar.

Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 86)Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 86)

Ama bir şey eksikti, bir şey bir şeylerin akışını engelliyordu ve o çaresizlik içinde, ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar bedensel hareketlerine hareket olmalarından başka bir anlam katamıyorlardı ve ne kadar çok uğraşırlarsa kendi utanç kabuklarına o kadar çok çekiliyorlardı ve onunda sessizce, karşılıklı olarak çabalamayı bıraktılar ve kendilerini yora yora bir tür teslim oluş ve uyku haline geçtiler.

Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 228)Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 228)

Hastalık ısrarcıydı. Boğuşmayı yavaş yavaş bıraktı ve içindeki o boşluk; hasta ölü şeye öylece teslim oldu. Bütün o acı, dehşet ve ıstırap,her yanını kaplayan ve mücadele etmeyi artık bıraktığından neredeyse rahatlatıcı gelen bir çaresizlik örtüsüne dönüştü ve öylece arkasına yaslandı. Gözünü televizyona dikti. Ekranda olup bitenler ilgisini çekmeye başlıyordu ve oradaki yalana inanacak gücü bulmaya çalışıyordu ki içindeki yalana inanabilsin.

Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 226)Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 226)

Ölüm gözüne bir tehditten ziyade bir ödül gibi görünüyordu çünkü bir türlü gerçekleşmeyen ölüm süreci, olabilecek en korkunç şeydi.

Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 209)Bir Düş İçin Ağıt, Hubert Selby Jr. (Sayfa 209)
2 /