Bir Genç Kızın Gizli Defteri

·
Okunma
·
Beğeni
·
35126
Gösterim
Adı:
Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
204
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754052123
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar Yayınları
Baskılar:
Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Neden yazarız? Daha doğrusu neden anı defteri tutarız? Yaşamımızın her döneminde, ama özellikle ilk gençlik çağında, sorunlarımızı, mutlu mutsuz anılarımızı bizi yargılamadan dinleyen, paylaşan birilerine gereksinim duyarız. Ve -bu biri- evet, bildiğiniz, anı defterimizdir. On beş yaşındaki Serra tüm duygularını, düşüncelerini anı defteriyle paylaşıyor. Annesiyle babası neden garip davranıyorlar? Yoksa yolunda gitmeyen bir şeyler mi var? Çeşme'de tatil günlerinde tanıştığı yeni arkadaşları Serra'nın yaşamında ne gibi değişikliklere neden olacaklar? Tüm bu sorunların cevaplarını Serra'nın anı defterinde bulacaksınız.
324 syf.
·10/10
Yeni yetme bir genç kız iken öğretmenlerimin zorla aldırtıp okuttuğu bir genç kızın anılarından, hayatından bahseden günlük tarzı yanılmıyorsam toplamda 12 kitaptan oluşan bir seri. Serranın ortaokul döneminden başlayıp doğurdugu kızının lise çağına gelmesine kadar devam ediyor seri.

Ama Serracım tüm genç kızların hayatı seninki gibi olmuyor. 15 yaşımızda arkadaşlarımızla tatile çıkamıyorduk. İş kuralım diye babaannemiz malını mülkünü satıp bize vermiyordu. Annemiz 16 yaşındayken sevgilimizi eve çay içmeye davet etmiyordu. Ha deyince yurt dışına çıkamıyorduk. Her günümüz kıskanılacak kadar güzel geçmiyordu.

Amacı genç kızlara olumlu mesaj vermek diye anılsa da hiç alakası yok. Şahsen ben çok kıskanırdım. Vay anasını gece sokağa çıkabiliyor. O parti senin bu balo benim geziyor. Konserler, sergiler cabası. Anne, baba, nine, dede hemen herkes peşinde pervane kızımızın. Her istediği anında yapılıyor. Bense lise mezuniyet baloma bile abim olmadığından dayımla gitmistim.

Sakın genç kızlara bu kitapları okutup kıskançlık krizlerine girmelerine ve isyan bayrağını çekmelerine neden olmayın.
324 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitap, 15-16 yaşlarındaki Serra adındaki bir genç kızın inişli çıkışlı hayatından, gençliğin verdiği heyecandan, ilk aşkından ve aile içindeki sıkıntıların getirdiği zorluklar karşısındaki tutumundan söz etmektedir.

Bu kitap bana bir zamanlar yaşadığım olayları da hatırlattı aslında. Anne ve babamın boşanma haberini aldığımda arada kaldığımı, bocaladığımı, iki taraf arasında savrulup durduğum günleri anımsattı. Bu yüzden bazı bölümleri dikkatle okuyup, sanırım ben de o günlerde böyle hissetmiştim gibi yorumlarda bulundum.

