Bir Genç Kızın Gizli Defteri Bir Genç Kızın Gizli Defteri 1

7,7/10  (689 Oy) · 
4.244 okunma  · 
597 beğeni  · 
25.830 gösterim
Neden yazarız? Daha doğrusu neden anı defteri tutarız?

Yaşamımızın her döneminde ama özellikle ilk gençlik çağında, sorunlarımızı, mutlu mutsuz anılarımızı bizi yargılamadan dinleyen, paylaşan birilerine gereksinim duyarız.

Ve bu biri, evet, bildiniz, anı defterimizdir.

On beş yaşındaki Serra tüm duygularını, düşüncelerini anı defteriyle paylaşıyor. Annesiyle babası neden tuhaf davranıyorlar?

Yoksa yolunda gitmeyen bir şeyler mi var?

Çeşme'de tatil günlerinde tanıştığı yeni arkadaşları, Serra'nın yaşamında ne gibi değişikliklere neden olacak?

Tüm bu soruların cevaplarını Serra'nın anı defterinde bulacaksınız...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2013
 • Sayfa Sayısı:
  324
 • ISBN:
  9786054560844
 • Yayınevi:
  Artemis Yayınları
 • Kitabın Türü:
DUA 
 01 Eki 2017 · Kitabı okudu

Yeni yetme bir genç kız iken öğretmenlerimin zorla aldırtıp okuttuğu bir genç kızın anılarından, hayatından bahseden günlük tarzı yanılmıyorsam toplamda 12 kitaptan oluşan bir seri. Serranın ortaokul döneminden başlayıp doğurdugu kızının lise çağına gelmesine kadar devam ediyor seri.

Ama Serracım tüm genç kızların hayatı seninki gibi olmuyor. 15 yaşımızda arkadaşlarımızla tatile çıkamıyorduk. İş kuralım diye babaannemiz malını mülkünü satıp bize vermiyordu Başka hiç işi yoktu. Annemiz 16 yaşındayken sevgilimizi eve çay içmeye davet etmiyordu. Ha deyince yurt dışına çıkamıyorduk. Her günümüz kıskanılacak kadar güzel geçmiyordu.

Amacı genç kızlara olumlu mesaj vermek diye anılsa da hiç alakası yok. Şahsen ben çok kıskanırdım. Vay anasını gece sokağa çıkabiliyor. O parti senin bu parti benim geziyor. Konserler sergiler cabası. Anne, baba, nine, dede hemen herkes peşinde pervane kızımızın. Her istediği anında yapılıyor. Aman sakın genç kızlara bu kitapları okutup kıskançlık krizlerine girmelerine ve isyan bayrağını çekmelerine neden olmayın.

Merve Nur 
19 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Kitap, 15-16 yaşlarındaki Serra adındaki bir genç kızın inişli çıkışlı hayatından, gençliğin verdiği heyecandan, ilk aşkından ve aile içindeki sıkıntıların getirdiği zorluklar karşısındaki tutumundan söz etmektedir.

Bu kitap bana bir zamanlar yaşadığım olayları da hatırlattı aslında. Anne ve babamın boşanma haberini aldığımda arada kaldığımı, bocaladığımı, iki taraf arasında savrulup durduğum günleri anımsattı. Bu yüzden bazı bölümleri dikkatle okuyup, sanırım ben de o günlerde böyle hissetmiştim gibi yorumlarda bulundum.

Kitaplığımda öylece duruyordu, alıp okuyayım dedim. Öyle çok çok bir şey kazandırdığı söylenemez ama rafta kalacağına bende kalsın değil mi?

Bir Genç Kızın Gizli Defteri benzeri kitaplar

merve ünlüer 
29 Ara 2016 · Kitabı okudu · 19 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir genç kızın gizli kitabı romanında Serra diye bir kızın yaşadıkları, herkese anlatamadıkları şeyler yazıyordur. Serra lise bire gidiyordur ve birazda içine kapanıktır. Birini sevse acaba söylesem mi beklesem mi diye hep kararsız kalmıştır. Aslında neredeyse bütün kızlar öyledir o yaşta ama Serra için bu duygu bambaşkadır.........

Cok sevdigim bir yazar zaten...bu kitabinda da yine hanimefendi olmak adina aldigim cok sey var...Serra'nin yaz askiyla bulusmasi sanki oradaydim ve izliyordum onlari...guzel bir anlatimla yazilmis...yeni kitap okumaya baslayan cici kizlara onerilir:)...

