Bir Kaçırılma Öyküsü

7,3/10  (10 Oy) · 
28 okunma  · 
5 beğeni  · 
560 gösterim
Yazarlık mesleğine gazete ve haber ajansı muhabirliğiyle başladıktan sonra 1960'lı yıllardan beri Latin Amerika tarihini kendine özgü o "büyülü gerçekçilik" üslubuyla roman ve öykülerinde yeniden anlatmaya koyularak, sanki tüm Latin Amerika için bir kimlik arayışına giren, Nobel Ödülü sahibi Kolombiyalı büyük yazar "Gabriel Garcia Marquez", Kolombiya'yı yıllarca haraca kesen uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar'ın, can düşmanı olan öbür kartellerin elinden kurtulabilmek için bir yandan adalete teslim olma sürecini işletirken, öte yandan da pazarlık gücü kazanabilmek amacıyla tam dokuz kişiyi kaçırmasını anlatan "Bir Kaçırılma Öyküsü" adlı bu yeni kitabıyla, gazeteciliğe bir tür dönüş yapıyor. Birçok yapıtında gazete haberlerinden yola çıkmış olan Gabriel Garcia Marquez, bu kez haberi romanlaştırırken, hemen hepsi gazeteci olan bu dokuz kişinin, ailelerinin, dostlarının, onları kaçırıp rehin tutanların ve Escobar'la yapılan pazarlığı yürüten yetkililerin yaşadıklarını ve hissettiklerini büyük bir ustalıkla ve bir gazeteci gözüyle ortaya koyuyor; Kolombiya'nın bu karanlık dönemini irdelerken de, ülkesinin gerçeklerine bir başka açıdan ışık tutmuş oluyor. "Bir Kaçırılma Öyküsü"nün bu basımını, yazıldığı dil olan İspanyolca dışında ikinci dilde yayınlayan ilk birkaç ülkeden biri olduğumuzu da övünçle belirtmek istiyoruz
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 1996
 • Sayfa Sayısı:
  351
 • ISBN:
  9789755107097
 • Orijinal Adı:
  Noticia De Un Secuestro
 • Çeviri:
  İnci Kut
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Şeyda 
06 Tem 16:50 · Kitabı okumadı · Puan vermedi

Gabriel Garcia Marquez ' in, Pablo Escobar' ın 1990'lı yıllarda kurduğu ve yönettiği uyuşturucu karteli Medellin Cartel tarafından kaçırılan, hapsedilen ve sonra da serbest bırakılan kişilerin hikayesine yer verdiği kitabı. Her ne kadar roman olarak kategorize edilmiş olsa da kitapta siyasi konulara bolca değinilmiş, politika ve politikacılar hakkında fazlasıyla eleştiride bulunmuş yazar. Kaçırılmış 9 kişinin ailelerinin, sevenlerinin ve onları kaçıranların da psikolojisini, hislerine çok gerçekçi bir anlatımla okuyucuya sunmuş. Beğendiğim ve tavsiye edebileceğim bir kitap...

Portakül 
30 May 04:02 · Kitabı yarım bıraktı · 4/10 puan

Bir kitabı okumak için kendimi bu kadar zorlayacağım hiç aklıma gelmezdi. Ben ona gittikçe o bana gelmedi. Galiba yazarın en beğenmediğim kitabı buydu.

Kitaptan 4 Alıntı

Eroinden daha zararlı bir uyuşturucu girmişti ulusal kültüre: kolay kazanılan para. Yasaların mutluluğun karşısındaki en büyük engel olduğu, okuma yazma öğrenmenin hiçbir işe yaramadığı, namuslu insan olarak yaşamaktansa bir suçlu olarak çok daha iyi ve güvenli yaşandığı düşüncesi yerleşmişti. Özetle, her gizli savaşta kendini gösteren toplumsal bir yozlaşmaydı söz konusu olan.

Bir Kaçırılma Öyküsü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 161)Bir Kaçırılma Öyküsü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 161)

Oy satın almanın, ülkenin tümünde, özellikle de kıyı kesiminde başını alıp gittiğini, seçmenlerin oylarına karşılık elektrikli ev aletleri çekilişleri yapıldığını, seçilenlerin birçoğunun, bunu, kamu maaşları ve parlamenter ödenekleri üzerinden komisyon almak gibi daha başka politik alışkanlıklar yoluyla başardıklarını söylüyordu. Bu yüzden de diyordu seçilenler, ayrıcalıklarını kaybetme olasılığı karşısında bugün avaz avaz ağlayan hep aynı erkeklerle aynı kadınlardır. Sonrada neredeyse kendi aleyhine bir sonuca varıyordu: Medyanın, uğruna onca mücadele verilen ve artık epeyce yol almaya başlamış bulunan tarafsızlığı yok olup gitmiştir.

Bir Kaçırılma Öyküsü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 313)Bir Kaçırılma Öyküsü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 313)

İktidar - tıpkı bir aşk gibi - iki yanı keskin bir kılıçtır. Hem uygulanır hemde bir hastalık gibi insanı sarar.

Bir Kaçırılma Öyküsü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 95)Bir Kaçırılma Öyküsü, Gabriel Garcia Marquez (Sayfa 95)