Bir Fotoğrafı Anlamak

7,8/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
2 beğeni  · 
805 gösterim
Berger’in fotoğraf üzerine yazıları, onun düşünmeye verdiği dikkat ve özeni çok iyi kanıtlıyor. Yazılarını okumaktan bu kadar zevk almamızın bir nedeni olmalı: Düşünce onun için asla bir jest, kibir ya da entelektüel bir egzersiz değil. Küçük bir çocukken içgüdüsel bir merakla bakmanın yetişkin disiplinine kavuşmuş hali sanki. Kendini baktığı nesneyle içtenlikle ve şefkatle özdeşleştirmesinden gelen, bizleri de içine çeken bir hakikat. İkincisi, Berger’ın yalın bir biçimde tanımladığı o estetik ölçüt: “Bu eser insanların toplumsal haklarını öğrenmelerine ve haklarını talep etmelerine katkıda bulunuyor mu, onları buna teşvik ediyor mu?” Bir özelliği daha var bu yazıların: İnceleme Berger için hiç bir zaman sadece bir eleştiri ve sorgulama değil, her zaman fotoğrafa ait görünür ya da görünmez bir hikâye anlatıyor bize. Aynı zamanda bir hikâye anlatıcısı o.

Geoff Dyer’ın hazırladığı bu derleme fotoğrafa özel bir edisyon olarak tasarlandığı için Berger’ın önceki kitaplarından bölümler de içeriyor. Yanı sıra, sergiler için veya kataloglara sunuş veya sonsöz olarak yazılmış ama herhangi bir kitabında yer almamış metinler var aralarında. Berger okumaktan aldığınız zevkin bunlarda da süreceğini düşünüyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786053160229
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 14 Alıntı

Fotoğraf makinesi icat edilmeden önce fotoğrafın yerini ne tutuyordu? Bu soruya gravür, resim ve yağlıboya diye yanıt verilmesini bekleriz. Daha aydınlatıcı bir yanıt belki şu olabilir: bellek. Fotoğrafların dışarıda, uzamda yaptıkları, önceleri düşüncede yapılıyordu.

Bir Fotoğrafı Anlamak, John Berger (Sayfa 71 - Metis Yayınları)Bir Fotoğrafı Anlamak, John Berger (Sayfa 71 - Metis Yayınları)

Güvensizliğin yaygın, toplumsal ıstırapların derin olduğu hayatlara güven veren bir sözcük vardı; evet, sevgi.

Bir Fotoğrafı Anlamak, John Berger (Sayfa 140 - Metris yayinları)Bir Fotoğrafı Anlamak, John Berger (Sayfa 140 - Metris yayinları)
Abdullah 
31 Oca 02:26 · Kitabı okuyor

Aslında her fotoğraf hakikate ilişkin bütünsel bir görüşü deneme, onaylama ve inşa etme aracıdır. Bu nedenle fotoğraf ideolojik mücadelede önemli bir rol oynar; kullanabileceğimiz ve bize karşı kullanılabilecek böyle bir silahı anlamamız bu yüzden gereklidir.

Bir Fotoğrafı Anlamak, John Berger (Sayfa 39 - Metis Yayınları)Bir Fotoğrafı Anlamak, John Berger (Sayfa 39 - Metis Yayınları)

Bilimsel kanıt olarak fotoğrafla, iletişim aracı olarak fotoğraf arasında hiçbir kuramsal ayırım yapılmamışsa, bunun nedeni gözden kaçmış olması değil, bir önerme içermesidir.
Bu önerme, bir şey görülebilir olduğu zaman, onun bir olgu olduğu, olguların da yalnızca gerçeği içerdiğiydi.

Bir Fotoğrafı Anlamak, John Berger (Sayfa 92)Bir Fotoğrafı Anlamak, John Berger (Sayfa 92)
arden 
21 Oca 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Fotoğraflanmış bir ıstırap anıyla yüzleşme, çok daha yaygın ve acil bir yüzleşmeyi maskeleyebilir. Bize gösterilen bu savaşlar, genellikle doğrudan ya da dolaylı bir biçimde, "bizim" adımıza yürütülmektedir. Bize gösterilen şey, dehşete düşürür bizi. Bundan sonraki adım, politik özgürlükten yoksun oluşumuzla yüzleşmek olmalıdır.
Var oldukları şekliyle politik sistemler içinde, bizim adımıza yürütülen savaşlara fiilen müdahale etmemizi mümkün kılacak hiçbir yasal olanağa sahip değiliz. Bunun farkında olmak ve buna göre davranmak, fotoğrafın gösterdiğine tepki vermenin tek etkin yoludur. Ne var ki fotoğraflanan anın çifte şiddeti, gerçekte bu farkındalığın aleyhine işler. Fütursuzca yayımlanabilmeleri bundandır.

Bir Fotoğrafı Anlamak, John BergerBir Fotoğrafı Anlamak, John Berger

“Mutlu muyum? Ben gerçekten de mutluluğun bir durum olduğuna inanmıyorum. Mutsuzluk bir durum olabilir ama mutluluk doğası gereği bir andır. O an birkaç saniye sürebilir, bir dakika, bir saat, bir gün ve bir gece fakat hiçbir zaman bir hafta kadar uzun olabileceğini zannetmiyorum. Mutsuzluk daha çok uzun bir romana benzer. Mutluluk ise bir fotoğraf gibidir. Ve daha çok senin söylediğin şeyle bağlantılı bir şey, bir şeye hayranlıkla bakakalmak gibi...”

Bir Fotoğrafı Anlamak, John BergerBir Fotoğrafı Anlamak, John Berger
2 /