Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 4 (Kafes)

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.361
Gösterim
Adı:
Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 4
Alt başlık:
Kafes
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006702
Orijinal adı:
Hoodwinked
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Üzerine Düşeni Yapmalısın!

Sistem kontrolden çıktı.
Yeryüzünün insan ve doğal kaynaklarını milletlerin seçtiği hükümetler yönetmiyor.
CEO'lar yönetiyor.
O hükümetleri, medyayı, akademileri, sivil toplum örgütlerini yönettikleri gibi.
Açlığın, cehaletin, savaşların, adaletsizliğin tam ortasında hepimiz düzenin birer parçasıyız.
Kabul etmediğimiz gerçek ise şu: Sürekli eleştirdiğimiz sistemin 'tüketici' olarak vazgeçilmeziyiz.
Büyük komplo teorilerini bir kenara bırakıp sisteme ağırlığımızı koymamızın zamanı geldi.
Forbes 500 listesini insana, doğaya, hayata karşı adil şirketlerle, organizasyonlarla, örgütlerle dolduralım.
Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları ile tüm dünyayı büyük uykudan uyandıran John Perkins, önceki kitaplarında ve Zeitgeist'te anlattıklarını son yılların gerçekleriyle birleştiriyor. Büyük Resim'i önümüze koyuyor. Gerçekçi, hayata geçirilmiş ve geçirilebilir çözümler öneriyor.
Kafesin Anahtarı Kafes'in İçinde.
254 syf.
·Beğendi·9/10 puan
Günümüz dünyasındaki emperyalist ekonomik güçlerin, dünya üzerinde nasıl bir hakimiyet kurduklarını, mevcut hükümetleri yıkıp kendi sömürücü sistemlerini oluşturmak için nasıl kukla hükümetler getirdiklerini açık ve sade bir dil ile aktarmaya çalışmış Perkins bize. Bir zamanlar kendisininde parçası olduğu bu ekonomi baronlorunun sistemi dünyaya nasıl yön verdiklerini, başta siyasi kurumlar olmak üzere sivil toplum örgütlerinin baronların amaçlarına nasıl hizmet ettiklerini itiraf ediyor yazar kitabında. Bu itirafların bir kısmını her ne kadar bilsekte, başrol oyuncularıyla birlikte bir kitapta toplanması, kitaplığınızda bir arşivsel doküman olacaktır.
254 syf.
İçerisinde yaşadığımız güzel dünyamızın doğal güzelliklerinin ve doğal kaynaklarının gelecek nesillere aktarılabilmesi için insanın önce birey olarak harekete geçmesi ve ardından da bu hareketi toplumsal bir eyleme dönüştürmesi için gerekli olan nedenlerin örnekleri ile birlikte yer aldığı akıcı bir kitap.

Umarım hepimiz, çocuklarımız için önce bireysel sonra da toplumsal adımlar atmakta geç kalmayız!..
254 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Yine dopdolu bir kitapla beraberiz desem yeridir. Kitabı SORUN ve ÇÖZÜM olarak iki kısma ve 24 bölüme ayırıyoruz. Kitabın deseni ve düzeni de çok iyi diyebilirim. Ekonomiler, Tetikçiler, Sponsorlar, Hırsızlar, Kara Para Aklayanlar, Kapitalim, Büyüyen Çin Ekonomisi gibi birçok konu işleniyor ki bunların tamamını alttaki resimde belirttik:

https://i.hizliresim.com/p5BdON.png

Ancak belirtmediğimiz bir nokta var. Kitabın isminin neden KAFES olduğu. Burada da yazarın ve tanıdıktan sonra benim de hayranlık beslediğim Omar Torrijos’un Kafeslenmek sözünden esinlenildiğini belirtmem gerek. Hatta daha orijinal haliyle bunu şöyle yazabilirim: No permitas que te anganen. Yani, Seni kafeslemelerine izin verme.