Kitaplığımda öylece duruyordu, alıp okuyayım dedim. Öyle çok çok bir şey kazandırdığı söylenemez ama rafta kalacağına bende kalsın değil mi?
 • Alacakaranlık
  7.9/10 (1.981 Oy)1.659 beğeni11.143 okunma142 alıntı32.411 gösterim
 • Yeniay
  7.8/10 (1.226 Oy)978 beğeni7.927 okunma91 alıntı12.577 gösterim
 • En Son Yürekler Ölür
  7.6/10 (1.456 Oy)1.396 beğeni9.433 okunma407 alıntı22.455 gösterim
 • Şafak Vakti
  8.1/10 (1.219 Oy)970 beğeni7.756 okunma54 alıntı15.390 gösterim
 • Yaprak Dökümü
  8.0/10 (1.573 Oy)1.488 beğeni10.018 okunma728 alıntı27.465 gösterim
 • Kaşağı
  8.2/10 (1.055 Oy)930 beğeni8.217 okunma150 alıntı22.682 gösterim
 • Eroinle Dans
  7.7/10 (1.435 Oy)1.350 beğeni8.700 okunma294 alıntı22.215 gösterim
 • Tutulma
  7.9/10 (1.167 Oy)940 beğeni7.471 okunma56 alıntı10.706 gösterim
 • Yüreğim Seni Çok Sevdi
  7.4/10 (3.026 Oy)3.493 beğeni16.610 okunma557 alıntı90.491 gösterim
 • Adı: Aylin
  8.1/10 (1.562 Oy)1.477 beğeni7.863 okunma204 alıntı24.059 gösterim
324 syf.
·19 günde·Beğendi·9/10
Bir genç kızın gizli kitabı romanında Serra diye bir kızın yaşadıkları, herkese anlatamadıkları şeyler yazıyordur. Serra lise bire gidiyordur ve birazda içine kapanıktır. Birini sevse acaba söylesem mi beklesem mi diye hep kararsız kalmıştır. Aslında neredeyse bütün kızlar öyledir o yaşta ama Serra için bu duygu bambaşkadır.........
324 syf.
Cok sevdigim bir yazar zaten...bu kitabinda da yine hanimefendi olmak adina aldigim cok sey var...Serra'nin yaz askiyla bulusmasi sanki oradaydim ve izliyordum onlari...guzel bir anlatimla yazilmis...yeni kitap okumaya baslayan cici kizlara onerilir:)...
324 syf.
·Beğendi·10/10
Bir genç kızın gizli defteri serisinin birinci kitabı.Bu kitapta Serra adında bir kızın günlüğünü okuyoruz.Yani yaşadığı olayları,duygularını,arkadaşlarını,ailesini,okulunu herşeyini okuyoruz.Çok eğlenceli.Serinin diğer kitaplarını da okudukça Serra ile birlikte büyüyoruz.
324 syf.
·Beğendi·9/10·
Sayfalarını defalarca tekrarladığım muhteşem kitap.Kitabı okurken ruhunuzun derinliklerine iniyor,en ücra köşenize oturuyor iç aleminizi okuyormuşsunuz gibi izlenim bırakıyor...Kendi kitabınızı yazıp kendinizi okuyormuşsunuz gibi hisler uyandırıyor .... Her genç kızın kesinlikle okuması gereken bu kitapta aşkın gerçek ile hakikat deryasında yoğrulmasını, korkuya, hüzne, umuda, dostluğa , aile hayatına dair her şeyi içinde biriktirmiş, okuyucuya kalbi selin cümleleriyle yansıtmış ,yaşantılarını idrak etmiş... Henüz büyümemiş genç kızlarımızın okuması gereken kendi hayatına uyarlama yapacağı bir kitap ...
324 syf.
Evet ve benim ilk göz ağrım diyebilirim sanırım ;
İlk hep seri kitaplar okumaktan çekindim . Daha sonra aslında böyle bir şeye sürüklenmenin gerekliliğini hissettim sahafa ilk girdiğimde benim 12 yaşlarımda arkadaşım tarafından bitirilmiş seri bir kitap sözüme çarptı -ben vurdulu , kırdılı , ölümlü , kanlı şeylerden pek hoşlanmam (vampir kitapları gibi sdsdd) -
ve bu kitap gözüme çarptı 1ve2.sini ilk gün aldım harika kitaplar şimdi içerikten bahsedeyim ;
Serra adında liseye yeni başlamış bir kızın hayatından bahsediyor serra dış görünüşüne hep dikkat etmeyen derslerinde başarılı ailesi tarafından sevilen bir kız fakat serranın hayatını değiştirecek bir kaç olay gelişiyor ; Annesi ile babasının ayrılma kararı , Serranın tatil için izmire gidişi Serranın serüvenine katılın maalesef ama maalesef daha serinin 3. kitabı olan kendi ayaklarının üstündeye ulaşamadım onuda aldığımda eminim ki kısa sürede bittiririm
İyi okumalar ... :)
262 syf.
Kitap sade ve de hoş bir anlatıma sahip okurken yormuyor insanı bu yüzdende bir çırpıda bitirdim.
Okuduğum kitaplarla ilgili fazla bilgi vermeyi sevmem o yüzden kısa bir inceleme oldu
İyi okumalar
324 syf.
Lise döneminde okuduğum kitaptı. O kadar beğenmiştim ki bir kaç günde bitirip hemen diğer kitaplarina başlamıştım. Kitap okuma sevdam belki de bu kitap sayesinde artmıştır.
324 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Aslında ilk olarak epsilon yayınevinden okumuştum bu kitabı. Şu ana kadar okuduğum bir sürü kitabın sorumlusudur Bir Genç Kızın Gizli Defteri. Bana okuma alışkanlığı kazandırmaya başladığı için de çok ayrı bir yeri vardır bende.

Serra liseli bir genç kızdır ve serinin ilk on kitabını okuduğum kadarıyla bu kitaplar boyunca onun gizli defterini, yani günlüğünü okuyoruz. Ama her günü yazmıyor tabii ki. İçinde çoğunlukla olay olan günleri okuyoruz. Aslında bu kitabı okuduğum ilk zamanlar sevmiştim ama serideki en sevdiğim kitap tabii ki de dördüncü kitaptı. Çünkü dördüncü kitapta Serra üniversiteye başlıyor ve yaşadığı âşkı, kalp kırıklıklarını, dost sancılarını en içten şekilde aslında orada okuyoruz. Okumak benim için büyük bir keyifti.

