Bir Filiz Vardı

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.267
Gösterim
Adı:
Bir Filiz Vardı
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
283
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tekin Yayınevi
Baskılar:
Bir Filiz Vardı
Bir Filiz Vardı
Yazar, düşmüşlüğü içinde saf ve temiz kalmış genç bir kızla onu kurtarmak için kendini çıkmazlara sürükleyen yaşlı aşığın maceralarını her zamanki canlı üslubu ile anlatıyor
290 syf.
·2 günde·9/10
Her zaman ülkemizin sosyal yaralarına parmak basan Orhan Kemal, yine bu kitabında varoşlarda yaşayan insanımızın yaşamından bir kesit sunmuştur. 16 yaşında genç bir kız olan Filiz üzerinden; yaşadıklarını, karşılaştıkları zorlukları yoksulluğu ve bunun yarattığı çaresizlikleri ele almaktadır. Filiz, hayal ettiği yaşam ve bunu engelleyen koşullar ikilemi içinde çok zor anlar yaşamaktadır. Yalın anlatımı olan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.
290 syf.
·Beğendi·10/10
“Kendimi
bu dünyada hiç de hür ve esen saymıyorum. boğaz tokluğuna çalıştığın yere bağlısın; seni doğurdular, büyütüp yetiştirdiler diye anana, babana bağlısın, dedikodularından korktuğun için komşularının, hısım akrabanın arzularına bağlısın... yani, hiçbir zaman kendi kendinin isteğine, içinden gelene bağlı olamıyorsun. ıstiyorum ki, canımın istediği işte çalışıp, işten çıktıktan sonra da dilediğim yerlerde, dilediğim insanlarla konuşayım. ne diye başkalarının istediği insan olmak zorunda kalayım?"
bireyi yozlaşmaya, bulunduğu statü itibarıyla bayağı olmaya zorlayan aile ve toplum baskısına, meydan okuyan bir kenar mahalle güzeli filiz, fakir bir hayatın içinde savrulup dursa da prensiplerinden ödün vermiyor, parayla saadet olmaz, sevmek istiyorum ben diye haykırıyor sayfalarca.
290 syf.
·1 günde·Beğendi
Çürümüşlüğün, kokuşmuşluğun her turlu ahlaksızlığin normalleştigi bir dunyada temiz kalmak için, herkes gibi olmayı reddeden, ailenin, toplumun, patronun kolesi olmayı reddeden kendi hür iradesiyle hareket etmek isteyen Bir Filiz Vardı. Yasadıgı herseye rağmen umut eden, teslim olmayan Filiz. Parasızlığın, fakirliğin, sefaletin, cehaletin, ikiyüzlülüğün kol gezdigi sokaklarında, şehrinde daha iyi bir yasam icin cabalayandır Filiz.
290 syf.
·Puan vermedi
Oldukça akıcı ve mahalle hayatı iyi yansıtılmışsa da Filiz karakterine olan ilgi biraz bana abartı geldi. Bunun dışında yaşanan zorluklar vs. iyi olarak kaleme aktarılmış.
290 syf.
Mahalle hayatını, o dönemin zorluklarını, ayakkabı denemeye giderken bile dükkana girdiğin an da erkeklerin kadınlara olan tutumu, sefillik içinde yaşayan anadolu kadınlarının para karşılığı çirkin, kirli, yaşlı fark etmeksizin satılabileceğini sanki kadınların hiç söz söylemeye hakkı yokmuş gibi anlatıyor. Filiz denen karakter üzerinden çok güzel mesajlar veriyor. Toplumun gerçeklerine eğiliyor. Okumalısınız efendim.
290 syf.
·7 günde·5/10
Orhan KEMAL;
