Bir Göz Açıp Yummuş Gibi

9,4/10  (5 Oy) · 
7 okunma  · 
5 beğeni  · 
292 gösterim
Edebiyatın hayata ve kalbe tesiri büyüktür. Bu sebeple İslâm medeniyeti sözü ve nasihati güzel söylemeyi, güzel yazmayı en önemli görev bilmiştir. Hasan Akçay, 'Bir Göz Açıp Yummuş Gibi' adlı kitabıyla okura güzel denemeler sunuyor. Bu denemeler dilinin akıcılığının yanında, konularıyla da dikkat çekiyor. Öncelikle müslümanca düşünmenin ve yaşamanın eseri olan bu yazılar, insana insan tarafını hatırlatıyor. İnsana dünya hayatını ve ahireti gözeterek yaşamasını tavsiye ediyor. Gelenekle modern arasında sıkışmış insanımıza hakiki hayata ve kendini bulmaya çağırıyor.

Hasan Akçay, hayattan insana, şehirden mahalleye, komşudan aileye; kitaptan söze, şiirden edebiyata birçok konuyu bu pencereden ele alıyor. Yazarın akıcı ve şiirsel üslubu eserin önemini artırıyor ve eseri albenili kılıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9786054565191
 • Yayınevi:
  Eşik Yayınları
 • Kitabın Türü:

Aslında kitapla ilgili buraya bir şey yazmamız bile gerekmez, bana göre yazar o kadar güzel bir dille anlatmış ki...
Kitabın adı bile tek kelimeyle muhteşem..Kitabın ebadı küçük ama tesiri büyük bilginize.
Bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Bir göz açıp yummuş gibi geçen ömrümüze bir de böyle bakın. Saygı ve selamlarımla...

Kitaptan 7 Alıntı

...Bir avuç toprağa binlerce tohum ektin.Hani sen, seni görmeyen gözlere bile gülümseyecektin.Gül diyecektin, gül dikecektin, gül derecektin?

Bir Göz Açıp Yummuş Gibi, Hasan Akçay (Sayfa 8)Bir Göz Açıp Yummuş Gibi, Hasan Akçay (Sayfa 8)
ugur 
17 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Çoğu zaman duygular sığmaz cümlelere. Kelimeler taşıyamaz yürekten geçenleri. Anlatabilmek için özlemi , hasreti yetersiz kalır kelimeler. Bunun için bir ucu yakılarak gönderilir mektuplar , anlaşılsın anlatılamayanlar diye. Katlanan mektubun içine bir gül yaprağı sıkıştırılır çoğu zaman ki kelimelerin ifade de zorlandığı sevginin bir ifadesi olsun...

Bir Göz Açıp Yummuş Gibi, Hasan AkçayBir Göz Açıp Yummuş Gibi, Hasan Akçay
ugur 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bakışlar kursun mudur üstümüze sıkılan ki her hedef oluşta başımızı öne eğer geçeriz, yaralanmayalım diye?

Bir Göz Açıp Yummuş Gibi, Hasan AkçayBir Göz Açıp Yummuş Gibi, Hasan Akçay
ugur 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dudaklarimizda bir tebessüm ve içimizden gecen seste "iyi ki...." ler oluşuyorsa bahtiyariz; gozlerimizde hüzün rengi bir nemlenme ve dilimizdeki " keşke " ler ruhumuzu bir ateş gibi yakiyorsa aldanmisiz demektir.

Bir Göz Açıp Yummuş Gibi, Hasan AkçayBir Göz Açıp Yummuş Gibi, Hasan Akçay
ugur 
08 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kışları bahara,geceleri aydınlığa,elemleri mutluluğa çeviren bir ülkeydi orası, herkesin el ele yaşadığı... Gülüşlerin yıldız, bölüşmenin sevinç, sevgilerin umman olduğu... Var oluşun gerçek anlamını bulduğu, yüce sultanın hiçbir yere sığamayıp,bir oraya sığdığı,oradan seyrettiği bir yer vardı hani?
Gönül...
Gönül neydi unuttum mu?

Bir Göz Açıp Yummuş Gibi, Hasan AkçayBir Göz Açıp Yummuş Gibi, Hasan Akçay

Üç günlük dünya hayatını âsude geçirmek için, sevdiklerimize yabancı kalırken; daha çok kazansınlar, kazandıkça mutlu olsunlar diye çocuklarımızı da bu yarışa katarken, dünya hayatının bitiminde bizlerle birlikte öteye gelmeyecek olan hiçbir şeyin gerçekte bir anlam ifade etmediği bilincini onlara verememişsek, bu koşuda boş yere terlemişiz, terlemişsiniz, terlemişler demektir.

Bir Göz Açıp Yummuş Gibi, Hasan Akçay (Sayfa 28)Bir Göz Açıp Yummuş Gibi, Hasan Akçay (Sayfa 28)