İlginç bir noktayla daha karşılaştım bu kitapta. Lise zamanımda bile arkadaşlarıma söylediğim bir sözü bir Ekonomistin ağzından duydum. Şaşırtıcı olan da buydu ve kelimesi kelimesine de aynıydı: “Borcu olan kişi bir köledir.” Çok fazlasıyla hak verdiğim bir cümleydi bu.

Kitaba gelecek olursak, bu eseri diğerlerinden ayıran nokta ne? Bu sorunun cevabıyla başlamak en doğrusu olacaktır. Diğer kitaplarda bahsedildiği üzere Ekonomi ve onun Tetikçilerinin neler yaptıklarını okuduk sürekli. Bir itiraflar silsilesi aldı başını yürüdü diyebiliriz bu duruma. Son kitapta ise sadece ama sadece şu soruya odaklanıyoruz: Yaşadığımız dünya ve çocuklarımızın geleceği için ne yapılabilir? Bu soruyu sormak gerçekten görüntü olarak da güzel ve birçok topluluğu ateşleyici bir soruna yöneltilebilir. Ancak bu sorunun BOŞ bir soru olmaması için de yazarın önerilerinde dikkat çekecek noktalar mevcut. Misalen sadece 1 torununu örnek gösteren yazar diğer çocukları TORUNU olarak görmezken; aynı yazar torunun yaşıtı olan diğer dünya çocukları için TORUNUMUN KARDEŞLERİ ifadesini belirgin biçimde kullanıyor. Bunun açık anlamıysa şu: Kendi torunu bir DÜNYA VATANDAŞI olarak dünyaya gelirken; neden başka çocuklar -Misalen Somali’de doğan- bir POTANSİYEL TERÖRİST olarak doğuyor? Bu gerçekten bizim elimizde olan bir şey.

Konulara oldukça ilginç yaklaşımlarıyla beni tatmin eden ve bitirdiğim için beni çok üzen bir eseri daha geride bıraktık. Daha iyi bir gelecek dileklerimle iyi okumalar diliyorum..
F.Arıcan
F.Arıcan Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 4'ı inceledi.
280 syf.
·9 günde·Beğendi
Bazen uyanırsın ve herkesi uyandırmak istersin.Medyada gördüğümüz şu tüm yazarlara gazetecilere kitabı okumalı ve gerçekten aydın olup etrafınızı aydınlatın insanları uyandırın demek geliyor içimden.İnsanı uyandıran elini taşın altına koymalısın dedirten bir kitap.Aslında farkında olmadan serinin 4. Kitabından başladım sonradan farketsemde bırakamadım kitabı.Bazı finansal veriler ara ara anlamayı güçleştirsede önemsiz kalıyor vermek isteneni anlıyorsunAmerikan sömürgesinden 3. Dünya ülkelerini nasıl kafeslediğinden madenlerine, petrollerine ,suyuna, toprağına , nasıl el koyduğuna tanık olacaksınız .Aslında demokrasinin olmadığını holdinglerin ülkeleri nasıl yönettiğini insanların askeri ücretlere tabi tutulduğunu, dünyadaki çevre sorunlarına nasıl sebep olduğunu ....daha bir çok şeyi .Ve herkesi uyandırmak isteyeceksiniz biraz çevreciyseniz biraz çocuklarınızı biraz torunlarınızı biraz hayvanları seviyorsanız.Ve herşey bizde bitiyor diyeceksiniz en sonunda .
280 syf.
·Beğendi·2/10 puan
Dili çok karmaşıktı.Bazı cümleleri anlamak için bir kaç kez okumam gerekti.Bu da akıcı bir okumaya mani oluyor.Serinin bence 2. ve 4. kitapları okunası.
John
John Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 4'ı inceledi.
254 syf.
·Beğendi·10/10 puan
1-2-3-4, böyle seri halinde hepside başucu kitapları. Çevir çevir, gerçeklere tekrardan tanıklık et. Çok ilginç bir döneme şahit olduğumuzu böyle kitaplar sayesinde öğreniyoruz.
254 syf.
·5/10 puan
john parkins bir CİA ajanı ,Şirketokrasi elemanı ve en sonunda doğru işler yapan bir vatandaş. Bu kitap sizlere köprü,yol vb hizmetler neden yapılır diye sorgulatacak.
Yazar o zamana kadar kötü şeyler yapmış olsada ekonomik özgürlüğünü elde edince iç çekişmelerini bitirip bişeyler yapmak ıstıyor ve bu kitap serılerını yazıyor. İlk iki kitap kendi eseridir son kitap KAFES tavsıyeler verir kendisi yazmamıstır. Seriyi okuyanlar için önerim :