Romanın başkarakteri Filiz'in yaşadığı zorlukları anlatmaktadır.Filiz aynı zamanda ergenlikle büyümenin getirdiği çocukluk-kızlık-kadınlık arasında kalmasını da anlatmıştır.Filiz herkesin kendisini beğenmesi gerektiğini herkesi kolayca elde edebileceğini düşünmektedir.Aynı zamanda şıpsevdidir. Ailesini bozulan maddi durumu sonucunda çalışmak zorunda kalması ve çalıştığı yerde kötü insanlarla ilişkilerini anlatıyor.Baba karakteri;parası olan her erkeğin istediği kadınla olabileceğini erkeğin yaşının küçük büyük olmayacağını,parası varsa isterse 30 yaş fark olabileceğini savunmaktadır.Okurken çok sinirlendiğimi itiraf ediyorum.Şayet anlattıkları toplumun gerçeklerini yansıtıyor ise kadınlarımıza,kızlarımıza el birliği ile sahip çıkmalıyız.
290 syf.
·3 günde·Beğendi·10/10
bana bu kitabın 10 sayfasındaki ses olayları lazım yardımcı olabilecek olan varmı acaba acil olarak lazım 2 gün içinde harhangi 10 sayfası olabilir
290 syf.
·Beğendi·9/10
Orhan Kemal gerçekten usta bir yazar ve bu kitabıda oldukça etkileyici.Fakir bir türk kızının yaşadığı zorlukları kaleme aldığı bu kitap okunmaya değer bence
290 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Bu kitap beni çok rahatsız etmişti.Çünkü kitaptaki erkek karakterlerin yüzde doksan sekizi Filiz'den rahatsız edici bir şekilde hoşlanıyor yüzde biri zaten babası diğer yüzde birlik kısım ise Orhan Kemal ve o rahatsız edici değil.Bu kitap fakir bir mahallede kadın olmanın,sevdiğine ulaşmanın zorluklarını anlatıyor.Eğer siz de kadınları hor gören onlara sokakta laf atan insanlarsanız bu kitaptan ders çıkarabilirsiniz
"Ne düşünüyorsun?" dedi kadın
"Ne bileyim ne düşündüğümü?"
"İnsan ne düşündüğünü bilmez mi?"
Kahırlı kahırlı :
"Bilir, ama bilmez. Bir erkek, ekmeğini yitirip de karı, çoluk çocuk eline muhtaç hale geldi mi, bildiğini de, bileceğini de unutur!
Orhan Kemal
Sayfa 32 - Everest Yayınları - 12. baksı
Bir erkek, ekmeğini yitirip de karı, çoluk çocuk eline muhtaç hale geldi mi, bildiğini de, bileceğini de unutur!
Elin kolun sağlam mı? Cebin dolu mu? Senden iyisi yok. Elin kolun tutmuyor mu, işsiz misin, kesen boş mu? Yok senden kötüsü!
Orhan Kemal
Sayfa 12 - Everest Yayınları - 12. baksı
"Onu mu düşünüyorsun?"
"Evet."
"Kız şaka maka, sen ona abayı yaktın. Delisin vallahi."
"Belki."
"İnsan, romandaki adama aşık olur mu?"
"Ben ona o biçim aşık olmadım ki. Ensesine yıkılı kasketini yenleri patlak postallarını seviyorum. Onda kendimi buluyorum galiba. Hani bir gün karşıma çıkıverse, hiç yadırgamam, o zaman gerçekten aşık olabilirim!"
Orhan Kemal
Sayfa 163 - Everest Yayınları
Bir türkü tuttururdu çokluk. Bir Urumeli türküsü. Anaya babaya, hasretliğe dair, yanık bir türkü; uzaklarda, çok uzaklarda unutulmuşların acısını taşıyan!
Orhan Kemal
Sayfa 9 - Everest Yayınları 12.Basım 2017

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Filiz Vardı
Baskı tarihi:
1982
Sayfa sayısı:
283
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tekin Yayınevi
Baskılar:
Bir Filiz Vardı
Bir Filiz Vardı
Yazar, düşmüşlüğü içinde saf ve temiz kalmış genç bir kızla onu kurtarmak için kendini çıkmazlara sürükleyen yaşlı aşığın maceralarını her zamanki canlı üslubu ile anlatıyor

Kitabı okuyanlar 121 okur

  • Kronik Kitapkolik
  • Hikmet Boğa

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%2.9 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0