Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm

7,9/10  (16 Oy) · 
35 okunma  · 
6 beğeni  · 
933 gösterim
Bir gözyaşının hüznünü yok edecek en iyi şey ardından gelecek bir tebessümdür. Genelde gözyaşını takip eder tebessüm. Halil Cibra'nın 1914'te yayınlanan eserinde gözyaşı ve tebessümün kardeşliği öyküler ve şiirlerle anlatılıyor. Beni bu beyaz kefenin içinden çıkarın ve bana, Yasemin ve leylak yaprakları giydirin;
Bedenimi fildişi sandukadan çıkarın ve bırakın, Portakal çiçeklerinden yastıklar üzerinde dinlensin. Arkamdan yas tutmayın benim, Ama gençlik ve sevinç türküleri söyleyin;
Bana gözyaşı dökmeyin, Ama hasat ve üzüm sıkımı zamanı türküleri söyleyin; Hüzünle hıçkırmayın arkamdan, ama parmağınızla, Yüzüme aşk ve sevinç sembolleri çizin. Havanın sükûnetini ilahiler ve dualarla bozmayın, Ama bırakın yüreğiniz benimle beraber, Ebedi Yaşam türküleri söylesin; Kara giysiler içinde yasımı tutmayın, Ama rengârenk giyinip benimle eğlenin;
Yüreklerinizde hıçkırıklarla ayrılığımdan söz etmeyin; Kapatın gözlerinizi, görün bakın ben hep yanı başınızda olacağım.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789944979856
 • Orijinal Adı:
  دمعة وابتسامة
 • Çeviri:
  A. Erkin Köylügil
 • Yayınevi:
  Avrupa Yakası Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
26 May 21:34 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

On bir kısa bilgelik dolu hikayeden oluşan eser, ölüme, hayata, aşka, yoksulluğa, zenginliğe dair düşündürücü, derin anlamları olan, hayat görüşü olarak benimsenip kendimize, dünyaya, insanlara bakış açımızı değiştirebilecek güçte...

Mutluluğun, içten başlayıp, dışa yansımasının, zorlukların ruhu güçlendirici ders niteliği taşıdığına inanan yazar, her eserinde olduğu gibi bu eserinde de okuruna bilgeliğini başarı ile aktarmış...

Kendi özlemlerin de yaşadığı gel-gitleri, ruhunun yalnızlığını, yaşadığı, gördüğü, düşündüğü her olayı bilgece kardeşlik öyküleri ve şiirlerle bu eserinde bir araya getirmiş...

Halil Cibran kitaplarını okumaktan farklı bir tat alıyorum. Tüm okurlara tavsiye ederim...

Halil Cibran'ın yine çeşitli konulardaki fikirlerini akıcı, az ve öz ama asla basit olmayan bir dille kaleme aldığı bir eseri. Bu konular arasında; aşk, sevgi, ruh, cömertlik, yardımseverlik, ortak vatan, sömürgecilik, maddiyatçılık, aç gözlülük, düşmanlık vb. konular yer alıyor. Bu konulardaki eleştirel düşüncelerini eserinde, hem kısa hikayeler ile hem de şiirler ile aktarmayı yeğlediği için kitabın üslubu sizi şaşırtabiliyor. Hikayeleri ve şiirleri okurken içinizden gelen bir sesin kulağınıza fısıldadığını hissedersiniz. Her eserinden çıkarılması gereken evrensel dersler olduğu gibi yine bu eserinde de dersler alıp hayata uygulamamız gereken pek çok nokta olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden tavsiye ederim.

Doğrusunu söylemek gerekirse Ermiş’ten sonra yazarın hep bu tarz yazacağını aklıma getirmemiştim. Kim kendini tekrar etmek ister ki? Üsluptan bahsetmiyorum konu seçimleri, işlenişleri hep aynı. Dinle veya dine inananlarla ne türde bir sorunu var bilmiyorum ama Halil Cibran sürekli aynı şeyleri tekrar edip duran birisi. Ve bu baya sıkıcı.

Yaso'nunkitapları 
 27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir serüven daha biter.

Yazarın okuduğum ikinci kitabı İlk okuduğum Ermiş kitabına göre bu biraz daha Şiirsel bir kitaptı Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm . Halil Cibran'nın kalemi hayata dair öğretilerle dolu. Bu kitapta da altını çizeceğiniz ve sizi düşünmeye sevkeden satırlar çok idi.Halil Cibran bu kitabında da Varlık evi ,Suçlu ,Bir Ozanın Ölümü Onun Yaşamıdır,İki çocuk, Sevinç ve Gözyaşı ,Hayal ,İki Dilek, Dün ve Bügün,Ölümün Güzelliği,Bir Ozanın Sesi ,vee Sonuç .Gibi başlıklar altında kısa öyküler ,hikayeler ,Şiirler den oluşuyor.
İçeriğinde hayata dair herşeyi şiirsel ve soru cevap şeklinde sunmuş kitabında.Okunması gereken bir eser.Merak eden varsa alıp okusun.Keyifle okuyun.

Kitaptan 54 Alıntı

Nurhan Işkın 
26 May 21:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaşam insanın içinde yeşerir, dışında değil.

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 115 - Mavi Çatı Yayınları)Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 115 - Mavi Çatı Yayınları)
Nurhan Işkın 
26 May 20:55 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Dün mutluluk içinde zengindim, bu gün ise altınlar içinde yoksulum."

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 91 - Mavi Çatı Yayınları)Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 91 - Mavi Çatı Yayınları)
Nurhan Işkın 
25 May 01:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ebedi ruh asla mutlu olmaz; o hep coşkuyu, yüceliği arar.

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 57 - Mavi Çatı Yayınları)Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 57 - Mavi Çatı Yayınları)
Nurhan Işkın 
26 May 20:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Gök gürültüsü gelişimi haber verir,
Gökkuşağı ise gidişimi.

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 73 - Mavi Çatı Yayınları)Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 73 - Mavi Çatı Yayınları)
Nurhan Işkın 
26 May 20:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Para aşk gibidir; elinde bulunduranı yavaşça ve acı vererek öldürür ve onu başkalarıyla paylaşmayı bileneyse hayat verir.

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 93 - Mavi Çatı Yayınları)Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 93 - Mavi Çatı Yayınları)
Nurhan Işkın 
26 May 21:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Bu gün tek yüreğimle söylediğim şeyler yarın birçok yürekte dile gelecektir.

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 116 - Mavi Çatı Yayınları)Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 116 - Mavi Çatı Yayınları)
Nurhan Işkın 
26 May 21:00 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mezarım derin olsun ki seller kemiklerimi alıp,
Aşağılara, geniş ovalara taşımasın;
Mezar taşım genişçe olsun ki, şafak vaktinde gölgeler,
Gelip yanı başımda otursun.

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 103 - Mavi Çatı Yayınları)Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 103 - Mavi Çatı Yayınları)

Yoksulun derdine çare bulmayan bir vatan, yerle bir edilmekten başka bir şeyi hak etmez.

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 109 - Arkhe Yayınları)Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 109 - Arkhe Yayınları)
Nurhan Işkın 
26 May 20:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"Yalnız onlar döner Ahirete
Dünyadayken Ahireti arayanlar."

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 87 - Mavi Çatı Yayınları)Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 87 - Mavi Çatı Yayınları)
Nurhan Işkın 
26 May 21:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ruh kara cahilliğin karşısına dikilen bilginin gücüne ve adelete güvenir; cehalet ve zulmü korumaya ve güçlendirmeye yarayan kılıçları tedarik eden otoriteyi reddeder.

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 113 - Mavi Çatı Yayınları)Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 113 - Mavi Çatı Yayınları)