Seri birden başlayarak

OKUYUNUZ ve OKUTUNUZ.
254 syf.
·9 günde·9/10 puan
Serinin ilk iki kitabından sonra 3'üncü kitabı bana göre biraz vasattı. Serinin 4'üncü kitabı olan bu kitap ilk iki kitap kadar şaşırtıcı ve aydınlatıcı bilgilerle dolu.
254 syf.
·17 günde·Puan vermedi
Bu seriyi okurken defalarca kendimi sorgulamak zorunda kaldım. Modern kölelik denen kavramın neresindeydim? Kurulan tuzaklara nasıl ve ne şekilde düşmüştüm? Tüketim çılgınlığına hapsolmuş bir birey olarak ne durumdayım? Ve neleri değiştirebilidim?

Bizler belkide ülkeleri ya da bazı milletleri kendimize, ülkemize düşman olarak görürken asıl düşmanın paraya hükmetmeye çalışan, bizlerin gözlerini türlü ilizyonlarla kör eden, tüketimi bitmek bilmeyen bir alışkanlık haline getirmeye çalışan şirketler veya o şirketleri yöneten aileler olduğunu çarpıcı örneklerle göz önüne seren bir seri.

Bize empoze edilen tüketim çılgınlığının insanlara, doğaya ve dünyamıza nasıl zararlar verdiğini, bizlerin kendini özgür bireyler sanarken aslında modern köleler olduğumuzu defalarca okuyucunun yüzüne haykıran ayrıntılarla dolu

Sadece yazarın tüm seri boyunca ABD'nin kurucu babalarına ve onların özgürlük isteklerine/düşlerine düzdüğü methiyeler bana çok da mantıklı gelmedi. Kurucu babaların kendilerine ve birleşik devletleri oluşturan kolonilere özgürlük isterken kendilerinin özgür insanların topraklarını ve hayatlatını gasp ettikleri, medeniyetleri yok ettikleri gerçeğini ne yazık ki göz ardı etmiş. Koloniler özgürlüklerini kazanırken o topraklara zorla getirip, en ağır şartlarda çalıştırılan kölelerin özgürlüklerini kazanması 89 yıl, insan yerine konup haklar kazanmaları ise neredeyse 200 yıl sürmüşken kurucuların özgürlük anlayışları pek de övülmeye layıkmış gibi gelmiyor bana.

Özellikle serinin son kitabında şirketlerin veya kendi değimiyle şirketokrasinin nasıl yenilebileceğini akıcı bir dille anlatsa da ister istemez aklıma bazı sorular takıldı. '' ya sonra? ''. Bunu başarırsak eğer sonrasında ne olacaltı? Zamanında şirketleri kendi imparatorluklarını kurmak için kullanan empeyal ülkeler şimdi kendi ayaklarına dolanan bu şirketlerden kurtulduktan sonra ne yapacaklar? Bizler yazarın anlattığı yöntemlerle sömürü düzenini mi yoksa sadece sömürenin sıfatını mı değiştirmeyi başaracağız? Bana göre oyuncuyu değil senaryoyu değiştirmek gerekir. Adına kapitalizm, liberalizm, emperyalizm veya ne derseniz deyin insan doğasına, toplum yapısına aykırı bu sözde düzenleri insanların beyninden silip atmadıkça sadece sömürünün, güç tutkusunun şekli değişecek. Dünya bizler tarafından kirletilmeye, insanlar bizim arzularımız için ölmeye devam edecek.

