Bir Genç Kızın Gizli Defteri (Bir Genç Kızın Gizli Defteri 1)

·
Okunma
·
Beğeni
·
32.853
Gösterim
Adı:
Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Alt başlık:
Bir Genç Kızın Gizli Defteri 1
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
324
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054560844
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Baskılar:
Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Neden yazarız? Daha doğrusu neden anı defteri tutarız?

Yaşamımızın her döneminde ama özellikle ilk gençlik çağında, sorunlarımızı, mutlu mutsuz anılarımızı bizi yargılamadan dinleyen, paylaşan birilerine gereksinim duyarız.

Ve bu biri, evet, bildiniz, anı defterimizdir.

On beş yaşındaki Serra tüm duygularını, düşüncelerini anı defteriyle paylaşıyor. Annesiyle babası neden tuhaf davranıyorlar?

Yoksa yolunda gitmeyen bir şeyler mi var?

Çeşme'de tatil günlerinde tanıştığı yeni arkadaşları, Serra'nın yaşamında ne gibi değişikliklere neden olacak?

Tüm bu soruların cevaplarını Serra'nın anı defterinde bulacaksınız...
(Tanıtım Bülteninden)
324 syf.
·10/10
Yeni yetme bir genç kız iken öğretmenlerimin zorla aldırtıp okuttuğu bir genç kızın anılarından, hayatından bahseden günlük tarzı yanılmıyorsam toplamda 12 kitaptan oluşan bir seri. Serranın ortaokul döneminden başlayıp doğurdugu kızının lise çağına gelmesine kadar devam ediyor seri.

Ama Serracım tüm genç kızların hayatı seninki gibi olmuyor. 15 yaşımızda arkadaşlarımızla tatile çıkamıyorduk. İş kuralım diye babaannemiz malını mülkünü satıp bize vermiyordu Başka hiç işi yoktu. Annemiz 16 yaşındayken sevgilimizi eve çay içmeye davet etmiyordu. Ha deyince yurt dışına çıkamıyorduk. Her günümüz kıskanılacak kadar güzel geçmiyordu.

Amacı genç kızlara olumlu mesaj vermek diye anılsa da hiç alakası yok. Şahsen ben çok kıskanırdım. Vay anasını gece sokağa çıkabiliyor. O parti senin bu parti benim geziyor. Konserler sergiler cabası. Anne, baba, nine, dede hemen herkes peşinde pervane kızımızın. Her istediği anında yapılıyor. Aman sakın genç kızlara bu kitapları okutup kıskançlık krizlerine girmelerine ve isyan bayrağını çekmelerine neden olmayın.
324 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Kitap, 15-16 yaşlarındaki Serra adındaki bir genç kızın inişli çıkışlı hayatından, gençliğin verdiği heyecandan, ilk aşkından ve aile içindeki sıkıntıların getirdiği zorluklar karşısındaki tutumundan söz etmektedir.

Bu kitap bana bir zamanlar yaşadığım olayları da hatırlattı aslında. Anne ve babamın boşanma haberini aldığımda arada kaldığımı, bocaladığımı, iki taraf arasında savrulup durduğum günleri anımsattı. Bu yüzden bazı bölümleri dikkatle okuyup, sanırım ben de o günlerde böyle hissetmiştim gibi yorumlarda bulundum.