Evet ve benim ilk göz ağrım diyebilirim sanırım ;
İlk hep seri kitaplar okumaktan çekindim . Daha sonra aslında böyle bir şeye sürüklenmenin gerekliliğini hissettim sahafa ilk girdiğimde benim 12 yaşlarımda arkadaşım tarafından bitirilmiş seri bir kitap sözüme çarptı -ben vurdulu , kırdılı , ölümlü , kanlı şeylerden pek hoşlanmam (vampir kitapları gibi sdsdd) -
ve bu kitap gözüme çarptı 1ve2.sini ilk gün aldım harika kitaplar şimdi içerikten bahsedeyim ;
Serra adında liseye yeni başlamış bir kızın hayatından bahsediyor serra dış görünüşüne hep dikkat etmeyen derslerinde başarılı ailesi tarafından sevilen bir kız fakat serranın hayatını değiştirecek bir kaç olay gelişiyor ; Annesi ile babasının ayrılma kararı , Serranın tatil için izmire gidişi Serranın serüvenine katılın maalesef ama maalesef daha serinin 3. kitabı olan kendi ayaklarının üstündeye ulaşamadım onuda aldığımda eminim ki kısa sürede bittiririm
İyi okumalar ... :)

Duygu 
 16 Nis 2016 · Kitabı okudu

Lise döneminde okuduğum kitaptı. O kadar beğenmiştim ki bir kaç günde bitirip hemen diğer kitaplarina başlamıştım. Kitap okuma sevdam belki de bu kitap sayesinde artmıştır.

Ada Karen 
23 Oca 07:26 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

İpek Ongun’un Bir Genç Kızın Gizli Defteri romanı okurlarına 15 yaşında genç bir kız olan Serra’nın hikayesini anlatıyor.

Her genç kız gibi hem ailesi ile hem hayatı ile sorunları olan Serra tüm dertlerini defteri ile paylaşıyor. Bir taraftan anne ve babasını anlamaya çalışırken diğer taraftan Çeşme’de tanıştığı yeni arkadaşı ile birlikte hayatı tamamen değişmeye başlıyor.

Genç kızlara okumayı sevdirecek, küçük şeylerle mutlu olmayı öğreten kitaptır. Yazarın çıkış noktası gence hizmet ve birçok açıdan eğitici olacak bir tarzda serinin ilk kitabı.  Devamı niteliğinde 4 kitap daha yazılmış.

Bu kitap sayesinde günlük tutma alışkanlığını kazanmıştım küçük yaşta.

Şeyma Yavuz 
24 Eki 2017 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Kitabı su an okuyorum ve mükemmel bir kitap bu kitap yazildigi için conk şanslıyız tam genç kızlara göre bi kitap yazarı kutluyorum mutlaka bütün gençlerin okumasını tavsiye ederim

ümmühan şimşek 
 28 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

2.sini alip hemen okumaya baslicam tum seriyi bir arada alip okumak daha cazip ama biraz pahaliya geliyoo Tek tek alip okucaiz artik napalim ipek ongunu gercekten seviyorum

Gizem Aydınlıoğlu 
05 May 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

ilk okuduğum romandı. Genç kız olmayı, hayaller kurmayı, hayal kırıklıkları yaşamayı, aşkları, işleri kısaca hayatı bana ilk öğreten kitap oldu.

Kitaptan 19 Alıntı

Sadettin TANIK 
 04 May 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Cahillik
"Ama bu onun mesleği, babaanne," dedim yavaşça.
Gözlerini gözlerime dikip sır veriyormuşcasına, bana doğru eğilerek alçak sesle, "Kadın kısmının mesleği evidir kızım. Sen de bunu böylece bilesin. Bugünlerde hepimizin aklını karıştırıyorlar. Kadının mesleği kocasıdır, çocuklarıdır, evidir..."

Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 136 - Altın Kitaplar Yayınevi)Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 136 - Altın Kitaplar Yayınevi)
Tuncay YILDIRIM 
 28 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sevgi
Sevgi, dünyanın en güzel duygusudur. Sevmeyen insanlar yaşam boyu katı ve hoşgörüsüz olurlar. Birini, bir şeyleri sevebiliyorsan, utanacağına kendinle gurur duymalısın.

Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 118)Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 118)

‘’Aklınız duygularınızın engeli olmamalı..

Duygularınız da aklınızın engeli olmamalı...’’

Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek OngunBir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun
Buzul 
24 Eki 2017 · Puan vermedi

Dünya nasıl tepeme yıkılmadı ve ben hala nasıl yaşıyorum,çok ama çok şaşıyorum.

Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek OngunBir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun
Merve Nur 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bazen elime öyle güzel kitaplar geçiyor ki, saatlerce okuduğumun farkına bile varmıyorum, ta ki annem gelip "Haydi yeter artık, yat uyu" deyip, ışığımı söndürene dek.

Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 14)Bir Genç Kızın Gizli Defteri, İpek Ongun (Sayfa 14)
2 /