Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü

8,0/10  (56 Oy) · 
128 okunma  · 
41 beğeni  · 
1.477 gösterim
"Ergenlik çağındaki bütün gençlerin ebeveynlerinin okuması gereken bir kitap."
-Boston Globe-

" Sıra dışı bir çalışma... Korkutucu gerçekleri gösteren bir belgesel."
-New York Times Book Review-

Alice herhangi biri olabilir...
Tanıdığınız biri olabilir...
Alice uyuşturucu kullanıyor...

On beş yaşında, beyaz, orta sınıf bir ailenin kızı olan Alice, son derece sıradan ve iyi bir kız. Dersleri iyi. Bir gün evlenip bir aile kurmayı hayal ediyor. Ama fark etmeden hayatına giren uyuşturucu Alice için dünyayı önce daha yaşanılır, daha dayanılır bir yer haline getirirken, genç kız çok geçmeden hiç peşini bırakmayacak bir belaya bulaştığını anlıyor. Alice'in hayatı bir daha asla aynı olmayacak.

Anne ve babası değişiklikleri fark ediyor ama neler olup bittiğini anlamıyorlar. Ona yardım edemiyorlar. Alice'in üzücü bağımlılık macerası yönlendirilmeye açık duygularını anlamalarında yetişkinlere yardımcı olacak.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  2009
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9944983233
 • Orijinal Adı:
  Go Ask Alıce
 • Çeviri:
  Selim Yeniçeri
 • Yayınevi:
  Koridor Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
DUA 
17 Ağu 17:43 · Kitabı okudu

Kitabın anlatımını çok yavan buldum. Gün gün yaşanılanlar yazılmış ama boş ve basit geldi bana. Evet anlatılan olay etkileyici ama biraz daha edebi cümlelerle süslense çok daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Falanca gün oraya gittim onunla konustum geri döndüm gibi cümlelerle doluydu.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
 09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Korkunçtu.Ben bir anne olarak okudum ve belki de 10 hatta 1000 kat feci şekilde etkilendim. Kitap olarak değil ders kitabı olarak okutulmalı, bölümlere ayrılmalı. Tek tek üzerine basarak, orada yazan ifadeler tek tek açıklanarak okunmalı.
Tam da yazıldığı gibi bir günlük.Bazı felaket niteliğindeki olaylar geçiştirilip normal şekilde yazılmış, önce anlayamıyor, dönüp bir daha okuyorsunuz.( Belki bu olayları önemsizleştirip bir kendini aklama taktiği , ya da kendini yine kendine masum gösterip daha kolay affetmeye çabalayış ile böyle yapılmıştır.)
"Uyuşturucu Batağı" ifadesi var ya işte anlatılan tam da bu.evden kaçmalar, torbacı olmalar,tecavüzler, sokakta yatmalar, günlerce kendinden geçmiş halde sokakta, orda burda kalmalar, tekrar tekrar ve tekrar ve hatta toplu tecavüzlere uğramalar.... !!!!!
Korkunçtu.
Evladınızın başaına gelmesinden korktuğunuz herşey var bu kitapta ve sakın şu yanılgıya kapılmayın " Orası Amerika, burada böyle şey olmaz" HAYIR KESİNLİKLE VAR VE HATTA YANI BAŞINIZDA.

Defne Ceyy 
26 Tem 19:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

BGKUG || KİTAP YORUMU

Kitap, 15 yaşındaki bir genç kızın uyuşturucuyla birlikte hayatını anlatıyor. Kitap günlük tarzı ve aslında o tür kitapları sevmem fakat bu kitaba aşık oldum diyebilirim. Kız her bir daha içmeyeceğim deyişinde daha bir bataklığa batıyor ve başına dert alıyor. Bunların hepsini günlüğüne yazıyor. Yanlış arkadaş seçimleri, ailesinin bunu farketmemesi ve daha bir çok olay.
Birçok sevdiği çocuk oluyor. Ya da kötü alışkanlıklara sürükleyen arkadaşları.. Kız kurtulmak istesede bir bakıma bu arkadaş çevresi onu bırakmıyor. Bunların hepsini iki günlüğe anlatırken kimseye tam olarak hiçbir şeyini anlatmıyor.. Ailesi uyuşturucu kullandığını ve sattığını öğreniyor. Şiddet gösterecek bir aile değil ailesi fakat çok gözü kör diyebilirim. Kızın gerçek bir arkadaşa ihtiyacı var. Uyuşturucu aldığı zaman cinsel ilişkiye bile girdi. Hemde bir kaç defa.. Bütün ebeveynlerin ve ergenlerin okuması gereken bir kitap. Ebeveynlerin çocukların gözünden nasıl bakılacağına yardımcı bir kitap ciddi anlamda. Kitabın kahramanı sonlara doğru gerçekten iyi arkadaş ve güzel bir sevgilisi demeyeyimde güzel bir erkek arkadaşı oluyor ve günlük yazmayı bıraktıktan sonra.. büyük bir şok dalgası yaratıyor.

Gözde Altay 
09 Ağu 00:33 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Her çocuğun ve ailenin okuması gereken bir kitap. Nasıl demek için işin içine girdiği ve sürüklendiğini anlatıyor. Aile için iletişim çok önemli ve iletişimsizlik bu sonuçlar doğuruyor.

Nazan gercek 
30 Nis 03:25 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

Yaşanmış ,kaybolmuş bir hayat hikayesi;Alice 15 yaşında ergenliğe adim atmis gencecik bir filiz insanların onu görmezden gelmesinden,kendine guvensizliginden ve mutlu olmak isteyen küçücük bir kız yanlış arkadaş seçiminden bir gün bir partide kolanın içine atılan uyuşturucudan hayatı tamamen değişir. Yalnizliktan ,ezilmislikten sıkılmıştır artık uyuşturucu kullandığında kendisini daha iyi hisseder ama ne kadar kotu bir duruma düşeceğinden haberi yoktur. Bende bir anneyim kitabı o kadar üzülerek okudum ki anne ve babaların çocuklarını taniyamaması ve sürekli onları yönlendirip istediği gibi olmaları için baskı yapıyorlar. Uyuşturucu herşeyi unutmak rahatlamak için seçtikleri bir yöntem malesef şimdiki zamanımızda bile o kadar küçük yaşlara ulaştıkı uzulerek haberlerde kitaplarda her yerde karşımıza çıkıyor. Çocukların kendine guvenen birey olarak yetiştirmek için onları dinlemeliyiz. Alice nu kadar güvensiz ve kendini bu kadar yalnız hissetmeseydi böyle olmazdi. Çocuklarımıza sahip çıkalım onları dinleyelim ,birlikte vakit geçirelim bende çalışan bir anneyim hicbirsey yapamazsak sadece akşam bir saatimiz onlara ayirip KALİTELİ VAKİT geçirelim. . Onlar bizim geleceğimiz ,çocuk doğurmak kolay önemli olan onlara saygıyı, sevgiyi,guveni iyi asilamaktir. Vatana ,millete hayırlı bir evlat yetiştirmek için cabalamakır. Yazacak daha o kadar çok şey varki neyse herkes kitabi mutlaka okumalı , okutmali ders kitabı niteliğinde bir kitap.... Mutlaka tavsiye ediyorum. ...

Özge Aslıhak 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu kitabı okumaya başladıktan sonra uyuşturucuya o kadar fazla merak salmıştım ki Alice'in anlattığı kadar var mı diye merak ediyordum. Fakat sonra kitabın sonlarına yaklaştıkça kendime de Alice'ede kızmaya başlamıştım. Uyuşturucunun ne kadar rahatlatıcı olsada bu rahatlığın asıl ölüm rahatlığı olduğunu anlamamıştı. Anladığında ise geç kalınmışlık hissi yaşamıştı. Kitabın sonunda gerçekten psikolojik bir çöküntüye uğramıştım resmen. Ruh gibi geziyodum evin içinde aynı Alice'in uyuşturucuyu aldığı zaman olduğu gibi.
Uyuşturucu gerçekten ölüm rahatlığı arkadaşlar. Aklınızdan kullanma isteği geçtimi sizde mahkum kalıyosunuz buna. Lütfen kendinize dikkat edin. Alice'in yaptığı hatayı anlaması geç olsada hepimiz daha yolun başındayız.

Furkan 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Lise çağımda elime geçen kitaplardan biriydi ve bir çırpıda okuyup bitirmiştim. Bana göre en başta berbat bir şeyi size çekici halde anlatması ve ardından sonuyla tiksindirmesi gayet güzel bir taktik olmuştu.

Öylesine Biri 
 10 Eyl 22:02 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

O kadar emek verip uyuşturucuyla mücadele etmiş en son yine uyuşturucu kurbanı olmuş bi genç kızın hayatı bana cazip gelen tarafı yazarının olmaması bu yüzden almıştım içeriğini bilsem almazdım ergenlik çağındaki gençlerin okuyacağı tarzda bi kitap inşallah kitaplığımdan bi kardeşime hediye etme fırsatım olur :)

Ayşe Selime Güner 
01 May 19:34 · Kitabı okuyor · Beğendi · 6/10 puan

Gerçekten herkes okumalı, uyuşturucunun bireye etkisi ve o duygu yoğunluğu, hayatlarımızı nasıl etkilediği... Başta berbat bir şeyi size çekici halde anlatması ve ardından sonuyla tiksindirmesi gayet güzel bir taktik doğrusu

Melike 
26 Ağu 20:17 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitap gerçekten beni çok farklı hissettiren sayılı kitaplarımdandı. Alice'in gerçekten hayatının mahvoluşunu okuyarak kendinizin keşfetmesi gerekiyor. Okuyacağınıza asla pişman olmayacaksınız hatta kitabı okurken ağlayabilirsiniz.

2 /

Kitaptan 53 Alıntı

Yonca 
 05 Nis 23:22 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

"Bir şey hakkında söyleyecek iyi bir şey bulamıyorsan,hiçbir şey söyleme."

Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim (Koridor Yayıncılık)Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim (Koridor Yayıncılık)
Yonca 
06 Nis 22:31 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

"Kitap,masa veya müzik miydim,yoksa hepsinin bir parçası mıydım?"

Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim (Koridor Yayıncılık)Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim (Koridor Yayıncılık)
Yonca 
06 Nis 22:30 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

"Kendimi harika,özgür,terk edilmiş,farklı,gelişmiş bir türün mükemmelleştirilmiş bir hali gibi hissediyorum."

Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim (Koridor Yayıncılık)Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim (Koridor Yayıncılık)
Yonca 
06 Nis 22:34 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

"Ölümden sonra gerçekten başka bir yaşam olup olmadığını merak ediyorum.Ah,umarım vardır!"

Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim (Koridor Yayıncılık)Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim (Koridor Yayıncılık)
Yonca 
08 Nis 00:00 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

"Her seferinde başımı yatağa koyar koymaz uyuyacak kadar yorgun olduğum için mutluyum,çünkü düşünecek zamanım olmasını istemiyorum."

Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim (Koridor Yayıncılık)Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim (Koridor Yayıncılık)
Yonca 
07 Nis 23:54 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

"Biliyor musun,çok seçici olmasam,birçok kişiyle çıkabilirdim."

Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim (Koridor Yayıncılık)Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim (Koridor Yayıncılık)
Yonca 
06 Nis 13:15 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi

Her şeyin inanılmaz olduğu bir noktada her şeye inanabilmek üzücü değil mi?

Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim (Koridor Yayıncılık)Bir Genç Kızın Uyuşturucu Günlüğü, Anonim (Koridor Yayıncılık)