Bir Günlük Yerim Kaldı İster misiniz?

9,0/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
486 gösterim
Dört kişi var hikayemizde, kahraman sayılıp sayılmayacakları okuyucuya bırakılmış. Yaşamı düşlerinde sürdürmeyi seçmiş, dik başlı eski zaman bakiresi; dünyaya kaydını bir türlü yaptıramamanın tragedyasını komik bir imgeye dönüştürerek yadsımaya çalışan hüzünlü palyaço; yaşamla buluşmasına bitişe birkaç kala yetişen geçmişi karışık yalnız kadın; ve doğmak için ölen yaşayamamış yazar eskisi. Birkaç kişi daha var tabii, arada bir görünüp kaybolan: ölüm meleği, şeytan, ölümsüz büyücü, vesaire. Ve onlar birlikte, rastlantısal kesişme noktalarında zaman zaman buluşup ayrılarak ya da hiç buluşamayarak, hiçbir şeyin değişmediği, ama herşeyin her an farklılaştığı bir zaman diliminin hikayesini yarattılar.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2010
 • Sayfa Sayısı:
  121
 • ISBN:
  9789753421539
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
melda 
08 Haz 16:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Engin Geçtan'ın Hayat ve İnsan Olmak kitaplarına duyduğum hayranlıktan ve saygıdan sonra açıkça belirtmeliyim ki bu kitabı anlamakta güçlük çektim. Gerçekle düşün iç içe geçtiği yerlerde nerede ilüzyonun başlayıp gerçekliğin bittiğini algılamakta zorlandım. Gerçi bilerek yaratılan bir karmaşa da olabilir bu, neticesinde 'Hayat' da öyle değil mi biraz? Gerçek nerede başlayıp bitiyor, bunu sırlayabiliyor muyuz net bir şekilde?
Ve zamanın kalıplarına sıkışıp kalan zihnim belki anlamaya direndi bu kitabı, bir zamansızlıkta kayboldum.. Kendimi bulduğum yerler de olmadı değil, bir günlük yerimiz var şu hayatta sanki her an aynıymış gibi yaşıyoruz. Oysa 'belki değişen bir şey yok ama her şey farklı'.