Bir Filiz Vardı

7,7/10  (10 Oy) · 
32 okunma  · 
9 beğeni  · 
689 gösterim
İnsanı tanımak ve her türlü zayıflığına rağmen onu sevebilmek için okunması gereken bir yazar olan Orhan Kemal, Bir Filiz Vardı'da küçük dünyaların içine kıstırılmış insanların umutlarını, beklentilerini ve düşlerini anlatıyor. Kendisiyle aynı rüyaların peşindeki binlerce kızdan bir olan Filiz, yoksul bir mahallenin içinde sıkışmışlığın kurbanı olmamak için çırpınırken, kendisine benzeyen hayatlar hakkında da çok şey anlatıyor okurlara.
Orhan Kemal'in kitapları bir okurun hayatta rastlayabileceği o çok nadir hazineler arasında yer alır. Çok az yazar okurunun dünyasında onun kadar iz bırakır, okurunu onun kadar biçimlendirir. Orhan Kemal umudu ve iyimserliği yeniden kazanmamız için yol gösterir bize. Edebiyatımızın en değerli ustalarından biri olan Orhan Kemal'in kitaplarını yayımlamaktan onur duyuyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2010
 • Sayfa Sayısı:
  290
 • ISBN:
  9789752897939
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
07 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Her zaman ülkemizin sosyal yaralarına parmak basan Orhan Kemal, yine bu kitabında varoşlarda yaşayan insanımızın yaşamından bir kesit sunmuştur. 16 yaşında genç bir kız olan Filiz üzerinden; yaşadıklarını, karşılaştıkları zorlukları yoksulluğu ve bunun yarattığı çaresizlikleri ele almaktadır. Filiz, hayal ettiği yaşam ve bunu engelleyen koşullar ikilemi içinde çok zor anlar yaşamaktadır. Yalın anlatımı olan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Orhan Kemal'in bir kitabını araştırırken gözüme çarptı. Evet dedim okudum ben bu kitabı Filiz ismi garip çağrışımlar yaptı. İstanbul 'a taşındığımız dönemlerdi. !7 yaşında idim Liseden mezundum. Avcılarda bir evimiz vardı. Teras katı olan bir ev. Ve ben uzaktan görebildiğim deniz manzarasının karşısında . İstanbullu olmayanların alışık olmadığı garip bir koku deniz mi desem araçların çıkardığı egzoz kokusu mu desem bilemiyorum. Ve taşradan büyük kente ilk kez gelmiş olmanın korkusu içinde biraz ürkek biraz meraklı.. Üniversite sınavının sonucunu beklediğim yaz. Nereden aldım nasıl aldım bu kitabı bilmiyorum. Belkide ablamın kitaplarından biriydi. Lakin okuduğumda tamda benim yaşlarımda bir kızı anlatan bir kitap. Tek fark filiz kadar yoksul değildik. Babamda çok çalışkan bir adamdı.Kitaba ait hatırladığım tek şey ailesi namus açısından Filiz'e baskı yapıyordu. Onunda sevdiği bir genç vardı. Hiç unutmuyorum. Oturduğumuz evin yanında bir aileye ait bir kız vardı. Tekstil fabrikasında işçiydi yada usta çocukluğundan beri tekstil atölyelerinde çalışan bir kız. Onunla filizi özdeştirdiğimi hatırlıyorum. kıvırcık saçlı güzel gözleri olan bir kızdı. Ne inceliklerle ve hüzünlerle dolu bir kitap bu kitap kütüphanemde yok lakin İstanbul'a ilk gelişimiz o korkaklık , o merak gençlik yıllarıma ait hissedişlerimi ve bir takım anıları bir kitabın içine gizlediğimi anladım şu an. Neler neler yükleyebiliyormuşuz küçücük isimlerin kitapların içine... öylesine hüzünlendim ki duygularımı ifade edemiyorum. Bu bir kitap incelemesi değildir. Bu Bir kitabın bende bıraktığı hissedişlerdir.

Fadime Işık 
20 Haz 23:37 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Bu kitap beni çok rahatsız etmişti.Çünkü kitaptaki erkek karakterlerin yüzde doksan sekizi Filiz'den rahatsız edici bir şekilde hoşlanıyor yüzde biri zaten babası diğer yüzde birlik kısım ise Orhan Kemal ve o rahatsız edici değil.Bu kitap fakir bir mahallede kadın olmanın,sevdiğine ulaşmanın zorluklarını anlatıyor.Eğer siz de kadınları hor gören onlara sokakta laf atan insanlarsanız bu kitaptan ders çıkarabilirsiniz

Baran Gündem 
09 Oca 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Orhan Kemal gerçekten usta bir yazar ve bu kitabıda oldukça etkileyici.Fakir bir türk kızının yaşadığı zorlukları kaleme aldığı bu kitap okunmaya değer bence