Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü

8,1/10  (23 Oy) · 
68 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.152 gösterim
"Ergenlik çağındaki bütün gençlerin ebeveynlerinin okuması gereken bir kitap."
-Boston Globe-

" Sıra dışı bir çalışma... Korkutucu gerçekleri gösteren bir belgesel."
-New York Times Book Review-

Alice herhangi biri olabilir...
Tanıdığınız biri olabilir...
Alice uyuşturucu kullanıyor...

On beş yaşında, beyaz, orta sınıf bir ailenin kızı olan Alice, son derece sıradan ve iyi bir kız. Dersleri iyi. Bir gün evlenip bir aile kurmayı hayal ediyor. Ama fark etmeden hayatına giren uyuşturucu Alice için dünyayı önce daha yaşanılır, daha dayanılır bir yer haline getirirken, genç kız çok geçmeden hiç peşini bırakmayacak bir belaya bulaştığını anlıyor. Alice'in hayatı bir daha asla aynı olmayacak.

Anne ve babası değişiklikleri fark ediyor ama neler olup bittiğini anlamıyorlar. Ona yardım edemiyorlar. Alice'in üzücü bağımlılık macerası yönlendirilmeye açık duygularını anlamalarında yetişkinlere yardımcı olacak.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9944983233
 • Orijinal Adı:
  Go Ask Alıce
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
 09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Korkunçtu.Ben bir anne olarak okudum ve belki de 10 hatta 1000 kat feci şekilde etkilendim. Kitap olarak değil ders kitabı olarak okutulmalı, bölümlere ayrılmalı. Tek tek üzerine basarak, orada yazan ifadeler tek tek açıklanarak okunmalı.
Tam da yazıldığı gibi bir günlük.Bazı felaket niteliğindeki olaylar geçiştirilip normal şekilde yazılmış, önce anlayamıyor, dönüp bir daha okuyorsunuz.( Belki bu olayları önemsizleştirip bir kendini aklama taktiği , ya da kendini yine kendine masum gösterip daha kolay affetmeye çabalayış ile böyle yapılmıştır.)
"Uyuşturucu Batağı" ifadesi var ya işte anlatılan tam da bu.evden kaçmalar, torbacı olmalar,tecavüzler, sokakta yatmalar, günlerce kendinden geçmiş halde sokakta, orda burda kalmalar, tekrar tekrar ve tekrar ve hatta toplu tecavüzlere uğramalar.... !!!!!
Korkunçtu.
Evladınızın başaına gelmesinden korktuğunuz herşey var bu kitapta ve sakın şu yanılgıya kapılmayın " Orası Amerika, burada böyle şey olmaz" HAYIR KESİNLİKLE VAR VE HATTA YANI BAŞINIZDA.

Furkan 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Lise çağımda elime geçen kitaplardan biriydi ve bir çırpıda okuyup bitirmiştim. Bana göre en başta berbat bir şeyi size çekici halde anlatması ve ardından sonuyla tiksindirmesi gayet güzel bir taktik olmuştu.

Özge Aslıhak 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı okumaya başladıktan sonra uyuşturucuya o kadar fazla merak salmıştım ki Alice'in anlattığı kadar var mı diye merak ediyordum. Fakat sonra kitabın sonlarına yaklaştıkça kendime de Alice'ede kızmaya başlamıştım. Uyuşturucunun ne kadar rahatlatıcı olsada bu rahatlığın asıl ölüm rahatlığı olduğunu anlamamıştı. Anladığında ise geç kalınmışlık hissi yaşamıştı. Kitabın sonunda gerçekten psikolojik bir çöküntüye uğramıştım resmen. Ruh gibi geziyodum evin içinde aynı Alice'in uyuşturucuyu aldığı zaman olduğu gibi.
Uyuşturucu gerçekten ölüm rahatlığı arkadaşlar. Aklınızdan kullanma isteği geçtimi sizde mahkum kalıyosunuz buna. Lütfen kendinize dikkat edin. Alice'in yaptığı hatayı anlaması geç olsada hepimiz daha yolun başındayız.

Balım Eda 
12 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Özellikle ergenlik döneminde çocukları olanların okumasını tavsiye ederim.Gerçek bir hikaye.Alice'in uyuşturucuyla haberi bile olmadan tanıştırılması ve devamında gelen kötü günleri ve her ne olursa olsun desteğini esirgemeyen ailesinin ağlatan hikayesi..

Sümeyra Demir 
29 Oca 15:10 · Kitabı okudu · 2 günde · 9/10 puan

Çağımızın ürkütücü gerçeklerinden birini gözler önüne seren, 15-16 yaşlarındaki bir genç kızın hayatını, hayallerini, korkularını anlattığı bir günlük. Uyuşturucunun bir insanı, insanları nasıl bir batağa sürüklediğini çırılçıplak bir şekilde gösteren bir kitap. Ebeveynlerin okuyarak gençleri anlaması ve elbette ki gençlerin okuyup neden böyle bir şeye bulaşmamaları gerektiğini bir kez daha görmeleri için okunması gerek kesinlikle. Kitapta okuduğunuz bazı yerler - her ne kadar çok yüzeysel geçilmişse de - oldukça korkunç, kimsenin başına gelmesinin istenemeyeceği şeyler...

Gerçekten herkes okumalı, uyuşturucunun bireye etkisi ve o duygu yoğunluğu, hayatlarımızı nasıl etkilediği... Alice ve Alice'nin yaşadıkları olaylar, gerçeklikle olan bağlantısı. Okumazsanız çok şey kaybedersiniz.

Kitaptan 5 Alıntı

Sümeyra Demir 
28 Oca 17:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Aslında uykuya değil, bir kaçışa ihtiyacım var ve uyumak, kaçmak için harika bir yol.

Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, AnonimBir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim
Gözde Uysal 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben ölmek isterken, annem benden odamı toplamamı nasıl isteyebilir? Kendi ruhumla bile yalnız kalamaz mıyım?

Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, AnonimBir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim