Bir Geyşanın Anıları

8,2/10  (136 Oy) · 
596 okunma  · 
93 beğeni  · 
2.632 gösterim
Japonya'nın en ünlü geyşasının gerçek anılarının kusursuz bir içtenlik ve ince bir lirizmle anlatıldığı bu romanda, bakire kızların açık artırmalarda en yüksek fiyatı veren alıcıya satıldığı; kadınların iktidarı elinde tutan erkekleri oyalamak için eğitildikleri; aşk hayallerine küçümsenerek bakıldığı, dış görünümü görkemli bir dünya gözlerimizin önüne seriliyor.

'Bu destansı roman hızla yok olan bir dünyayı gözler önüne seriyor.'
- The Times-
'Büyüleyici... anlatı sanatının en güzel örneklerinden biri... okumaya doyulmuyor.'
- Observer-
'İnanılmaz bir düş dünyasına sahip olan Golden, Sayuri'nin anılarını şiirsel bir dille anlatıyor.'
- Independent-
'Bu olağanüstü kitap yok olmuş bir dünyayı tün ayrıntılarıyla okurlara sunuyor.'
- Daily Mail-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2006
 • Sayfa Sayısı:
  592
 • ISBN:
  9789752112032
 • Orijinal Adı:
  Memoirs Of a Geisha
 • Çeviri:
  Azize Bergin, Zeliha İyidoğan Babayiğit
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:
Yasemin Yavuz 
24 Ara 2015 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Anlatımı su gibi akıcı, betimlemeler gerçekten çok başarılı. Kitabı okuduktan sonra filmini izlemek ne kadar mantıklı olur bilmiyorum ama kafamda tasarladıklarımı biraz daha görsel hale getireceğini umuyorum. Kitap gibi olamaz kesinlikle farkındayım, zaten aynı tadı beklemiyorum.
Küçücük bir kız çocuğunu, genç bir kızı, çırak bir geyşayı, yetişkin bir geyşayı, olgun bir kadını nefis bir şekilde aktarmayı başarıyor kitap size.

Ayten Ernaz Tiryaki 
01 Ara 2015 · Kitabı okudu · 7 günde · 9/10 puan

Okumaya başladığınız anda bitirmek isteyeceğiniz, Japon kültürü ve geyşalık kavramı üzerine çok farklı ve yeni şeyler öğreneceğiniz müthiş bir hayat hikâyesi.
Ailesi tarafından satılarak geyşa olmaya zorlanan küçük bir kızın, acılarla olgunlaşması ve sevdiği erkeğin gözleri önünde farklı farklı erkeklere hizmet etmek zorunda kalması çok etkileyici bir dille anlatılmış. Taa ki... Gerisi sürpriz!
Ben çok etkilendim, merak ediyorsanız size de tavsiye ediyorum.

Vildan Eyüpoğlu 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Küçük bir kız. Annesinin ölümü üzerine babası onu geyşa olabilmesi için yaşadığı balıkçı köyünden gönderir.
Ve kızın geyşa evinde yaşadıkları...sürükleyici bir eser.

Okunmaya değer..Farklı kültür,farklı hayatlar. Ama aynı olan başroldeki kadınlar.

Gülşah Özkaya 
09 Ara 2016 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Bu kitabın çok eski bir baskısını ikinci el olarak satın almıştım. Kitabın girişi bile oldukça ilgi çekici, merak uyandırıcı. Ancak beni fazla sarmadı. Bir kitabı bitirebilmem için başından sonuna kadar sürüklenmem gerekiyor. Başlarda yavaş ilerlediği için bitirmeden bıraktım. Diğer yarım bıraktığım kitaplar gibi tekrardan başlayıp bitirmeyi düşünüyorum. Tabii kitaba genel olarak bir yorumlama getirirsem, güzeldi.

Irem 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Japonya'da ekonomik durumu iyi olmayan kızların geyşaların yetiştirildiği yerlere yerleştirilerek gelecekleri garanti altına alınmaktadır. Geyşaların özel olarak dans, müzik, davranış eğitimleri aldığı okullarda ve evlerde yetişen geyşaların hayatı içlerinden birinin gözüyle en ince detayına kadar anlatılmaktadır. Sürükleyici ve geyşaların yaşamları hakkında detayların verildiği güzel bir roman.

Gülay 
23 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Japon kültüründe yer edinmiş olan geyşalık üzerine yazılmış mükemmel çok akıcı ve sürükleyici bir kitap.Bir zamanlar tanınan bir geyşanın kendi hayatını anlatan bu kitabı büyük bir heyecan ile okudum.

Simge 
09 Oca 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Çok akıcı bir kitap.Bir geysanin yasami boyunca başına neler gelebileceği duygu durumlarına da deginilerek cok güzel anlatılmış. Betimlemeler oldukça güzel yapılmıştı.

emine demirel 
07 May 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Geyşaları hep merak etmiş olsam da izlediğim bir kaç film ve belgesel dışında çok bilgiye sahip olduğumu yada merakımı giderdiğimi söyleyemezdim.Kitap Japon kültüründe bir zamanlar bu kadar önemli bir yer tutan geleneği neredeyse tamamen okuyucuya sunmuş.Merakımdan bir solukta okudum.Japon erkeklerinin bir çay seremonisi için bu derece yanıp tutuşmalarını,birde hanımların da onca hazırlığını her ne kadar garip bulsam da romandaki aşkından hiç vazgeçmeyen küçük kızın gayreti okumaya değerdi.

