Bir Fotoğrafı Anlamak

8,4/10  (7 Oy) · 
18 okunma  · 
5 beğeni  · 
876 gösterim
Berger’in fotoğraf üzerine yazıları, onun düşünmeye verdiği dikkat ve özeni çok iyi kanıtlıyor. Yazılarını okumaktan bu kadar zevk almamızın bir nedeni olmalı: Düşünce onun için asla bir jest, kibir ya da entelektüel bir egzersiz değil. Küçük bir çocukken içgüdüsel bir merakla bakmanın yetişkin disiplinine kavuşmuş hali sanki. Kendini baktığı nesneyle içtenlikle ve şefkatle özdeşleştirmesinden gelen, bizleri de içine çeken bir hakikat. İkincisi, Berger’ın yalın bir biçimde tanımladığı o estetik ölçüt: “Bu eser insanların toplumsal haklarını öğrenmelerine ve haklarını talep etmelerine katkıda bulunuyor mu, onları buna teşvik ediyor mu?” Bir özelliği daha var bu yazıların: İnceleme Berger için hiç bir zaman sadece bir eleştiri ve sorgulama değil, her zaman fotoğrafa ait görünür ya da görünmez bir hikâye anlatıyor bize. Aynı zamanda bir hikâye anlatıcısı o.

Geoff Dyer’ın hazırladığı bu derleme fotoğrafa özel bir edisyon olarak tasarlandığı için Berger’ın önceki kitaplarından bölümler de içeriyor. Yanı sıra, sergiler için veya kataloglara sunuş veya sonsöz olarak yazılmış ama herhangi bir kitabında yer almamış metinler var aralarında. Berger okumaktan aldığınız zevkin bunlarda da süreceğini düşünüyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786053160229
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:

"Fotografçılık durmaksızın bakmaktan kaynaklanan içten gelen bir dürtüdür, ânı ve sonsuzluğu yakalar."

" 'Kâr arayışının ağırlığıyla çökmekte olan, bilim-tekniğin ve iktidar hırsının bitmek bilmez canavar düdüklerinin, keza küreselleşmenin ve yeni kölelik modellerinin istila ettiği bir dünyada- dostluk ve aşk, tüm bunların ötesinde, varlığını sürdürüyor.'Tıpkı objektif kapağı olmayan bir mercek gibi açık olan kendi el yazısıyla."