Bir Düşün Sonu Milan Kundera Üzerine Bir İnceleme

9,0/10  (1 Oy) · 
0 okunma  · 
1 beğeni  · 
36 gösterim
“Sanat, zamana direnmesi beklenen eserlerden oluşur. Bu kavram ise her şeyi tüketen, çabucak unutan ve çöpe atan bir toplum düzeninde son derece nostaljik olur. Kundera’nın bu toplumsal yapı karşısında kendini ko- numladığı yer uzak bir köşedir ve elinden o köşeden kayıtsızca ama aynı zamanda hüzünle kahkaha atmaktan başka bir şey gelmez. Romanları hep bu hüzünlü kahkahaların söze çevrilmiş biçimleridir.”

Gülüşün ve Unutuşun Kitabı’nda, “Roman, bir insan ha- yalinin ürünüdür. Başkasını anlayabilme hayali,” der Milan Kundera. Uluslararası akademik camianın anlaşıl- maz biçimde görmezden gelip hakkında kalem oynatmaması Milan Kundera’nın çağımızın en önemli yazar- larından biri olduğu gerçeğini gölgeleyemese de, büyük bir eksikliktir doğrusu.

Zekiye Antakyalıoğlu’nun, Kundera’nın yapıtını her şey- den önce iyi bir okur, sonra da bir akademisyen olarak büyük bir titizlik ve yetkinlikle inceleyerek son derece ustaca kaleme aldığı bu metin, yazarı daha derinden anlamaya rehberlik etmesinin yanı sıra, eşsiz bir okuma keyf i de sunuyor okura.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789750735714
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esther. Sema 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir Milan Kundera incelemesi . Üstelik de bir Türk yazar tarafından. İlgimi çekti ve hemen aldım. Ben böyle kitapların artması gerektiğine inanıyorum. Yazar hakkında derin bilgilere , görüşlere ve bakış açılara sahip olunca insan, o yazarı daha bir hevesle okuyor. Ve Kundera okurken, yazdıkları ile neleri kastettiğini daha net anlayacağım bundan sonra.Evet kitaba gelirsek; ilk başta yazarın hayatından bahsedilmiş. Sonra kitabın her yerinde, Kundera eserleri ile örnekler mevcut. Yazarın kökleşmiş yazarlar hakkında görüşleri, Modernizme hayran olması fakat anti- modern olma sebepleri, romanlarında mizahın kullanılma sebepleri ve önemi ve en çok da kendinin sürekli vurguladığı kitsch ...
Beni en çok etkileyen ise sol görüşlü olmasına karşın
" Stalinci Rus komünist devriminin getirdiği yıkımlara, tek tipleşmeye, eleştirel düşüncenin devrim ideolojisi lehine susturulmasına, baskıcı rejimlere her zaman karşı olmuştur." cümlesidir.Yorum yapmayarak keyifli okumalar diliyorum.