Sona Bayramlı 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Asla savaştığım adamı yenmeye çalışmam. Onun güvenini yenmeye çalışırım. Şüphenin bulaştığı zihin zafere odaklanamaz. İki adam eşittir-gerçek eşit- ama ancak eşit güvenleri olursa

2 /

Kitaptan 25 Alıntı

Muzaffer Akar 
19 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Deniz kudurmuştu, kaya gibi dalgalar, keskin bıçaklara dönüşüyordu. Bana, Dünya da benim hissettiklerimi hissediyormuş gibi geldi. Hayat, bir saniye önce orada olan şeyleri sürekli alıp götüren ve orada boş, tanınmaz bir şeyler bırakan bir fırtına mıydı?

Bir Geyşanın Anıları, Arthur Golden (Sayfa 20)Bir Geyşanın Anıları, Arthur Golden (Sayfa 20)
Asiye Yıldız 
30 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Genç kızlar her türlü aptalca şeyi umut ederler Sayuri. Umutlar tıpkı saç tokaları gibidir. Kızlar çok sayıda takmak ister. Yaşlandıklarında ise bir tane taksalar bile aptal gibi görünürler.

Bir Geyşanın Anıları, Arthur GoldenBir Geyşanın Anıları, Arthur Golden
Muzaffer Akar 
20 Oca 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Yanlış bir yaşam biçimi herhangi bir kimseyi kötü yapmaz mıydı? ......... Birkaç dakika acı çekmek beni bu kadar kızdırdıysa, yıllar yılı acı çekmek ne hale getirirdi? Taş bile yeterince yağmur yiyince şekli bozulmaya başlayabilir.

Bir Geyşanın Anıları, Arthur Golden (Sayfa 128)Bir Geyşanın Anıları, Arthur Golden (Sayfa 128)
Fehmi Yaman 
22 May 13:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ama şimdi yaşadığımız dünyanın da okyanus dalgaları gibi kalıcı olmadığını biliyorum. Mücadelemiz ve zaferlerimiz ne olursa olsun, onlar için ne denli acılar çekersek çekelim, hepsi kısa süre sonra kağıdın üstündeki mürekkebe damlayan su gibi akıp gidecek.

Bir Geyşanın Anıları, Arthur Golden (Sayfa 558)Bir Geyşanın Anıları, Arthur Golden (Sayfa 558)

Mən onun ardınca ürək ağrısı ilə,ancaq xoş ürək ağrısı ilə-əgər beləsi varsa-baxırdım.Demək istəyirəm,tutaq ki,siz həyatınızın ən yaxşı axşamını yaşayırsız və onun başa çatdığını görmək sizi qüssələndirir.Ancaq eyni zamanda bu axşamı yaşadığınıza görə şadsınız.Mən məhz belə hisslər keçirirdim.

Bir Geyşanın Anıları, Arthur Golden (Sayfa 92 - Qanun)Bir Geyşanın Anıları, Arthur Golden (Sayfa 92 - Qanun)

Keçmişdə baş vermiş bir hadisənin hələ də mənim həyatımı korlamağa davam etməsi mənə haqsızlıq kimi görünürdü.

Bir Geyşanın Anıları, Arthur Golden (Sayfa 97 - Qanun)Bir Geyşanın Anıları, Arthur Golden (Sayfa 97 - Qanun)
Asiye Yıldız 
30 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Su, asla beklemez, şekil değiştirir; cisimlerin çevresinden akar ve hiç kimsenin akıl edemediği gizli yollar bulur. Su, beş element arasında en çok yönlü olanıdır. Toprağı alıp götürebilir, yangını söndürebilir, bir metal parçasını bozup yok edebilir. Suyun doğal tamamlayıcısı olan orman bile su ile beslenemezse varlığını sürdüremez.

Bir Geyşanın Anıları, Arthur GoldenBir Geyşanın Anıları, Arthur Golden
Asiye Yıldız 
30 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Felaketler, şiddetli rüzgâr gibidir. Bizi gideceğimiz yerden alıkoymakla kalmaz, bizden koparılmayacak olanlar dışında her şeyi yırtar alır, bu yüzden sonrasında kendimizi gerçekten olduğumuz gibi görürüz, olmak isteyeceğimiz gibi değil.

Bir Geyşanın Anıları, Arthur GoldenBir Geyşanın Anıları, Arthur Golden

Əgər bir insanı uzun illər müşahidə edirsənsə,onda onun hansı vəziyyətdə necə davranacağını anlamaq sənin üçün çətin olmur.

Bir Geyşanın Anıları, Arthur Golden (Sayfa 99 - Qanun)Bir Geyşanın Anıları, Arthur Golden (Sayfa 99 - Qanun)
3 /