Evet okunası bir seri. Ders çıkarılacak, not alınacak bir sürü bölüm, paragraf, cümle içeriyor. Ama yine de birşeyler eksik. Birşeylerin üstü örtülmüş gibi. Şirketler ve şirketlerin önünü açan bazı politikacılar yerilirken kendine ulusalcı diyen ABD'nin sözde ulusal çıkarları için türlü oyunlar sergileyen bazı politikacıların övülmesi (özellikle son kitapta) samimiyetten uzak. Şunu bir kez daha anladım ki ne yazık ki günümüzde hiç kimse tüm gerçekleri haykıracak kadar cesur değil.
Yediden yetmişe bu kitabı herkes anlamalı. -malı, -meli gibi kelimeler kullanmayı sevmem genelde ve kullanmamaya özen gösteririm ama bu kitabı daha geniş kitlelere yaymak için ayaklı gazete gibi çevremdeki her insana okutmaya çalıştım. Lütfen, rica ediyorum okuyun bu kitabı. Yaşı 25 in üstünde(genel olarak) birçok insan ekonomik tetikçileri bilir. Ortadoğudaki akan kanın bizzat bir tetikçi(yazar) tarafından itiraf etmesi onları da etkileyecektir. Yazar kitabı bastırmak için çok büyük savaş vermiştir. Ülkemizi de bizzat ilgilendiriyor.
Teşekkürler...
254 syf.
Dünya nüfusunun yarısının günlük gelirinin 1 doların altında olduğu ve hergun açlıktan ve açlığa bağlı hastalıktan binlerce insanın hayatını kaybettiği dünyada halimize sukretmemiz ve vatanımıza ,milletimize sahip çıkmamız lazım....
Borsaların düzelir gibi olması ya da benzin fiyatlarının düşmesi gibi ara sıra gerçekleşen 'iyi haber' dönemleri, bizi en kötüsünün bittiğine inandırıyor.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları 4
Alt başlık:
Kafes
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
254
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789756006702
Orijinal adı:
Hoodwinked
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
Üzerine Düşeni Yapmalısın!

Sistem kontrolden çıktı.
Yeryüzünün insan ve doğal kaynaklarını milletlerin seçtiği hükümetler yönetmiyor.
CEO'lar yönetiyor.
O hükümetleri, medyayı, akademileri, sivil toplum örgütlerini yönettikleri gibi.
Açlığın, cehaletin, savaşların, adaletsizliğin tam ortasında hepimiz düzenin birer parçasıyız.
Kabul etmediğimiz gerçek ise şu: Sürekli eleştirdiğimiz sistemin 'tüketici' olarak vazgeçilmeziyiz.
Büyük komplo teorilerini bir kenara bırakıp sisteme ağırlığımızı koymamızın zamanı geldi.
Forbes 500 listesini insana, doğaya, hayata karşı adil şirketlerle, organizasyonlarla, örgütlerle dolduralım.
Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları ile tüm dünyayı büyük uykudan uyandıran John Perkins, önceki kitaplarında ve Zeitgeist'te anlattıklarını son yılların gerçekleriyle birleştiriyor. Büyük Resim'i önümüze koyuyor. Gerçekçi, hayata geçirilmiş ve geçirilebilir çözümler öneriyor.
Kafesin Anahtarı Kafes'in İçinde.

Kitabı okuyanlar 182 okur

  • Elif
  • Göksel Bacaksızoğlu
  • Attila Güngör
  • Ncp Snmz
  • possimpible
  • AHMET PARLAK
  • Furkan Çiçek
  • EZGİ ÜLKÜ AYKUT
  • Alirıza Altun
  • Ali Kemal

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%19 (12)
9
%23.8 (15)
8
%17.5 (11)
7
%25.4 (16)
6
%6.3 (4)
5
%3.2 (2)
4
%3.2 (2)
3
%0
2
%1.6 (1)
1
%0