Bir Düşün Sonu Milan Kundera Üzerine Bir İnceleme

9,0/10  (1 Oy) · 
0 okunma  · 
1 beğeni  · 
29 gösterim
“Sanat, zamana direnmesi beklenen eserlerden oluşur. Bu kavram ise her şeyi tüketen, çabucak unutan ve çöpe atan bir toplum düzeninde son derece nostaljik olur. Kundera’nın bu toplumsal yapı karşısında kendini ko- numladığı yer uzak bir köşedir ve elinden o köşeden kayıtsızca ama aynı zamanda hüzünle kahkaha atmaktan başka bir şey gelmez. Romanları hep bu hüzünlü kahkahaların söze çevrilmiş biçimleridir.”

Gülüşün ve Unutuşun Kitabı’nda, “Roman, bir insan ha- yalinin ürünüdür. Başkasını anlayabilme hayali,” der Milan Kundera. Uluslararası akademik camianın anlaşıl- maz biçimde görmezden gelip hakkında kalem oynatmaması Milan Kundera’nın çağımızın en önemli yazar- larından biri olduğu gerçeğini gölgeleyemese de, büyük bir eksikliktir doğrusu.

Zekiye Antakyalıoğlu’nun, Kundera’nın yapıtını her şey- den önce iyi bir okur, sonra da bir akademisyen olarak büyük bir titizlik ve yetkinlikle inceleyerek son derece ustaca kaleme aldığı bu metin, yazarı daha derinden anlamaya rehberlik etmesinin yanı sıra, eşsiz bir okuma keyf i de sunuyor okura.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9789750735714
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esther. Sema 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir Milan Kundera incelemesi . Üstelik de bir Türk yazar tarafından. İlgimi çekti ve hemen aldım. Ben böyle kitapların artması gerektiğine inanıyorum. Yazar hakkında derin bilgilere , görüşlere ve bakış açılara sahip olunca insan, o yazarı daha bir hevesle okuyor. Ve Kundera okurken, yazdıkları ile neleri kastettiğini daha net anlayacağım bundan sonra.Evet kitaba gelirsek; ilk başta yazarın hayatından bahsedilmiş. Sonra kitabın her yerinde, Kundera eserleri ile örnekler mevcut. Yazarın kökleşmiş yazarlar hakkında görüşleri, Modernizme hayran olması fakat anti- modern olma sebepleri, romanlarında mizahın kullanılma sebepleri ve önemi ve en çok da kendinin sürekli vurguladığı kitsch ...
Beni en çok etkileyen ise sol görüşlü olmasına karşın
" Stalinci Rus komünist devriminin getirdiği yıkımlara, tek tipleşmeye, eleştirel düşüncenin devrim ideolojisi lehine susturulmasına, baskıcı rejimlere her zaman karşı olmuştur." cümlesidir.Yorum yapmayarak keyifli okumalar diliyorum.

Kitaptan 7 Alıntı

Esther. Sema 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Anlatmak istediğim ...
İnsan, asaletini kendi kendine vermiş, narsist bir mahluktur. Oysa asalet, bir paye olarak, bize başkalarınca biçilirse anlamlı değil midir? Sıradan bir insanın ortaya çıkıp başka insanlara, "Ben en asilim , en güzelim, en akıllıyım," demesi ne kadar gülünçse, insanlığın tarih boyunca kendini aynı sıfatlarla tanımlaması o kadar gülünçtür.

Bir Düşün Sonu, Zekiye Antakyalıoğlu (Sayfa 56)Bir Düşün Sonu, Zekiye Antakyalıoğlu (Sayfa 56)
Esther. Sema 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Milan Kundera'ya göre
Romancının en büyük isteği, kendinden öncekilerden daha iyisini yapmak değil, onların göremediklerini görmek, söyleyemediklerini söylemektir.

Bir Düşün Sonu, Zekiye Antakyalıoğlu (Sayfa 33)Bir Düşün Sonu, Zekiye Antakyalıoğlu (Sayfa 33)
Esther. Sema 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kundera için mizahsız gülüş aptalın gülüşüdür, maymunlar da öyle gülebilir. İnsanca gülüş başka bir şeydir; daha derindir.

Bir Düşün Sonu, Zekiye Antakyalıoğlu (Sayfa 42)Bir Düşün Sonu, Zekiye Antakyalıoğlu (Sayfa 42)
Esther. Sema 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kundera'da sadece gülünç olan durum ve kişilere gülmeyiz, Kundera bizi gülme üstüne de güldürür.

Bir Düşün Sonu, Zekiye Antakyalıoğlu (Sayfa 45)Bir Düşün Sonu, Zekiye Antakyalıoğlu (Sayfa 45)
Esther. Sema 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

" Kitsch insan'ın ( Kitschmensah) kitsch ihtiyacı: Bu her şeyi güzel gösteren yalancı aynadan kendine bakmak ve orada heyecanlı bir hoşnutlukla kendisini tanımak ihtiyacıdır." -Roman Sanatı s:128

Bir Düşün Sonu, Zekiye Antakyalıoğlu (Sayfa 55)Bir Düşün Sonu, Zekiye Antakyalıoğlu (Sayfa 55)
Esther. Sema 
 02 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Hay çok yaşa!
Kurduğumuz yaşam ve kültür biçimi kanalizasyonları şehrin altına saklar, tuvaletlerde yalnızızdır ve tüm yaşamımızı bedensel ihtiyaçlarımızı sanki hiç gidermiyormuş gibi yaşarız. Neden? Çünkü insanlık, özellikle hümanizm yalanıyla kendini kitsch'e mahkum etmiştir. Gazetelerde veya kitaplarda " bok" kelimesi yazılacak olsa bunu "b.." şeklinde yazmak zorunda bırakan veya kelimenin sesli geçeceği yere"biiip" sesini koyduran durumdur kitsch.

Bir Düşün Sonu, Zekiye Antakyalıoğlu (Sayfa 56 - undefined)Bir Düşün Sonu, Zekiye Antakyalıoğlu (Sayfa 56 - undefined)
Esther. Sema 
02 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kapitalist sistem kitlelere ölümü unutturma becerisiyle başarılı olmuştur. Ölümü düşünen, yaşamın anlamsız olduğunu düşünen insanlardan tüketim toplumu oluşturulamaz. Bugün ölüme, ertelenmesi gereken , uzun yaşam hedefi lehine, kurtulunması gereken bir anomali gibi yaklaşan şey kitsch 'tir ve bu kitsch sağlık, kozmetik, estetik, ilaç, moda, spor, endüstrilerini besler.

Bir Düşün Sonu, Zekiye Antakyalıoğlu (Sayfa 102)Bir Düşün Sonu, Zekiye Antakyalıoğlu (Sayfa 102)