Adı:
Bir Ekonomik Tetikçinin Yeni İtirafları
Baskı tarihi:
26 Ekim 2017
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055162894
Orijinal adı:
The New Confessions of an Economic Hit Man
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
'Ekonomik tetikçiler (ET'ler) yerküre üzerindeki ülkeleri trilyonlarca dolar dolandıran yüksek ücretli profesyonellerdir. Dünya Bankası, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ve diğer yabancı "yardım" kuruluşlarından büyük şirketlerin kasalarına ve gezegenimizin tabii kaynaklarını kontrol eden birkaç varlıklı ailenin ceplerine para aktarırlar. Kullandıkları araçlar arasında sahte finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks ve cinayet bulunmaktadır. Oynadıkları oyun imparatorluklar kadar eski olmasına rağmen, günümüzdeki küreselleşme sürecinde yeni ve korkutucu bir boyuta ulaşmıştır. Nereden mi biliyorum; ben de bir ET idim.“Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları’nı okuduktan sadece birkaç yıl sonra Perkins’in gözlerimizin önüne capcanlı anlatımıyla serdiği ekonomik darbeye maruz kalacağımı bilemezdim. Yeni İtiraflar, ekonomik gücün demokratik denetimini dinamitlemek isteyenlere rehberlik eden yabani yöntemler ve iğrenç ekonomik akılsızlıklarla ilgili kişisel deneyimimle örtüşüyor. Perkins, siyasi, sosyal ve ekonomik güçlerin gerçek kaynakları hakkında içeriden dürüst seslere ihtiyaç duyan dünyamıza yine esaslı bir katkıda bulundu.

Yanis Varoufakis, Yunanistan Eski Finans BakanıBir Ekonomik Tetikçinin Yeni İtirafları, ekonomik tetikçi ve çakalların güçlerini arttırmak için başvurdukları alçak yöntemlerin iç yüzü hakkında derin bilgiler sunuyor. ABD’nin ve dünyanın geri kalanının tepesine nasıl tünediklerini gösteriyor. Bugün karşılaştığımız krizleri ve onları durdurmak için gereken yol haritasını aydınlatan muhteşem ve cesur bir kitap.

Dr. John Grey, Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten kitabının yazarıBir Ekonomik Tetikçinin İtirafları'na bayıldım. On yıl önce gerçekte ne olup bittiğini ortaya koymuştu. Yeni İtiraflar hikayenin geri kalanını anlatıyor. İlk kitaptan bu yana gerçekleşen dehşet verici olayları ve hepimizin bu ölüm ekonomisini bir yaşam ekonomisine çevirmek için yapabileceklerimizi sorguluyor.

