Bir İsyancının İzleri - Deniz

8,1/10  (17 Oy) · 
47 okunma  · 
9 beğeni  · 
593 gösterim
"En uzun koşuysa elbet Türkiye'de de devrim O, onun en güzel yüz metresini koştu."

1960'lar... İsyan yılları... Üniversiteli gençliğin coşkulu, öfkeli, tutkulu başkaldırısı... Okullarda, köylerde, fabrikalarda özgürlük, bağımsızlık, eşitlik için on binlerle süren mücadele... O yılların bugüne ve geleceğe armağanı üç genç: Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan...

6 Mayıs 1972 sabahı, tutuklu bulundukları Ankara Merkez Kapalı Cezaevi'nde siyasi bir kararla ve bir hukuk skandalı sonucu idam edildiklerinde Deniz ve Yusuf 25, Hüseyin ise 23 yaşındaydı.

Boyun eğmezlikleri, adanmışlıkları, cesaretleri ve en çok da düşleri, 6 Mayıs 1972'den bu yana peşlerinden gelen genç kuşaklarca bir bayrak gibi dalgalandırıldı.

Turhan Feyizoğlu, bu kitabında, 68'lerden bu yana süregelen "en uzun koşu"nun "en hızlısı"nı, Deniz Gezmiş'i anlatıyor. Türkiye siyasal tarihine damgasını vurmuş bir dönemini ve bu dönemin en önemli gençlik önderlerinden birinin yaşamını tanıklıklara, belgelere dayanarak tüm ayrıntılarıyla bugüne aktarıyor.

Baba,

Mektup elinize geçmiş olduğu zaman, aranızdan ayrılmış bulunuyorum. Ben, ne kadar üzülmeyin desem, yine de üzüleceğinizi biliyorum. Fakat, bu durumu metanetle karşılamanı istiyorum. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve ölürler... Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir.

Bu nedenle ben, erken gitmeyi normal karşılıyorum. Ve kaldı ki, benden önce giden arkadaşlarım, hiçbir zaman ölüm karşısında tereddüt etmemişlerdir. Benim de etmeyeceğimden şüphen olmasın.

Oğlun, ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmış değildir.

Bu yola bilerek girdi. Sonunda da bu olacağını biliyordu.

Seninle düşüncelerimiz ayrı ama, beni anlayacağını tahmin ediyorum. Sadece senin değil, (...) anlayacağını inanıyorum.

Cenaze için, avukatlarıma gerekli talimatı verdim. Ayrıca savcıya da bildireceğim. Ankara'da 1969'da ölen arkadaşım Taylan Özgür'ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul'a götürmeye kalkma.

Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir.

Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım...
-Oğlun Deniz Gezmiş-
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  486
 • ISBN:
  9786051063508
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:

Beklentimin çok altında bir kitaptı. Deniz Gezmiş'i övmeye çalışırken o kadar romantik davranılmış ve D. Gezmiş'in kapıdan girişi bile o kadar çok kişinin ağzından yazılmıştı ki (önce sağda, sonra solda, tam karşıda, pencere kenarında,kapının yanında oturan kişilerin açıları ile) artık komik bir hal almıştı; mecburen bıraktım. :(

Mert Demiröz 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitap çocukluğundan idamına kadar Deniz Gezmiş"in yaşantısını, tanıkların anlattıkları ve belgeler doğrultusunda, detaylı bir şekilde anlatmakta. Öyle ki tek bir olay bile bazen üç-dört kişinin anlattıklarıyla peşi sıra okuyucuya naklediliyor. Dönemin ruhunu, bazı gerçeklikleri ve 80 darbesine giden yolu daha iyi anlamak için okunabilecek bir kitap.

Kitaptan 2 Alıntı

Deniz Gezmiş
... insanlar doğar, büyür, yaşar, ölürler, önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde fazla şeyler yapabilmektir. Bu nedenle ben erken gitmeyi normal karşılıyorum.

Bir İsyancının İzleri - Deniz, Turhan Feyizoğlu (Sayfa 399 - Ozan Yayıncılık)Bir İsyancının İzleri - Deniz, Turhan Feyizoğlu (Sayfa 399 - Ozan Yayıncılık)
Mert Demiröz 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Tanklarıyla, toplarıyla gelseler dahi,
Bağımsız olacak Türk"ün ülkesi,
Yıldırım, Bora sükun bulacak,
Bize Amerika, bize Amerika
Selam duracak.

Bir İsyancının İzleri - Deniz, Turhan Feyizoğlu (Sayfa 117)Bir İsyancının İzleri - Deniz, Turhan Feyizoğlu (Sayfa 117)