Bir Evliliğin Romanı

7,8/10  (4 Oy) · 
15 okunma  · 
5 beğeni  · 
771 gösterim
Usta yazar Tolstoy, Bir Evliliğin Romanı'nda genç bir kız ile orta yaşlı bir adamın evliliğini sade fakat bir o kadar incelikli kalemiyle resmediyor. Roman doğal ve sade bir yaşamın, aile saadetinin devamı için ne kadar gerekli olduğunu, kendini sosyete eğlencelerine kaptırarak mutluluğunu kaybeden bir hanımın diliyle anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 1999
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9799753629781
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysel Omurtak 
23 Ara 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarlığı dışında yaşam tarzı ile de taktir ettiğim bir yazar olan Tolstoy,yine sadeliği ve anlatımı ile niye klasikler arasında yer aldığını bir kez daha hatırlatmış.Kitap günümüzde de aşina olduğumuz yaş farkından kaynaklanan bir evlilikte oluşabilecek sıkıntıları dile getiriyor.Bir taraf sadece huzur ve dinginlik ararken bir taraf gençliğin verdiği o heyecanları yaşama isteği ile doludur.Bu durumda çatışmalar kaçınılmaz olsa da bu evliliği günümüzdekilerden ayıran en önemli özellikler-saygı ve anlayış- ortaya çıkınca bir yerde ortak bir payda da buluşup huzurla devam etmenin mümkün olduğu görülüyor.

Kitaptan 5 Alıntı

Müptelâ 
30 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Evet insan sever, fakat ebediyyen seveceğini nasıl bilebilir?"

Bir Evliliğin Romanı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 35 - Kaknüs Yayınları)Bir Evliliğin Romanı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 35 - Kaknüs Yayınları)
Müptelâ 
04 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

...kendim için yaşamak cesaretine sahip olamadıktan sonra başkaları için nasıl yaşayabilirdim?

Bir Evliliğin Romanı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 100 - Kaknüs Yayınları)Bir Evliliğin Romanı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 100 - Kaknüs Yayınları)
Müptelâ 
30 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Hayatta benim için artık ne önemli olabilirdi? Bundan sonra düşünmenin, müziğin, nakış yapmanın ne gereği vardı? Gençliğimin en güzide, en hassas yılları böyle yalnızlık içinde mahvolduktan sonra!"

Bir Evliliğin Romanı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 8 - Kaknüs Yayınları)Bir Evliliğin Romanı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 8 - Kaknüs Yayınları)
Müptelâ 
30 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Gerçekten benim için yabancı olması gereken bu adamın bize karşı gösterdiği samimiyet o kadar derin, o kadar sıcaktı ki kalbimde ılık bir rüzgarın latif esintisini ve bu mahmur esintinin tesiriyle ruhuma dolan ebedi bir mutluluk büyüsünü hisseder gibi oluyordum.

Bir Evliliğin Romanı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 12 - Kaknüs Yayınları)Bir Evliliğin Romanı, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 12 - Kaknüs Yayınları)