Yoko OnoOn yıl önce Türkiye'de ve tüm dünyada gündemi sarsan ve her geçen gün daha çok insanın gözünü açan John Perkins yeni itiraflarla geri döndü!
408 syf.
·1 günde·Puan vermedi
John Perkins tarafından kaleme alınan bu kitap yazarın 2004 yılında çıkarmaya başladığı kitap silsilesinin son halkasını teşkil etmekte..
Aslına bakarsanız konu hemen öncesinde okumuş olduğum Mete Gündoğan’ın Narkoz isimli kitabı ile aynı fakat orada olayı anlatan olayı dışarıdan gözlemleyen ve çıkarımlarda bulunan biri, burada ise olayı anlatan direkt faillerden olayı icra edenlerden biri yani yazarın kendi tabiri ile bir ekonomik tetikçi..
Ekonomik tetikçi nedir diye bir soru gelecek muhtemelen şimdi akıllara.. Ekonomik tetikçiler dünya üzerindeki ülkeleri trilyonlarca dolar dolandıran yüksek ücretli profesyonellerdir.. Dünya Bankası, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ve diğer yabancı yardım kuruluşlarından büyük şirketlerin (Exxon, Walmart, General Motors, Monsanto...) kasalarına ve gezegenimizin tabii kaynaklarını kontrol eden birkaç varlıklı ailenin(Rothschildler, Rockefellerlar...) ceplerine para aktarırlar. Kullandıkları araçlar arasında ise sahte finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks ve cinayet bulunmaktadır. Oynadıkları oyunlar imparatorluklar kadar eski olmasına rağmen günümüzde globalleşme sürecinde yeni ve korkutucu bir boyuta ulaşmıştır..
Kitapta kurulan bu çarkın nasıl döndürüldüğü ülkelerin üzerine nasıl kabus gibi çöküldüğü anlatılmakta..
Bence yine okunmaya değer vizyon sağlayacak bir kitap.. Okuyunuz efendim..
408 syf.
·9 günde·Beğendi·Puan vermedi
ABD kökenli inşaat ve enerji firmalarinda ekonomist ve danişman olarak çalışmış olan yazar, Bir Ekonomik Tetikçinin İtiraflari serisinin bu yeni kitabinda da gelismekte olan ülkelerin yardim ve yatirim adi altinda nasil borç batagina suruklendigini ve borç sarmalindan hic cikarilmamak uzeri cevrelendigini anlatmaktadir. Borç ve korku imparatorlugu kurarak ulkelerin nasil fakirlige mahkum edildigini anlasilir bir dille ifade etmektedir.
408 syf.
·Puan vermedi
Kapitalizmin ne demek olduğunu daha iyi kavramama neden olan bi kitap benim için . Bizi nasıl soydugunu, para karşıliginda bize anlatan bu adamın 5. Kitabı da en çok okunanlar listesine girip, bütün dünyada çevirisi yapılan kitaplardan olacak . Adam doymamış devletleri soymaya. Bize göz dikmiş :). aslında herkesin az çok bildiği konulari biraz daha derinden anlatmış. Öğretici liğinden çok para için yazılmış bi kitap bana göre.
408 syf.
·7/10
Kapitalizmi bize hem güzel bir şekilde tanımlayan hem de 5. kitabı en çok satanlar listesine girip birçok ülkede çevirisi yapılıp bizi soyarak kapitalizmi tam olarak anlamamızı sağlayan yazarın ilk kitabı diğer kitaplarda ne anlattıklarına dair merak uyandırıyor
408 syf.
·5 günde·Beğendi·8/10
Kitap şirketler üzerinden bir ülkede yatırım yapma ve yatırımlar yoluyla tüm para akışını kendine çevirme ve konu ülkeyi ekonomik olarak zapturapt almak üzerine. Kitabı okuyacağını haber verdiğim iyi çok sevdiğim kitap kurdu arkadaşlarımdan biri : bu kitapta yazılanlar itiraf mı yoksa övgü mü acaba deyince okurken önyargı ile okuyor ancak sonundaki neler yapabiliriz bölümü ile bu şüpheniz azalıyor. Son 50 yıldaki Latin Amerika ve Ortadoğu tarihinin önemli olaylarını kendi penceresinden anlatmış ki okuyarak bu konuda bir hayli bilgi sahibi oldum.
Kitap sadece yazarın ülkesinin yaptıklarını değil başka birçok ülke -insan - şirketçe sürdürülen bu düzenin kendi kendini tüketmeden önce hala yapabileceklerimiz olduğu konusunda bizi uyarıyor.
408 syf.
"Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları"nı okumuşsanız bu "yeni" kitabı okumanıza gerek yok. Yazar, kitabına 2004'te ilk kitabı çıkardıktan sonraki olayların bulunduğu "2004-günümüz" bölümünü eklemiş. Bir de kitabın önsözü düzenlenmiş. Geri kalan her şey ilk kitapla aynı.
408 syf.
·Beğendi·10/10
Ekonomik tetikçinin görevi bir ülkenin yöneticilerini hazırladıkları ekonomik raporlarla kalkınma için neye gereksinim olduğuna inandırmak.İhale açılıyor ve tetikçinin firması kazanıyor, sermaye nereden mi? Tabiki de tetikçinin bankasından alınıyor.Tetikçinin başaramadığını CIA ve benzerleri rüşvet baskı ve darbelerle yapıyorlar...
408 syf.
·Beğendi·10/10
Bu kitap aslında bir caninin, maddeye esir olmuş bir insanın vicdanını hatırlayıp, yaptığı vicdansızlıkların diyetini ödemeye çalışmasından ibaret.

