Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm

7,9/10  (7 Oy) · 
15 okunma  · 
6 beğeni  · 
753 gösterim
Bir gözyaşının hüznünü yok edecek en iyi şey ardından gelecek bir tebessümdür. Genelde gözyaşını takip eder tebessüm. Halil Cibra'nın 1914'te yayınlanan eserinde gözyaşı ve tebessümün kardeşliği öyküler ve şiirlerle anlatılıyor. Beni bu beyaz kefenin içinden çıkarın ve bana, Yasemin ve leylak yaprakları giydirin;
Bedenimi fildişi sandukadan çıkarın ve bırakın, Portakal çiçeklerinden yastıklar üzerinde dinlensin. Arkamdan yas tutmayın benim, Ama gençlik ve sevinç türküleri söyleyin;
Bana gözyaşı dökmeyin, Ama hasat ve üzüm sıkımı zamanı türküleri söyleyin; Hüzünle hıçkırmayın arkamdan, ama parmağınızla, Yüzüme aşk ve sevinç sembolleri çizin. Havanın sükûnetini ilahiler ve dualarla bozmayın, Ama bırakın yüreğiniz benimle beraber, Ebedi Yaşam türküleri söylesin; Kara giysiler içinde yasımı tutmayın, Ama rengârenk giyinip benimle eğlenin;
Yüreklerinizde hıçkırıklarla ayrılığımdan söz etmeyin; Kapatın gözlerinizi, görün bakın ben hep yanı başınızda olacağım.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  112
 • ISBN:
  9789944979856
 • Orijinal Adı:
  دمعة وابتسامة
 • Çeviri:
  A. Erkin Köylügil
 • Yayınevi:
  Avrupa Yakası Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mazlum İlhan 
 12 Tem 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Halil Cibran'ın yine çeşitli konulardaki fikirlerini akıcı, az ve öz ama asla basit olmayan bir dille kaleme aldığı bir eseri. Bu konular arasında; aşk, sevgi, ruh, cömertlik, yardımseverlik, ortak vatan, sömürgecilik, maddiyatçılık, aç gözlülük, düşmanlık vb. konular yer alıyor. Bu konulardaki eleştirel düşüncelerini eserinde, hem kısa hikayeler ile hem de şiirler ile aktarmayı yeğlediği için kitabın üslubu sizi şaşırtabiliyor. Hikayeleri ve şiirleri okurken içinizden gelen bir sesin kulağınıza fısıldadığını hissedersiniz. Her eserinden çıkarılması gereken evrensel dersler olduğu gibi yine bu eserinde de dersler alıp hayata uygulamamız gereken pek çok nokta olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden tavsiye ederim.

Yasonunkitapları 
 27 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bir serüven daha biter.

Yazarın okuduğum ikinci kitabı İlk okuduğum Ermiş kitabına göre bu biraz daha Şiirsel bir kitaptı Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm . Halil Cibran'nın kalemi hayata dair öğretilerle dolu. Bu kitapta da altını çizeceğiniz ve sizi düşünmeye sevkeden satırlar çok idi.Halil Cibran bu kitabında da Varlık evi ,Suçlu ,Bir Ozanın Ölümü Onun Yaşamıdır,İki çocuk, Sevinç ve Gözyaşı ,Hayal ,İki Dilek, Dün ve Bügün,Ölümün Güzelliği,Bir Ozanın Sesi ,vee Sonuç .Gibi başlıklar altında kısa öyküler ,hikayeler ,Şiirler den oluşuyor.
İçeriğinde hayata dair herşeyi şiirsel ve soru cevap şeklinde sunmuş kitabında.Okunması gereken bir eser.Merak eden varsa alıp okusun.Keyifle okuyun.

Doğrusunu söylemek gerekirse Ermiş’ten sonra yazarın hep bu tarz yazacağını aklıma getirmemiştim. Kim kendini tekrar etmek ister ki? Üsluptan bahsetmiyorum konu seçimleri, işlenişleri hep aynı. Dinle veya dine inananlarla ne türde bir sorunu var bilmiyorum ama Halil Cibran sürekli aynı şeyleri tekrar edip duran birisi. Ve bu baya sıkıcı.

Kitaptan 7 Alıntı

Mazlum İlhan 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Mutluluk
Tanrı kendinden bir ruh koparıp aldı ve onu "Güzelliğe" bürüdü. Onu tepeden tırnağa zarafet ve sevecenliğin bütün takdisiyle yıkadı. Ona mutluluk kâsesi verdi ve "Geçmişi ve geleceği aklından çıkarmadıkça bu kâseden içme; çünkü mutluluk anlıktır, yoksa hiç yoktur." dedi. Ona bir de hüzün kâsesi verdi ve "Bu kâseden de iç ki, yaşamda anlık gelip geçen mutlulukların farkına var, çünkü hüzün hep bolca vardır." dedi.

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 55 - Arkhe Yayınları)Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 55 - Arkhe Yayınları)
Mazlum İlhan 
12 Tem 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Uyumakta olan doğaya bir göz attım ve derinden bir düşünceyle uçsuz bucaksız ve sonu gelmez bir gerçeği keşfettim. Hiç bir gücün talep edemeyeceği, hiç bir nüfuzun ele geçiremeyeceği ya da hiç bir zenginin satın alamayacaği. Bu ne zamanın gözyaşlarıyla silinebilir ne de hüzün tarafından köreltilebilirdi. Bunu keşfetmeye ne İsviçre'nin mavi gölleri ne de İtalya'nın görkemli binaları yetebilirdi. Bu öyle bir şeydi ki; sabırla güçlenir, zorluklara karşı büyüyüp serpilir, kışları sıcacık olur, baharda çiçekler açar, yazları serin esintiler çıkarır ve sonbaharda meyveler verirdi, aşkı keşfettim.

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 82 - Arkhe Yayınları)Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Sayfa 82 - Arkhe Yayınları)
Seda Nur Kaçan 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Mutluluk çoktan aç gözlülük ve soysuzlaşmanın yüce bir hale geldiği şehre öğütler vermeye gitti ,bizim ona ihtiyacımız yok."

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil CibranBir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran
zebercet zengin 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Güneş ışıklarını bahçeden çekip alırken ve ay kuştüyü ışıklarını çiçeklerin üzerine sererken, ben ağaçların altında oturup çalıların arasından mavi bir halı üzerine serpilmiş gümüş pullar gibi parıldayan yıldızları seyrederken, gökyüzünün ne kadar olağanüstü olduğunu düşündüm.

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil CibranBir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran
zebercet zengin 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben denizin iç çekişiyimdir,
Tarlaların neşesi,
Gökyüzünün gözyaşları.

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Yağmurun Şarkısı Şiiri)Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran (Yağmurun Şarkısı Şiiri)
zebercet zengin 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sen benim kardeşimsin ama neden benimle çekişip, kavga ediyorsun? Neden ülkemi işgal ediyor, şan şöhret ve iktidar peşinde koşanları mutlu etme adına bana boyun eğdiriyorsun?
Neden çoluğunu çocuğunu arkada bırakıp, ta uzak ülkelere doğru, senin kanınla şöhret satın alan ve ananın gözyaşlarıyla büyük ün kazananların adına ölümün peşinden koşuyorsun?
Kardeş kanı dökmek bir insan için şeref midir?

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil CibranBir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran
Seda Nur Kaçan 
05 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ve Tanrı hem ağladı ,hem güldü insana karşı içinde bastırılmaz bir sevgi ve acıma hissi uyandı ve onu koruyucu kanatları altına aldı.

Bir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil CibranBir Gözyaşı ve Bir Tebessüm, Halil Cibran