Bir Gölge Gibi

7,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
1 beğeni  · 
364 gösterim
Hayali Ölümler ve Marilyn'i Kurtarmak gibi kurgu-ötesi yapıtlarıyla tanınan müzikolog ve psikinalist Michel Schneider, son romanı Bir Gölge Gibi'de, Cezayir savaşına katılmış abisi Bernard hakkında bir roman yazmak isteyen Michel Forger'in, abisinin savaşta yaşadıklarını, savaş sonrası kayıtsızlığını ve ölümünü araştırırken ona karşı beslediği kıskançlık ile acıma arasında gidip gelen duygularıyla da yüzleşmek zorunda kalmasını sıradışı bir kurguyla anlatıyor... Bir Gölge Gibi savaş, vahşet, kadınlar ve ölüm üzerine karanlık bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2014
 • Sayfa Sayısı:
  228
 • ISBN:
  9789750827129
 • Çeviri:
  Esra Özdoğan
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özgür Şafak 
13 Nis 13:45 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 7/10 puan

Hani bazı kitaplara başlarsınız da kitap sizi bırakmaz, sürükler götürür ya… İşte bu onlardan değil. Postmodern eserlerde gördüğümüz doğrusal zamanın takip edilmemesi, sık sık zamanda geri dönüşler, kurgunun etraflıca çizilmemiş olması, kopuk bağlantılar, mesaj yüklü cümleler ve hayal ile gerçeğin karıştığı bilinç akışı teknikleri kullanılmış. Kitabın tanıtım bülteninde “karanlık bir roman” deniliyor. Bu karanlık kalın bir sis tabakası gibi romanın her sayfasına çökmüş. Bende zaman zaman kaliteli bir çeviri yapılamamış düşüncesi doğurmasına karşılık keyifle okuduğum bir romandı.

Kitaptan 15 Alıntı

Özgür Şafak 
13 Nis 09:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Kendini öldürerek kimi öldürdüğünü asla öğrenemeyeceğim. Bir yerlerde intiharların çoğunun cinayet olduğunu okumuştum. İnsan kendi üzerinden bir başkasını hedeflermiş.

Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 214 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 214 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
31 Mar 12:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bir kardeşten daha yakın ne olabilir insana? Aynı ebeveynlere maruz kalırsınız. Daha uzak ne olabilir? Sözünü edemeden aynı hikayeyi yaşarsınız.

Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 16 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 16 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
03 Nis 14:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

... Ama hatıralar arkanızda bitiveren, ayak bileklerinizi ısıran gezgin köpekler gibi takip ederler sizi.

Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 36 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 36 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
31 Mar 16:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Aşk başından aşağı iner, haykırışlarla kanı başka haykırışların altında silercesine, bir başka bedende kendisini unuturcasına aşk dökülür üstüne.

Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
08 Nis 11:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Tanımak mı? Hayır. Sevmek? Evet. Delice. Sevdiğinde tanıyamazsın karşındakini. Bu yaşta bunu öğrenmiş olman gerek. Sevilen kişi hep, nasıl söylesem, gizil, anlaşılmaz kalır, varolmamış gibidir. Onu kaybettiğimde, aradığım şeyi artık asla bulamayacağımı anlamıştım.

Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 115 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 115 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
11 Nis 13:05 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

-Bir halt anladığın yok. Görmek, duymak lazım. Biliyor musun, savaş, gürültüdür, çok fazla gürültü, ve çığlıkları izleyen sessizlik.

Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 204 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 204 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
13 Nis 09:32 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Varolmanın dehşeti çok güçlü; yaşama zevki çok zayıf.

Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 214 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 214 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
05 Nis 15:12 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Sanırım yalancıları severim, kimi zaman öyle bir hayal güçleri ve şiirleri vardır ki. Doğruyu söyleyenler beni korkutur. Ne pahasına olursa olsun doğruyu söylemek, bunu sevmem. Doğrucular çoğunlukla kötülük peşinde.

Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 78 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 78 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
02 Nis 11:56 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Yüzler yalan söyler. Sözcüklerden daha az belki ama yine de yalan söylerler. İşte bu yüzden onlara ellerinizi uzatırsınız, gülümseyen ya da sımsıkı kapanmış dudaklara dokunursunuz; elmacık kemiklerine, yeniden çizdiğiniz kaşlara; alın kemiklerine doğru uzanırsınız; size ulaşmayacak gerçekler çatırdayıp açılsın diye.

Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 32 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 32 - Yapı Kredi Yayınları)
Özgür Şafak 
11 Nis 13:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Bize en yakın varlıklar en uzak olanlardır. Sahicilikleri siz onlara erişmeye çalıştıkça gerilen, deniz yolculuklarındaki ufuk gibi.

Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 200 - Yapı Kredi Yayınları)Bir Gölge Gibi, Michel Schneider (Sayfa 200 - Yapı Kredi Yayınları)
2 /