Kitaplığımda öylece duruyordu, alıp okuyayım dedim. Öyle çok çok bir şey kazandırdığı söylenemez ama rafta kalacağına bende kalsın değil mi?
 • Alacakaranlık
  8.0/10 (1.750 Oy)1.431 beğeni9.540 okunma113 alıntı27.644 gösterim
 • Yeniay
  7.8/10 (1.097 Oy)856 beğeni6.833 okunma81 alıntı11.228 gösterim
 • En Son Yürekler Ölür
  7.6/10 (1.268 Oy)1.188 beğeni7.893 okunma285 alıntı19.928 gösterim
 • Şafak Vakti
  8.1/10 (1.094 Oy)848 beğeni6.660 okunma46 alıntı14.126 gösterim
 • Yaprak Dökümü
  8.0/10 (1.306 Oy)1.195 beğeni8.318 okunma530 alıntı22.543 gösterim
 • Kaşağı
  8.1/10 (908 Oy)790 beğeni7.092 okunma117 alıntı20.043 gösterim
 • Eroinle Dans
  7.7/10 (1.255 Oy)1.150 beğeni7.364 okunma227 alıntı19.246 gösterim
 • Tutulma
  7.9/10 (1.038 Oy)814 beğeni6.407 okunma37 alıntı9.622 gösterim
 • Yüreğim Seni Çok Sevdi
  7.4/10 (2.720 Oy)3.182 beğeni14.284 okunma438 alıntı85.272 gösterim
 • Adı: Aylin
  8.1/10 (1.325 Oy)1.232 beğeni6.529 okunma170 alıntı21.047 gösterim
324 syf.
·19 günde·Beğendi·9/10
Bir genç kızın gizli kitabı romanında Serra diye bir kızın yaşadıkları, herkese anlatamadıkları şeyler yazıyordur. Serra lise bire gidiyordur ve birazda içine kapanıktır. Birini sevse acaba söylesem mi beklesem mi diye hep kararsız kalmıştır. Aslında neredeyse bütün kızlar öyledir o yaşta ama Serra için bu duygu bambaşkadır.........
324 syf.
·Beğendi·10/10
Bir genç kızın gizli defteri serisinin birinci kitabı.Bu kitapta Serra adında bir kızın günlüğünü okuyoruz.Yani yaşadığı olayları,duygularını,arkadaşlarını,ailesini,okulunu herşeyini okuyoruz.Çok eğlenceli.Serinin diğer kitaplarını da okudukça Serra ile birlikte büyüyoruz.
324 syf.
·Beğendi·9/10·
Sayfalarını defalarca tekrarladığım muhteşem kitap.Kitabı okurken ruhunuzun derinliklerine iniyor,en ücra köşenize oturuyor iç aleminizi okuyormuşsunuz gibi izlenim bırakıyor...Kendi kitabınızı yazıp kendinizi okuyormuşsunuz gibi hisler uyandırıyor .... Her genç kızın kesinlikle okuması gereken bu kitapta aşkın gerçek ile hakikat deryasında yoğrulmasını, korkuya, hüzne, umuda, dostluğa , aile hayatına dair her şeyi içinde biriktirmiş, okuyucuya kalbi selin cümleleriyle yansıtmış ,yaşantılarını idrak etmiş... Henüz büyümemiş genç kızlarımızın okuması gereken kendi hayatına uyarlama yapacağı bir kitap ...
324 syf.
Evet ve benim ilk göz ağrım diyebilirim sanırım ;
İlk hep seri kitaplar okumaktan çekindim . Daha sonra aslında böyle bir şeye sürüklenmenin gerekliliğini hissettim sahafa ilk girdiğimde benim 12 yaşlarımda arkadaşım tarafından bitirilmiş seri bir kitap sözüme çarptı -ben vurdulu , kırdılı , ölümlü , kanlı şeylerden pek hoşlanmam (vampir kitapları gibi sdsdd) -
ve bu kitap gözüme çarptı 1ve2.sini ilk gün aldım harika kitaplar şimdi içerikten bahsedeyim ;
Serra adında liseye yeni başlamış bir kızın hayatından bahsediyor serra dış görünüşüne hep dikkat etmeyen derslerinde başarılı ailesi tarafından sevilen bir kız fakat serranın hayatını değiştirecek bir kaç olay gelişiyor ; Annesi ile babasının ayrılma kararı , Serranın tatil için izmire gidişi Serranın serüvenine katılın maalesef ama maalesef daha serinin 3. kitabı olan kendi ayaklarının üstündeye ulaşamadım onuda aldığımda eminim ki kısa sürede bittiririm
İyi okumalar ... :)
324 syf.
Lise döneminde okuduğum kitaptı. O kadar beğenmiştim ki bir kaç günde bitirip hemen diğer kitaplarina başlamıştım. Kitap okuma sevdam belki de bu kitap sayesinde artmıştır.
324 syf.
·2 günde·Puan vermedi
Bu benim ilk kez İpek Ongun’u okuyuşum olmasına rağmen yazarın anlatımından etkilendim.
Kitap Serra adında 15 yaşındaki bir kızın günlüğü.Karakterimiz Serra Noyan birçoğumuz gibi zor zamanlarında kitaplara sığınan,kendini pek de güzel bulmayan bir kız.Serra’nın hayatı yaz tatilinde Çeşme’de değişir.Orada onun İçin ileride çok değerli olacak arkadaşları ile tanışır.Kitap eğlenceliydi.Serra’yı okurken onun dünyasına girmek ve yaşadıklarını yaşamak büyük bir zevkti.Mutlaka okumanızı tavsiye ederim
324 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Aslında ilk olarak epsilon yayınevinden okumuştum bu kitabı. Şu ana kadar okuduğum bir sürü kitabın sorumlusudur Bir Genç Kızın Gizli Defteri. Bana okuma alışkanlığı kazandırmaya başladığı için de çok ayrı bir yeri vardır bende.