Öyle 17-18 yaşlarında değil de 12-14 yaşlarında okursanız daha çok seversiniz diye düşünüyorum. Keyifli okumalar :):)
324 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Merhaba arkadaşlar

Bu kitapta, İpek Ongun’un kalemiyle tanıştım.İlk olmasına rağmen yazarın dilinden etkilendim ve çok beğendim.Sayfalarını defalarca okuduğum muhteşem bir kitaptı.Kitabı okurken sanki ruhunuzun derinliklerine iniyor, en ücra köşesine oturuyor, iç aleminizi okuyormuşsunuz gibi izlenim bırakıyor.Kendi kitabınızı yazıp, kendinizi okuyormuşsunuz gibi hisler oluşturuyor.Kimi yerde Serra’yla güldük kimi yerde ağladık.Seriye tabiki de devam etmek istiyorum.️

Kitabın konusuna gelecek olursak; Serra adında 15 yaşında bir kızın günlüğünü okuyoruz.Karakterimiz Serra Noyan birçoğumuz gibi zor zamanlarında kitaplara sığınan, kendini pek de güzel bulmayan bir kız. Kitapta, Serra’nın inişli çıkışlı hayatından, gençliğin verdiği heyecandan, ilk aşkından ve aile içindeki sıkıntıların getirdiği zorluklar karşısındaki tutumundan, yaşadığı ama kimseye anlatamadığı şeylerden söz ediyor.

Her genç kızın kesinlikle okuması gereken bu kitapta aşkın gerçek ile hakikat deryasında yoğrulmasını, korkuya, hüzne, umuda, dostluğa, aile hayatına dair her şeyi içinde biriktirmiş, okuyucuya kalbi selin cümleleriyle yansıtmış, yaşadıklarını idrak etmiş... Henüz büyümemiş olan kızların okuması gereken, kendi hayatına uyarlama yapacağı bir kitap...
Mutlaka okumanızı tavsiye ederim.Kitapla kalın.
"Ama bu onun mesleği, babaanne," dedim yavaşça.
Gözlerini gözlerime dikip sır veriyormuşcasına, bana doğru eğilerek alçak sesle, "Kadın kısmının mesleği evidir kızım. Sen de bunu böylece bilesin. Bugünlerde hepimizin aklını karıştırıyorlar. Kadının mesleği kocasıdır, çocuklarıdır, evidir..."
İpek Ongun
Sayfa 136 - Altın Kitaplar Yayınevi
“Sen kendini beğenmeyebilirsin çünkü hala modası geçmiş şeylerle ölçüyorsun güzelliğini. Yok yeşil gözler,yok bele kadar inen muhteşem saçlar,yok sopa gibi ince olmak...oysa biz erkekler belki böyle güzellikleri sokakta görünce dönüp bakarız ama birlikte olmak istediğimiz kızlar, kişiliği olan kızlardır.Kişilikleri güzel olan, kafası çalışan,sevecen,insanın oturup konuşabileceği kızlar.”
Sevgi, dünyanın en güzel duygusudur. Sevmeyen insanlar yaşam boyu katı ve hoşgörüsüz olurlar. Birini, bir şeyleri sevebiliyorsan, utanacağına kendinle gurur duymalısın.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Baskı tarihi:
1998
Sayfa sayısı:
204
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754052123
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Altın Kitaplar Yayınları
Baskılar:
Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Neden yazarız? Daha doğrusu neden anı defteri tutarız? Yaşamımızın her döneminde, ama özellikle ilk gençlik çağında, sorunlarımızı, mutlu mutsuz anılarımızı bizi yargılamadan dinleyen, paylaşan birilerine gereksinim duyarız. Ve -bu biri- evet, bildiğiniz, anı defterimizdir. On beş yaşındaki Serra tüm duygularını, düşüncelerini anı defteriyle paylaşıyor. Annesiyle babası neden garip davranıyorlar? Yoksa yolunda gitmeyen bir şeyler mi var? Çeşme'de tatil günlerinde tanıştığı yeni arkadaşları Serra'nın yaşamında ne gibi değişikliklere neden olacaklar? Tüm bu sorunların cevaplarını Serra'nın anı defterinde bulacaksınız.

Kitabı okuyanlar 8.476 okur

 • Beril Lökçü
 • Sonay Gürkan
 • Zeynep Donbaloğlu
 • Phoenix
 • Yasemin Uçar
 • Pelin Sarıçiydem
 • ayvazoglu
 • Neslihan Svn
 • Çağla Hezer
 • Vera

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0.1 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları