1000Kitap Logosu
Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz?
Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz?
Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz?

Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz?

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.7
53 Kişi
194
Okunma
49
Beğeni
1.825
Gösterim
121 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 26 dk.
Adı
Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz?
Basım
Türkçe · Türkiye · Metis Yayınları · Mart 2010 · Karton kapak · 9789753421539
Dört kişi var hikayemizde, kahraman sayılıp sayılmayacakları okuyucuya bırakılmış. Yaşamı düşlerinde sürdürmeyi seçmiş, dik başlı eski zaman bakiresi; dünyaya kaydını bir türlü yaptıramamanın tragedyasını komik bir imgeye dönüştürerek yadsımaya çalışan hüzünlü palyaço; yaşamla buluşmasına bitişe birkaç kala yetişen geçmişi karışık yalnız kadın; ve doğmak için ölen yaşayamamış yazar eskisi. Birkaç kişi daha var tabii, arada bir görünüp kaybolan: ölüm meleği, şeytan, ölümsüz büyücü, vesaire. Ve onlar birlikte, rastlantısal kesişme noktalarında zaman zaman buluşup ayrılarak ya da hiç buluşamayarak, hiçbir şeyin değişmediği, ama herşeyin her an farklılaştığı bir zaman diliminin hikayesini yarattılar. (Arka Kapak)
6 mağazanın 6 ürününün ortalama fiyatı: ₺17,35
7.7
10 üzerinden
53 Puan · 20 İnceleme
Elif Ayşe Kabasakal
Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz?'i inceledi.
121 syf.
·
1 günde
·
Beğendi
·
9/10 puan
Engin Geçtan'ın roman da yazdıgıni duyar duymaz, hic arastirmadan tavsiye uzerine aldigım kitabı. Psikoloji ustatlari roman yazdiklarinda ayrica ilgi duyuyorum. Analizleri, psikolojik durumlari bir olay örgusunde okumak keyif veriyor. Ancak bu kitap biraz da ilginc. Biraz masal biraz fantastik. Acikcası Engin Gectan'ın bu yonunu de bu kitap sayesinde tanıdim. Bir günde biten akıcı bir kitap. Cok fazla toplumsal derin konulara degınilmis ("yeniden arayislar, buluşamazlıklar, hizla akip giden zamanın kiyisinda kalmak, yaşamaktan korkmak, kendini bulamadan hatta bastirarak yasamak" istedikleri hayatlari hayallerinde yasayip, ulasmanin imkansizligina inanan ve mucize bekleyenler) Bu konulari fantastik kurgu icinde anlatmasi da tam olarak da yaşamın icinden degil mi? Bazen hayallerimizi oyle imkansiz goruruzki onlari kafamizda hayal ederken tam olarak boyle imgeler gibi dogaüstü oluyor... Yer yer kapali ifadeler oldugu icin anlamakta zorlandigim yerler oldu acikcasi ama uzerinde dusundukce ve hatta zaten uzerinde dusundurten bir kitap. Bittiginde, dusundukce çorap söküğu gibi fikirler, kavrayislar gelen kitaplara bayıliyorum. Bu da onlardan. Kitabın arka kapagı da kitabı cok guzel ozetlemis :)
Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz?
OKUYACAKLARIMA EKLE
6
Merve
Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz?'i inceledi.
121 syf.
·
1 günde
·
8/10 puan
Bir psikayatrist olan Engin Geçtan daha çok mesleğinden yola çıkarak insan ilişkileri, hayat, var oluş gibi konulara değinerek metinlerini oluşturuyor. Bu doğrultuda okuduğum ilk kitabı Hayat'tı. İnsana dair birçok konuya değindiği bu kitabını altını çizerek, uzunca düşünerek okumuştum. Tüm bunların dışında Hayat'ta işlediği bir konu özellikle dikkatimi çekmişti: Zaman. Zamanın doğrulsal mı yoksa dairesel mi olduğuna dair akıl karıştırıcı çıkarımları sonrasında bir de bunu destekleyen bir film önermişti:Before the rain. Velhasıl bende böyle bir etki bıraktıktan sonra yazara kurgu bir kitabıyla devam etmek istedim ve bu da 'Bir Günlük Yerim Kaldı İster Misiniz?' oldu. Arka kapağında şöyle bir ifade geçiyor: "Dört kişi var hikayemizde, kahraman sayılıp sayılmayacakları okuyucuya bırakılmış." Neden böyle bir ifade kullandığını düşününce 'Acaba kendi hayatlarına dair hiçbir irade gösteremeyen insanlardan mı bahsediyor?' sorusunu kendime sormuş bulundum. Rengini binalara bulaştıran acımasız bir çölün dayanılması güç ortamında dahil oluyoruz olaylara. Bu ortamda yaşayan, altın kafese kapatılmış bir kadının gözünden. Devamında kendine dair hissettiği gülünçlüğünün fark edilmemesi için palyaço olan bir adam, yaşamın farkına varamayan bir kadın ve ne yaşayabilmiş ne de ölebilmiş bir yazar. Her biri farklı mekanlarda, hatta belki farklı zamanlarda olan insanlar nasıl bir bütün oluşturabiliyor? Oluşturabiliyor mu? Geçtan zamanla, algıyla, ölümle, kabul gören fizik yasalarıyla öyle güzel oynamış ki düşle gerçek arasında bir kurgu oluşturmuş. Tüm bunları yaparken karakterlerle vermeye çalıştığı mesajı göze sokmadan, akışa yedirerek yapmış. Akıcı, düşündürücü ve farklı bir okumaydı. Severek okudum. İyi okumalar.
Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz?
OKUYACAKLARIMA EKLE
11
Merve Güler
Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz?'i inceledi.
121 syf.
·
Beğendi
·
Puan vermedi
Bir çirpida okudum. Fantastik kitaplardan, filmlersen hoslanmamama ragmen bu kitap inanilmaz sürükleyiciydi. Çok derin manalar, mesajlar içeren bir masal. Engin Geçtan’ i geç kesfettigime hayiflaniyorum. Bir edebiyat hocasinin tavsiyesiyle 2018 de Însan Olmak ‘ i okudum. Kendisini inanilmaz tanima istegi duydum fakat birkac ay önce vefat ettigini ögrendim. Akademik kitaplari kadar edebi kitaplari da muazzam. Bir kitap 20-25 yil boyunca basiliyosa mutlaka okumaya degerdir...
Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz?
OKUYACAKLARIMA EKLE
5