Gelişen savaş teknolojisi ile, nükleer tehlikeler baz alınarak, devletlerin kurum ve kuruluşların ''çakalları'' ve tetikçileri aracılığı ile gizliden gizliye borçlandırılıp kontrol altına alındığını anlatıyor. Panama, Kolombiya ve Arabistan'da dönen dolapların, yalancı ve hain siyasetçilerin bir ülkeye nasıl zarar verebileceğini daha açık ve net görüyorsunuz. Çok değil aslında, az bir şey yakın Türkiye tarihi biliyorsanız eğer, bu kitapta Türkiye'den izlerde bulabileceksiniz. Yer yer sizleri sinir krizine sokabilir, şimdiden uyarayım...
408 syf.
·6/10
Kitapta anlatılanların çogu abartı deli saçmalaması. Güçlüyü övüp daha güçlendirmek ve ilahlaştırma politikası. Dünyadaki refah seviyesi doğru çalışmak ve Sağlıklı bireyler yetiştirmek le alakalıdır. Bu tür komplo teorilerine odaklanmak , Yaşam Enerjini boşa harcamak demek benim için. Bize Anlatıldığı gibi o savaşı kazanıp destanlar yazmadık. Gerçekçi olmak lazım. Gelecek ilgili planlar yapıp bu güne odaklan. Bide geçmiş sorulara odaklanma hayat hep aynı yerden sormaz.
408 syf.
·6 günde
Gunumuzde yasanan bircok olaylarin ekonomik olcekte sebep ve nedenlerinin acik net sekilde ozetlendigi bir kitap dunyamizin en onemli guclerin ekonomik anlamda yaptirdiklari desteklerin aslinda bagimli ve hakimiyet kurma icin bir arac oldugu gozonune surulmektedir..
Bir sorunu kabul etmek çözümün ilk aşamasıdır. Bir günah itiraf etmek ise kefaretin başlangıcıdır.
.. Nüfusun çoğunluğu borç altında ezilirken bir kamu hizmetleri şirketi sahibi (yani bir tek kişi) bile çıkar sağlasa GSMH(Gayri Safi Millî Hasıla) artışı gerçekleşebilir. Zenginler daha da zenginleşirken, fakirler fakirleşir.Ama nihayetinde, istatistiki açıdan bakıldığında ekonomik ilerlemedir.
Küresel olarak, 85 birey dünyanın nüfusunun yarısının sahip olduğu kaynaklardan fazlasına sahiptir.
Hile ve manevra yoluyla emperyalizm. Bir ülkeyi ordularla fethettiğiniz zaman, herkes fatih olduğunuzu bilir. Fethi ekonomik tetikçiler kullanarak yaparsanız, bunu gizlice ve kimsenin haberi olmadan gerçekleştirirsiniz. Böyle bir girişimin özgür ve gerektiği gibi duyurularak yapılmış seçimlere dayalı olduğu varsayılan bir demokrasiye nelere mal olduğunu merak ediyorum. Seçmenler liderlerinin en önemli politika uygulama araçlarının neler olduğunu bilmezse, o ulus demokrasiyle yönetildiği iddiasında ısrar edebilir mi?
Dünya hayal ettiğimiz gibidir ve yaşadığımız hayal, aşırı maddecilikle böl ve yönet, onlara karşı biz mantalitesinin birleşiminden oluşmaktadır.
"Konferanslarda ve işletme yüksek lisansı programlarında konuşmak için ilk kez çağırıldığımda organizatörlere benimki gibi bir kitabın yazarından ne duymak istediklerini sorardım. Cevapları sunum yapacağım insanların kullandığımız sistemin çöküşün eşiğinde olduğunun farkında olacak kadar zeki oldukları olurdu. Şimdiye kadar, iş adamları konuyu ölüm ve yaşam ekonomisi olarak değerlendirmemiş olabilirler ama başarılı olmak için yeni modeli kucaklamak gerektiğinin farkındaydılar. Uygulamak için yenilikçi yaklaşımlar aramaktaydılar. "
Inter Press Service haber ajansının rapor ettiği bağlı yardımın milletleri "boğduğunu" belirten bir Birleşmiş Milletler araştırmasına göre;"Afrika ekonomisi üzerine gerçekleştirilmiş bir BM araştırması, bağışlanan paranın yardım edilen ülkeye bağışın yüzde 25 ila 40'ı arası kesintiye sebep olan şartlarla geldiğini belirtmiştir. Bunun sebebi, zengin ülkelerden rekabet üzerine kurulu olmayan bir fiyatlandırmayla ürün ithal etmeye mecbur olmalarıdır... 50 Yıl Yeter adlı 200 sivil toplum örgütü topluluğunun müdürü Njoroge Njehu 'ABD verdiği her doların 80 sentinin ülkesine döndüğünden emin olur'. demiştir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Ekonomik Tetikçinin Yeni İtirafları
Baskı tarihi:
26 Ekim 2017
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786055162894
Orijinal adı:
The New Confessions of an Economic Hit Man
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
April Yayıncılık
'Ekonomik tetikçiler (ET'ler) yerküre üzerindeki ülkeleri trilyonlarca dolar dolandıran yüksek ücretli profesyonellerdir. Dünya Bankası, ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı ve diğer yabancı "yardım" kuruluşlarından büyük şirketlerin kasalarına ve gezegenimizin tabii kaynaklarını kontrol eden birkaç varlıklı ailenin ceplerine para aktarırlar. Kullandıkları araçlar arasında sahte finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks ve cinayet bulunmaktadır. Oynadıkları oyun imparatorluklar kadar eski olmasına rağmen, günümüzdeki küreselleşme sürecinde yeni ve korkutucu bir boyuta ulaşmıştır. Nereden mi biliyorum; ben de bir ET idim.“Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları’nı okuduktan sadece birkaç yıl sonra Perkins’in gözlerimizin önüne capcanlı anlatımıyla serdiği ekonomik darbeye maruz kalacağımı bilemezdim. Yeni İtiraflar, ekonomik gücün demokratik denetimini dinamitlemek isteyenlere rehberlik eden yabani yöntemler ve iğrenç ekonomik akılsızlıklarla ilgili kişisel deneyimimle örtüşüyor. Perkins, siyasi, sosyal ve ekonomik güçlerin gerçek kaynakları hakkında içeriden dürüst seslere ihtiyaç duyan dünyamıza yine esaslı bir katkıda bulundu.

Yanis Varoufakis, Yunanistan Eski Finans BakanıBir Ekonomik Tetikçinin Yeni İtirafları, ekonomik tetikçi ve çakalların güçlerini arttırmak için başvurdukları alçak yöntemlerin iç yüzü hakkında derin bilgiler sunuyor. ABD’nin ve dünyanın geri kalanının tepesine nasıl tünediklerini gösteriyor. Bugün karşılaştığımız krizleri ve onları durdurmak için gereken yol haritasını aydınlatan muhteşem ve cesur bir kitap.

Dr. John Grey, Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten kitabının yazarıBir Ekonomik Tetikçinin İtirafları'na bayıldım. On yıl önce gerçekte ne olup bittiğini ortaya koymuştu. Yeni İtiraflar hikayenin geri kalanını anlatıyor. İlk kitaptan bu yana gerçekleşen dehşet verici olayları ve hepimizin bu ölüm ekonomisini bir yaşam ekonomisine çevirmek için yapabileceklerimizi sorguluyor.

Yoko OnoOn yıl önce Türkiye'de ve tüm dünyada gündemi sarsan ve her geçen gün daha çok insanın gözünü açan John Perkins yeni itiraflarla geri döndü!

Kitabı okuyanlar 37 okur

  • DonJuanDeMarco
  • aaaaa
  • M. Akın UÇAN
  • Burak
  • Yetkin Çomak
  • Selim Can Arslan
  • Talha
  • Bedri YILDIZ
  • Bilal Yorulmaz
  • Demir

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25 (4)
9
%18.8 (3)
8
%25 (4)
7
%12.5 (2)
6
%6.3 (1)
5
%6.3 (1)
4
%0
3
%6.3 (1)
2
%0
1
%0