Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 3

8,0/10  (12 Oy) · 
22 okunma  · 
9 beğeni  · 
471 gösterim
Yıl 2008...

Dolar değer kaybetmeye başlıyor ve bu düşüş sürüyor. A.B.D.'nin en büyük ithalat kalemi olan petrolün varil fiyatı 200 dolara kadar çıkıyor. 'Büyük Bunalım'dan sonra en büyük finans krizi patlak veriyor; yatırım bankaları batmaya başlıyor, büyük şirketler zora düşüyor.

Gündemin en popüler sorusu: Kapitalizm çöküyor mu? Rusya, Çin, Hindistan, Avrupa ve Latin Amerika'nın farklı yönelişlerle A.B.D.'nin tek süper güç konumunu giderek daha ciddi şekilde tehdit etmesi akla başka soruları da getiriyor. Üçüncü Dünya ülkelerini bir sistem doğrultusunda modern zaman sömürgelerine dönüştüren, önceki yüzyılın başında Rus Devrimi'ne bile destek olan, IMF/Dünya Bankası, CIA/CFR gibi mekanizmalarla her şeyi en ince ayrıntısına kadar planlayanlar nasıl oldu da bu krizin gelişini göremedi?

Elinizde tuttuğunuz kitap, varılan son noktaya uzanan yoldaki kilometre taşlarını teker teker açıklıyor:


Kongo'daki savaşın aslında kime hizmet ettiğini, biz ucuz cep telefonu ve dizüstü bilgisayar kullanalım diye dört milyon insanın can verdiğini biliyor muydunuz?

A.B.D.'nin Irak petrollerini bu kez çokuluslulara komik bedellerle teslim edemeyeceğinden, çünkü önünde ciddi engeller olduğundan haberiniz var mıydı?

Bono ve Bob Geldof, Angelina Jolie ve George Clooney gibi kimi starlar Paul Wolfowitz ve Tony Blair ile aynı sahnede ve mutlu yüz ifadeleriyle boy gösterdiğinde kutlanan şey neydi?

Dünya Bankası'nın 100 milyar doları nerede kayboldu?

Yıkım ihraç etmek' ne demektir?
Tüm bunları ve daha da fazlasını konulara bizzat dahil olmuş on üç uzmanın kaleminden okuyacaksınız.

Ve mızrak ucunu ekonomik tetikçilerin oluşturduğu sistemin dünyanın yoksul halklarına nelere mal olduğunu bir kez daha, üstelik kanıtlarıyla göreceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)
Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 5/10 puan

İlk iki cildin biraz tekrarı gibi olsa da farklı gözlerden ve ilk ciltte bahsedilen 70-90 arasından sonra 2000'li yılları anlatan daha çok makaleler bütününü andıran bir kitap. İlk cildi kadar etkilemedi.

ayhan özköroğlu 
11 May 2017 · Kitabı okudu · 107 günde · Beğendi · 10/10 puan

Perkins'in sıra dışı kitabı. 1 ve 2. ciltler John Perkins 3. cilt Steven Hiatt ve 13 uzmanın katılımı ile çıkarılmış. Kitapların yazılıp basılması serüveni 20 yılı aşkın bir süreç. Baskılar tehditler ve suikastlarla sindirilmeye çalışılan yazar sonunda başarıyor.
Dün bugün yarın sarmalında arzu edilen ve kurgulanan dünya düzeni hakkında kafanızda ki tüm soruları yanıtlıyor. Hatta daha ileri götüreceğim. Nasılda minik piyonlar olduğumuzu anlamamızı inanılmaz kolaylaştırıyor. Bilim kurgu yada komplo teorileri değil. Hayatın tam da kendisi. Bakın bakalım çapına ve bütçene bakmadan yollar, köprüler, hava alanları, barajlar ülkeyi yeniden inşa etmeler kime ve neye hizmet ediyor.

Kitaptan 5 Alıntı

Sergenn 
17 Şub 20:09 · Kitabı okuyor

Kongo dünyanın en yoksul ülkesi olmaya devam ediyor ve bilgisayarlarımız, cep telefonlarımız, oyun konsollarımızla o sefalete, inanılmaz derecede ölüm oranına sponsorluk edenler biziz.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 3, Steven HiattBir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 3, Steven Hiatt
Sergenn 
17 Şub 20:09 · Kitabı okuyor

Ve bizim ekonomik sistemimiz insan istismarının, sömürünün, derebeyliğin ve köle kullanımının/tüketiminin modern versiyonlarına dayalı olarak işlemekte.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 3, Steven HiattBir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 3, Steven Hiatt
Sergenn 
17 Şub 20:08 · Kitabı okuyor

Her santimi şiddetle, sömürüyle, hayvan ve başka canlı türlerinin yok edilmesiyle oluşturulmuş bu yolda gözlerimizi kapayıp ilerlemeye devam mı edeceğiz? Yoksa çocuklarımıza miras bırakmaktan gurur duyacağımız bir dünya mı yaratacağız?

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 3, Steven HiattBir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 3, Steven Hiatt
Sergenn 
17 Şub 20:10 · Kitabı okuyor

Şirketokrasinin izlediği politikalar nedeniyle dünyada hergün ortalama 24.000 insan açlıktan ölmekte, çoğu çocuk olan başka onbinlerce kişi kurtulmaları sadece maddi nedenlerle mümkün olmadığı için çeşitli hastalıklara teslim olmakta. Dünya nüfusunun yarıdan fazlası günde 2 dolardan az gelirle hayata tutunmaya çalışmaktadır.

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 3, Steven HiattBir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 3, Steven Hiatt