Serra liseli bir genç kızdır ve serinin ilk on kitabını okuduğum kadarıyla bu kitaplar boyunca onun gizli defterini, yani günlüğünü okuyoruz. Ama her günü yazmıyor tabii ki. İçinde çoğunlukla olay olan günleri okuyoruz. Aslında bu kitabı okuduğum ilk zamanlar sevmiştim ama serideki en sevdiğim kitap tabii ki de dördüncü kitaptı. Çünkü dördüncü kitapta Serra üniversiteye başlıyor ve yaşadığı âşkı, kalp kırıklıklarını, dost sancılarını en içten şekilde aslında orada okuyoruz. Okumak benim için büyük bir keyifti.

Öyle 17-18 yaşlarında değil de 12-14 yaşlarında okursanız daha çok seversiniz diye düşünüyorum. Keyifli okumalar :):)
324 syf.
·Puan vermedi
Bundan 3 yıl önce öğretmenimin okumam için verdiği bir kitaptı okurken keyifle okudum hala da arada elime alır satırlarda gezinirim animsarım okuduğum zamandaki mutluluğu
324 syf.
·1 günde·Beğendi·Puan vermedi
ilk okuduğum romandı. Genç kız olmayı, hayaller kurmayı, hayal kırıklıkları yaşamayı, aşkları, işleri kısaca hayatı bana ilk öğreten kitap oldu.
Kitabı su an okuyorum ve mükemmel bir kitap bu kitap yazildigi için conk şanslıyız tam genç kızlara göre bi kitap yazarı kutluyorum mutlaka bütün gençlerin okumasını tavsiye ederim
"Ama bu onun mesleği, babaanne," dedim yavaşça.
Gözlerini gözlerime dikip sır veriyormuşcasına, bana doğru eğilerek alçak sesle, "Kadın kısmının mesleği evidir kızım. Sen de bunu böylece bilesin. Bugünlerde hepimizin aklını karıştırıyorlar. Kadının mesleği kocasıdır, çocuklarıdır, evidir..."
İpek Ongun
Sayfa 136 - Altın Kitaplar Yayınevi
“Sen kendini beğenmeyebilirsin çünkü hala modası geçmiş şeylerle ölçüyorsun güzelliğini. Yok yeşil gözler,yok bele kadar inen muhteşem saçlar,yok sopa gibi ince olmak...oysa biz erkekler belki böyle güzellikleri sokakta görünce dönüp bakarız ama birlikte olmak istediğimiz kızlar, kişiliği olan kızlardır.Kişilikleri güzel olan, kafası çalışan,sevecen,insanın oturup konuşabileceği kızlar.”
Sevgi, dünyanın en güzel duygusudur. Sevmeyen insanlar yaşam boyu katı ve hoşgörüsüz olurlar. Birini, bir şeyleri sevebiliyorsan, utanacağına kendinle gurur duymalısın.
‘’Aklınız duygularınızın engeli olmamalı..

Duygularınız da aklınızın engeli olmamalı...’’

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Alt başlık:
Bir Genç Kızın Gizli Defteri 1
Baskı tarihi:
Mart 2013
Sayfa sayısı:
324
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054560844
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Artemis Yayınları
Baskılar:
Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Bir Genç Kızın Gizli Defteri
Neden yazarız? Daha doğrusu neden anı defteri tutarız?

Yaşamımızın her döneminde ama özellikle ilk gençlik çağında, sorunlarımızı, mutlu mutsuz anılarımızı bizi yargılamadan dinleyen, paylaşan birilerine gereksinim duyarız.

Ve bu biri, evet, bildiniz, anı defterimizdir.

On beş yaşındaki Serra tüm duygularını, düşüncelerini anı defteriyle paylaşıyor. Annesiyle babası neden tuhaf davranıyorlar?

Yoksa yolunda gitmeyen bir şeyler mi var?

Çeşme'de tatil günlerinde tanıştığı yeni arkadaşları, Serra'nın yaşamında ne gibi değişikliklere neden olacak?

Tüm bu soruların cevaplarını Serra'nın anı defterinde bulacaksınız...
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 7.276 okur

 • Justareader
 • Berryone
 • Hiranur Yazıcı
 • Zeynep V.
 • Merve Özden
 • Nurbanu kellegoz
 • Asunaz Kaya
 • Esen TÜRKER MEDER
 • Yaren Selik
 • Havva CAN ÖZDEMİR

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%9.6
14-17 Yaş
%17
18-24 Yaş
%25
25-34 Yaş
%29.8
35-44 Yaş
%15
45-54 Yaş
%2.1
55-64 Yaş
%0.3
65+ Yaş
%1.2

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%97.5
Erkek
%2.5

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%32.8 (372)
9
%12.2 (138)
8
%16.1 (183)
7
%13.4 (152)
6
%8.3 (94)
5
%6.2 (70)
4
%4 (45)
3
%1.6 (18)
2
%1.9 (21)
1
%2 (23)

Kitabın sıralamaları